Turkish Airlines Τurkish Airlines

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Περού
Μόλις γύρισα από Νέα Υορκή μέσω Κωνσταντινούπολης με την Turkish. Όλα καλά με την εταιρεία, το φαγητό, η εξυπηρέτηση, η παροχή διαμονής στην Κωνσταντινούπολη. Πολύ θετικό το ότι μας επέτρεπαν 2 αποσκευές μέχρι 23 kg. Το κάνουν και άλλες εταιρείες για οικονομική θέση σε υπερατλαντικό; Σημαντικό μειονέκτημα όμως ο πολύ μικρός χώρος στα πόδια που είχε το Airbus 330 για τις πτήσεις από JFK για IST. 11 ώρες σε στενό χώρο δεν παλεύονται και δεν γίνεται να κοιμηθείς κανονικά. SKG - IST με το Boeing 737 ήταν πολύ άνετα. Ο χώρος που είχε για τα πόδια στην μεγάλη πτήση ήταν ο ίδιος με αυτόν που έχει η Ryanair! Η Alitalia που ήταν δεύτερη επιλογή για το ταξίδι τι χώρο για τα πόδια έχει;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Και το 332 και το 333 της ΤΚ έχει pitch, ανάλογα με την θέση που θα κάτσεις, από 31 έως 33 ενώ τα 737 της, ανάλογα με τον τύπο και την θέση από 29 έως 33... ο Λιγδης έχει στάνταρ 30... άρα η κάθισες στην χειρότερη δυνατή θέση του 330 ή και αυτό είναι το πιο πιθανό είναι η ιδέα σου...

Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία το seat pitch των αεροσκαφών της ΤΚ είναι μάλλον από τα καλύτερα που θα συναντήσεις ειδικά στα μεγάλα αεροσκάφη...

Υ.Γ Μιλάω πάντα για normal economy...
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Περού
Δεν πιστεύω να υποτίμησα τόσο πολύ το χώρο από την κούραση, γιατί στο 737 (μετά την αναμονή στο αεροδρόμιο) μου φάνηκαν σίγουρα πιο ευρύχωρα (~5cm μεγαλύτερο legroom). Και άκουσα να το αναφέρουν και όλοι τα υπόλοιπα μέλη του γκρουπ. Πριν δύο χρόνα με Qatar Airways Α330 είχα σίγουρα μεγαλύτερο χώρο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
To τι χώρο έχεις εξαρτάται από την θέση που θα διαλέξεις γιαυτό και οι αυξομειώσεις των seat pitch... η Qatar δίνει 32 σε όλα της τα 330 ενώ η ΤΚ δίνει από 31 έως 33... από προσωπική πείρα πάλι, σου λέω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβεις μια ίντσα διαφορά, συνεπώς ξανά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι η ιδέα σου... η διαφορά φαίνεται από δύο ίντσες και πάνω...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Μια ίντσα ισοδυναμεί με 2.54 cm ! Εχω κανει το δρομολόγιο 2 φορές και έμεινα πλήρως ευχαριστημένη απο το seat pitch . Και δεν με λες και μικροκαμωμενη , τις εχω τις χάρες μου .... :p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το seat pitch έχει να κάνει με το ύψος όμως κοπελιά....εμείς καλά είμαστε :p, ρώτα τους ψηλούς όμως...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ναι το γνωρίζω, αλλα οταν δεν χωρας στα πλαινα , κατεβαίνεις προς τα κατω ( δεν ξέρω αν το εξηγώ καλα ) :p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κατάλαβα....η λύση λέγεται business καλή μου :bleh: Ζητήστε κανά ψιχουλάκι (βλέπε upgrade) κι εσείς, τόσα ταξίδια πια!
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Μόλις γύρισα από Νέα Υορκή μέσω Κωνσταντινούπολης με την Turkish. Όλα καλά με την εταιρεία, το φαγητό, η εξυπηρέτηση, η παροχή διαμονής στην Κωνσταντινούπολη. Πολύ θετικό το ότι μας επέτρεπαν 2 αποσκευές μέχρι 23 kg. Το κάνουν και άλλες εταιρείες για οικονομική θέση σε υπερατλαντικό; Σημαντικό μειονέκτημα όμως ο πολύ μικρός χώρος στα πόδια που είχε το Airbus 330 για τις πτήσεις από JFK για IST. 11 ώρες σε στενό χώρο δεν παλεύονται και δεν γίνεται να κοιμηθείς κανονικά. SKG - IST με το Boeing 737 ήταν πολύ άνετα. Ο χώρος που είχε για τα πόδια στην μεγάλη πτήση ήταν ο ίδιος με αυτόν που έχει η Ryanair! Η Alitalia που ήταν δεύτερη επιλογή για το ταξίδι τι χώρο για τα πόδια έχει;
κι εγω την Τριτη (11-3) εφυγα απο Νεα Υορκη για Κωνσταντινουπολη!!!! Οσο για τον χωρο θα συμφωνησω κι εγω οτι δεν ηταν κ ασχημος.... εχω επισης την εντυπωση οτι η πλατη κανει πιο πολυ reclined απο κατι αλλες εταιρειες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Μετά από μια μικρή περίοδο απραξίας οι Τούρκοι ξανακτυπούν με SFO... από Απρίλη του 15 πέντε φορές την εβδομάδα και από Ιούνη καθημερινά... με 77W βεβαίως βεβαίως...

Στους επόμενους στόχους τώρα... στις ΗΠΑ έρχεται η σειρά της ATL και μετά τα πολυαναμενόμενα BOG via CCS και MEX via HAV... αναμένουμε στο ακουστικό μας...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αναμένουμε στο ακουστικό μας...
οχι για πολυ..οι ειδησεις δεν εχουν τελος..
και Jakarta non stop (η μονη ευρωπαικη εταιρεια..) και φαβορι για Εθνικος αερομεταφορεας των Σκοπιων..

Istanbul Ataturk – Jakarta eff 11MAY15 NEW Nonstop A340-300 operation, replacing 1-stop via Singapore on board A330
TK056 IST0230 – 1820CGK 343 D
TK057 CGK1950 – 0425+1IST 343 D
http://www.ch-aviation.com/portal/news/29931-turkish-favoured-to-become-macedonias-national-carrier
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom