Σίφνος Σίφνος

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια χαρα σε όλους!είμαι η Βανέσσα κ σκεφτομαι αυτο τ καλοκαίρι να κανω τις πρώτες διακοπές με τ αγόρι μου και κοιτάζοντας λίγο από δω λίγο απο κει κλείνω προς Σίφνο! Θα ήθελα λίγη βοήθεια όμως μιας και είμα ολίγον τι αναποφάσιστη ! Να καταλήξω Σίφνο ή μηπως να προτιμήσω κάποιο άλλο μέρος?? αν καταλήξω Σίφνο, ποιο 8α ήταν τ καλύτερο μέρος να μείνω,οι Καμάρες είναι αρκετά κοντα για τη νυχτερινή ζωή και αρκετά οικονομικότερα απ τις άλλες εξών του Πλατύ Γιαλού που κθμαίνεται στα ίδια?
επίσης, δν διαθέτουμε αμάξι...οι μετακινήσεις ειναι αρκετά εύκολες?

καποια αλλη επιλογή,που να συνδυάζει παραλίες-λιγη νυχτερινή ζωή να πίνεις χαλαρά τ ποτό σου και ν είναι σχετικά οικονομική? :)
Να καταλήξεις Σιφνο! Ειναι μικρό νησι και οι μετακινησεις ειναι κοντινες και ευκολες με το κτελ του νησιου! Διαμονη τωρα: Η νυχτερινη ζωη του νησιου ειναι στην Απολλωνια. Οποτε βολευει να μενεις εκει...Ψαξε πρωτα εκει . Αν δεν μεινεις Απολλωνια, μεινε Καμαρες! Μη κοιτας αλλου! Στις Καμαρες υπαρχει μια ωραια παραλια με beach bar!
Αν ειχες αμαξι, θα σου προτεινα και αλλα μερη αλλα χωρις, η Σιφνος μοιαζει ιδανικη για σενα! Η φολεγανδρος επισης εχει αυτα που ζητας αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις οικονομικα δωματια!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Ακριβώς. Μένεις Καμάρες ή Απολλωνία και κινείσαι με το κτελ.Αρκετά καλή συγκοινωνία σε σχέση με άλλα νησιά.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Έχοντας μόλις επιστρέψει από Σίφνο, ας γράψω κι εγώ δύο λόγια…

Διαμονή

Στην Απολλωνία. Αρκετά οικονομική διαμονή: 40 ευρώ το βράδυ, σε αξιοπρεπέστατο δωμάτιο, πεντακάθαρο, με όλα όσα χρειάζονται.

Επιλογές για διαμονή πάμπολλες, ανάλογα και με τα βαλάντια: στα παραλιακά μέρη (Πλατύ Γιαλό, Φάρο, Βαθύ), οι τιμές ήταν ελαφρώς πιο ανεβασμένες. Δωμάτιο ήταν εύκολο να βρεις ακόμα κι αν δεν είχες κλείσει, αφού το νησί δεν είχε κόσμο. Όπως μας είπαν και οι ντόπιοι, πολύ λιγότερος κόσμος σε σχέση με πέρσι, ήλπιζαν ο Αύγουστος να τους αποζημιώσει…

Παραλίες

Συμπαθητικές, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Άμμος στις περισσότερες, αλλά και πέτρες σε κάποιες από αυτές. Επισκέφτηκα αρκετές εξ αυτών (Αποκοφτό, Σαούρες, Γλυφό, Βρουλίδια αλλά και σε Καμάρες, Βαθύ, Πλατύ Γιαλό, Χερρόνησο) και σε καμία δεν χρειάστηκα ομπρέλα, αφού τα αλμυρίκια αφθονούν στο νησί!

Αν έπρεπε να διαλέξω κάποια, θα έλεγα Σαούρες: το κάτι διαφορετικό, μόνο πέτρες, ελάχιστος κόσμος, αν και βρίσκεται ακριβώς δίπλα από την Παναγία την Χρυσοπηγή και την παραλία Αποκοφτό.

Τιμή ξαπλώστρας σε Καμάρες και Βαθύ: 4 ευρώ

Φαγητό

Δεν συγκινήθηκα ιδιαίτερα για να πω την αλήθεια, εκτός από 1-2 περιπτώσεις. Δοκίμασα όλα τα παραδοσιακά φαγητά, αλλά εκτός της καπαροσαλάτας (ιδιαίτερη γεύση, ή θα σου αρέσει ή θα την σιχαθείς) και της ρεβυθάδας, τα υπόλοιπα με άφησαν αδιάφορο (το μαγαζί που επέλεξα να δοκιμάσω το μαστέλο, με απογοήτευσε. Ακόμα και οι ντόπιοι μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μαγαζί έφτιαχνε εξαιρετικά το συγκεκριμένο πιάτο, αλλά τα τελευταία χρόνια το χάλασε πάρα πολύ).

Τιμές σε φαγητό, αρκετά τσιμπημένες, ακόμα και με πολύ «απλά» πιάτα (καλαμαράκι, χταπόδι), στα παραλιακά μέρη.

Έφαγα σε αρκετά μαγαζιά, από ταβερνάκια, μέχρι και σε ζαχαροπλαστεία :p Ότι πληροφορίες θέλετε, εδώ είμαι!

Ποτό

Μετρημένα τα μαγαζιά στην Απολλωνία, υπάρχουν και 2-3 εκτός του «στενού». Τιμή κοκτέιλ, σταθερή σε όλα: 10 ευρώ.

Ψώνια

Εδώ τα πράγματα είναι εκτός λογικής. Τραγικά υψηλές οι τιμές, ειδικά σε 2 μαγαζιά που επέλεξα να αγοράσω κάποια πράγματα για το σπίτι μου. Κάποια έκπτωση ή κάποιο δώρο, ακόμα και όταν οι αγορές μας έπιασαν τριψήφιο νούμερο, ούτε γι’ αστείο.

Τα αρνητικά

Ο αέρας απλά. Ξέραμε ότι θα έχει αέρα, αλλά αυτό το πράγμα ξεπερνούσε κάθε όριο. Οι Σιφνιοί απορούσαν και οι ίδιοι με την δύναμη του αέρα, αλλά και με την διάρκειά του (μία εβδομάδα στη Σίφνο, ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΦΥΣΑΕΙ. Μόνο τις δύο τελευταίες μέρες μειώθηκε ελαφρώς και ζέστανε και κάπως η θάλασσα, γιατί τις πρώτες μέρες, δράμα). Ειδικά στην παραλία…αμμοβολή κανονική! :p

Οι τιμές (είτε σε φαγητό, είτε σε ψώνια). Σε Βιέννη και Βουδαπέστη δεν ξόδεψα τόσα χρήματα…

Τα θετικά

Η ευγένεια των ντόπιων. Ότι κι αν χρειάστηκα, πάντα έβρισκα βοήθεια (αν και μερικές φορές δυσκολευόμουν, γιατί η προφορά τους είναι…περίεργη :p).

Οι αποστάσεις. Μηδενικές. Σε ελάχιστα λεπτά βρισκόσουν από την μία πλευρά του νησιού στην άλλη.

Αρκετά καλό οδικό δίκτυο. Αν και με αρκετές στροφές, θέλει λίγο προσοχή.

Οι λάτρεις του περπατήματος, θα το αγαπήσουν το νησί. Μονοπάτια για κάθε μέρος.

Οι συγκοινωνίες. Λεωφορεία πάνε κι έρχονται σε όλα τα μέρη του νησιού, όλες τις ώρες. Πολύ καλή λύση για κάποιον που δεν έχει δικό του μεταφορικό μέσο.

Ενδείκνυται για ζευγάρια. Γεμάτο το νησί. Παντός ηλικίας, παντός εθνικότητας, παντός είδους…

Αυτά για αρχή. Για οποιαδήποτε πληροφορία είμαι στην διάθεσή σας!

Υ.Γ.1 Την περίοδο που πήγα, συνέπεσε η γιορτή του Προφήτη Ηλία (του Αψηλού, έχει δύο το νησί). Επισκέφτηκα την εκκλησία την παραμονή και πραγματικά άξιζε τον κόπο. Μπορεί να είναι κουραστικό να ανέβεις στην εκκλησία (είναι στο ψηλότερο βουνό του νησιού, με 700 μέτρα σχεδόν υψόμετρο και πας μόνο με τα πόδια: 3,5 χιλιόμετρα, σχεδόν 1 ½ ώρα), αλλά η λειτουργία, η εκκλησία, η θέα σε όλο το νησί αλλά και τα γειτονικά νησιά, το τραπέζι μετά, σε αποζημιώνουν. Απλά να έχετε φακό και ζακέτα στην επιστροφή. Εγώ δεν είχα φακό, αλλά ευτυχώς είχε φεγγάρι. :p

Δοκιμάστε να πάτε σε ένα πανηγύρι τους, θα περάσετε υπέροχα!

Υ.Γ.2 Δεν ξέχασα να αναφέρω ονόματα από μπαράκια, εστιατόρια κ.τ.λ. που επισκέφτηκα, ηθελημένα τα παρέλειψα. Για οποιοδήποτε μαγαζί θέλετε να ρωτήσετε ή αν θέλετε κάποια πρόταση, εδώ είμαι.
φιλε πανο ειμαι Σιφνο, αν εχεις καποια καλη προταση για οικονομικό φαγητο και ποτο πες μου , θα το εκτιμούσα δεόντως .
 

giannis4fot

Member
Μηνύματα
17
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο δυστυχώς
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Τον Ιούλιο του 2012 επισκέφτηκα την Σίφνο και δεν το μετάνιωσα στιγμή! Πολύ όμορφο νησί, όντως λίγο ακριβό σε σχέση με άλλα, όμως για αυτά που διακρίνεται -δηλαδή χαλαρότητα και ηρεμία- είναι κορυφαίο.

Έμεινα στην Απολλωνια και το ξενοδοχείο που βρήκα ήταν το καλύτερο που θα μπορούσα να βρω! 40 ευρώ η βραδιά για δίκλινο, με απίστευτη θέα και δίπλα στο κέντρο του νησιού και τα μαγαζιά, αλλά παράλληλα ήσυχο, περιποιημένο όσο δεν πάει και μας πρόσεξαν πολύ καλά. Βρήκα πολλά στην ίδια τιμή, λίγο πριν την full season.

Ο Αρτεμώνας δεν μου έμεινε ιδιαίτερα στην μνήμη για κάτι ιδιαίτερο. Το Κάστρο δυστυχώς έκανα το λάθος να το επισκεφτώ πρωί και για μπάνιο. Μην το κάνετε οι επόμενοι. Είναι για απογευματινή-βραδινή βόλτα! Όχι για μπάνιο. Βέβαια γούστα είναι αυτά, οπότε απλά σε μένα δεν άρεσε!

Καμάρες, υπέροχο λιμάνι, εξαιρετική παραλία και καλό μέρος για να μείνεις. Επίσης, πολύ καλή περίπτωση για φαγητό, έφαγα σε 2-3 διαφορετικά μέρη και ήταν όλα εξαιρετικά.

Από παραλίες, ξεχώρισα το υπέροχο Βαθύ. Το λάτρεψα πραγματικά και υποσχέθηκαν πως στο μέλλον θα επισκεφτώ την Σίφνο και θα μείνω στο Βαθύ. Έφαγα τρομερά σε μια ταβερνούλα πάνω στην παραλία, δεν θυμάμαι όνομα με τίποτα.

Τρομερή περιπέτεια έζησα προσωπικά στην Χρυσοπηγή, αφού αρχικά πήγα στον Φάρο και την Φασολού (εξαιρετικές παραλίες!) και ύστερα με τα πόδια στο εκκλησάκι της Χρυσοπηγής. Μας βγήκε η γλώσσα, γλίτωσαμε στο τσακ λιποθυμία, αλλά τα καταφέραμε και το ευχαριστηθήκαμε. Στο τέλος αυτά μένουν και δεν τα θυμάσαι ούτε για λίγο με άσχημες αναμνήσεις, αλλά μαζί με τις καλύτερες!

Γενικά το νησί είναι για οικογένειες και ζευγάρια που δεν αναζητούν ξέφρενη διασκέδαση, όμως υπάρχουν μπαράκια και λοιπά, για τέτοιες περιπτώσεις.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
φιλε πανο ειμαι Σιφνο, αν εχεις καποια καλη προταση για οικονομικό φαγητο και ποτο πες μου , θα το εκτιμούσα δεόντως .
Στο ποτό οι τιμές είναι φιξ (ήταν έτσι τουλάχιστον πέρσι που πήγα εγώ). Σε όλα τα μαγαζιά το ποτό είχε 5 ευρώ και το κοκτέιλ 10, αν θυμάμαι καλά.

Φαγητό: σχετικά καλές τιμές είχε ο Δρακάκης (το κορυφαίο για μένα στο νησί), αλλά και 1-2 ακόμα στο Στενό. Πιο γκουρμέ φάση - και πιο τσιμπημένα αλλά πολύ καλό φαγητό - στο Καγιέν. Στα παραθαλάσσια που έφαγα (Πλατύ Γιαλό, Φάρο, Χερρόνησο), ήταν λίγο πιο τσιμπημένα, αλλά μην φανταστείς και τρελά νούμερα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές για να είμαι ειλικρινής...
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Στο ποτό οι τιμές είναι φιξ (ήταν έτσι τουλάχιστον πέρσι που πήγα εγώ). Σε όλα τα μαγαζιά το ποτό είχε 5 ευρώ και το κοκτέιλ 10, αν θυμάμαι καλά.

Φαγητό: σχετικά καλές τιμές είχε ο Δρακάκης (το κορυφαίο για μένα στο νησί), αλλά και 1-2 ακόμα στο Στενό. Πιο γκουρμέ φάση - και πιο τσιμπημένα αλλά πολύ καλό φαγητό - στο Καγιέν. Στα παραθαλάσσια που έφαγα (Πλατύ Γιαλό, Φάρο, Χερρόνησο), ήταν λίγο πιο τσιμπημένα, αλλά μην φανταστείς και τρελά νούμερα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές για να είμαι ειλικρινής...
ο Δρακακης που ειναι? Πηγαμε στον Αρτεμωνα και στο μοναδικο που ηταν ανοιχτο για μεσημερι η Μαργαριτα, καθισαμε περιμεναμε 25 λεπτά και δεν ηρθε ουτε καν να στρωσει το τραπέζι, φευγουμε και παμε Λυχνο στον φαρο, Μια χωριάτικη, μια πατάτες, μια μυδια (8μυδια ειχε), ενα καλαμαρι ψητο και 1 αναψυκτικό και 1 μπυρα 37 €, φωτια και λαυρα. Ασε που εδωσε προτεραιότητα σε αλλα τραπεζια που ηρθαν μετα απο εμας και επισης στο τελος πηγαινε στα τραπεζια κερασμα καρπουζι ενω σε μας οχι.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Ο Δρακάκης είναι στην Απολλωνία, στο στενό μέσα. Λύχνο είχα πάει κι εγώ, τίποτα το ιδιαίτερο. Όπως και σε ένα ταβερνάκι που καθίσαμε, δίπλα στην Χρυσοπηγή, δεν θυμάμαι όνομα. Τίποτα κι εκεί.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Ο Δρακάκης είναι στην Απολλωνία, στο στενό μέσα. Λύχνο είχα πάει κι εγώ, τίποτα το ιδιαίτερο. Όπως και σε ένα ταβερνάκι που καθίσαμε, δίπλα στην Χρυσοπηγή, δεν θυμάμαι όνομα. Τίποτα κι εκεί.
θα ψαξω να τον βρω, σ'ευχαριστώ για την βοηθεια σου.
 

AnastasiaZa

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Αγαπημένα μου παιδιά καλημέρα σας! Έχω πολύ καιρό να γράψω αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας, ήρθε όμως νομίζω η ώρα! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας :
Θα πάω 09-14.07 στην όμορφη Σίφνο με το αμόρε και θα ήθελα να μου πει ,όποιος από εσάς έχει πάει, παραλίες που του άρεσαν, μαγαζιά για φαγητό καθώς και μαγαζιά για βραδινά κοκτεϊλάκια. Θα μένουμε στην Απολλωνία, αν και δέχομαι απαντήσεις για όλο το νησί , και πορευόμαστε με φοιτητικό budget :bleh:
(Έχω δει σχετικά θέματα , αλλά θα ήθελα νέες απαντήσεις :clap: )
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Πολύ εύστοχες οι ερωτήσεις της Αναστασίας. Με τη σειρά μου να πω ότι θα πάω με δυο φίλες μου στη Σίφνο για διακοπές και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
- Υπάρχει κανένα καλό κλαμπ ή μαγαζί παρόμοιου τύπου στο Στενό;
- Όντως η τιμή του ποτού είναι 5 ευρώ και των κοκτειλ 10, όπως διαβάζω σε παλαιότερες δημοσιεύσεις;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή αναφέρεστε πολύ σε νύχτα στη Σίφνο, να σας επιβεβαιώσω το γεγονός ότι όλα τα μπαράκια είναι στο στενό, με τιμή ποτού όχι 5 € φυσικά αλλά περισσότερα.
Λειτουργούν περίπου μέχρι τις τρεις, και μετά όποιος έχει όρεξη για συνέχεια μεταφέρεται στα 2 κλαμπ παραδίπλα (ενα ελληνάδικο, ένα με ξένα).
Παραλίες ξεκινάτε απο τα βασικά, Χρυσοπηγή, βαθύ, και γενικά όπου εξυπηρετεί η πολύ καλή συγκοινωνία του νησιού, ειδικά αν δεν υπάρχει μέσον!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.680
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom