Βουρβουρού, Σάρτη-Συκιά ή Μαρμαράς;;

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Λίστα με top παραλίες με σειρά προτεραιότητας δεν μπορεί να γίνει καθ΄ότι για τον καθένα οι προτεραιότητές του είναι διαφορετικές. Για εμένα δηλ προτεραιότητα είναι να έχει ωραία θάλασσα με άμμο αλλά να μην έχει και πολύ κόσμο και φασαρία. Σίγουρα οι καβουρότρυπες και τα γύρω γύρω ( τοποθεσίες που αναφέρει ο babaduma και ομολογώ δεν ήξερα τα ονόματά τους ) νομίζω ότι είναι σαν φυσικό τοπίο και θάλασσα το καλύτερο μέρος του 2ου αλλά την τελευταία φορά που πήγα ήταν πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια και γινόταν της μουρλής από κόσμο και από free camping και είχε τόσο χαλάσει το περιβάλλον (με ότι αυτό συνεπάγεται ) που δεν θέλω να ξαναπάω άλλη φορά... Οπως επίσης τα τελευταία 10 χρόνια αρνούμαι να πάω πέρα από την γέφυρα της Ποτίδαιας σε όλο το 1ο πόδι γιατί θεωρώ ότι σίγουρα δεν θα ακούω πια Ελληνικά μόνο Ρώσικα και όλες τις άλλες βαλκάνιες γλώσσες.
Το κακό με μας (εννοώ της ιδίας ηλικίας με μένα) είναι ότι έχουμε ζήσει την Χαλκιδική στα καλύτερά της δηλ πριν την επέλαση των εργολάβων που έχτισαν τα πάντα και όσο είχαν λεφτά οι Ελληνες τα αγόραζαν (όλη η Κεντρική Μακεδονία - οι λεφτάδες πάντα -αγόρασε και ένα σπίτι στη Χαλκιδική) αλλά μετά όταν πια δεν είχαν οι Ελληνες λεφτά ανοίξαν την αγορά των Ρώσων και των άλλων Βαλκάνιων... το τι Ρώσος έμαθε και αγόρασε σπίτι στην Χαλκιδική μέσω 'Μουζενίδη" δεν λέγεται...
Εγώ λοιπόν θέλω να την θυμάμαι έτσι παρθένα και όμορφη... δεν θέλω να χαλάσω την εικόνα που έχω..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Οντως οι Καβουροτρυπες εχουν ....χαλάσει.
για αυτο κ πλέον για να τις ευχαριστηθει κανεις καλό ειναι να κολυμπήσει ειτε κατα τις 8 το πρωι που ολοι ακομη συνήθως κοιμούνται, ειτε μετα τις 8 το βραδυ που συνηθως ολοι φευγουν απο την παραλία.



@babaduma: ευχαριστω για την ακρως διαφωτιστική περιγραφή των Καβουροτρυπων που αγνοούσα παντελώς. Ολες αυτές οι παραλίες εκει λογιζονται ως Καβουρότρυπες σωστά;
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Να προτείνω κι εγώ για φαγητό ένα πολύ όμορφο ταβερνάκι με ωραία θέα. Είναι ο Πειρατής, δίπλα στην παραλία Λαγόμανδρα...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Ρε παιδακια να ρωτησω κ γω κατι αλλο ...γενικά στις περισσότερες παραλίες παίζει φυσική σκιά (απο δεντρακια κτλ), παίζουν ξαπλώστρες; και αν ναι τις πληρώνεις σε τιμές μυκόνου;; ή κάθεσαι κύριος με τον καφέ σου κ οτι αλλο καταναλωσεις;
Σε καθε παραλία ειναι κ διαφορετικά.
πχ πριν 2 βδομάδες στην ακρη της Σαρτης ηταν δωρεάν αρκει να επαιρνες κάτι πχ φραπές 3 ευρώ,
Στο καλαμίτσι ηταν 5 ε με το πρώτο προϊόν που θα παραγγειλεις δωρεαν, ο φραπες 3 ε, η χωριατικη η το club sandwich 5ε

την καλύτερη φυσική σκιά κατ εμέ υπήρχε στο καρύδι με τα πολλά στον αριθμό δεντράκια κοντά στα υπέροχα νερά βλ φωτό
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Κοκερ εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες και συμφωνω μαζι σου.
Παρομοια ,αν και μικροτερης εκτασης οικιστικη αναπτυξη-καταστροφη συμβαινει στα μερη μου στη Μανη τα τελευταια 10 χρονια.Εγω που θυμαμαι τον τοπο μου απο τα 2 μου χρονια ..παρθενο και υπεροχο ,θλιβομαι και θυμωνω καθε φορα που κατεβαινω στο χωριο και βλεπω ολο και καινουρια σπιτια και ξενωνες να χτιζονται.Ιδιως πανω απο το τουριστικοτατο Λιμενι το εχουν παραξυλωσει.Δεν βλεπεις ελια για ελια πλεον.
Αναφορικα με τη Χαλκιδικη τωρα περαν των Ρωσων που αγοραζουν τη γη και τα σπιτια ,εχω διαβασει οτι εχουν ορμηξει και οι Γερμανοι ..ισχυει?
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Κοκερ εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες και συμφωνω μαζι σου.
Παρομοια ,αν και μικροτερης εκτασης οικιστικη αναπτυξη-καταστροφη συμβαινει στα μερη μου στη Μανη τα τελευταια 10 χρονια.Εγω που θυμαμαι τον τοπο μου απο τα 2 μου χρονια ..παρθενο και υπεροχο ,θλιβομαι και θυμωνω καθε φορα που κατεβαινω στο χωριο και βλεπω ολο και καινουρια σπιτια και ξενωνες να χτιζονται.Ιδιως πανω απο το τουριστικοτατο Λιμενι το εχουν παραξυλωσει.Δεν βλεπεις ελια για ελια πλεον.
Αναφορικα με τη Χαλκιδικη τωρα περαν των Ρωσων που αγοραζουν τη γη και τα σπιτια ,εχω διαβασει οτι εχουν ορμηξει και οι Γερμανοι ..ισχυει?
KLEOPATRA για Γερμανούς δεν ξέρω ή τουλάχιστον δεν είναι τόσοι πολλοί που να γίνεται αντιληπτό ....όμως Ρώσοι , Σέρβοι και Σκοπιανοί έχουν κατακυριεύσει το 1ο πόδι...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, ειδικά Coker και Babduma. Για παραλίες και φανταστική θάλασσα πάμε Σιθωνία, στα πλάγια του ποδιού βασικά (όχι στον κόλπο δηλαδή). Όλες οι παραλίες έχουν πολύ καλές θάλασσες, αν και πλέον με περισσότερο κόσμο απ'ό,τι παλιά (μιλώ ως φυσιολάτρης που έζησα τις παλιές εποχές με τις ερημικές παραλίες κι όταν οι Καβουρότρυπες μόλις άρχισαν να ακούγονται και μόνο στους Θεσσαλονικείς). Η Σάρτη για διαμονή πιστεύω είναι καλή επιλογή γιατί είναι σχετικά κεντρικά και βολεύει να πας με ίσες αποστάσεις παντού. Στα must θα πρότεινα beach bar Goa για ένα χαλαρό βραδάκι με ποτάκι και μουσική δίπλα στη θάλασσα σ'ένα φανταστικό κόλπο κοντά στη Σάρτη και επίσης, αν αγαπάτε το περπάτημα, μια περιπλάνηση σε κάτι κολπίσκους στο Πόρτο Καράς όπου περπατάς στη θάλασσα και ξαποσταίνεις όπου σου αρέσει. Συνδυάζεται με Παρθενώνα που ανάφεραν επίσης. Χμ αυτό που είπα για τους κολπίσκους...ελπίζω να μην τους έχει κλείσει το ταιπεδ κι έγιναν ιδιωτικοί.

Α θα προσθέσω επίσης να ελέγξετε το ενδεχόμενο κάποιας συναυλίας που διοργανώνει συχνά ο Αρμενιστής, αν θέλετε κάποιο βράδυ να ξεφύγετε
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
στο Κριαρίτσι έχει πάει κανείς τελευταία, έχει τίποτε οργανωμένο ή είναι όπως παλιά. έχω να πάω αρκετά χρόνια και λέω να το επισκεφθώ αύριο.
 

tsopirs

Member
Μηνύματα
40
Likes
37
Πάντως για καβουροτρυπες μάλλον δεν θα βρεις ταμπέλα...θα πας Σαρτη θα μιδενισεις τον μερικό χιλιομετρητη και θα μετρήσεις 7 km εκεί θα δεις πολλά δέντρα και πολλά σκουπίδια....Έτσι ήταν πριν χρόνια..Αλλά έχει πολύ ωραία νερά...Αν έμενες νικητή έλεγε και μια μέρα(μάλλον καθημερινή )οδήγηση Μέχρι το λιμανάκι και να αφιερώσεις μια μέρα στην αμμουλιανη..το αμάξι κοστίζει ένα 20αρικο πάνε έλα και 2 το άτομο...Βέβαια μπορείς να αφήσεις το αμάξι στο λιμάνι και να πάς στο νησάκι και να πάρεις το ταξί(κάρο με άλογο)..υπόψιν πως το νησί είναι πολύ μικρό και δεν έχει βενζινάδικο
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
στο Κριαρίτσι έχει πάει κανείς τελευταία, έχει τίποτε οργανωμένο ή είναι όπως παλιά. έχω να πάω αρκετά χρόνια και λέω να το επισκεφθώ αύριο.
πανεμορφο Κριαριτσι !!!!!
Οχι ειχε ενα μπιτσομπαρο και μια ταβερνουλα ...ευτυχως που δεν ειχαν κλεισει ολη την παραλια με ταβερνες και καφε ..οπως γινοταν σε αλλες παραλιες .Ειχε πολλα τροχοσπιτα και σκηνες ..ηταν πολυ ομορφα.

KLEOPATRA για Γερμανούς δεν ξέρω ή τουλάχιστον δεν είναι τόσοι πολλοί που να γίνεται αντιληπτό ....όμως Ρώσοι , Σέρβοι και Σκοπιανοί έχουν κατακυριεύσει το 1ο πόδι...
Το τι γινοταν απο Σερβους παιδια ...δεν σας περιγραφω !!!!!!
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
πανεμορφο Κριαριτσι !!!!!
Οχι ειχε ενα μπιτσομπαρο και μια ταβερνουλα ...ευτυχως που δεν ειχαν κλεισει ολη την παραλια με ταβερνες και καφε ..οπως γινοταν σε αλλες παραλιες .Ειχε πολλα τροχοσπιτα και σκηνες ..ηταν πολυ ομορφα.
ναι, πήγα εχθές και ήταν υπέροχα. αύριο λέω για ακτή Κοβιου.
και στο μπιτσομπαρο έκατσα και στην ταβερνουλα έφαγα. στις ομπρέλες έπρεπε να παραγγειλεις κάτι 3ευρω το φρεντο καπουτσίνο με ένα μικρό μπουκαλάκι νερό
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πάντως για καβουροτρυπες μάλλον δεν θα βρεις ταμπέλα...θα πας Σαρτη θα μιδενισεις τον μερικό χιλιομετρητη και θα μετρήσεις 7 km εκεί θα δεις πολλά δέντρα και πολλά σκουπίδια....Έτσι ήταν πριν χρόνια..Αλλά έχει πολύ ωραία νερά...Αν έμενες νικητή έλεγε και μια μέρα(μάλλον καθημερινή )οδήγηση Μέχρι το λιμανάκι και να αφιερώσεις μια μέρα στην αμμουλιανη..το αμάξι κοστίζει ένα 20αρικο πάνε έλα και 2 το άτομο...Βέβαια μπορείς να αφήσεις το αμάξι στο λιμάνι και να πάς στο νησάκι και να πάρεις το ταξί(κάρο με άλογο)..υπόψιν πως το νησί είναι πολύ μικρό και δεν έχει βενζινάδικο
Αμμουλιανη πηγαμε αλλα δεν ενθουσιαστηκα .
Το βρηκα το Οραντζ Μπιτς τελικα και για τα δικα μου γουστα ειναι δικαιως η καλυτερη παραλια της Χαλκιδικης .
Να δωσω ενα δικο μου τοπ-5
1.Καβουροτρυπες
2.Τρανος Αγιος Νικολαος
3.Κριαριτσι
4.Πλατανιτσι
5.Λαγομανδρα-Ακτη Ονειρου

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, ειδικά Coker και Babduma. Για παραλίες και φανταστική θάλασσα πάμε Σιθωνία, στα πλάγια του ποδιού βασικά (όχι στον κόλπο δηλαδή). Όλες οι παραλίες έχουν πολύ καλές θάλασσες, αν και πλέον με περισσότερο κόσμο απ'ό,τι παλιά (μιλώ ως φυσιολάτρης που έζησα τις παλιές εποχές με τις ερημικές παραλίες κι όταν οι Καβουρότρυπες μόλις άρχισαν να ακούγονται και μόνο στους Θεσσαλονικείς). Η Σάρτη για διαμονή πιστεύω είναι καλή επιλογή γιατί είναι σχετικά κεντρικά και βολεύει να πας με ίσες αποστάσεις παντού. Στα must θα πρότεινα beach bar Goa για ένα χαλαρό βραδάκι με ποτάκι και μουσική δίπλα στη θάλασσα σ'ένα φανταστικό κόλπο κοντά στη Σάρτη και επίσης, αν αγαπάτε το περπάτημα, μια περιπλάνηση σε κάτι κολπίσκους στο Πόρτο Καράς όπου περπατάς στη θάλασσα και ξαποσταίνεις όπου σου αρέσει. Συνδυάζεται με Παρθενώνα που ανάφεραν επίσης. Χμ αυτό που είπα για τους κολπίσκους...ελπίζω να μην τους έχει κλείσει το ταιπεδ κι έγιναν ιδιωτικοί.

Α θα προσθέσω επίσης να ελέγξετε το ενδεχόμενο κάποιας συναυλίας που διοργανώνει συχνά ο Αρμενιστής, αν θέλετε κάποιο βράδυ να ξεφύγετε
Αυτο το μπιτσομπαρο Γκοα που λες ειναι στον Τρανο Αι Νικολα?

να τα υπεροχα χρωματα του Οραντζ Μπιτς στις Καβουροτρυπες
DSCN0478.JPG


Αυτη ειναι η ακτη Κοβιου...πολλες παραλιες εμοιαζαν μεταξυ τους ...ελπιζω να μην τις μπερδευω στην καμερα
DSCN0587.JPG


η Ακτη Κληματαριας ..ηταν λιγο ανταριασμενη ..ειχε βροχη εκεινη την ημερα
DSCN0614.JPG


η απεραντοσυνη του Κριαριτσιου
DSCN0626.JPG


Το Πορτο Κουφο ...ειναι γεγονος οτι βαθαινε απιστευτα αποτομα ...απο τα βαθυτερα σημεια της Ελλαδας
DSCN0645.JPG


Να και ο Γλαροκαβος στο πρωτο ποδι
DSCN0675.JPG


Το Καλαμιτσι
DSCN0693.JPG


το Πλατανιτσι με το καμπινγκ μεσα στο πυκνο δασος ..μου αρεσε πολυ..αλλα επρεπε να αφησεις ταυτοτητα και μετα τις 2 πρωτες ωρες ,ειχε χρεωση 1 ευρω το ατομο.
DSCN0700.JPG


Ο Τρανος Αγιος Νικολαος μετα τη Συκια
DSCN0763.JPG


Ο Αγιος Ιωαννης λιγο πριν τη Νικητη..πολυ ωραια νερα και εκει.
DSCN0776.JPG
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom