Σπουδές Τουρισμού

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Επειδή παρόμοιο θέμα(σύνοδος γραφείου) συζητιέται και σε άλλο τόπικ,γιατί "φοβάστε" στην ηλικία σας να βγείτε στο εξωτερικό;
Νομίζω ότι η επιλογή αυτή θα είναι όλο και πιο απαραίτητη πλέον.
http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/international/advice/applying-to-a-british-university/
Δες γιατί:
Tuition fees for international students (2011)

Subject

£ Sterling

Humanities and Social Sciences

£9,000–£10,800

Sciences and Engineering

£10,200–£13,800

Clinical subjects

£23,200–£26,000



Δίνει δάνεια βέβαια η Κυβέρνηση, αλλά θες και 1000 λίρες το μήνα μίνιμουμ ζώντας σπαρτιάτικα. Μιλάμε για κάπου 60-70.000 λίρες για 3ετείς σπουδές τις οποίες παίρνει μια ζωή να αποπληρώσεις. Γι αυτό κατέβηκαν στους δρόμους τότε οι φοιτητές αλλά δεν...
Για δουλειά ξέρω μόνο κάποιον που τα κατάφερε με υποτροφία από ΙΚΥ και δουλεύοντας μπάρμαν για να παρακολουθεί το πανεπιστήμιο τη μέρα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για να εισαχθείς όμως στα δημόσια πανεπιστήμια δεν πρέπει να δώσεις εξετάσεις?και για το κόστος σπουδών που είναι το μισό..αναφέρεσαι στα δημόσια πανεπιστήμια και όχι στα ιδιωτικά να φανταστώ?!Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Στα περισσότερα ναι, πρέπει να δώσεις εξετάσεις, αλλά κάθε σχολή έχει δική της μεθοδολογία εισόδου. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας μέχτι το ινστιτούτο Θερβάντες της ισπανικής πρεσβείας στην Αθήνα κι εκεί θα σου δείξουν πώς να ψάξεις στη βάση δεδομένων, όπου θα βρεις με ποιο τρόπο μπαίνεις, πόσο κοστίζει το καθένα κλπ. Μπορεί να σου αναγνωρίσουν και κανένα μάθημα από αυτά που έχει κάνει, αν κι επειδή τα έχεις κάνει σε ΙΕΚ δεν ξέρω τι παίζει.

Αφού το κόστος είναι παράγοντας, καλό είναι να γνωρίζεις πως το κόστος ζωής ποικίλλει πάρα πολύ από επαρχία σε επαρχία, άλλο πράγμα το να σπουδάζεις Μαδρίτη/Βαρκελώνη κι άλλο η Castilla la Mancha, η Γαλικία κι η Αραγονία. Στο λέω επειδή από μια ματιά που έριξα, σπυδές για Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων έχει άπειρες, κάποιες από ΑΕΙ, κάποιες από ιδιωτικά ιδρύματα, άλλες σε επίπεδο diplomado, άλλες bachelor κανονικό κλπ. λογικό είναι άλλωστε, η Ισπανία παράγει hotel managers σε παγκόσμιο επίπεδο και είναι και μέσα στις τοπ χώρες υποδοχές τουριστών παγκοσμίως.

Για την εισαγωγή ίσως σου είναι πιο εύκολο να μπεις σε diplomado κι από κει να μεταπηδήσεις σε ΑΕΙ, αλλά καλό είναι να στα εξηγήσουν οι της πρεσβείας.

Τα δίδακτρα πάντως στα δημόσια είναι πολύ χαμηλότερα από αυτά που ανέφερες για το κολλέγιο, σε βαθμό που θα μπορείς να καλύψεις και μέρος της διαβίωσής σου.

Τέλος, μην κοιτάς τόσο το σε ποια επαρχία θα πας, αλλά το ίδρυμα. Το ότι ενα ίδρυμα είναι στη Βαρκελώνη δεν σημαίνει πως έχει περισσότερο πρεστίζ από ένα στη Βιτόρια. Μπορεί να ακούγεται "κάπως" το "σπούδασα στη Βαρκελώνη" σε σχέση με το να έχεις σπουδάσει σε μια άσημη πόλη, αλλά εντός Ισπανίας ξέρουν ποια είναι τα καλά ιδρύματα στη Βαρκελώνη και ποια τα χειρότερα. Οι δυνατότητες απασχόλησης εν πολλοίς θα έχουν να κάνουν με το πόσο καλό είναι το ίδρυμα όπου θα πας.

Χωρίς ξαναλέω να γνωρίζω το κολέγιο που ανέφερες, είμαι σίγουρος πως είναι καλύτερη περίπτωση το ισπανικό πανεπιστήμιο, αν μη τι άλλο είναι πτυχίο που μετράει παντού.
Καλή επιτυχία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.196
Αν έχεις ήδη δουλειά εδώ ίσως είναι μια εναλλακτική.

Αν όχι προσπάθησε να αποκτήσεις προϋπηρεσία οπουδήποτε και κατά προτίμηση στο εξωτερικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δες γιατί:
Tuition fees for international students (2011)
Όπα, οι Έλληνες δε θεωρούνται international students και πληρώνουν ό,τι και οι Βρετανοί, πολύ λιγότερα από τους internationals.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Last edited:

Sophia Glou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Ιταλία
Στα περισσότερα ναι, πρέπει να δώσεις εξετάσεις, αλλά κάθε σχολή έχει δική της μεθοδολογία εισόδου. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας μέχτι το ινστιτούτο Θερβάντες της ισπανικής πρεσβείας στην Αθήνα κι εκεί θα σου δείξουν πώς να ψάξεις στη βάση δεδομένων, όπου θα βρεις με ποιο τρόπο μπαίνεις, πόσο κοστίζει το καθένα κλπ. Μπορεί να σου αναγνωρίσουν και κανένα μάθημα από αυτά που έχει κάνει, αν κι επειδή τα έχεις κάνει σε ΙΕΚ δεν ξέρω τι παίζει.

Αφού το κόστος είναι παράγοντας, καλό είναι να γνωρίζεις πως το κόστος ζωής ποικίλλει πάρα πολύ από επαρχία σε επαρχία, άλλο πράγμα το να σπουδάζεις Μαδρίτη/Βαρκελώνη κι άλλο η Castilla la Mancha, η Γαλικία κι η Αραγονία. Στο λέω επειδή από μια ματιά που έριξα, σπυδές για Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων έχει άπειρες, κάποιες από ΑΕΙ, κάποιες από ιδιωτικά ιδρύματα, άλλες σε επίπεδο diplomado, άλλες bachelor κανονικό κλπ. λογικό είναι άλλωστε, η Ισπανία παράγει hotel managers σε παγκόσμιο επίπεδο και είναι και μέσα στις τοπ χώρες υποδοχές τουριστών παγκοσμίως.

Για την εισαγωγή ίσως σου είναι πιο εύκολο να μπεις σε diplomado κι από κει να μεταπηδήσεις σε ΑΕΙ, αλλά καλό είναι να στα εξηγήσουν οι της πρεσβείας.

Τα δίδακτρα πάντως στα δημόσια είναι πολύ χαμηλότερα από αυτά που ανέφερες για το κολλέγιο, σε βαθμό που θα μπορείς να καλύψεις και μέρος της διαβίωσής σου.

Τέλος, μην κοιτάς τόσο το σε ποια επαρχία θα πας, αλλά το ίδρυμα. Το ότι ενα ίδρυμα είναι στη Βαρκελώνη δεν σημαίνει πως έχει περισσότερο πρεστίζ από ένα στη Βιτόρια. Μπορεί να ακούγεται "κάπως" το "σπούδασα στη Βαρκελώνη" σε σχέση με το να έχεις σπουδάσει σε μια άσημη πόλη, αλλά εντός Ισπανίας ξέρουν ποια είναι τα καλά ιδρύματα στη Βαρκελώνη και ποια τα χειρότερα. Οι δυνατότητες απασχόλησης εν πολλοίς θα έχουν να κάνουν με το πόσο καλό είναι το ίδρυμα όπου θα πας.

Χωρίς ξαναλέω να γνωρίζω το κολέγιο που ανέφερες, είμαι σίγουρος πως είναι καλύτερη περίπτωση το ισπανικό πανεπιστήμιο, αν μη τι άλλο είναι πτυχίο που μετράει παντού.
Καλή επιτυχία.
Yorgo σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά. Μπορείς να μου πεις κάτι τελευταίο ..την γνώμη σου για εξ αποστάσεως στο Open University του Λονδίνου ή στο LSE?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.196
http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/international/advice/applying-to-a-british-university/
Δες γιατί:
Tuition fees for international students (2011)

Subject

£ Sterling

Humanities and Social Sciences

£9,000–£10,800

Sciences and Engineering

£10,200–£13,800

Clinical subjects

£23,200–£26,000



Δίνει δάνεια βέβαια η Κυβέρνηση, αλλά θες και 1000 λίρες το μήνα μίνιμουμ ζώντας σπαρτιάτικα. Μιλάμε για κάπου 60-70.000 λίρες για 3ετείς σπουδές τις οποίες παίρνει μια ζωή να αποπληρώσεις. Γι αυτό κατέβηκαν στους δρόμους τότε οι φοιτητές αλλά δεν...
Για δουλειά ξέρω μόνο κάποιον που τα κατάφερε με υποτροφία από ΙΚΥ και δουλεύοντας μπάρμαν για να παρακολουθεί το πανεπιστήμιο τη μέρα
Δεν είπα πουθενά ότι τα Βρετανικά Παν.(και αυτά της Βορείου Αμερικής) είναι φθηνά.Αλλά μιλούσαμε για Ισπανικά,Γερμανικά κτλ. Πανεπιστήμια που τα περισσότερα είναι κρατικά και σε λογικές τιμές.Σε ποια κατηγορία είναι οι ΄Ελληνες από πλευράς διδάκτρων απάντησε ήδη ο Yorgos.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgo σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά. Μπορείς να μου πεις κάτι τελευταίο ..την γνώμη σου για εξ αποστάσεως στο Open University του Λονδίνου ή στο LSE?
Δεν έχω ιδία άποψη για κανένα από τα δύο δυστυχώς.
 

sofianna

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Kαλημερα σε όλους, είμαι καινούργια στο φόρουμ, οπότε συγχωρέστε με εάν ξεκινάω το θέμα αυτό σε λάθος σημείο.
Πάντα είχα μεγάλη λατρεία με τα τουριστικά γραφεία, τα bookings, τη διοργάνωση τουριστικών πακέτων. Η αλήθεια είναι ότι κατά καιρούς αναλαμβάνω να τα κάνω για την οικογένεια και τους φίλους μου! Θα ήθελα όμως να ασχοληθω και επαγγελματικά με αυτό. Επειδή εχω ήδη δώσει μία φορά Πανελλήνιες και δεν τα πήγα καλα, σκέφτομαι να παω στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ για σπουδές στα τουριστικά. Εχω ακούσει καλά λόγια και επίσης μπορείς να μάθεις και μία ή δύο ξένες γλώσσες δωρεάν!!
Κάθε άποψη δεκτή!
Ευχαριστώ,
Sofianna
 

Anagnostou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλά κάνεις και θέλεις να ασχοληθείς με κάτι που αγαπάς. Δεν ξέρω ακριβώς με τι έχεις σκοπό να ασχοληθείς μετά τις σπουδές σου... το έχεις σκεφτεί καθόλου αυτό? Παρόλ'αυτά να σου πω ότι ως παλιος καθηγητής στο συγκεκριμένο ΙΕΚ (έφυγα λόγω αλλαγής καριέρας) είναι το μόνο που πραγματικά αξίζει να πας. Οι σπουδές σου θα ειναι μία εμπειρία που θα σου χαρίσει πολλές ώρες εργαστηρίων σε πραγματικές συνθήκες εργασίας.. και στο τέλος θα κάνεις και πρακτική άσκηση σε κάποιο π.χ. τουριστικό γραφείο. Αυτό που λες για τις ξενες γλώσσες ισχύει και κοίταξε να το εκμεταλλευτείς, όπως μπορείς να εκμεταλλευτείς και την δεύτερη δωρεαν ειδικότητα που σου προσφέρουν, το ήξερες αυτό?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom