Ενας προσβεβλημένος Έλληνας!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

GeorgeH

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
καλησπέρα και από μένα, αν και παρακολουθώ καιρό το forum ήρθε η στιγμή να γράψω και εγώ ένα μεγάλο παράπονο που έχω. Αυτό σχετίζεται με την εξαφάνιση της Ελληνικής γλώσσας στην τουριστική βιομηχανία. Μην ξεκινήσω με τα τουριστικά μέρη, ακόμα και τα χωριά που για να φας και να πιείς πρέπει να ξέρεις Αγγλικά και μόνο Αγγλικα μια που και οι ταμπέλλες και οι σερβιτόροι μόνο Αγγλικά μιλάνε! Αναφέρομαι στις ιστοσελίδες ξενοδοχείων και εστιατορίων στην Ελλάδα που είναι μόνο στα Αγγλικά.
π.χ. έψαχνα για εστιατόριο στην Σαντορίνη, έτσι γι αρχή αναφέρω (στα Ελληνικά μια που απεχθάνομαι να κάνω ότι μου κάνουν) Σενιορ Ζορμπας (μεξικανικο και με Ελληνικό συστατικό στ' όνομα του), Σελήνη (που δεν θέλει να λέγεται Σελήνη αλλά Selene, ένα όνομα που δεν υπάρχει), Κουκούμαβλος. Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και άλλα! Επίσης βρήκα πολλά ξενοδοχεία με το ίδιο μοτίβο. Και ερωτώ, ποίος ο σκοπός και ο λόγος για κάτι τέτοιο. Πληρώνουν 1000 δες ευρώ για να στήσουν την ιστοσελίδα, πόσο θα είχε μια μετάφραση, 100 ευρώ? Άρα απεχθάνονται τους Έλληνες σαν πελάτες ή απλα μας θεωρούν πρόβατα που ότι και αν κάνουν θα πάμε. Εγω πάντως το ορκίστηκα στον εαυτό μου, δεν θα πατήσω ούτε εγώ ούτε παρέα μου σε τέτοιο ''μαγαζί''! Παρακάτω σας μεταφέρω το email που έστειλα σε ένα από αυτά (το ποιό πολυβραβευμέενο, το Σελήνη) και που φυσικά δεν πήρα απάντηση!

'''''Προς τους όχι και τόσο αγαπητούς ιδιοκτήτες του Σελήνη,
αν και ειναι αυτονόητο ότι δεν επιθυμείτε τ' όνομα Σελήνη αλλά ούτε σας αξίζει μια που είναι στα Ελληνικά
και γι ' αυτό το παραφράσατε στο Selene μια λέξη που δεν υπάρχει σε κανένα λεξικό!

Έψαξα να βρω στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα σας μια που ήθελα να σας επισκεφτώ.
Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν σας ενδιαφέρουν οι Έλληνες πελάτες,
μια που η ιστοσελίδα σας είναι μόνο στ' Αγγλικά.
Ούτε φυσικά και η Ελληνική γη που σας φιλοξενεί και σας προσφέρει το έδαφος της,
την θέα της, τις συνταγές της και τα προιόντα σας για να μπορείτε κερδίζετε βραβεία χωρίς νόημα.
Διότι τι νόημα έχει να κερδίσεις ένα Ελληνικό βραβείο όταν χλευάζεις την Ελληνική γλώσσα.

Απαράδεκτο να μην σέβεστε τους Έλληνες και την Ελληνική γλώσσα όταν μια μετάφραση της
ιστοσελίδα σας θα στοίχιζε ένα ποσό μηδαμινό.

Απαράδεκτοι επίσης θα είναι όσοι Έλληνες σας επισκέπτονται αλλά αυτοί συγχωρούνται λόγω αγνοίας!

Μετά τιμής , δικής μου, ένας ακόμα προσβεβήμένος Έλληνας! '''''
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
καλησπέρα και από μένα, αν και παρακολουθώ καιρό το forum ήρθε η στιγμή να γράψω και εγώ ένα μεγάλο παράπονο που έχω. Αυτό σχετίζεται με την εξαφάνιση της Ελληνικής γλώσσας
Σύμφωνα με την ελληνική γλώσσα πάντως, το "ελληνική" το γράφουμε με μικρό έψιλον.
Και την ταμπέλα με ένα λάμδα (αν είμαστε από την πρωτεύουσα έστω).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλώς ήρθες.

και που φυσικά δεν πήρα απάντηση!
Ε πώς να σου απαντήσουν, αφού τους έκανες τη μούρη κρέας ρε παίχτη. Ακόμη να συνέλθουν....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Και την ταμπέλα με ένα λάμδα (αν είμαστε από την πρωτεύουσα έστω).
Δεν προσεξες οτι η ταμπελα μιλαει, οποτε και με 2 λ να ειναι γραμμενο, δεν εχει διαφορα.
Ειμαστε ολοι προσβεβλημενοι, κι εγω δυσκολευομαι να καταπιω τις συνταγες της ελληνικης γης
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
...Σελήνη (που δεν θέλει να λέγεται Σελήνη αλλά Selene, ένα όνομα που δεν υπάρχει)...
''Selene was the Greek goddess of the Moon...
- Kerenyi, The Gods of the Greeks
''

http://books.google.gr/books?id=f5RlkyYaoBgC&pg=PA31&lpg=PA31&dq=kerenyi the god of the greeks selene was the greek goddess of the moon&source=bl&ots=NqkkRsC3kC&sig=1p8SrnaDtPmQ8F33088UQJKCbIc&hl=en&sa=X&ei=n0jaU6PCLqis0QX0pICwCg&ved=0CEUQ6AEwBQ#v=onepage&q=kerenyi the god of the greeks selene was the greek goddess of the moon&f=false

Εγώ έτσι θα σου απαντούσα αν ήμουνα ο εστιάτορας.:)
 

MariechenDE

Member
Μηνύματα
25
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου!
Εγώ γιατί δεν έχω πετύχει ποτέ σερβιτόρο που να μου μιλάει στα αγγλικά ρε παιδιά; Μήπως υπερβάλλουμε λίγο; Επίσης, θεωρώ τις ξένες γλώσσες απαραίτητες σε κάθε εστιατόριο, ενοικιαζόμενο δωμάτιο, ξενοδοχείο και γενικότερα σε ένα τουριστικό μέρος!
Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να μην βλέπεις ελληνικό όνομα ταβέρνας αλλά δεν είναι τόσο καταθλιπτικά!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Σύμφωνα με την ελληνική γλώσσα πάντως, το "ελληνική" το γράφουμε με μικρό έψιλον.
Και την ταμπέλα με ένα λάμδα (αν είμαστε από την πρωτεύουσα έστω).
Όχι όταν μιλάς για τους Ελ-ληνες και την Ελ-ληνική γλώσσα.
Αγράμματοι ανθΈλ-ληνες.

Εμένα με προσέβαλε ο Γιώργος γιατί τα αποσιωπητικά είναι τρεις τελείες και όχι 4 που έβαλε.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Η αλήθεια είναι ουτε και σε μενα εχει τυχει ποτε να λεω στον σερβιτόρο "βρε μάστορα, για πιάσε μια περιποιημενη χωριατικη και σβελτα σε περικαλώ και ασε την παρλα με τα διπλανα τραπεζια" και αυτός να μου απαντάει "sorry madam, I was busy in the kitchen, will not be repeated.
Βρε Τζορτζ, μπας και μοιαζεις με Σκανδιναβος και σου απευθυνονται στην Αγγλική?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
οκει. Αι φοργκιβγιου, μπατ ντοντ ριπιτ δις χιουτζ μιστεικ
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom