Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Αν κανετε τη βολτα μεχρι liitle Venice τότε οπως προειπωθηκε στη Camden town άφιξη κ αναχώρηση από Warwick avenue
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
αν διαβάσεις τα πάντα θέλει περίπου 3 ημέρες. Αν το πας τρέχοντας απλώς βλέποντας όλα τα εκθέματα ~2.5 ώρες
Ναι μεν με ενδιαφέρει να τα δω αλλά θα το πάω λίγο γρήγορα, οι αναγνώσεις την επόμενη φορά .

αν δεν πας στην Camden δεν έχεις πάει Λονδίνο. Επίσης, κάτι που είδα παραπάνω αλλά δε θα επεκταθώ στα του προγραμματισμού σου, τι στο κέρατο έχετε πάθει όλοι με το Hyde Park?? Τράβα στο Regents, Primrose Hill, Camden. Done.
Τέλος στα των εκδρομών απορώ πως και δεν βλέπω πουθενά μια από τις ομορφότερες πόλεις όλου του Βασιλείου, το Cambridge. και πολύ κοντά και εύκολα προσβάσιμο. Μόνο το Bath του κονταροχτυπιέται, όλα τ άλλα τα έχει για πρωινό
Καλέ την είχα προγραμματίσει την Camden Town, εννοείται ότι θα πήγαινα. Κι όταν λέω Hyde Park εννοώ ότι θα περάσω από μέσα για να φτάσω στο Μπάκιγχαμ, όχι ότι το θεωρώ προορισμό.
Για το Cambridge δεν έχω ιδιαίτερη επιθυμία να πάω γιατί είναι απλά πανεπιστημιούπολη, κτήρια έχει και πάρκα, αξιόλογα μεν αλλά προτιμώ να δω περίεργα και ασυνήθιστα πράγματα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Blackpool. hands down.
αν και, χμμ... πεφτει λιιιγο μακρια απ το Λονδινο :p
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
Blackpool. hands down.
αν και, χμμ... πεφτει λιιιγο μακρια απ το Λονδινο :p
Που;;;;;:eek:
Ναι! Επειδή προλαβαίνω άνετα τα κοντινά ας πάω και λίγο πιο μακρυά να ξεμουδιάσω!!!!! :p

Το νέο μου πρόγραμμα με την πολύτιμη βοήθειά σας.

Κυριακή
Άφιξη, βόλτα Camden Town, Little Venice και Regent's Park.

Δευτέρα
Πρωί- Μέσω HydePark– Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Victoria and AlbertMuseum- Harrolds.
Απόγευμα-Πλατείες Piccadilly και Covent Garden.

Τρίτη
Buckingham Palace, αλλαγή φρουράς (ημερομηνίες Αυγούστου εδώ: http://www.royalcollection.org.uk/visit/buckinghampalace/what-to-see-and-do/changing-the-guard),
StJames’s Park, Westminster Abbey (και μέσα), Palace of Westminster, Big Ben, Westminster Bridge, London Eye, Tate Modern, City Hall και πάλι λίγο πίσω να πάρω το καραβάκι για κρουαζιέρα στο Greenwich.
Tower of London μόνο φωτογραφία με ζουμ.

Τετάρτη
Πρωί-, St Paul’s Cathedral, Millenium Bridge, The Gherkin, Spitalfields Traders Market.
Απόγευμα- Trafalgar Square, “Her Majesty's Theatre” παράσταση “The Phantom of the Opera”.

Πέμπτη
Πρωί-Oxford Street, επίσκεψη Βρετανικό Μουσείο, Oxford Street.
Απόγευμα- Πλατείες βόλτα.

Παρασκευή
Ημερήσια εκδρομή Windsor Castle, Stonehenge and Bath.

Σάββατο
Πρωί- Portobello Market και Notting Hill.
Απόγευμα-Αναχώρηση.

Ό,τι παρέλειψα από τις προτάσεις σας όσο ωραίες κι αν φαίνονταν από φωτογραφίες που έψαξα είναι λόγω απόστασης ή διαφορετικού γούστου.
Πως σας φαίνεται;
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Έχω την αίσθηση ότι η Τρίτη δεν βγαίνει με τίποτα. Στο Greenwich θα φτάσετε βράδυ μάλλον. Αφού δεν θέλετε Docklands, τότε καλύτερα να πάτε το απόγευμα της Τρίτης βόλτα στην Oxford St, χωρίς φυσικά να παραλείψετε την Regent St και Carnaby, και την Πέμπτη μετά το Βρετανικό να φύγεται για Greenwich.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
Έχω την αίσθηση ότι η Τρίτη δεν βγαίνει με τίποτα. Στο Greenwich θα φτάσετε βράδυ μάλλον. Αφού δεν θέλετε Docklands, τότε καλύτερα να πάτε το απόγευμα της Τρίτης βόλτα στην Oxford St, χωρίς φυσικά να παραλείψετε την Regent St και Carnaby, και την Πέμπτη μετά το Βρετανικό να φύγεται για Greenwich.
Υπολόγιζα να φτάσω απογευματάκι στο Greenwich, δεν με πειράζει αρκεί να μην έχει νυχτώσει, γι' αυτό και δεν έχω βάλει κάτι άλλο μετά.
Την Πέμπτη όλη μέρα θέλω να την αφιερώσω στα καταστήματα της Oxford St, New Look Primark, The Loft, Rick It, Louboutin, όσο προλάβω δηλαδή λόγω ωραρίου τους. Ένας λόγος που διάλεξα το Λονδίνο εκτός από τα αξιοθέατα είναι και τα ψώνια, αν πάω απόγευμα θα είναι κλειστά.
Τα Docklands όπως βλέπω φωτογραφίες είναι πανέμορφα μεν αλλά κι εκεί πρέπει να μείνει κάποιος όλη μέρα, όπως και το Blackpool. Το Borough Market είδα είναι αγορά μόνο με φαγητά; Γι' αυτό δεν το έβαλα, δεν είμαι φίλη ....
Γενικά το υπόλοιπο πρόγραμμα βγήκε καλό;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Υπολόγιζα να φτάσω απογευματάκι στο Greenwich, δεν με πειράζει αρκεί να μην έχει νυχτώσει, γι' αυτό και δεν έχω βάλει κάτι άλλο μετά.
Την Πέμπτη όλη μέρα θέλω να την αφιερώσω στα καταστήματα της Oxford St, New Look Primark, The Loft, Rick It, Louboutin, όσο προλάβω δηλαδή λόγω ωραρίου τους. Ένας λόγος που διάλεξα το Λονδίνο εκτός από τα αξιοθέατα είναι και τα ψώνια, αν πάω απόγευμα θα είναι κλειστά.
Τα Docklands όπως βλέπω φωτογραφίες είναι πανέμορφα μεν αλλά κι εκεί πρέπει να μείνει κάποιος όλη μέρα, όπως και το Blackpool. Το Borough Market είδα είναι αγορά μόνο με φαγητά; Γι' αυτό δεν το έβαλα, δεν είμαι φίλη ....
Γενικά το υπόλοιπο πρόγραμμα βγήκε καλό;
Καλό είναι το πρόγραμμά σας. Πάντως για τα Docklands δεν ισχύει αυτό που λέτε. Μπορείτε να πάρετε μια ωραία μυρωδιά και μέσα σε βόλτα μιας - δύο ωρών.

Ελέγξτε τα ωράρια των καταστημάτων. Εμείς που είχαμε ψωνίσει στα Lillywhites, δούλευαν μέχρι αργά. Πάντως επιμένω ότι η Τρίτη δεν βγαίνει.

Πρότασή μου με βάση τις επιθυμίες σας είναι να φύγετε για Greenwich κατευθείαν μετά το London Eye. Το City Hall και η βόλτα στο Southbank γίνεται στο κύκλο του City που σας πρότεινα.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
Στα Docklands θα πάω σίγουρα την επόμενη φορά, να είμαι πιο χαλαρά και με παρέα.

Τα καταστήματα διάβασα ότι είναι μέχρι τις 17:00, το πολύ ως τις 19:00. Αν είναι παραπάνω ακόμα καλύτερα!!

Όσο για το πρόγραμμα εντάξει, για να επιμένετε τόσο και εφόσον ξέρετε καλύτερα από εμένα και ακριβώς γι' αυτό ζήτησα την γνώμη σας θα σας εμπιστευτώ.
Απλά προσπαθώ να με βολεύουν και οι σταθμοί tube. Οπότε λέω οι αλλαγές να είναι οι εξής:

Τρίτη μετά το London Eye παραλείπω την Πινακοθήκη Tate (τα υπόλοιπα 3 μουσεία θεωρώ ότι αρκούν για μια εβδομάδα), διασχίζω Millenium Bridge, St Paul’s Cathedral, London Bridge, City Hall, TowerBridge, Tower ofLondon και επιστροφή.

Τετάρτη πρωί κατευθείαν κρουαζιέρα Greenwich, μετά Gherkin και Spitalfields Traders Market.

Είναι καλύτερα έτσι;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
την London Bridge τι τη θες?
το Gherkin ΘΑ το συνδυάσεις με την Leadenhall Market.
την Spitalfields γιατί? καλά, αν ντε και σώνει, να κάνεις μια βόλτα και brick lane
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Υπολόγιζα να φτάσω απογευματάκι στο Greenwich, δεν με πειράζει αρκεί να μην έχει νυχτώσει, γι' αυτό και δεν έχω βάλει κάτι άλλο μετά.
και μεις απόγευμα είχαμε πάει στο Greenwich και μετά που νύχτωσε η θέα ήταν απίστευτη από το λόφο! Αν θές να πάρεις μια γρήγορη γεύση από docklands μπορεις να πας Greenwich με καραβάκι και να επιστρέψεις με dlr! Θα χαζέψεις μέσα από το τρενο τι έχουν κάνει στην περιοχή! Ήταν πολύ εντυπωσιακά..
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
την London Bridge τι τη θες?
το Gherkin ΘΑ το συνδυάσεις με την Leadenhall Market.
την Spitalfields γιατί? καλά, αν ντε και σώνει, να κάνεις μια βόλτα και brick lane
α) Είναι ωραία από ότι βλέπω, κ αφού θα έχω περάσει απέναντι από την Millenium για τον St Paul’s Cathedral θα πρέπει να γυρίσω πίσω για το Το City Hall.
β)Τα Leadenhall Market και brick lane τώρα τα μαθαίνω, θα περάσω μια βόλτα σίγουρα αφού είναι κοντά αλλά Spitalfields = ψώνια.
Εάν μάθω για ένα ακόμα όμορφο μέρος εντός Λονδίνου θα καταργήσω την ημερήσια εκδρομή!!!:)

και μεις απόγευμα είχαμε πάει στο Greenwich και μετά που νύχτωσε η θέα ήταν απίστευτη από το λόφο! Αν θές να πάρεις μια γρήγορη γεύση από docklands μπορεις να πας Greenwich με καραβάκι και να επιστρέψεις με dlr! Θα χαζέψεις μέσα από το τρενο τι έχουν κάνει στην περιοχή! Ήταν πολύ εντυπωσιακά..
Σίγουρα θα είναι φοβερή η θέα βράδυ, φώτα και η πόλη από ψηλά, αλλά τελικά σκέφτομαι καλύτερα να πάω πρωί να είμαι ξεκούραστη και να βγάλω φωτογραφίες με το φως της μέρας.
Στα Docklands δεν θέλω να πάω βιαστικά, γι' αυτό είναι στάνταρ για την επόμενη φορά.

Άσχετο αλλά σχετικό: στο Her Majesty's Theatre ποιες είναι καλύτερες θέσεις, στα Stalls ή στον Royal Circle;
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Η London Bridge δεν λέει τίποτα το ιδιαίτερο αλλά είναι το κατάλληλο σημείο για να φωτογραφίσεις την Tower Bridge.
Γνώμη μου είναι να βγάλεις την εκδρομή και να μοιράσεις καλύτερα την Τρίτη, είναι όντως πολύ φορτωμένη. Άλλωστε η εκδρομή δεν αφήνει πολύ χρόνο σε κάθε μέρος και μπορεί να μην το απολαύσεις. Bath θέλει όλη μέρα, τουλάχιστον.
Τα καταστήματα είναι ανοιχτά μέχρι τις 20:00/21:00. Κάποια τύπου Topshop είναι μέχρι τις 22:00. Κυριακή 11:00/12:00 με 18:00 συνήθως. Το Primark τι το θες; Τίγκα στα 15-20χρονα κι από ποιότητα μάπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom