Γαλλία Ιταλία Oδικό ταξίδι Ιταλία-Γαλλία

daphnie

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας,

αρχικά θέλω να πω ότι χαίρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας, ομολογώ ότι έχω ενθουσιαστεί διαβάζοντας σας!
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως τα "φώτα" σας σχετικά με ένα ταξίδι που θέλουμε να κάνουμε αυτό τον Αυγουστο, ξεκινώντας από Ανκόνα, και καταλήγοντας Προβηγκία.
Τα δεδομένα είναι τα εξής: έχουμε στη διαθεση μας καμια 15αρια μέρες, και ο στόχος είναι να δούμε όμορφες πόλεις με στόχο την περιφέρεια της Προβηγκιας και τα όμορφα χωριά της.
Το σκεπτικό είναι να πιασουμε Φλωρεντία,Σιένα και να κινηθούμε δυτικά στην ακτογραμμή της κυανής ακτης. Αν και μας ενδιαφέρει να δούμε Νικαια,Καννες,Μονακό κτλ, νομίζω θα είναι καλύτερο να μην διανυκτερευουμε εκεί, ίσως πιό εσωτερικά; Το ερώτημα είναι που; τι διαδρομή να ακολουθήσουμε και τί αξίζει περισσότερο να δούμε, πού να μείνουμε παραπάνω και πού απλά να τσεκάρουμε;
Τέλος, η επιστροφή θα μας έβγαζε για βορεια Ιταλία; Ισως, κόμο, μιλάνο,βενετία;
υγ: Από Ιταλία έχουμε πάει μόνο Ρώμη, οπότε και δε μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμη, Γαλλία δεν έχουμε αγγιξει.
ευχαριστώ για όποια χρήσιμη πληροφορία...!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καλησπέρα σας,

αρχικά θέλω να πω ότι χαίρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας, ομολογώ ότι έχω ενθουσιαστεί διαβάζοντας σας!
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως τα "φώτα" σας σχετικά με ένα ταξίδι που θέλουμε να κάνουμε αυτό τον Αυγουστο, ξεκινώντας από Ανκόνα, και καταλήγοντας Προβηγκία.
Τα δεδομένα είναι τα εξής: έχουμε στη διαθεση μας καμια 15αρια μέρες, και ο στόχος είναι να δούμε όμορφες πόλεις με στόχο την περιφέρεια της Προβηγκιας και τα όμορφα χωριά της.
Το σκεπτικό είναι να πιασουμε Φλωρεντία,Σιένα και να κινηθούμε δυτικά στην ακτογραμμή της κυανής ακτης. Αν και μας ενδιαφέρει να δούμε Νικαια,Καννες,Μονακό κτλ, νομίζω θα είναι καλύτερο να μην διανυκτερευουμε εκεί, ίσως πιό εσωτερικά; Το ερώτημα είναι που; τι διαδρομή να ακολουθήσουμε και τί αξίζει περισσότερο να δούμε, πού να μείνουμε παραπάνω και πού απλά να τσεκάρουμε;
Τέλος, η επιστροφή θα μας έβγαζε για βορεια Ιταλία; Ισως, κόμο, μιλάνο,βενετία;
υγ: Από Ιταλία έχουμε πάει μόνο Ρώμη, οπότε και δε μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμη, Γαλλία δεν έχουμε αγγιξει.
ευχαριστώ για όποια χρήσιμη πληροφορία...!
καλωσήρθες ,συνονοματη!!!έχει παρα πολλά στο φορουμ για τα μέρη που ψαχνεις...κανε αναζήτηση στο "αναζήτηση πληροφοριών" και στις ταξιδιωτικές ιστορίες ....να δυο τρεις ιστοριες που θυμαμαι προχειρα και μπορουν να σε βοηθησουν...σιγουρα υπαρχουν και αλλες στο φορουμ..
http://www.travelstories.gr/community/threads/Οδοιπορικό-στη-Νότια-Γαλλία.9156/
http://www.travelstories.gr/community/threads/road-trip-Μιλάνο-Νότια-Γαλλία-Βαρκελώνη.22272/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Αύρα-μεσογειακή.9969/
 

daphnie

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλώς σε βρήκα Δάφνη!! ωραία σύμπτωση :)
έχει όντως πολλά, και διάβασα την εμπειρία σου, τη μεσογειακή αύρα, μου άρεσε πολύ η αφήγηση σου, θα διαβάσω και τα άλλα 2, ελπίζοντας να μπορώ να βγάλω ένα πλάνο

ευχαριστώ πολύ!!
 

staceykyr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!!
Αφού διάβασα όσες περισσότερες travelstories μπόρεσα, ήρθε η στιγμή να ζητήσω κ εγώ τα φώτα των πολυταξιδεμένων!! Έχω κλείσει εισητήρια για Μιλάνο 31/8 με 8/9. έχουμε σκοπό με το σύζυγο να κάνουμε ένα road
trip τις πρώτες 6 μέρες κ να καταλήξουμε τις 2 τελευταίες στο Μιλάνο για να παρακολουθήαουμε το gran prix της Monza. Η αρχική ιδέα που ήταν να πάμε μέχρι Βαρκελώνη, εγκαταλήφθηκε λόγω έλλειψης χρόνου. Έσεις τι προτείνετε? Σκεφτόμασταν δυο μέρες Γένοβα κ Cinque Terre και μετά Γαλλία 4 μέρες. Η' ν'αφησουμε τη Γαλλία κ να μείνουμε μόνο Ιταλία? Σκεφτήκαμε κ το ενδεχόμενο Μιλάνο-Βενετία , Βενετία -Μπολόνια , Μπολόνια-5Terre και Γένοβα κ μετά πάλι Μιλάνο. Περιμένω ιδέες!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Η λογική λέει ότι θα μείνεις 2 στο Κόμο 2 στη Βερόνα και 2 στη Βενετία... έτσι θα πάρεις μια καλούτσικη γεύση από την λίμνη του Κόμο, μια τζούρα Μπέργκαμο, θα δεις μια παράσταση στη Βερόνα και θα κάνεις και μια γνωριμία με την Βενετία... οτιδήποτε άλλο προσθέσεις θα είναι εντελώς άστοχο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους!!
Αφού διάβασα όσες περισσότερες travelstories μπόρεσα, ήρθε η στιγμή να ζητήσω κ εγώ τα φώτα των πολυταξιδεμένων!! Έχω κλείσει εισητήρια για Μιλάνο 31/8 με 8/9. έχουμε σκοπό με το σύζυγο να κάνουμε ένα road
trip τις πρώτες 6 μέρες κ να καταλήξουμε τις 2 τελευταίες στο Μιλάνο για να παρακολουθήαουμε το gran prix της Monza. Η αρχική ιδέα που ήταν να πάμε μέχρι Βαρκελώνη, εγκαταλήφθηκε λόγω έλλειψης χρόνου. Έσεις τι προτείνετε? Σκεφτόμασταν δυο μέρες Γένοβα κ Cinque Terre και μετά Γαλλία 4 μέρες. Η' ν'αφησουμε τη Γαλλία κ να μείνουμε μόνο Ιταλία? Σκεφτήκαμε κ το ενδεχόμενο Μιλάνο-Βενετία , Βενετία -Μπολόνια , Μπολόνια-5Terre και Γένοβα κ μετά πάλι Μιλάνο. Περιμένω ιδέες!!!
Παρότι στη Γαλλία είναι πολύ καλύτερα, 6 μέρες δε φτάνουν ούτε για ζήτω, ενώ τα χιλιόμετρα από/προς το Μιλάνο είναι πολλά και θα ταλαιπωρηθείτε (& θα ξεπαραδιαστείτε με τα διόδια). Άλλη φορα. Μείνε Ιταλία. Είτε αυτά που σου γράφει ο Traveller από πάνω, είτε Γένοβα/Cinque Terre, Τορίνο & πέριξ, και λίμνες (Stressa κλπ).
 

staceykyr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παρότι στη Γαλλία είναι πολύ καλύτερα, 6 μέρες δε φτάνουν ούτε για ζήτω, ενώ τα χιλιόμετρα από/προς το Μιλάνο είναι πολλά και θα ταλαιπωρηθείτε (& θα ξεπαραδιαστείτε με τα διόδια). Άλλη φορα. Μείνε Ιταλία. Είτε αυτά που σου γράφει ο Traveller από πάνω, είτε Γένοβα/Cinque Terre, Τορίνο & πέριξ, και λίμνες (Stressa κλπ).
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! Θα προτιμήσουμε μάλλον την Ιταλική Ριβιέρα και λόγω εποχής ( μπας κ κάνουμε κ κανενα μπάνιο) και λόγω ότι στο Κόμο έχουμε πάει. Κ για το Τορίνο έχω ακούσει καλά όπότε είναι μια καλή ιδέα για μια διανυκτέρευση. Τα χιλιόμετρα δεν μας ενοχλούν, είμαστε της οδήγησης, αρκεί να μένει κ χρόνος να δεις τα μέρη που πας!Αν υπάρχει καμμιά πρόταση για διαμονή δεκτή!
 

giorgos nafplio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικα με τον γυρο της ΙΤΑΛΙΑΣ μαζι με γαλλικη ριβιερα
ειμαι καινουργιο μελος και προσπαθω να βρω πληροφοριες.Ειμαστε οικογένεια 4 ατομων και θα
ξεκινησουμε απο Μιλάνο

Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom