University of Edinburgh - Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου και όσα θέλατε να μάθετε

Newtongravity

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παρακαλώ τον χρήστη Blondeamoon να επικοινωνήσει μαζί μου, αν είναι δηνατόν, είμαι συγγραφέας και γράφω ένα βιβλίο και θα χρειαστώ καποιές extra πληροφορίες για το Εδιμβούργο, εαν έιναι δυνατόν θα μου είναι πολύτιμες οι πληροφορίες που θα μου δώσει.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλώς όρισες diana.
Σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ: Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
Θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις το μήνυμα σου.
 

diana19963

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
ειμαι αποφοιτος λυκειου λοιπον.θελω να σπουδασω στο εδιμβουργο ψυχιατρικη...μπορει κανεις να μου προτεινει καποιο προγραμμα προετοιμασιας για εκει.ειναι μεγαλη αναγκη αν εχει καποιος σπουδασει εκει δεχτες οποιες συμβουλες..
 

Pelopas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είμαι και εγώ απόφοιτος Λυκείου με μέτριο μέσο όρο και θα ήθελα αν θα μπορούσαν τα μέλη του forum να μου δώσουν την όποια συμβουλή σχετικά με την είσοδο στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου. Έχοντας ψάξει διεξοδικά τις τελευταίες εβδομάδες κατάλαβα ότι με Direct Entry δεν μπορεί να γίνει δεκτός κανένας φοιτητής με μέτριο απολυτήριο αλλά με βαθμό 18-19 στις Θετικές-Θεωρητικές επιστήμες αντίστοιχα. Σκέφτομαι λοιπόν την εναλλακτική να παρακολουθήσω κάποιο foundation course. Γνωρίζει κάποιος το οτιδήποτε?? Παρακαλώ, όποιος χρήστης έχει την παραμικρή γνώση περί διαφόρων προγραμμάτων με στόχο την είσοδο στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου να επικοινωνήσει μαζί μου με π.μ. Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει ποια Πανεπιστήμια στην Βρετανία έχουν παράδοση και πλήρη οργάνωση για τα τμήματα της Αρχαιολογίας και της Ιστορίας να μου πει επίσης!! Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

demmie

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας κ από εμένα..έχω τελειώσει βιολογικό στην Ελλάδα και τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου στην ιατρική. Αποφάσισα όμως πως θέλω να σπουδάσω ιατρική και έτσι κοιτάω τις επιλογές που έχω ώστε να πραγματοποιήσω την επιθυμία μου. Ύστερα από ένα πρόχειρο ψάξιμο κατέληξα πως το καλύτερο για μένα θα ήταν το εξωτερικό. Έχω απολυτήριο γενικού λυκείου 17,9.. στα μαθήματα κατεύθυνσης:
βιολογία κατ. 19,9
χημεία 15,3
έκθεση 15,1
φυσική 18,5
μαθηματικά 16,8
Τα αγγλικά μου είναι μέτρια αλλά υποθέτω πως μέσα σε ένα χρόνο με εντατικά μπορώ να πάρω κάποια από τα επιθυμητά πτυχία..
Επειδή ενδιαφέρομαι για Εδιμβούργο θα ήθελα να μ πεις (εφόσον φυσικά ξέρεις) αν: 1. το πτυχίο ( κ το μεταπτυχιακό) μου μετράει για την εισαγωγή μου στην ιατρική
2. για να εισαχθώ στην σχολή δίνω κανονικά εξετάσεις?
3. πόσα έτη είναι η ιατρική εκεί (γιατί διάβασα ότι είναι πέντε και πρέπει ή να κάνεις και 2 επιπλέον ή να δώσεις εξετάσεις για να αναγνωριστείς στην Ελλάδα)
4. από θέμα υποτροφιών ή τέλος πάντων κάποιας οικονομικής βοήθειας υπάρχει κάτι?
Χίλια συγνώμη για την πολυλογία (έγραψα την ιστορία της ζωής μ!!!)...απλά διαβάζω για διάφορες χώρες και έχω κάνει έναν αχταρμά!
Ελπίζω να μ απαντήσεις και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Μ
Ευχαριστώ πολυ...η αναγνώριση ενός πτυχίου αφορά τον δημόσιο ή τον ιδιωτικο τομέα??
Με μπέρδεψες. Κάνεις αναγνώριση και αντιστοίχιση με Ελληνική αντίστοιχη σχολή. Ψάξε λίγο στο site...........
 

maria88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εννοω οτι η αναγνωριση ενος πτυχιου και η αντιστοιχια του με τμημα ελληνικου αει/τει για ποιον τομεα χρησιμευει;Δηλαδη αν δεν αναγνωριστει δεν μπορω να εργαστω ουτε στον ιδιωτικο τομεα ή απλως δεν θα μπορω να συμμετασχω σε διαγωνισμους ασεπ;
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
ίί´´´´ι
Εννοω οτι η αναγνωριση ενος πτυχιου και η αντιστοιχια του με τμημα ελληνικου αει/τει για ποιον τομεα χρησιμευει;Δηλαδη αν δεν αναγνωριστει δεν μπορω να εργαστω ουτε στον ιδιωτικο τομεα ή απλως δεν θα μπορω να συμμετασχω σε διαγωνισμους ασεπ;
εξαρτάται πού και πώς θα χρησιμοποιήσης το πτυχίο σου,π.χ. η ιατρική θέλει αναγνωρισμένο πτυχίο σε όλους τους τομείς..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom