Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλημερα σας! Φτανω στη Κωνσταντινούπολη τη παραρασκευη και θα ηθελα να μαθω πως θα παω απο το αεροδρομιο Ataturk στη περιοχη sultanahmet.το ξενοδοχειο ειναι κοντα στο μεγαλο παζάρι. Τι τρόπους εχω για να φτασω; Γνωριζετε και το κοστος; Ευχαριστω πολυ!!
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κωσταντινούπολη-απο-Αεροδρομιο-Αντατούρκ-στο-κεντρο-με-τρενο.50058/#post-548835 ( Θα κατέβεις στη σταση "Καπαρλι τσαρσι" Grand pazzar κοστος 4 TL ! )
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Καλημερα και Ευχαριστω πολυ! Δηλαδη θα κατεβω πρωτα στη σταση Zeytimburnu και απο εκει θα παρω αλλο τρενο για kapali carsi? εισητηρια απο που θα προμηθευτω; Πρεπει να εχω μαζι μου ψιλα; Ποση ωρα ειναι συνηθως;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλημερα και Ευχαριστω πολυ! Δηλαδη θα κατεβω πρωτα στη σταση Zeytimburnu και απο εκει θα παρω αλλο τρενο για kapali carsi? εισητηρια απο που θα προμηθευτω; Πρεπει να εχω μαζι μου ψιλα; Ποση ωρα ειναι συνηθως;
Πριν μπεις στο τρενο στο αροδρομιο Θα παρεις απο το αυτοματο μηχάνημα την Καρτα Ιστανμπουλ εχει οδηγιες στα Αγγλικα για την αγορα της καρτας..οταν σου πει να βαλεις τα χρηματα στην εγκοπή επανω δεξια θα βαλεις 20 ΤΛ . Η αξια της καρτας ειναι 6 ΤΛ και θα εχεις και αλλες 14 ΤΛ για τα εισιτηρια. Το εισιτηριο με τη καρτα κοστιζει 2,15 ΤΛ και στη μετεπιβίβαση εχεις εκπτωση ( ενω με Ζετόν, δλδ να βαλεις ψιλα ΤΛ και να παρεις "μαρκες" κοστιζει 4ΤΛ η καθε διαδρομη). Θα κατεβεις στη Ζευτιμπουρνού ( απο τη δεξια πορτα του τραινου) και θα περασεις απεναντυ ( θα ξαναπληρωσεις) και θα παρεις αλλο τρενο να πας προς Καμπατας... ( ακριβώς το ιδιο θα κανεις και οταν επιστρεφεις για αεροδρομιο) και θα κατέβεις Kaparli carsi.. οταν τα δεις απο κοντα ειναι πιο ευκολα απο την περιγραφή.... καλα να περασεις...
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ελειπα και μόλις μπήκα στο σάιτ. Το πάσο το έβγαλα ένα απόγευμα στο γκισε της Αγιας Σοφιας χωρις να πετύχω ουρά. Γενικά τα απογεύματα είναι πολύ πιο χαλαρα από θέμα κόσμου και αναμονης στις ουρές.
Ευχαριστω.
Τελικα την πηρα απο το αυτοματο μηχανημα στην Αγια Σοφια.

2) Στην ιστοσελίδα του ενυδρείου αναφέρει ότι υπάρχει δωρεάν λεωφορείο που σε πάει εκεί ακριβώς. Είναι ο πιο απλός τρόπος αλλά η απόσταση είναι τεράστια και έχει κίνηση στους δρόμους, δεν ξέρω αν η ταλαιπωρία αξίζει τον κόπο. ίΊσως καλύτερα με τρένο. Δες και την πιθανότητα του ενυδρείου Turkuazoo που πας με μετρό, πήγα κι είναι καλό κι αυτό.
6) Στις 9 το πρωί είναι καλά
Μη βασιστείτε στο λεωφορείο, γιατί είναι πολύ μικρό και παίρνει κόσμο από πολλά σημεία. Εμείς περιμέναμε να το πάρουμε από το Σουλταναχμέτ, ήταν γεμάτο και δεν μας πήρε, έτσι αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε το πρόγραμμα και να πάμε με το δικό μας αυτοκίνητο. Ευτυχώς ήταν η πρώτη μέρα του Μπαυραμι, οι δρόμοι ήταν σχεδόν άδειοι και φτάσαμε αμέσως.
 
Last edited by a moderator:

Mariakafe

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σας, θα ήθελα να μάθω πράγματα για την Κωνσταντινουπολη. Θα πάω τον Νοέμβριο για μια εβδομάδα. Οι τιμες στα ποτά πως ειναι; Να προτίμησω εστιατόρια ή μικρά μαγαζάκια για φαί ; Το βραδυ υπάρχουν μαγαζιά για τουρκική διασκέδαση οπως με χορεύτριες χανουμισες; Το εισητηρια για τα Πριγκηπονησα πόσο είσαι πήγαινε έλα; Η άμαξα για βόλτα; Ευχαριστωωωωω!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας, θα ήθελα να μάθω πράγματα για την Κωνσταντινουπολη. Θα πάω τον Νοέμβριο για μια εβδομάδα. Οι τιμες στα ποτά πως ειναι; Να προτίμησω εστιατόρια ή μικρά μαγαζάκια για φαί ; Το βραδυ υπάρχουν μαγαζιά για τουρκική διασκέδαση οπως με χορεύτριες χανουμισες; Το εισητηρια για τα Πριγκηπονησα πόσο είσαι πήγαινε έλα; Η άμαξα για βόλτα; Ευχαριστωωωωω!!!
αφου θα πας τον Νοεμβρη ( πολυ καλή εποχή για Κωνσταντινουπολη θα στα πω γρηγορα , εχεις χρονο να διαβασεις και τις οσες μύριες πληροφοριες εχουν γραφτει εδω μεσα, επισης δεν ειμαστε σε σωστη ενοτητα .
Το ποτο πολυ ακριβό. Το φαγητό φτηνό στα μαγαζιά που τρωνε οι Τουρκοι στα μικρα μαγειρεία, Τα εστιατόρια για τουριστες αλλα και για πλουσιους Τουρκους τιμες ευρωπαικές, Πολλα εστιατορια παρεχουν φολκλορ βραδιες με χανουμακια ή Δερβίσηδες ( χαλια θα ελεγα) Τα εισιτηρια για τα Πριγκηπονησια ειναι 10 ΤΛ πηγαινε ελα, ( και με το πλοιο της γραμμης τα μισα αλλα κανει πολυ ωρα) και η αμαξα 70 λιρες εως τον Μάιο που μας περασε ισως να εχουν κανει κ αυτοι καμμια αυξηση μεσα στο καλοκαιρι.
 

Mariakafe

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
  • Κ κάτι ακομα ήθελα να ρωτήσω, πόσο περίπου θα ξοδέψω σε μνημεία, θα επισκεφτούμε Μπλε τζαμί, αγία σοφία, τόπ καπι, ντολμα μπαχτσέ, ιππόδρομο, πατριαρχείο, Βασιλική κινστερνα..αλλο να μου προτείνετε ;;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
  • Κ κάτι ακομα ήθελα να ρωτήσω, πόσο περίπου θα ξοδέψω σε μνημεία, θα επισκεφτούμε Μπλε τζαμί, αγία σοφία, τόπ καπι, ντολμα μπαχτσέ, ιππόδρομο, πατριαρχείο, Βασιλική κινστερνα..αλλο να μου προτείνετε ;;
Α.Σοφια και ΤοπΚαπί 30 ΤΛ στο καθενα
ΝτολμαΜπαξε 40TL
Βασιλική κινστερνα 10ΤΛ ( αν δεν εχουν κανει καμμια αυξηση εντος του καλοκαιριου,
Το λεω αυτο συνεχεια γιατι σε διαστημα μηνών Φεβρουαριο-Ιουλιου ειδα μια αυξουσα σε ΟΛΕΣ τις τιμές..και πολλους Ρώσους...μα παρα πολλούς-πολλούς)
Στα αλλα δεν πληρώνεις..
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Η βασιλική σιστέρνα πήγε στις 15 τουρκικές λίρες, μόλις προχθές πήγα...
Εγώ στις 12/8 που πήγα το εισιτήριο είχε 20 TL! τι έγινε; όπως και στο ναό της Αγ. Ειρήνης δίπλα στο Αρχαιολογικό Μουσείο (εκεί όμως χρησιμοποιήσαμε το Museum Pass).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom