Airbnb

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Τα ειπαμε αυτα πριν,ειναι φθηνοτεροι και γι αυτο παρ ολο που η εμπιστοσυνη μου κλονιστηκε λογω ακυρωσης χωρις την παραμικρη εξηγηση,εκλεισα ξανα μαζι τους.Για την ακυρωση μου εδωσαν 120 ευ μπονους η θα μου επεστρεφαν τα χρηματα στην πιστωτικη σε μια εβδομαδα.Αν δεις τα σχολια κατω απο τις περιγραφες σε πολλα λεει ακυρωση μια βδομαδα η και μια μερα πριν την αφιξη..
 

audiopain

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
εχεις δικιο σ αυτο και μεχρι σημερα που διαβασα το ποστ αναρωτιομουν τι παιζει με τα συγκεκριμενα μηνυματα.αν ακυρωνει ο ενοικιαστης η ο ιδιοκτητης.απλα σιγουρα δε θα ναι ο κανονας αλλα η εξαιρεση.το λεω αυτο γιατι το σαιτ ειναι τεραστιο τουλαχιστον εξω.εδω ακομα πιστευω οχι τοσο.Πανω στο οσλο υπηρχαν διαφημισεις του παντου σ ολα τα ΜΜΜ.Αλλα ναι,δεν παυει να αποτελει ρισκο η συγκεκριμενη επιλογη.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Λοιπόν θα επικεντρωθώ στις θετικές εμπειρίες.... και να έχετε το νου σας 17-25/7 μήπως σας βάλω όλους στα γρήγορα να μου βρείτε ξενοδοχείο :bleh::bleh:
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η υφήλιος...
Αν καταλαβα παντως καλα, για να νοικιασεις ως ιδιοκτητης ακομα και μια γκαρσονιερα στο κεντρο της Αθηνας για 10 ευρω την βραδια, απαιτειται αδεια απο τον ΕΟΤ; Το χει κανει καποιος να μας πει λεπτομερειες;

Παντως οταν εψαχνα για Βερολινο, δυσκολευτηκα παρα πολυ να βρω γιατι οι περισσοτεροι ειχαν μετανιωσει που βαλαν αγγελια και την ειχαν ξεχασει . :p Ετσι κατεληξα στο παραδοσιακο booking. Παρολα αυτα σε επομενο ταξιδι θα το ξαναεπιχειρησω και ελπιζω να τα καταφερω γιατι μερικες περιπτωσεις ειναι πολυ αξιολογες.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Γειά σας από Αμβερσα τελικά το πρωτο διαμερισμα ειναι καταπληκτικό. Ωραιό μεγάλο καθαρό με μπαλκόνι για τους καπνιστές χι χι!! Τα λεμε
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Τελικα ολα πηγαν καλα,το διαμερισμα σε πολυ καλη περιοχη,οι παροχες οπως ειχαν περιγραφει,εκτος απο τον καναπε κρεββατι που ηταν απαραδεκτος.Ο Τουρκος εξαιρετικα ευγενης και προθυμος ιδιοκτητης,εξαφανιστηκε αφου μου παρεδωσε τα κλειδια και ευτυχως ο Γαλλος ανηψιος μου μας καλυψε σε προβληματα τηλεορασης και ιντερνετ.Απο δω και στο εξης δεν ξαναπαω ξενοδοχειο,οπου μπορω θα νοικιαζω.Απειρως καλλιτερα απο καθε αποψη.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Έτσι ακριβώς, ποτέ ξανά ξενοδοχείο και για μένα. Το διαμέρισμα σου προσφέρει πολύ μεγαλύτερη άνεση σε πολύ οικονομικότερη τιμή. Σου δίνει και ένα καλύτερο feeling της πόλης που θα επισκεφτείς. Λίγη προσοχή στις κριτικές στο airbnb και όλα καλά!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ok και τωρα τα ασχημα στο Άμστερνταμ ειναι αισχος. Δεν μπορω να το πιστεψω πως εκλεισα ενα τετοιο απαισιο διαμερισμα. Και αφου το ειδα μολις πηγα γιατι δεν ειπα τίποτα και να σηκωθω να φυγω. Περασα 5-6 χαλια ωρες που το σκεφτόμουν τελικα βρηκα ξενοδοχειο και εφυγα και ακομη δεν εχω ενημερωσει ουτε την εταιρεία ουτε την ιδιοκτήτριά ειναι σα να μενω εκει. Πρωτοι που το μαθαίνετε εισαστε εσεις.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Ok και τωρα τα ασχημα στο Άμστερνταμ ειναι αισχος. Δεν μπορω να το πιστεψω πως εκλεισα ενα τετοιο απαισιο διαμερισμα. Και αφου το ειδα μολις πηγα γιατι δεν ειπα τίποτα και να σηκωθω να φυγω. Περασα 5-6 χαλια ωρες που το σκεφτόμουν τελικα βρηκα ξενοδοχειο και εφυγα και ακομη δεν εχω ενημερωσει ουτε την εταιρεία ουτε την ιδιοκτήτριά ειναι σα να μενω εκει. Πρωτοι που το μαθαίνετε εισαστε εσεις.
Για δώσει κανένα info. Είχε βάλει ψεύτικες φωτογραφίες? Δεν συμβάδιζε αυτό που βρήκες με τις κριτικές? Αν θέλεις δώσε και το link να μην την πατήσει ο επόμενος

ΥΓ: Με την εταιρεία τι θα κάνεις?
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Πρέπει να ενημερώσεις αμέσως την ιδιοκτήτρια, και αν δεν τα βρείτε ή/και αν το σπίτι είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που διαφημιζόταν, πρέπει να ενημερώσεις και το airbnb.
Μην το αφήνεις να περάσει έτσι. Η πληρωμή σου για το διαμέρισμα δεσμεύεται για 1 μέρα μετά την άφιξή σου και αποδεσμεύεται (δίδεται στον ιδιοκτήτη μετά), αυτό για να έχει ο πελάτης τον χρόνο να διαμαρτυρηθεί αν το σπίτι δεν είναι όπως το περίμενε.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ευχάριστη κατάληξη.....
Λοιπόν θα σας γράψω για τις εξελίξεις στο θέμα της Airbnb.
Αφού έφυγα απο το διαμέρισμα "νύχτα" και πήγα σε ξενοδοχείο, ενημερωσα την ιδιοκτήτρια και την αλλη μερα εστειλα ενα μήνυμα για μερική επιστροφή χρημάτων (70 ευρω, ενω ειχα πληρωσει 189) μεσω της σελίδας της Aibnb. H ιδιοκτήτρια μεχρι και σήμερα δεν εχει κανει δεκτο το αίτημα. Προχθές ομως πηρα τηλέφωνο στην εταιρεία και τους ρώτησα αν μπορούν να μεσολαβήσουν στέλνοντας μια φωτογραφία του σπιτιού και την απόδειξη του ξενοδοχείου που έκλεισα.
Σημερα λοιπον με πηραν τηλεφωνο μου ζητησαν συγνώμη για την ασχημη εμπειρια που ειχα στο Αμστερνταμ, μου ζήτησαν να περιγράψω το τι συνέβη και ποιες ενέργειες εχω κάνει και στο τελος με ενημέρωσαν πως
α) μου επιστρέφουν όλο το ποσο του ξενοδοχείου (συμφωνα με την αποδειξη) και οχι μονο αυτα που ζήτησα.
β) μου δίνουν δωρεάν ενα κουπόνι για μελλοντική χρήση (έκπτωση για νεα ενοικίαση)
Ηδη εχει ερθει και το mail επιβεβαίωσης και περιμένω τις 5 εργασιμες για να δω στο λογαριασμο μου τα χρήματα.

Πραγματικά δεν το περίμενα τους ευχαρίστησα και ειπα να γραψω και σε σας την ευχαριστη κατάληξη του θεματος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom