ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Αν και η απορία είναι απλή, πέρα από την esta (τυπικά εκτυπωμένη), το εισιτήριο μετά επιστροφής εκτυπωμένο από το email και το διαβατήριο, δεν υπάρχει κάτι άλλο απόλυτα απαραίτητο (συν 2-3 πιστωτικές) για να ταξίδι προς NY σωστά;
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
@master1706 και το ξενοδοχείο που θα μείνεις θα σου ζητήσουν
και μη ξεχάσεις να πάρεις τηλέφωνο τις τράπεζες σου να πεις οτι τοτε θα είσαι εκέι!
μη το ξεχάσεις! την εχω πατήσει με τη πρώτη συναλλαγή μου κλείδωσαν τη κάρτα
(είναι και καλά για ασφάλεια μηπως εχει κλαπεί) αλλα εσυ δε θα έχεις κάρτα.
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Αν και η esta εκτυπωμένη δεν μας χρειάστηκε ποτέ καλό θα είναι να υπάρχει. Επίσης, ειδικά η citibank έχει την τάση να κλειδώνει τις κάρτες για λόγους ασφαλείας (την πάτησα στην Κορέα), οπότε 1-2 ημέρες πριν ένα τηλέφωνο για να μην έχεις προβλήματα. Τέλος, η διεύθυνση του ξενοδοχείου χρειάζεται για το έντυπο που θα συμπληρωθεί μέσα στο αεροπλάνο.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Ευχαριστώ και τους 2. Για τις κάρτες το έχω υπόψη να πάρω και να ενημερώσω έγκαιρα.
Άρα από άποψη εγγράφων για το ταξίδι καθέ αυτού δεν θέλω κάτι άλλο;
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Είσαι οκ.
Διαβατήριο, ταυτότητα, web check για να διαλέξεις θέση ή για να κάνεις check in μια ακόμα αποσκευή για 20% φθηνότερα και συμπλήρωμα κάρτας που θα δοθεί μέσα στο αεροπλάνο. Το διαβατήριο καλό θα είναι να το έχεις συνέχεια επάνω σου για κάποιον έλεγχο ή γιατί σε μερικά μαγαζιά η αγορά με πιστωτική κάρτα θέλει και διαβατήριο.
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Την έχω ξανακάνει την ερώτηση αλλα για να είμαστε σιγουροι...Εγώ που θα μείνω σε περισσοτερες απο μια διευθύνσεις στην αμερική (δύο ξενοδοχεία και δυο σπίτια συγγενών) τι θα συμπληρώσω στο έντυπο που θα μ δοθεί ,στο κενό που θα γράφει τη διέυθυνση ?
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Εγώ θα έβαζα εκεί που θα έμενα πιο πολύ αν και το θέμα νομίζω είναι τυπικό.
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Ευχαριστω παιδιά, χρήσιμες λεπτομέρειες!!!

giotamike, που ακριβώς είναι η ιστορία σου?? Δεν τις είδα βέβαια όλες, αλλά μιας και είναι πρόσφατη βολεύει!!!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Πραγματικα για τί δεν την έβρισκα δεν μπορώ να καταλάβω!!!!

Πολύ καλή ιστορία, άσε που ταιριάζει και σε θέμα χρόνου με το δικό μας ταξίδι!!!
Εντυπωσιαστικά και ανυπομον΄πω!! Μη σου πω είμαι εκεί τώρα!!

Και κάτι ακόμα, έχει ταξιδέψει κανείς: http://www.viator.com/about-us?

Εχει κάποια πακετάκια που με ενδιαφέρουν πολύ. Τα σχόλια είναι παρα πολλά, και πολύ καλά.

Παράδειγμα αυτό: http://www.viator.com/tours/New-York-City/Washington-DC-Day-Trip-from-New-York/d687-3857DC1/photos
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Θελεις να πας για μια μερα?ειναι 4-4,5 ωρες ταξιδι.Απο τις 13 ωρες που διαρκει η εκδρομη,ουσιαστικα θα μεινεις 5 ωρες στην πολη.Αξιζουν τα 240 ευρω?(για 2 ατομα μιλαω)
Αν δεν μεινεις 1 βραδυ,δεν νομιζω οτι αξιζει...
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Το είδα το χρονοδιάγραμμα. Πιθανότατα έτσι είναι.
Πιο πολύ το θέλουμε σαν εκδρομή στην αμερκάνικη γη, και να δούμε και από την Ουάσιγκτον κανα δυο τρία παράγματα. Δεν θέλω κάτι παραπάνω από εκεί.
Σαν σελίδα τη γνωρίζεις? Με νοιάζει αν υπάρχει κάποιος να το γνωρίζει ως σελίδα.
Πάντως με το ψάξε από δω και από εκεί, βρήκα ότι και ο οδηγός Lonely Planet το αναφέρει σαν σελίδα.
Και να πω την αλήθεια αν το είχα δει νωρίτερα, πάνω στην τρέλα μας, θα κοίταγα και αυτό με τον Νιαγάρα που έχει. Τώρα τα αεροπορικά από Ν.Υ για Μπάφαλο ή Τορόντο είναι 5οο,00 και ευρώ το ζευγάρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom