Γερμανία Γερμανια -Ελλαδα οδικως

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπερα παιδια και απο εμενα!
Κι εγω τα τελευταια χρονια ζω στην Γερμανια και φετος σκεφτομαστε με τον συζυγο μου να ξεκινησουμε οδικως με το αυτοκινητο μας απο την Γερμανια μεχρι την Ελλαδα, Θεσσαλονικη συγκεκριμενα!
Μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες, συμβουλες κλπ.
Μονο 1 φορα ξεκινησαμε οδικως και αυτο ηταν μεσο Ανκονας Ιταλιας με το καραβι αλλα πολλες ωρες βρε παιδακι μου...
Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πόντος Τουρκια
Ονειρεμένο Ταξίδι
να γυρίσω όλον τον κόσμο
καλησπερα......μπορει να μου πει καποιος ποιες απο τις παρακατω χωρες χρειαζεται διαβατηριο για να περασω με το αυτοκινητο προς ελλαδα????? τσεχια......σλοβενια.....ουγγαρια.....ρουμανια.....βουλγαρια. ειμαι γερμανια και θελω να κατεβω οδικως στην ελλαδα αλλα εχω μονο την ταυτοτητα μου και δεν γνωριζω αν χρειαζεται καποια απο αυτες τις χωρες διαβατηριο.....οποια βοηθεια δεκτη......ευχαριστω;)
Γεια και απο μένα.
Λοιπον εγω κατέβηκα στις 27/07/2014 απο Μόναχο.πηγα μεσω Αυστριας-Ουγγαριας-Σερβιας-Σκοπια.Με την ταυτοτητα μονο.Μεσω Σλοβενιας και Κροατιας που ειναι Ε.Ε. επισης περνας μονο με ταυτοτητα αλλα ειναι πιο ακριβα λογω διοδειων.Στα Σκοπια στην εξοδο προς Ελλαδα, μας ζητησαν την πρασινη καρτα του αυτοκινητου.Στην περιοχη του Νις γινονται εργα και εχει λιγο ταλαιπωρια,καμια ωρα θα πηγαινετε αργα και ο δρομος δεν ειναι καλος.επισης προσοχη στην Αυστρια με το οριο ταχυτητας(τηρηστε το ευλαβικα,αλλιως εχει καμπανα).Επισης το φαρμακειο και τα γιλεκα τα κιτρινα οπως και τριγωνο και ο πυροσβεστηρας(ημερομηνια να μην εχει ληξει)βαλτα πανω πανω. αυτα!!! οτι αλλο θες ρωτα :)

Ξερεις κανεις για τα διοδια Κροατιας-Σερβιας-Μακεδονιας(FYROM)?
Πρεπει να αγορασεις βινιετα οπως ισχυει σε Σλοβενια-Ουγγαρια η πληρωνεις στην διαδρομη σε σταθμους διοδιων,γιατι κατι τετοιο εχω ακουσει.
Πρεπει να πληρωσεις στο νομισμα τους η μπορεις και σε ευρω.
Μπορεις να πληρωσεις σε βενζιναδικο στην εθνικη οδο Σερβιας σε ευρω?
Πληρώνεις καθοδόν σε Ευρο σε Ουγγαρία,Σερβία και Σκόπια και στα διοδεια αλλα και στα βενζινάδικα κατα μήκος της διαδρομής.

Ρωτίστε οτι εχει σχέση με την διαδρομή και το αυτοκίνητο.:welcome:
 
Last edited by a moderator:

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
χιλια ευχαριστω!
Η αληθεια ειναι πως εχω αρκετες αποριες...
1. Ποσο σου κοστισε συνολικα το ταξιδι, βενζινες, διοδια κλπ
2. Ποσες ωρες διαρκει το ταξιδι, να μου πεις βεβαια εξαρταται και απο τις στασεις, αλλα ετσι γενικα να εχουμε μια εικονα.
3. Απο που μπορουμε να προμηθευτουμε την πρασινη καρτα.
4. Αν γινεται ελεχγος στις αποσκευες.
5. Αν ειναι καλη ωρα να ξεκινησουμε το ταξιδι απογευμα.
6. Γενικα η διαδρομη ειναι ευκολη γιατι θα υπαρχει μονο ενας οδηγος και μια συνοδηγος.
Και γενικα οτι συμβουλες και πληροφοριες εχεις μας ειναι απαραιτητες μιας και θα ειναι το πρωτο μας μακρινο ταξιδι!
Ευχαριστωωωωωω
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
χιλια ευχαριστω!
Η αληθεια ειναι πως εχω αρκετες αποριες...
1. Ποσο σου κοστισε συνολικα το ταξιδι, βενζινες, διοδια κλπ
2. Ποσες ωρες διαρκει το ταξιδι, να μου πεις βεβαια εξαρταται και απο τις στασεις, αλλα ετσι γενικα να εχουμε μια εικονα.
3. Απο που μπορουμε να προμηθευτουμε την πρασινη καρτα.
4. Αν γινεται ελεχγος στις αποσκευες.
5. Αν ειναι καλη ωρα να ξεκινησουμε το ταξιδι απογευμα.
6. Γενικα η διαδρομη ειναι ευκολη γιατι θα υπαρχει μονο ενας οδηγος και μια συνοδηγος.
Και γενικα οτι συμβουλες και πληροφοριες εχεις μας ειναι απαραιτητες μιας και θα ειναι το πρωτο μας μακρινο ταξιδι!
Ευχαριστωωωωωω
Από όσο γνωρίζω Σκόπια έχει άσχημο δρόμο. Σερβία από το Βελιγράδι και μετά επίσης αλλά γινόντουσαν πολλά έργα οπότε πιθανόν ο δρόμος να έχει βελτιωθεί σε σχέση με δύο χρόνια πριν.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
ανώτατο όριο δεν υπάρχει, πας όσο θες νομίζω.
Όχι. Υπάρχουν κομμάτια χωρίς όριο και κομμάτια με όριο που μάλιστα ελέγχουν την ταχύτητα με κάμερες και κόβουν κλήσεις. Χρειάζεται προσοχή
 
Μηνύματα
32
Likes
11
Πριν πάθω το τροχαίο με τη μηχανή κανόνιζα κάτι παρόμοιο με κάτι φίλους και μιλώντας με άτομα σε μοτοφόρουμ που είχαν κάνει το ίδιο ή κάτι παρόμοιο μου είχαν πει ότι η καινούρια ταυτότητα (με τους λατινικούς χαρακτήρες) αρκεί, να προτιμήσουμε Βουλγαρία από Σκόπια από κάθε άποψη κι ας είναι περισσότερα τα χλμ, αν διανυκτερεύσουμε σε σερβία/βουλγαρία/σκόπια/κροατία να βρούμε οπωσδηποτε κλειστό γκαράζ (σίγουρα οι μηχανές είναι πιο επίφοβες αλλά και το αμάξι... καλύτερα φυλαγε τα ρούχα σου που λένε...), πράσινη κάρτα, Αυστρία/Σλοβενία βινιέτα, μερικά gps δε δείχνουν καλά/αρκετές πληροφορίες και θα πρότεινα και ένα χάρτη/βιβλίο, γενικά σε όλα τα σύνορα περνάει το ευρώ αν και μάλλον θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.

Στα Σκόπια πολλοί μου είπαν να είμαι προετοιμασμένος να τους δώσω κάτι γιατί είναι ζήτουλες και συνηθισμένοι στο λάδωμα άρα κανα ψιλό έως 5ευρω ή κανα πακέτο τσιγάρα κλπ. Ένας φίλος που πέρασε από εκεί με αμάξι από Γερμανία τους μίλησε μόνο γερμανικά και τον άφησαν ήσυχο ενώ σε άλλους Έλληνες έκαναν κάτι βλακειούλες αλλά όπως και να χει δεν είναι τίποτα τρομερό, μην αγχώνεσαι.

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://motoadv.gr/
και γενικά σε μοτοφόρουμ καθότι συνήθως είναι αναλυτικότατοι και με διάθεση να βοηθήσουν όποιον ρωτήσει.

Τέλος γενικά στα Βαλκάνια οδηγούν όπως και στην Ελλάδα πάνω κάτω, όπως να'ναι δηλαδή, οπότε προσοχή!
Και τα όρια ταχύτητας να τα τηρείτε ευλαβικά σε όποια χώρα κι αν είστε.
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα κάπως. :)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
μια φορα το εκανα Θεσνικη - Αυστρια οδικως και απο τοτε δεν το ξανακανω. Χιλιες φορες μεσω ηγουμενιτσας-ανγκονας. Ειναι περισσοτερες ωρες αλλα ενταξει...
προσωπικη μου αποψη αν καποιος θελει να παει απο πρωην Γιουγκοσλαβια: κανονιστες τις ωρες - διανυκτερευσεις ετσι, ωστε να μην χρειαστει να διανυκτερευσετε καπου εκει. Ισως Σλοβενια ή Κροατια μονο αν δεν γινεται αλλιως. Αλλιως κανα Βελιγραδι ισως αλλα σε ξενοδοχειο με κλειστο παρκινγκ.
Ισως ειμια υπερβολικος αλλα φυλαγε τα ρουχα σου...

Παντως στα συνορα σκοπια-ελλαδα μου ζητησαν διαβατηριο. Οταν το εδωσα μου ειπε ο Σκοπιανος (στα ελληνικα) οχι ετσι, βαλτε και 5 ευρω μεσα.....χαχαχαχαχαχαχαχαχα....απιθανος τυπος....
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
υπερβολες-turms-
lagno mpifteki-το κανω οδικως πανω απο 4-5 φορες το χρονο οδικως μεχρι ολλανδια φτανω -ΤΙΠΟΤΑ-ειδικα σερβια-
turms σε ξενοδοχειο με κλειστο παρκινγκ.-ποσες φορες ακουστη το παραμικρο?
lagno mpifteki-Στα Σκόπια πολλοί μου είπαν να είμαι προετοιμασμένος να τους δώσω κάτι γιατί είναι ζήτουλες και συνηθισμένοι στο λάδωμα άρα κανα ψιλό έως 5ευρω ή κανα πακέτο τσιγάρα κλπ.
μην λετε κατι και παραπληροφορητε αν δεν το εχετε δει-κ σας εχει συμβει
ολα αυτα στην ενδοξες κ γραφικες κ ομορφες εποχες του 80!!
turms
μια φορα το εκανα Θεσνικη - Αυστρια οδικως και απο τοτε δεν το ξανακανω. Χιλιες φορες μεσω ηγουμενιτσας-ανγκονας. Ειναι περισσοτερες ωρες αλλα ενταξει...
προσωπικη μου αποψη αν καποιος θελει να παει απο πρωην Γιουγκοσλαβια: κανονιστες τις ωρες - διανυκτερευσεις ετσι, ωστε να μην χρειαστει να διανυκτερευσετε καπου εκει.
γιατι?????ο δρομος περα απο την κλεισουρα μια χαρα ειναι-ανετα βενζιναδικα και μοτελ παντου που ειναι το προβλημα?????????????


 
Μηνύματα
32
Likes
11
sezar διάβασε τι έγραψα, μετέφερα τι μου είπαν. δεν είπα ότι εγώ πήγα.
Αν και σε προηγούμενη δουλειά είχα παρε δώσε με μεταφορείς που έκαναν 2-4 φορές το μήνα τέτοιες διαδρομές και μου είχαν πει αντίστοιχες καταστάσεις.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
sezar διάβασε τι έγραψα, μετέφερα τι μου είπαν. δεν είπα ότι εγώ πήγα.
Αν και σε προηγούμενη δουλειά είχα παρε δώσε με μεταφορείς που έκαναν 2-4 φορές το μήνα τέτοιες διαδρομές και μου είχαν πει αντίστοιχες καταστάσεις.
και εγώ σου είπα δεν λέμε ότι ακούμε αλλα ότι έχουμε δει και ζησει - τωρα αν τα μεταφέρεις από νταλικέρη τι να σου πω-ψαράς κυνηγός νταλικέρης?κατάλαβες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom