Γαλλία Παρίσι ξανά!

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ όμορφη η ιστορία σου με ωραίες φωτογραφίες και στυλ γραφής που μου αρέσει πάρα πολύ, γιατί περιγράφεις και τα λάθη σου αλλά και την αδυναμία σου να καταλάβεις κάποια πράγματα και αυτό μπορεί να προετοιμάσει καλύτερα κάποιον που θέλει να πάει σε κάποια μέρη αλλά είναι και πολύ συμπαθητικό κατά την γνώμη γιατί δείχνει μια πιο ανθρώπινη πλευρά σε αντίθεση με το ύφος που έχουν μερικοί στις ιστορίες τους που τα βρίσκουν όλα αμέσως και δεν κάνουν λάθη ποτέ.

Μου θύμισες το 2010 που είχα πάει και εγώ.Δεν ήξερα ότι η γέφυρα με τα λουκέτα ήταν τόσο κοντά στην Notre dam και επίσης το 2010 δεν μπορούσες να ανέβεις στους πύργους με την κάρτα των μουσείων κάτι που προφανώς το αλλάξανε.
σευχαριστω πολυ kabamaru! :)Πάντα στις ιστορίες μου λέω και τα στραβα γιατί όσο και να οργανωθεις όλο και κατι θα τύχει.. για την Παναγια των Παρισιων οντως δεν υπαρχει προτεραιότητα και είμασταν τυχεροί που δεν είχε κόσμο.. έχει και συνεχεια η ιστορία μου αλλά θα την ανεβάσω μετά τις 6/1 που επιστρέφω!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Είχαμε κάνει κράτηση σε ένα bistro εκεί κοντά (l'ange 20) για το οποίο είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια, οποτε δεν απομακρυνθήκαμε πολύ και κάναμε βόλτα στη περιοχή του Marais.. Στις 9 πήγαμε στο bistro το οποίο ήταν υπερβολικά μικρό, ζήτημα να χώραγε 15 άτομα.. Προσφέρουν μενού 3 πιάτων με 30 ευρώ και έχει 3-4 επιλογές για κάθε ορεκτικό, κυρίως και επιδόρπιο. Όλα ήταν πολύ καλά εκτός απ'το δικό μου κυρίως που ήταν φιλέτο πάπιας ψημένο μόνο εξωτερικά και κολυμπούσε στο αίμα του.. Ευτυχώς το πιάτο μου εκτός από αυτό είχε και τηγανιτή πάπια σε κρούστα και πουρέ λαχανικών οπότε κάτι έφαγα.. Μετά το γεύμα μας θέλαμε να δούμε τον πύργο του Άιφελ φωτισμένο.. Ήταν αργά αλλά το μετρό λειτουργούσε οπότε πήγαμε εύκολα. Θαυμάσαμε τον πύργο, βγάλαμε τις φωτογραφίες μας και επιτρέψαμε.





Την επόμενη μέρα ήταν Κυριακή, σηκωθήκαμε νωρίς το πρωί και πήραμε το μετρό για να πάμε στην περιοχή Defense. Αν και Κυριακή το εμπορικό κέντρο ήταν ανοιχτό. Είχαν στήσει και μια όμορφη Χριστουγεννιάτικη αγορά αλλά δε λειτουργούσε ακόμα. Χαζέψαμε την αψίδα, τους ουρανοξύστες, τα μαγαζιά και μετά με το μετρό πήγαμε στο trocadero.. Το καλύτερο σημείο για να θαυμάσεις τον Πύργο του Άιφελ!










Τrocadero




Στο trocadero είχε 2 διαδηλώσεις (τη μία την έκαναν Μολδαβοί νομίζω και την άλλη πιο πέρα αρκετοί Κίνεζοι με πανό και μουσική).. Γι αυτό το λόγο είχε αρκετούς αστυνομικούς στο σημείο. Αυτό βέβαια ξενέρωσε τους πλανόδιους που ήθελαν σε αυτό το άκρως τουριστικό σημείο να πουλήσουν χρωματιστά αϊφελάκια και άλλες βλακειούλες.. Είχαν βρει όμως το κόλπο.. Κράταγαν σακούλες με την πραμάτεια τους (και καλα πως είναι ψώνια) και όταν οι αστυνομικοί δε κοίταζαν προς τα κει άνοιγαν τη σακούλα και έδειχναν το περιεχόμενο σε όποιον πέρναγε.. Anyway, βγάλαμε πολλές φώτος και πήραμε μετρό για να συνεχίσουμε τη βόλτα μας..
Στο μετρό τώρα, ένας τύπος και 3 κυρίες βρήκαν θέση και έκατσαν σε μια τετράδα λίγο πιο μπροστά από μας. Ξαφνικά ο τύπος κάθεται σταυροπόδι και... βγάζει το παπούτσι του.. Μετά βγάζει και την κάλτσα του! Εκεί η μία κυρία που καθόταν δίπλα σηκώνεται και φυσικά ακολουθούν και οι άλλες.. Καλύτερα όρθιοι παρά δίπλα στη μπόχα.. Ο τύπος άρχισε να μυρίζει τη κάλτσα του! Αηδία! Ανοίγει η πόρτα στην επόμενη στάση και μπαίνει πολύυυς κόσμος! Φανταζόμουν με τη λαχτάρα έβλεπαν απέξω ένα γεμάτο μετρό και 3 άδειες θέσεις μαζεμένες! Μα τέτοια τύχη θα σκεφτόντουσαν! Πλάκωσαν όλοι μέσα με φόρα ποιος θα προλάβει τα κελεπούρια!! Και ω τι περίεργο, μέσα σε δευτερόλεπτα όσοι έκατσαν σηκώθηκαν και όπου φύγει φύγει! Ο τύπος είχε ξεφύγει τελείως, εγώ πλέον δε κοίταζα καν προς τα εκεί και κοίταζα τον πατέρα μου που ήταν όρθιος και γελάγαμε.. Μου λέει πως άρχισε και τις ανασκαφές τώρα.. Είχε βάλει το χέρι του μέσα στο παντελόνι και ξυνόταν με μανία! Ε εκεί έφυγαν όλοι και απ'τις διπλανές θέσεις! χαχαχα! Σόρρυ αν σας αηδίασα! χαχαχαχα!

Συνεχίσαμε τη βόλτα μας στα Ηλύσσια πεδία και στη γέφυρα Alexandre lll.



















Όταν πήγε 5 το απόγευμα ξεκινήσαμε για το ξενοδοχείο.. Πήραμε τα πράγματα μας και πήγαμε στο αεροδρόμιο με τον RER.

H θέα απ΄το δωμάτιό μας





Και στην επιστροφή πετύχαμε την express διαδρομή οπότε πήγαμε άνετα χωρίς καθόλου στάσεις και σε ένα μισοάδειο τρένο.. Ήρθε η ώρα να αποχαιρετήσουμε την γαλλική πρωτεύουσα.. Ήταν πολύ σύντομο ταξιδάκι όμως γεμίσαμε πολύ όμορφες εικόνες και περάσαμε πολύ ευχάριστα.. Σίγουρα θα ξανακάνουμε ένα οικογενειακό city break!
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστούμε echo2011 για την όμορφη περιγραφή και τις υπέροχες φωτογραφίες.
σου εύχομαι να ξανακάνεις αυτό το οικογενειακό city break που επιθυμείς.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
σ'ευχαριστούμε echo2011 για την όμορφη περιγραφή και τις υπέροχες φωτογραφίες.
σου εύχομαι να ξανακάνεις αυτό το οικογενειακό city break που επιθυμείς.
Nα σαι καλά Μάκη! Πιστεύω Λονδίνο θα τους αρέσει οπότε το κοιτάω για το καλοκαίρι.. :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.908
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη αφήγηση και τις πανέμορφες φωτογραφίες.
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
πολύ ωραια η ιστορια σου!!!!!!!!!! σκοπεύουμε να παμε παρεα για 4 μερες την Πρωτοχρονιά,κι αν εχουν και οι υπολοιποι ορεξη για περπατημα, οδηγο θα εχουμε εσενα!!!!!!!!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
πολύ ωραια η ιστορια σου!!!!!!!!!! σκοπεύουμε να παμε παρεα για 4 μερες την Πρωτοχρονιά,κι αν εχουν και οι υπολοιποι ορεξη για περπατημα, οδηγο θα εχουμε εσενα!!!!!!!!!!
Χαίρομαι που βοηθησα! Να πεισεις την παρέα σου να κάνετε πολλές βόλτες! Αν δε περπατησετε το Παρίσι δε θα το ευχαριστηθειτε.. Και όταν γυρίσετε να μας πεις πως περασατε! :)
χαχαχα.Κορυφή ο τύπος με την κάλτσα!
άστα, όταν θυμάμαι το σκηνικό ακόμα γελαω!.. :D
 

Christina93

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ όμορφη η ιστορία σου και η ιδέα σου να ταξιδέψεις με τους γονείς σου.Αν κατάλαβα καλά η είσοδος στην Παναγία των Παρισίων ήταν δωρεάν αλλά για να ανέβεις στους δυο πύργους έπρεπε να πληρώσεις εισιτήριο;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ όμορφη η ιστορία σου και η ιδέα σου να ταξιδέψεις με τους γονείς σου.Αν κατάλαβα καλά η είσοδος στην Παναγία των Παρισίων ήταν δωρεάν αλλά για να ανέβεις στους δυο πύργους έπρεπε να πληρώσεις εισιτήριο;
Σ'ευχαριστώ πολύ Χριστίνα! Ναι καλά κατάλαβες, μέσα στον καθεδρικό ναό μπαίνεις δωρεάν, αλλά για να ανέβεις στους πύργους βγάζεις εισιτήριο ή σε καλύπτει η κάρτα των μουσείων..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom