Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Απορια 1η Αν γουσταρεις μπανιο με τροπικά πολυχρωμα ψαρια να κολυμπουν διπλα σου , αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 2η Αν γουσταρεις σερφινγκ με κυματα 6 μετρα αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 3η Αν γουσταρεις παραλίες με κοκοφοίνικες και thai μασαζ, αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 4η αν γουσταρεις να κολυμπήσεις στο ζεστό ινδικό ωκεανό αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 4η: αν θέλεις να κολυμπήσεις με δελφίνια αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 5η: Αν θέλεια να κάνεις καταδυσεις για χαμένα ναυαγια, αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Συμπέρασμα: Ολα ειναι μοναδικά, οι προτιμήσεις υποκειμενικές και οι συγκρίσεις άστοχες.
Καλά αυτά είναι πολύ extreme πράγματα που αναφέρεις που οι περισσότεροι δεν έχουν φανταστεί καν να τα κάνουν. Ο απλός ο λαός που δεν τα έχει υπόψιν αυτά τα πράγματα η που δεν τα έχει δοκιμάσει ποτέ λόγω απόστασης η χρημάτων και έχει απλά στο μυαλό του τις εξορμήσεις σε άλλες παραλίες στην Ελλάδα και είναι και τοπικιστής συνήθως:) το αναφωνεί μια χαρά.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Καλά αυτά είναι πολύ extreme πράγματα που αναφέρεις που οι περισσότεροι δεν έχουν φανταστεί καν να τα κάνουν. Ο απλός ο λαός που δεν τα έχει υπόψιν αυτά τα πράγματα η που δεν τα έχει δοκιμάσει ποτέ λόγω απόστασης η χρημάτων και έχει απλά στο μυαλό του τις εξορμήσεις σε άλλες παραλίες στην Ελλάδα και είναι και τοπικιστής συνήθως:) το αναφωνεί μια χαρά.
Αρα αυτός που αναφωνει τον τίτλο του θέματος , είναι ενας απλός ανθρωπος, που δεν εχει ταξιδέψει (για να εχει αντικειμενο σύγκρισης) , δεν θετει στόχους παραπάνω περα απο το ότι: θέλω να κάνω μπάνιο στη θαλασσα που είναι κοντά μου, συνήθως δεν έχει χρήματα να πάει κάπου αλλού και είναι και τοπικιστής.
Οκ. Συ είπας.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Για μένα ωραία παραλία είναι να έχει:
α) διαυγή βυθό
β) να βαθαίνει, όσο πιο απότομα γίνεται
γ) να μην είναι θερμοσίφωνας
δ) μπόνους ο φυσικός ίσκιος
ε) αν έχει και καμιά θέα, πάλι μπόνους το θέωρώ, να είμαι δηλαδή στο νερό κι αυτό που βλέπω στην ξηρά να με εμπνέει
στ) αν είναι το σπάνιο είδος άμμου (ψιλό κοχύλι) που δεν κολλάει πουθενά, μ' αρέσει. Αλλιώς προτιμώ το βότσαλο από την άμμο

Και...γενικά προτιμώ ποτάμια και λίμνες για μπάνιο. Σπάνια έχουν τη σιχαμερή άμμο, είναι πιο δροσερά, συνήθως βαθιά και είναι μέσα στο πράσινο, χωρίς να σε καίει ο ήλιος. (ειλικρινά απορώ γιατί πάει ο κόσμος μέσα στη ζέστη στις παραλίες, να ψηθεί από τον ήλιο...)
Θα συμφωνήσω σε πολλά. Μπάνιο για μένα σημαίνει παγωμένα νερά, καθαρά,με κανέναν γύρω μου (εκτός αν μιλάμε για ήσυχες παρέες, πράγμα σπάνιο στην Ελλάδα), φυσικό ίσκιο κοντά, βότσαλο (σιχαίνομαι την άμμο, το λευκό ψιλό βοτσαλάκι που δεν κολλάει είναι οκ). Γι' αυτό και τα μπάνια τα ευχαριστιέμαι άνοιξη, φθινόπωρο, χειμώνα..Το καλοκαίρι μόνο 9.00 με 11.00 όπου πιο ήσυχα μπορώ...Αλλά τα ποτάμια δεν τα μπορώ! Δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβεται εκεί μέσα. Άσε που είναι ΠΟΛΥ κρύα!!!Ο Αχέροντας ήταν ό,τι πιο κρύο έχω νιώσει!
Απορώ με όσους πάνε για μπάνιο μόνο Ιούλιο-Αύγουστο που γίνεται χαμός από κόσμο, σε ώρες που γίνεται χαμός, σε νησιά που βουλιάζουν από κόσμο, σε παραλίες που έχουν εύκολη πρόσβαση για όλους, σε παραλίες με ξαπλώστρες κλπ (υποκειμενική γνώμη εκφράζω...) Απορώ, θα τους έλεγα ότι έτσι δεν απολαμβάνουν τις ελληνικές θάλασσες αλλά δε θα πω ότι αυτοί είναι λάθος και εγώ η σωστή! :innocent: Όλα είναι υποκειμενικά!
Υ.Γ. Προτού κρίνετε τις ελληνικές θάλασσες, τη Χαλκιδική κλπ δοκιμάστε μια βουτιά off season (μη μου πείτε ότι κάνει κρύο, το φθινόπωρο οι θάλασσες είναι ζεστές και άδειες από κόσμο), βουτήξτε σε μια μεριά της απέραντης ακτογραμμής μας που δεν έχει πρόσβαση με Ι.Χ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Αρα αυτός που αναφωνει τον τίτλο του θέματος , είναι ενας απλός ανθρωπος, που δεν εχει ταξιδέψει (για να εχει αντικειμενο σύγκρισης) , δεν θετει στόχους παραπάνω περα απο το ότι: θέλω να κάνω μπάνιο στη θαλασσα που είναι κοντά μου, συνήθως δεν έχει χρήματα να πάει κάπου αλλού και είναι και τοπικιστής.
Οκ. Συ είπας.
*Δεν έχει ταξιδέψει αρκετά για να δει όλα αυτά τα μέρη που αναφέρεις. Οχι απαραίτητα καθόλου.

*Οι στόχοι μπορεί να υπάρχουν στο πίσω μέρος του μυαλού αλλά να μην είναι εφικτοί τις περισσότερες φορές λόγω έλλειψης χρημάτων.Π.χ εμένα τώρα στόχος μου είναι να πληρώσω το ρεύμα και την εφορία.Βρες μου τρόπο να τα πληρώσω και μετά θα βάλω στόχο να επισκεφτώ και τον Ινδικό ωκεανό.
*Αυτή είναι ατάκα που την λένε περισσότερο αυτοί που είναι από Θεσσαλονίκη και επειδή τους γνωρίζω αρκετά καλά πιστεύω ότι υπάρχει και το στοιχείο του τοπικισμού στους περισσότερους που το λένε.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μα δε λεω κάτι διαφορετικό. Συμφωνω σε όλα όσα τονίζεις (τοπικιστές, περιορισμενα ταξίδια, ελλειψη χρηματων κλπ), τα οποία ίσως και εξηγούν την μανία με των Βορείων με την Χαλκιδική.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μου ειπανε, ακουσα, ακουσε, ειδανε, ειπανε, δε ξερω εγω αλλα ετσι ακουσα...αισχος. Πρεπει καποιος να αποκαταστησει την ταξην.
Καποιοι φαγαμε τα νιατα μας σε εξωτικες παραλιες και εξωτικα νησακια, κολυμπησαμε με καρχαριες, χελωνες, κοπαδια απο πολυχρωμα ψαρια, σε φοβερους υφαλους ανειπωτης ομορφιας, με φοινικες που χαιρεσαι τη σκια τους δωρεαν, σε παραλιες οπου ησουν μονο εσυ και ο πελεκανος που ψαρευε σε αποσταση αναπνοης σε καταγαλανα νερα και η αμμος ασπρη σα το αλευρι, να σε κανει να κυλιεσαι και να εισαι ετοιμος για το τηγανι.
Διαλεγω οποια στιγμη θελετε την Turtle beach στα perhentian, μια στις Σευχελλες, 6-7 παραλιες στα Virgin Islands και μερικες αλλες στη Καραιβικη απεναντι στην ωραιοτερη ελληνικη, η οποια θα πηζει απο κοσμο και θα χεις αυτοκινητα παρκαρισμενα στην αμμο για φοντο.
Κοινως, χεθτε μας :D:p:haha:

Υ.Γ. Τις ελληνικες παραλιες τις λατρευω, αλλα παιδια, τις βιασαμε. Ασε που δε βλεπονται 11,5 μηνες το χρονο, μια ειναι χειμωνας, μια δε βλεπεις την αμμο απο πετσετες και ομπρελες.
ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ δικιο εχεις !!!!!!!!
Παιδια επειδη μολις προχθες γυρισα απο Χαλκιδικη ,οπου δεν ειχα ξαναπαει ποτε ,εχει αρκετες παραλιες εξαιρετικες ...ομως χαλαστηκα απιστευτα απο αυτο που λεει ο Γιωργος .Τις εχουν καταβιασει ...βρε μεχρι και στον τρανο Αγιο Νικολαο που πηγαμε με χωματοδρομο ...μια παραλια εξαιρετικη και ψιλοαπομερη φανταζε...βρηκαμε μπιτσομπαρο που επαιζε δυνατα μουσικη και ενα κακομοιρουλη πακιστανο που εκανε τον παρκαδορο .
Κατω απο την Αφυτο ...υπεροχα νερα ,τα οποια βλεπαμε απο πανω γιατι κατεβαινες απο κατι στριμοκωλε ανηφοροκατηφορες ..μεσα απο ενα ξενοδοχειο..οπου δεν βρηκαμε να παρκαρουμε και εμεινε ο αντρας τσιλιαδορος μεσα στο αμαξι,για να κατεβω εγω η παραλιοπληκτη να ριξω μια βουτια.Ελαβα και τα αναλογα βρισιδια ,οπως καταλαβαινετε.
Στο Πλατανιτσι..τι ωραια παραλια κι αυτη !!!!!Επρεπε να περασεις λεει μεσα απο εισοδο του καμπινγκ ..να αφησεις ταυτοτητα και μετα απο τις πρωτες 2 ωρες φρι, να δωσεις ενα ευρω το ατομο.
Παντου στις παραλιες ειχε πολυ ομπρελα ,κοσμο κλπ ..και να μην μιλησω μονο για τη Χαλκιδικη ..σε ολη την ελλαδα γινεται αυτο.
Αναφορικα τωρα με τις παραλιες στη Χαλκιδικη ...ωραιες παραλιες ..αλλα για να πω την αληθεια ,απο τα λεγομενα εδω μεσα περιμενα οι περισσοτερες να ειναι στυλ Ελαφονησου (για να δικαιολογησει και αυτα που λενε οτι τα τροπικα νησια σαν τη Χαλκιδικη δεν ειναι )..ωστοσο δεν ηταν ετσι .
Οι περισσοτερες ειχαν χοντρη ξανθη αμμο και μου θυμισαν περισσοτερο τον Αγιο Προκοπιο Ναξου .
Μονο οι Καβουροτρυπες -Οραντζ Μπιτς προσεγγιζουν την εννοια νερα τροπικου νησιου.
Ωστοσο συμφωνω απολυτα με αυτο που λενε οτι πραγματικα το πληθος των καλων παραλιων που εχει η Χαλκιδικη δεν το συναντας ευκολα στην Ελλαδα...ισως το συναντας στην Κρητη.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Μα δε λεω κάτι διαφορετικό. Συμφωνω σε όλα όσα τονίζεις (τοπικιστές, περιορισμενα ταξίδια, ελλειψη χρηματων κλπ), τα οποία ίσως και εξηγούν την μανία με των Βορείων με την Χαλκιδική.
Ποια ελλειψη χρηματων; Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι αλλο εκτος απο τον τοπικισμο μπορει να πεισει εναν τουριστα να πληρωσει 50-60 ευρω το δικλινο ενοικιαζομενο με τον ορο να το καθαριζει μονος του. Εκτος αν οι χαλκιδικιωτες προσελαβαν καθαριστριες τωρα που ηρθαν οι τουριστες απο ανατολικη ευρωπη, οποτε ενταξει.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ δικιο εχεις !!!!!!!!
Παιδια επειδη μολις προχθες γυρισα απο Χαλκιδικη ,οπου δεν ειχα ξαναπαει ποτε ,εχει αρκετες παραλιες εξαιρετικες ...ομως χαλαστηκα απιστευτα απο αυτο που λεει ο Γιωργος .Τις εχουν καταβιασει ...βρε μεχρι και στον τρανο Αγιο Νικολαο που πηγαμε με χωματοδρομο ...μια παραλια εξαιρετικη και ψιλοαπομερη φανταζε...βρηκαμε μπιτσομπαρο που επαιζε δυνατα μουσικη και ενα κακομοιρουλη πακιστανο που εκανε τον παρκαδορο .
Κατω απο την Αφυτο ...υπεροχα νερα ,τα οποια βλεπαμε απο πανω γιατι κατεβαινες απο κατι στριμοκωλε ανηφοροκατηφορες ..μεσα απο ενα ξενοδοχειο..οπου δεν βρηκαμε να παρκαρουμε και εμεινε ο αντρας τσιλιαδορος μεσα στο αμαξι,για να κατεβω εγω η παραλιοπληκτη να ριξω μια βουτια.Ελαβα και τα αναλογα βρισιδια ,οπως καταλαβαινετε.
Στο Πλατανιτσι..τι ωραια παραλια κι αυτη !!!!!Επρεπε να περασεις λεει μεσα απο εισοδο του καμπινγκ ..να αφησεις ταυτοτητα και μετα απο τις πρωτες 2 ωρες φρι, να δωσεις ενα ευρω το ατομο.
Παντου στις παραλιες ειχε πολυ ομπρελα ,κοσμο κλπ ..και να μην μιλησω μονο για τη Χαλκιδικη ..σε ολη την ελλαδα γινεται αυτο.
Αναφορικα τωρα με τις παραλιες στη Χαλκιδικη ...ωραιες παραλιες ..αλλα για να πω την αληθεια ,απο τα λεγομενα εδω μεσα περιμενα οι περισσοτερες να ειναι στυλ Ελαφονησου (για να δικαιολογησει και αυτα που λενε οτι τα τροπικα νησια σαν τη Χαλκιδικη δεν ειναι )..ωστοσο δεν ηταν ετσι .
Οι περισσοτερες ειχαν χοντρη ξανθη αμμο και μου θυμισαν περισσοτερο τον Αγιο Προκοπιο Ναξου .
Μονο οι Καβουροτρυπες -Οραντζ Μπιτς προσεγγιζουν την εννοια νερα τροπικου νησιου.
Ωστοσο συμφωνω απολυτα με αυτο που λενε οτι πραγματικα το πληθος των καλων παραλιων που εχει η Χαλκιδικη δεν το συναντας ευκολα στην Ελλαδα...ισως το συναντας στην Κρητη.
Εμ γι'αυτό είπα σε προηγούμενο σχόλιο ότι το θέμα είναι τι κάνουν με αυτές τις παραλίες. Πχ σχολίασε αρνητικά η Φένια εννοώντας τις υποδομές και θα προσθέσω και την αντιμετώπιση των παραλιών που έχουν τιγκάρει στα μπιτς μπαρ (εξαίρεση το Γκόα που είχα προτείνει γιατί σεβόταν το περιβάλλον). Η Χαλκιδική είναι ιδανική σα φύση και, πίστεψέ με, αν δεν τη ζήσεις, δε θα τη μάθεις. Θέλει να αφιερώσεις μέρες να τη γυρίσεις γιατί σαφώς δεν είναι όλες οι παραλίες ωραίες. Αυτές όμως που είναι (ή ήταν) είναι απλά τέλειες (χρώμα, αμμουδερές, καθαρές, κοινώς λαχταριστές). Όπως και όλο το περιβάλλον. Πχ όποιος κάνει (ειδικά με μηχανή) τη διαδρομή Βουρβουρού-Σάρτη θα μαγευτεί από το άρωμα των πεύκων και θα καταχαρεί με τα νερά. Η "αξιοποίηση"/εκμετάλλευση έχει τα αποτελέσματα που λες. Προσωπικά έζησα στα τελευταία τους τις παραλίες και πλέον δε με τραβάει να πάω ακριβώς λόγω της πολυκοσμίας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εχω παει μια φορα μονο Χαλκιδικη,οποτε δεν ειμαι και ο πιο αξιοπιστος παρατηρητης,και πραγματικα εχει καποιες εκπληκτικες παραλιες!Ομως ειναι πολυ κοντα στην Θεσσαλονικη και μαζευει και χιλιαδες τουριστες,οποτε αυτο καπου την χαλαει..Δεν το συζητω οτι ειναι υπεροχη επιλογη για σκ απο Θεσσαλονικη,αλλα για καποιον που θελει να κανει μια βδομαδα διακοπες καπου στην Ελλαδα νομιζω πως δεν ειναι οτι το καλυτερο..Δεν σου δινει αισθηση νησιου,μεγαλες αποστασεις,απιστευτη κινηση καποιες μερες κτλ..[/QUOTE
Ποια ελλειψη χρηματων; Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι αλλο εκτος απο τον τοπικισμο μπορει να πεισει εναν τουριστα να πληρωσει 50-60 ευρω το δικλινο ενοικιαζομενο με τον ορο να το καθαριζει μονος του. Εκτος αν οι χαλκιδικιωτες προσελαβαν καθαριστριες τωρα που ηρθαν οι τουριστες απο ανατολικη ευρωπη, οποτε ενταξει.
Κατι προσπαθεις να πεις εσυ ...:D:D
Η αληθεια ειναι οτι το ξενοδοχειο μας (συγκριτικα με αλλα που εχω παει ) δεν σκιζοταν να καθαριζει το δωματιο ή να αλλαζει πετσετες -σεντονια συχνα ...σημειωτεον μειναμε εκει για 8 μερες .
Στη Συρο που ειχα παει αρχες Ιουλη ,το δωματιο ηταν μετριο ..των 40 ευρω ..αλλα καθε μα καθε μερα καθαριζαν ,σφουγγαριζαν και αλλαζαν πετσετες.

mel εχεις μεγαλο δικιο για τη διαδρομη Βουρβουρου -Σαρτη και Συκια θα ελεγα εγω .
Ολο το πρασινο και οι υπεροχες παραλιες του νησιου εχουν μαζευτει εκει ..οχι οτι η υπολοιπη Σιθωνια δεν ειναι πρασινη βεβαια .
Μεγαλη διαφορα ειδα εγω παντως παιδια αναμεσα στο πρωτο ποδι και το δευτερο ..ουδεμια σχεση ...δεν πηγα ομως στην πλευρα που βλεπει Θερμαικο ,οποτε δεν εχω αποψη.
Αυτη η Καλλιθεα πια ...πω πω καποια στιγμη ενιωσα σα να ειμαι στην Αθηνα ..αυτο με χαλαει πολυ οταν ειμαι σε διακοπες .Τι αφισες εντωμεταξυ ...τι κακο ..ολοι οι καλλιτεχνες και η ελληνικη σοουμπιζ ειχε ανεβει εκει....γιαυτο ειπα οτι δεν ενιωσα να ξεφευγω απο Αθηνα.

Και γουνες ..γουνες πολλες και δερματινα πολυ φτηνα ...αα να τα λεμε αυτα ...μπηκα σε μεγαλο πειρασμο !!!!!!!:haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Απορια 1η Αν γουσταρεις μπανιο με τροπικά πολυχρωμα ψαρια να κολυμπουν διπλα σου , αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 2η Αν γουσταρεις σερφινγκ με κυματα 6 μετρα αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 3η Αν γουσταρεις παραλίες με κοκοφοίνικες και thai μασαζ, αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 4η αν γουσταρεις να κολυμπήσεις στο ζεστό ινδικό ωκεανό αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 4η: αν θέλεις να κολυμπήσεις με δελφίνια αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Απορία 5η: Αν θέλεια να κάνεις καταδυσεις για χαμένα ναυαγια, αναφωνείς "Σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει?"
Συμπέρασμα: Ολα ειναι μοναδικά, οι προτιμήσεις υποκειμενικές και οι συγκρίσεις άστοχες.
για την 5η σας απορία μανταμ να σας τν λύσω: η ωραια μας Χαλκιδική διαθέτει ενα υπέροχο μικρό ναυαγιάκι, οπου οποιος εχει καταδυθει εκει, δεν το ξεχνά κ τοσο ευκολα...
;-)

.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Τα αναλύω ξανά: Για να χαρατηριστεί κάτι ως μοναδικό παγκοσμίως , ή τελειο ή έστω ιδανικό, δεν φτανει να τα περιλαμβανει όλα -που ούτε κι αυτό συμβαίνει, αλλά τέλος πάντων- στο μέτριο ή ακόμα και κάκιστο βαθμό. Τα τοπ είναι τοπ. Τελεία. Αν θέλω τα καλύτερα κυματα για να επιδοθω σε σερφινγκ θα πάω πχ Αμερική'η Ινδονησία. Γιατί είμαι τελειομανής , είναι το μεράκι μου και δεν συμβιβάζομαι με δευτεροκλασάτα. Αν θέλω κολύμπι μαζί με τροπικά ψάρια δεν θα πάω σε σικέ ενυδρείο αλλά στη Γαλλική Πολυνησία. Και πάει λέγοντας.
Είναι σαν τα εστιατόρια που σερβίρουν τα πάντα, απο γουρνοπούλα μέχρι ντελικατεσεν και οι πελάτες να περιμένουν να βρουν ποιότητα στην πίτσα, αλλά και στις τρούφες Ιταλιας. Πολύ απλά δεν γίνεται.
Ημίμετρα και γιαλαντζί στον αφοσιωμενο λάτρη και γνώστη δεν πασσάρεις. Κι αν πασσάρεις , πολύ απλά δεν θα τον πείσεις. Κι αν τελικα τον πείσεις, πολύ απλά έχει θέσει τον πήχη στους 6 πόντους. Αρα αφορισμοί -γιατί αφορισμός είναι όταν απορρίπτεις όλη την υφήλιο- στα καλύτερα, δεν νοείται και φτάνει τα όρια της προσβολής.
Αρα καλή η Χαλκιδική, να καλύπτει τις αναγκες των κατοίκων της και των ομορων περιοχών , αλλά μέχρι εκεί. Για απαιτητικούς στην ποιοτητα, όσο και να πληγώνει υπάρχουν πολύ καλύτερα .

Σαφέστερη δεν μπορω να γίνω.

(και κάτι ακόμα: Η εναρμόνηση των τουριστικών υποδομών με το περιβάλλον δεν είναι απλά καλοδεχούμενο και αποδεκτό: είναι το ζητούμενο και το στοίχημα. Αν το χάσεις , δεν πήγες μόνο κουβά, αλλά απώλεσες και όλο σου το βιός)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αρα αυτός που αναφωνει τον τίτλο του θέματος , είναι ενας απλός ανθρωπος, που δεν εχει ταξιδέψει (για να εχει αντικειμενο σύγκρισης) , δεν θετει στόχους παραπάνω περα απο το ότι: θέλω να κάνω μπάνιο στη θαλασσα που είναι κοντά μου, συνήθως δεν έχει χρήματα να πάει κάπου αλλού και είναι και τοπικιστής.
Οκ. Συ είπας.
Ακριβώς αυτο πιστευω κι εγω!!! Δεν εχω συναντησει μεχρι στιγμης ανθρωπο οχι απλα ταξιδεμενο, αλλα που να εχει παει εστω καπου περα απο τη Θάσο και να αναφωνει αυτη την ατάκα.

Πηγαινουν μια ζωη Χαλκιδικη τυχαινει να πανε για το γαμο της συνυφαδας μια φορα στην Μυτιλήνη και γυρνανε πισω και λενε για το υπολοιπο της ζωης τους "α φιλεναδα σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει"...

Κριτηριο για εναν τοπο δεν ειναι μόνο οι παραλιες του σαφεστατα,αλλά αν δεν εχεις δει το καλυτερο σαν πακετο λογικο ειναι να νομιζεις οτι το οικείο σου ειναι το κλαυτερο του κοσμου.

Οσο για τα περα απο τις παραλιες... δωματιο της κυρα Μαρίκας στον Παραδεισο 105 ευρω τη βραδια,με δωρο τον κουβά και τη σφουγγαριστρα,χωρις πρωινο και ....νταραντανταααααααααααανννν δωρο ΚΑΙ η λεκανη για να μαζευεις τα νερα της βροχης απο το ταβανι που εμπαζε απο παντου. Το πρωτο και τελευταιο καλοκαιρι που περασα στο "ωραιοτερο μερος του κοσμου". Μετα συνεχισα να πηγαινω σε μερη που με αντιμετωπιζαν με αξιοπρεπεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom