Ιταλία Πίζα - Σιένα - Φλωρεντία - Κόμο - Μιλάνο | RoadTrip - Οργάνωση

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Συμφωνω με τραβελερ. Εισαι που εισαι τοσκανη και θα κανετε τοσο δρομο για μιση μερα στο κομο, τι να πρωτοδειτε??? Για Λουκα δεν ξερω αλλα για Πιζα οντως ενα απογευμα φτανει.
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
Ολα καλα μην αγχωνεσαι εγω περυσι το καλοκαιρι ειμουνα Τοσκάνη .Εμενα φλωρεντια βεβαια αλλα απλως εισαι στην αλλη ακρη της τοσκανης.Σε μια μερα πας Λουκα 2-3 ωρες εκει ,πας και Φλωρεντια την υπολοιπη μερα και το βραδυ επιστροφη.Σιεννα παλι 3 ωριτσες ειναι καλα και πας τον δρομο του κρασιου στο Κιαντι.Σαν Τζιμινιανο στο δρομο σου και Βολτερα λιγο πιο ψηλα (εκει γυριστηκε τ ο Twilght) Ola ta xvria ayta einai to ena meta to allo .Οπου θες μπαινεις για καφε ,φαγητο κτλ.Διοδια δεν εχει η Τοσκανη,εκει που θα γυρνας δηλαδη δε θες να πας απο αουτοστρατα.Στο Κομο μιση μερα ειναι καλα με ενα γυρω της λιμνης ,η πολη ειναι μικρη το κεντρο το duomo τα καφε η λιμνη.Σε 10 λεπτα απο Κομο ειναι το πιο καλο outlet pou exo παει .Foxtown στην Ελβετια .Μιση ωρα απο Μιλανο στην κυριολεξια .Αξιζει και αυτο.Μονζα αν δεν εχει αγωνα δεν ειναι τιποτα .μια ακομα πολη. Μετα το 5αήμερο στη Τοσκανη ,δεν ηθελα να δω αλλο χωριο (πλατεια ,duomo ,espresso).Οσο για το αμαξι απλα μην το βαζεις εκει που λεει οτι ειναι για τους κατοικους της πολης ,και θα πληρωνεις παντου ,λογικα πραγματα ομως και νοικοκυρεμενα.Μονο στη Σιεννα δεν βρηκα αμεσως παρκινγκ εκανα δυο φορες το γυρω της πολης εξω απο τα τοιχοι,Αξιζει και ενα μπανιο στη ν Ιταλικη ριβιερα στο Viareggio ,καμμια σχεση με την Ελλαδα πολυ κυμα και απεραντη παραλια και η θαλασσα θολη ,αλλα θα το θυμαστε
 
Last edited:

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Το πρόγραμμα να αναφέρω ότι τελικά δεν αλλάζει, αλλά μπορώ όπως είπατε να κάτσω μόνο το πρώτο απόγευμα Πίζα, το πρωί νωρίς να πάω Lucca να τη δω μεχρι το μεσημέρι και μετά Σιένα. Lucca έχει κάτι συγκεκριμένο να δω ή είναι γενικά όμορφη πόλη?

Σιένα φτάνει μια ημέρα ακριβώς? (μεσημέρι με μεσημέρι επόμενης)

Στη λίμνη Κόμο ποια χωριά αξίζει να επισκεφτώ? Υπάρχει κάπου να δω για το πλοίο που πάει μέσα στη λίμνη σαν ξενάγηση?

Γενικά δώστε μου πληροφορίες για Μιλάνο, Φλωρεντία, λίμνη Κόμο και Σιένα για αξιοθέατα, μέρη και μαγαζιά ή οτιδήποτε άλλο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Το πρόγραμμα να αναφέρω ότι τελικά δεν αλλάζει, αλλά μπορώ όπως είπατε να κάτσω μόνο το πρώτο απόγευμα Πίζα, το πρωί νωρίς να πάω Lucca να τη δω μεχρι το μεσημέρι και μετά Σιένα. Lucca έχει κάτι συγκεκριμένο να δω ή είναι γενικά όμορφη πόλη?

Σιένα φτάνει μια ημέρα ακριβώς? (μεσημέρι με μεσημέρι επόμενης)

Στη λίμνη Κόμο ποια χωριά αξίζει να επισκεφτώ? Υπάρχει κάπου να δω για το πλοίο που πάει μέσα στη λίμνη σαν ξενάγηση?

Γενικά δώστε μου πληροφορίες για Μιλάνο, Φλωρεντία, λίμνη Κόμο και Σιένα για αξιοθέατα, μέρη και μαγαζιά ή οτιδήποτε άλλο.
Στη Πιζα εχω κανει μια διανυχτερευση και δεν το μετανιωσα Μπορει να μην ειναι τοσο γραφική αλλα σιγουρα ειναι "ζωντανη πόλη" και πολύ ξενύχτη εμεις ειμασταν εκει Σαββατο βραδυ (Ξενοδοχειο ομως κοντα στον πυργο ) ειχε παζαρια -αγορες με οτι μπορεις να φανταστεις και κοσμο να μενει εξω στους δρομους με μουσικές και μπυρες...Τους αφησαμε κατα τις 3 και τους ξαναβρηκαμε κατα τις 7 που φευγαμε για αεροδρομιο :) Η παλιά πολη της Λουκα ειναι ομορφη..ατμοσφαιρική με σοκάκια και ομορφες πλατείες...και γενικά σου κινεί το ενδιαφερον για περπατημα και παρατηρηση εντός των τειχών. Η Σιεννα και σιγουρα η Φλωρεντία ( χωρίς μουσεία) με μια διανυχτερευση θα εχεις παρει μια ιδεα , να πει κανεις.
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αφου ειναι ολα πληρωμενα, δεν μπορεις να κανεις καμια αλλαγη στο προγραμμα σου. Απλα να ξερεις οτι θα οδηγεις πολλες ωρες, θα εισαι στο τρεξιμο και δεν θα ευχαριστιεσαι το καθε μερος. Εκτος απο το να δουμε οσο πιο πολλα μπορουμε, το ταξιδι πρεπει και να το απολαμβανουμε κιολας. Οπως και ναχει καλα να περασεις.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Είναι αυτή η επίσημη κάρτα για τους τουρίστες στο Μιλάνο: http://www.milanocard.it ?? Τι λέτε συμφέρει για 3 ημέρες? Προσφέρει και δωρεάν χρηση των ΜΜΜ από ότι λέει με μόνο 13€ για 3 ημέρες!
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
UPDATE: Τελικά λόγω του ότι μάλλον δεν θα έχει προλάβει να εκδοθεί η πιστωτική κάρτα στο όνομα μου που έχω κάνει την αίτηση εδώ και ένα μήνα θα ακυρώσουμε το αυτοκίνητο και θα μετακινηθούμε με τρένα/λεωφορεία. Ακύρωσα και τελείως το ξενοδοχείο στο Κόμο και έτσι πρόσθεσα άλλη μια διανυκτέρευση στη Φλωρεντία και το πρόγραμμα διαμορφώθηκε ως εξής:

13/8 προσγειωνόμαστε Bergamo στις 13:20 και έπειτα πάμε Πίζα που διανυκτερεύουμε.
14/8 φεύγουμε από Πίζα και πάμε Σιένα που διανυκετερεύουμε
15/8 φεύγουμε από Σιένα και πάμε Φλωρεντία και μένουμε για 4 βράδυα
19/8 φεύγουμε και πάμε Μιλάνο όπου μένουμε ως τις 22/8 το πρωί
22/8 φεύγουμε από Μιλάνο για αεροδρόμιο Bergamo και πτήση επιστροφής

Θέλω τη βοήθεια σας γιατί η μη ύπαρξη αυτοκινήτου άλλαξε αρκετά τα σχέδια στις μετακινήσεις και δεν έχω προλάβει να το ψάξω.

  1. Από Μιλάνο προς Bergamo και αντίστροφα να χρησιμοποιήσω αυτό το site για να κλείσω εισητίρια http://www.terravision.eu ? Είναι έμπιστο?
  2. Τι είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω? Λεωφορεία η τρένα για να πηγαίνω από τη μια πόλη στην άλλη?
  3. Πως μπορώ να πάω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα την πρώτη ημέρα από το Bergamo που προσγειωνόμαστε στη Πίζα που διανυκτερεύουμε?
  4. Για San Gimignano υπάρχει κάποιο λεωφορείο που μας πάει από τη Φλωρεντία?
  5. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να νοικιάσω αυτοκίνητο από το Bergamo αν πάω εκεί κατευθείαν σε κάποιο από τα γραφεία χωρίς πιστωτική μήπως? Ή έστω από το Μιλάνο?
  6. Εισιτήρια τρένου συμφέρει να τα έχω κλείσω από πριν ή κατευθείαν στο κάθε σταθμό λίγο πριν την αναχώρηση?
  7. Γενικά τι έχετε να προτείνετε για τις μετακινήσεις μας?
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Την πρώτη μέρα: Δεν χρειάζεται να πάτε Μιλάνο με το λεωφορείο για να φύγετε για Πίζα. Από εδώ μπορείς να δεις πως να φτάσεις στον σταθμό του Βergamo από το αεροδρόμιο
http://www.orioaeroporto.it/Editorial/newsCategoryViewProcess.jsp?editorialID=171
Από εκεί, επιλέγοντας την κατάλληλη διαδρομή από εδώ
http://www.trenitalia.com/trenitalia21.html
φτάνετε Πίζα. Υπάρχουν γρήγοροι συνδυασμοί τρένων με μία μόνο αλλαγή.

Για να φτάσετε στη Σιένα θα πάρετε τρένο. Ο σταθμός των τρένων στην Σιένα είναι μακριά από το κέντρο. Όταν θα φύγετε από αυτήν θα χρησιμοποιήσετε λεωφορείο που βολεύει περισσότερο.
http://www.trainspa.it/

Από Φλωρεντία υπάρχει λεωφορείο για San Gimignano.

Εγώ όπου μπορώ χρησιμοποιώ τρένο.
 
Last edited:

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Όλα τα δρομολόγια από το Bergamo μέχρι τη Πίζα με μια μόνο αλλαγή είναι δια μέσω Μιλάνου όπου εκεί πρέπει να αλλάξω τρένο, άρα δεν είναι το ίδιο με το να πάω Μιλάνο με το λεωφορείο από το αεροδρόμιο κατευθείαν και μετά να πάρω από εκεί το τρένο?

Το http://www.sita-on-line.it δεν ανοίγει, είναι σίγουρα σωστό το link?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όχι το λινκ δεν ισχύει (γι' αυτό το έσβησα κιόλας). Με το λινκ που άφησα μπορείς να βρεις τα δρομολόγια.
Διόρθωση: Από Πίζα για Σιένα έχει λεωφορείο, αλλά μόνο από το αεροδρόμιο.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Επειδή πλησιάζει η αναχώρηση για το ταξίδι (την Τετάρτη) και δεν είχα πολύ χρόνο τις προηγούμενες ημέρες για να κλείσω εισιτήρια για τα αξιοθέατα στις πόλεις, μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να κλείσω online εισιτήρια για Σιένα, Φλωρεντία και Μιλάνο?

Επίσης στο San Gimignano χρειάζεται να κλείσω εισιτήρια για κάπου? Τι πρέπει να δω εκεί? Υπάρχει επίσης χώρος στάθμευσης για αυτοκίνητο η ZTL zone?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom