Κύθνος Σίφνος Σέριφος Σίφνος-Σέριφος-Κύθνος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ήρθε λοιπόν η ώρα :xalara:, να ζητήσω κι εγώ τα φώτα των μελών του φόρουμ!
Όπως βλέπετε και στον τίτλο, θα σηκώσω άγκυρες σε 2 βδομαδούλες για τα συγκεκριμένα νησιά!
Σίφνο-Σέριφο-Κύθνο.
Η εκδρομή είναι της τελευταίας στιγμής, και οι μέρες που έχω μπροστά μου για να αξιοποιήσω σε κάθε νησί σίγουρα δεν είναι αυτές που θέλω.
Χίλιες φορές βέβαια έτσι, παρά summer in the city που λέει και το άσμα.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας, εντελώς περιγραφικά για να δω τα πολύ πολύ βασικά,μιας και οι μέρες που θα μείνω στο καθένα ειναι 2 με 3...
Διαβάζω διάφορα άλλα τοπικ, αλλά θα επιθυμούσα να τα έχω και εδώ συγκεντρωμένα.
Ξέρω οτι δεν προλαβαίνω να δω πολλές απο τις κρυμένες ομορφιές των νησιών αυτών, οπότε θα σταθούμε στα πολύ ''τουριστικά'', και τα υπόλοιπα τα αφήνουμε για την επόμενη φορά!

Να αναφέρω κάπου εδώ ότι θα μείνω στον Ατέρμωνα στη Σίφνο, στα Λιβαδάκια στη Σέριφο, και στο Μέριχα στη Κύθνο. Η μετακίνηση θα γίνεται κυρίως με λεοφωρεία, και όπου χρειαστεί θα νοικιάσουμε αμαξάκι.

Κάθε βοήθεια/πληροφορία σας ευπρόσδεκτη!
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ήρθε λοιπόν η ώρα :xalara:, να ζητήσω κι εγώ τα φώτα των μελών του φόρουμ!
Όπως βλέπετε και στον τίτλο, θα σηκώσω άγκυρες σε 2 βδομαδούλες για τα συγκεκριμένα νησιά!
Σίφνο-Σέριφο-Κύθνο.
Η εκδρομή είναι της τελευταίας στιγμής, και οι μέρες που έχω μπροστά μου για να αξιοποιήσω σε κάθε νησί σίγουρα δεν είναι αυτές που θέλω.
Χίλιες φορές βέβαια έτσι, παρά summer in the city που λέει και το άσμα.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας, εντελώς περιγραφικά για να δω τα πολύ πολύ βασικά,μιας και οι μέρες που θα μείνω στο καθένα ειναι 2 με 3...
Διαβάζω διάφορα άλλα τοπικ, αλλά θα επιθυμούσα να τα έχω και εδώ συγκεντρωμένα.
Ξέρω οτι δεν προλαβαίνω να δω πολλές απο τις κρυμένες ομορφιές των νησιών αυτών, οπότε θα σταθούμε στα πολύ ''τουριστικά'', και τα υπόλοιπα τα αφήνουμε για την επόμενη φορά!

Να αναφέρω κάπου εδώ ότι θα μείνω στον Ατέρμωνα στη Σίφνο, στα Λιβαδάκια στη Σέριφο, και στο Μέριχα στη Κύθνο. Η μετακίνηση θα γίνεται κυρίως με λεοφωρεία, και όπου χρειαστεί θα νοικιάσουμε αμαξάκι.

Κάθε βοήθεια/πληροφορία σας ευπρόσδεκτη!
Η Σιφνος ειναι ωραιο νησι και αξιζει να το δειτε ολο.Περπατηστε στο Καστρο και στον Αρτεμωνα που εχει ωραια σοκακια και να κανετε μπανιο στον Πλατυ γιαλο.Καλα να περασετε
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας! Σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα τριήμερο (15-16-17) κάποιο νησί εκ των τριών(δεδομένου ότι άδεια φέτος γιοκ :( ). Ποιο προτείνετε και γιατί; Είμαστε νέα παιδιά, ψάχνουμε κάτι οικονομικό, να μπορεί να γυριστεί χωρίς αμάξι (βασικό) ή να έχει καλή συγκοινωνία τουλάχιστον! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
(Επίσης, κάποιο από αυτά ενδείκνυται για κάμπινγκ, οργανωμένο ή μη;)

Ευχαριστώ! :)
 

veronikos

Member
Μηνύματα
42
Likes
55
Στη Σίφνο να κάνετε μπάνιο στην παραλία του Πλατύ Γιαλού και να φάτε για βράδυ (το τονίζω) στο Περιβόλι. (στον Αρτεμώνα)(πολύ όμορφο περιβάλλον!)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας! Σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα τριήμερο (15-16-17) κάποιο νησί εκ των τριών(δεδομένου ότι άδεια φέτος γιοκ :( ). Ποιο προτείνετε και γιατί; Είμαστε νέα παιδιά, ψάχνουμε κάτι οικονομικό, να μπορεί να γυριστεί χωρίς αμάξι (βασικό) ή να έχει καλή συγκοινωνία τουλάχιστον! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
(Επίσης, κάποιο από αυτά ενδείκνυται για κάμπινγκ, οργανωμένο ή μη;)

Ευχαριστώ! :)
Το τριήμερο που θα θέλετε να ταξιδέψετε είναι το χειρότερο, όπως μπορείτε να καταλάβατε. Τα νησάκια αυτά είναι τα πιο κοντινά στην Αθήνα και σίγουρα Σίφνος και Σέριφος θα είναι full. Σε αυτά τα δυο μπορείτε να πάτε χωρίς αυτοκίνητο, έχουν συγκοινωνία. Επίσης έχουν οργανωμένα κάμπινγκ. Θα σας συμβούλευα να πάρετε ένα τηλέφωνο πιο πριν στα κάμπινγκ να σας πουν τι κατάσταση επικρατεί. Στην Κύθνο από την άλλη υποθέτω ότι θα είναι πιο χαλαρά, αλλά δεν έχει κάμπινγκ (δεν ξέρω για ελεύθερο - δεν έχει ακουστεί ποτέ τίποτα).
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Ναι, είναι όντως το χειρότερο τριήμερο αλλά έλα που δεν υπάρχει άλλο! :p
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! :)

ΑΝ κάποιος ξέρει τι φάση παίζει με το ελεύθερο κάμπινγκ σε κάποιο εκ των τριών ας το μοιραστεί! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom