Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Έχει πανέμορφες παραλίες με γαλαζοπρασινα νερά στην αρχή του πρώτου ποδιού. Και δεν αναφέρομαι στην υπερεκτιμημένη Σάνη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μπα, οι ωραιοτερες ειναι στο τελος του 1ου ποδιου κατα τη γνωμη μου.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Το να είναι το νερό ζεστό καθαρό και να μην βαθαίνει απότομα νομίζω ότι είναι από τα κριτήρια που θεωρούν οι περισσότεροι σαν ιδανικά για να χαρούν ένα καλό μπάνιο και επίσης όταν βγαίνεις έξω από την θάλασσα να έχει ψιλή άμμο και όχι πέτρες που σου πληγώνουν τα πόδια και να μην έχει υπερβολικό αέρα που σου φέρνει όλη την ώρα την άμμο στο πρόσωπο.
Πάντως αυτά που γράφεις είναι φουλ υποκειμενικά, αν εξαιρέσεις το καθαρό νερό :p .
Ξέρω πολλούς (κι εγώ ένας από αυτούς) που δεν μπορούν τις πολύ ζεστές θάλασσες (τύπου Καλαμάτας), προτιμούν το βοτσαλάκι και μέσα θέλουν να βαθαίνει και να έχει βράχια για να χαζεύουν βυθό ας πούμε..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Α, δεν εχεις κολυμπησει βλεπω σε θαλασσες στη Καλαματα οπου χυνονται υπογεια ποταμια και παθαινεις συγκοπη:D
Επισης, γιατι διαβαζω οτι τα νησια εχουν κρυα νερα? Μια χαρα θερμοκρασια εχουν, εκτος αν εισαι κρυουλιαρης:p Και να τα ακουω αυτα απο σας ρε καρντασια που κανει ψοφοκρυο εκει πανω, τι να πω πια...:haha:
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εγώ στην Καλαμάτα και στις 2 παραλίες που με είχανε πάει έβραζα στο νερό, πρέπει να είναι η πιο ζεστές θάλασσες που έχω βουτήξει!
Και είχε και κάτι κ@λόψαρα που σε τσιμπούσαν στο ψαχνό! :eek:
 
  • Like
Reactions: GTS

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ειμαι τωρα Καλαματα,εχω σπιτι εδω και ναι ολα ισχυουν,εχει υπογεια ποταμια εδω που ειμαι,οταν κατεβασει νερο ξεραθηκες γι αυτο μετα απο εμφραγμα δεν μπαινω.Βεβαια μερικες ειναι ζεστες και ομορφες..και τα ψαρακια μια χαρα απολεπιση κανουν!' Οσο για Χαλκιδικη,εκτος μια βδομαδα στο πορτο καρρας αλλου δεν εχω παει..ομορφα τοπια αλλα η θαλασσα μες την τσουχτρα ηταν,κατι πορτοκαλλι τεραστια πραματα!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πάντως αυτά που γράφεις είναι φουλ υποκειμενικά, αν εξαιρέσεις το καθαρό νερό :p .
Ξέρω πολλούς (κι εγώ ένας από αυτούς) που δεν μπορούν τις πολύ ζεστές θάλασσες (τύπου Καλαμάτας), προτιμούν το βοτσαλάκι και μέσα θέλουν να βαθαίνει και να έχει βράχια για να χαζεύουν βυθό ας πούμε..
ε για αυτό έγραψα οι περισσότεροι και όχι όλοι

GTS αν και Θεσσαλονικιός είμαι κρυουλιάρης:)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.293
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα ωραία παραλία είναι να έχει:
α) διαυγή βυθό
β) να βαθαίνει, όσο πιο απότομα γίνεται
γ) να μην είναι θερμοσίφωνας
δ) μπόνους ο φυσικός ίσκιος
ε) αν έχει και καμιά θέα, πάλι μπόνους το θέωρώ, να είμαι δηλαδή στο νερό κι αυτό που βλέπω στην ξηρά να με εμπνέει
στ) αν είναι το σπάνιο είδος άμμου (ψιλό κοχύλι) που δεν κολλάει πουθενά, μ' αρέσει. Αλλιώς προτιμώ το βότσαλο από την άμμο

Και...γενικά προτιμώ ποτάμια και λίμνες για μπάνιο. Σπάνια έχουν τη σιχαμερή άμμο, είναι πιο δροσερά, συνήθως βαθιά και είναι μέσα στο πράσινο, χωρίς να σε καίει ο ήλιος. (ειλικρινά απορώ γιατί πάει ο κόσμος μέσα στη ζέστη στις παραλίες, να ψηθεί από τον ήλιο...)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
...δεν κανεις προφανως κρατηση σε καμια ξαπλωστρα με ομπρελα πρωτη μουρη θαλασσα...και ψηνεσαι απο τον ηλιο....αχ, τι να πεις....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για μένα ωραία παραλία είναι να έχει:
α) διαυγή βυθό
β) να βαθαίνει, όσο πιο απότομα γίνεται
γ) να μην είναι θερμοσίφωνας
δ) μπόνους ο φυσικός ίσκιος
ε) αν έχει και καμιά θέα, πάλι μπόνους το θέωρώ, να είμαι δηλαδή στο νερό κι αυτό που βλέπω στην ξηρά να με εμπνέει
στ) αν είναι το σπάνιο είδος άμμου (ψιλό κοχύλι) που δεν κολλάει πουθενά, μ' αρέσει. Αλλιώς προτιμώ το βότσαλο από την άμμο

Και...γενικά προτιμώ ποτάμια και λίμνες για μπάνιο. Σπάνια έχουν τη σιχαμερή άμμο, είναι πιο δροσερά, συνήθως βαθιά και είναι μέσα στο πράσινο, χωρίς να σε καίει ο ήλιος. (ειλικρινά απορώ γιατί πάει ο κόσμος μέσα στη ζέστη στις παραλίες, να ψηθεί από τον ήλιο...)
Κι απο παραλίες Γίωργο μου τι προτιμας; :)

οφ τοπικ
ΥΓ Εχω μια απορία, διάβαζα το βιβλίο του Τσε ,Λατινοαμερικάνα και το Μάτσου Πίτσου το αναφέρει ως Μαχού Πιχού η μετάφραση. Ποιο είναι το σωστό ;;;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Απορια 1η Αν γουσταρεις μπανιο με τροπικά πολυχρωμα ψαρια να κολυμπουν διπλα σου , αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 2η Αν γουσταρεις σερφινγκ με κυματα 6 μετρα αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 3η Αν γουσταρεις παραλίες με κοκοφοίνικες και thai μασαζ, αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 4η αν γουσταρεις να κολυμπήσεις στο ζεστό ινδικό ωκεανό αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 4η: αν θέλεις να κολυμπήσεις με δελφίνια αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 5η: Αν θέλεια να κάνεις καταδυσεις για χαμένα ναυαγια, αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Συμπέρασμα: Ολα ειναι μοναδικά, οι προτιμήσεις υποκειμενικές και οι συγκρίσεις άστοχες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.293
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι απο παραλίες Γίωργο μου τι προτιμας; :)

οφ τοπικ
ΥΓ Εχω μια απορία, διάβαζα το βιβλίο του Τσε ,Λατινοαμερικάνα και το Μάτσου Πίτσου το αναφέρει ως Μαχού Πιχού η μετάφραση. Ποιο είναι το σωστό ;;;
Μάτσου Πίκτσου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom