Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Επισης που φαγατε εσεις εκει;
Δεν εφαγα εκει.Εχει 2,3 εστιατορια αλλα ειναι ολα σε ενα δρομο.Μη φανταστεις καποιο χωριο.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι ενας περιπατος.
Πιστευετε οτι θα προλαβουμε να δουμε και το Μουσειο ή δεν αξιζει ο κοπος αν εχουμε χρονο καλυτερα να τριγυρησουμε εκει?
Κατ'αρχην,μιλαμε για 2 παλατια.Κατα τη γνωμη μου,αν θελεις να τα δεις και τα 2,πηγαινε σε αντιστροφη πορεια απο τα γκρουπ.Δηλ.πρωτα στο Νοισβ.και μετα στο Λιντ.Ειδικα στο Λιντερχοφ,υπαρχει μονο το παλατι και 2 μαγαζια με σουβενιρ.Αλλα πολυ ωραια φυση...Τωρα αν αξιζει να τα δεις οι αποψεις διαφερουν.Κανε εσυ την επιλογη σου.
 

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
ναι στα σχεδια μας ειναι να επισκεφθουμε και τα 2 παλατια.Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!:)
 

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
Να ρωτησω τωρα κατι που ισως ακουστει αφελες αλλα το καροτσι του μωρου θα μπορουμε να το παρουμε στα καστρα ή θα ηταν προτιμοτερο το μαρσιπο;
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πόσο κατατοπιστικά τα γράφεται! ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και θα κάνω και εγώ την δική μου ερώτηση, την επόμενη εβδομάδα θα βρίσκομαι Μόναχο και Ινσμπουργκ και η συνταξιδιώτισσα μου άκουσε τα καλύτερα για το ZUGSPITZE την μεγαλύτερη κορυφή της Γερμανίας που ανεβαίνει με οδοντωτό και θέλει να το επισκεφτούμε , διαβάζοντας τη σελίδα δεν βγάζω άκρη http://zugspitze.de/en/service/ueberuns/anreise , έχουμε σκοπό να πάμε τη μέρα που θα πηγαίνουμε Ινσμπουρκ για να κόψουμε την διαδρομή στη μέση, με τρένο στο Garmisch-Partenkirchen , επίσκεψη στο Ζugspitze και επιστροφή στο σταθμό για Ινσμπουργκ. Γίνονται οργανωμένες αναχωρήσεις από το Garmisch -Zugspitze? που μπορώ να δω το ωράρια, κάθε πότε ανεβαίνει, πόσο κρατάει η ανάβαση ?στη σελίδα γράφει διάφορες ώρες και δεν καταλαβαίνω. Πρέπει να κλείσω εισιτήριο από πριν?Γενικά το έχει επισκεφτεί κανείς το βουνό να μας πει εντυπώσεις και αν αξίζει τον κόπο?ευχαριστώ πολύ:)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.908
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πόσο κατατοπιστικά τα γράφεται! ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και θα κάνω και εγώ την δική μου ερώτηση, την επόμενη εβδομάδα θα βρίσκομαι Μόναχο και Ινσμπουργκ και η συνταξιδιώτισσα μου άκουσε τα καλύτερα για το ZUGSPITZE την μεγαλύτερη κορυφή της Γερμανίας που ανεβαίνει με οδοντωτό και θέλει να το επισκεφτούμε , διαβάζοντας τη σελίδα δεν βγάζω άκρη http://zugspitze.de/en/service/ueberuns/anreise , έχουμε σκοπό να πάμε τη μέρα που θα πηγαίνουμε Ινσμπουρκ για να κόψουμε την διαδρομή στη μέση, με τρένο στο Garmisch-Partenkirchen , επίσκεψη στο Ζugspitze και επιστροφή στο σταθμό για Ινσμπουργκ. Γίνονται οργανωμένες αναχωρήσεις από το Garmisch -Zugspitze? που μπορώ να δω το ωράρια, κάθε πότε ανεβαίνει, πόσο κρατάει η ανάβαση ?στη σελίδα γράφει διάφορες ώρες και δεν καταλαβαίνω. Πρέπει να κλείσω εισιτήριο από πριν?Γενικά το έχει επισκεφτεί κανείς το βουνό να μας πει εντυπώσεις και αν αξίζει τον κόπο?ευχαριστώ πολύ:)
Στο ZUGSPITZE είχα ανέβει πριν από αρκετά χρόνια και με είχε εντυπωσιάσει πάρα πολύ. Ανεβήκαμε με τελεφερίκ και κατεβήκαμε με τον οδοντωτό. Έχει διάφορες στάσεις στο Garmisch από όπου μπορείς να πάρεις τον οδοντωτό ή το τελεφερίκ αλλά δεν θυμάμαι καθόλου δρομολόγια.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πολυ ωραια εμπειρια με την προυποθεση οτι ο καιρος θα επιτρεπει καλη ορατοτητα{στο σταθμο του Garmisch υπαρχει οθονη που ενημερωνει σχετικα}.Δεν θυμαμαι ακριβως,παντως τα εισιτηρια ηταν αρκετα ακριβα.Εμεις ανεβηκαμε με τον οδοντωτο και κατεβηκαμε με το τελεφερικ κανοντας σταση στην πολυ γραφικη λιμνη Eibsee.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Οι τιμές είναι όντως αρκετά τσουχτερές: 51 Ε αλέ ρετούρ ο ενήλικας. Υπάρχουν όμως και οικογενειακά εισιτήρια με σχετική έκπτωση.
 

MariechenDE

Member
Μηνύματα
25
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!
Παιδιά καλησπέρα!
Λεω να πετάξω για Μόναχο στις 31 Αυγούστου... Όμως έχω το εξής θεματάκι:
Κοίταξα τα εισιτήρια της Aegean τα οποία βγαίνουν στα 346 πήγαινε έλα... Όμως δεν δίνει μεγάλη βαλίτσα σε σχέση με άλλες εταιρίες...
Έπειτα σκέφτηκα για air Berlin η οποία ήταν σχεδόν τα ίδια χρήματα, έδινε μεγαλύτερη αποσκευή όμως εχει πτήση μόνο μέσω Düsseldorf. Απο εκεί είτε με άλλο αεροπλάνο είτε οδικώς. Τέλος, βρήκα μια προσφορά των 90 ευρώ για Basel (Ελβετία) και απο εκει Μόναχο με τρένο ( 5 ώρες είναι)
Επίσης, πόση ώρα απέχει η Marienplatz απο τον αγγλικό κήπο;
Danke im Voraus
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Κοίταξα τα εισιτήρια της Aegean τα οποία βγαίνουν στα 346 πήγαινε έλα... Όμως δεν δίνει μεγάλη βαλίτσα σε σχέση με άλλες εταιρίες...
Έπειτα σκέφτηκα για air Berlin η οποία ήταν σχεδόν τα ίδια χρήματα, έδινε μεγαλύτερη αποσκευή όμως εχει πτήση μόνο μέσω Düsseldorf. Απο εκεί είτε με άλλο αεροπλάνο είτε οδικώς.
Αφου η air berlin δινει την ιδια τιμη,αλλα πρεπει να κανεις και αλλη πτηση,αρα εξοδα και ταλαιπωρια
μονο για να εχεις μεγαλυτερη βαλιτσα...γιατι δεν κλεινεις aegean και να προσθεσεις μια βαλιτσα?και πας κατευθειαν.....
Αυτο για τη διαδρομη που ζητησες...εξαρταται πως θα πας...https://www.google.gr/maps/dir/English Garden, Munich, Γερμανία/Marienplatz, 1, 80331 München, Γερμανία/@48.1506603,11.5730277,14z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x479e759795f82b6b:0xc99bdf627cefefd1!2m2!1d11.605552!2d48.164232!1m5!1m1!1s0x47a84e248d37632d:0xdead51b35f0e0bb3!2m2!1d11.575448!2d48.137393!3e2
 

MariechenDE

Member
Μηνύματα
25
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!
Αφου η air berlin δινει την ιδια τιμη,αλλα πρεπει να κανεις και αλλη πτηση,αρα εξοδα και ταλαιπωρια
μονο για να εχεις μεγαλυτερη βαλιτσα...γιατι δεν κλεινεις aegean και να προσθεσεις μια βαλιτσα?και πας κατευθειαν.....
Αυτο για τη διαδρομη που ζητησες...εξαρταται πως θα πας...https://www.google.gr/maps/dir/English Garden, Munich, Γερμανία/Marienplatz, 1, 80331 München, Γερμανία/@48.1506603,11.5730277,14z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x479e759795f82b6b:0xc99bdf627cefefd1!2m2!1d11.605552!2d48.164232!1m5!1m1!1s0x47a84e248d37632d:0xdead51b35f0e0bb3!2m2!1d11.575448!2d48.137393!3e2
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χάρτη!
Σίγουρα είναι ταλαιπωρία η αλλαγή αεροπλάνου... Δεν θα πάω μόνη μου και ο φίλος μου δεν θέλει να πληρώσει παραπάνω στην Aegean. Ένας φίλος μας από το Basel μας είπε πως είναι πολύ ωραία η διαδρομή μέχρι το Μόναχο με το τρένο μιας και περνάει και μέσα από τις πανέμορφες Άλπεις...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ένας φίλος μας από το Basel μας είπε πως είναι πολύ ωραία η διαδρομή μέχρι το Μόναχο με το τρένο μιας και περνάει και μέσα από τις πανέμορφες Άλπεις...
Τοτε επελεξε αυτο...και πιο οικονομικο και μια ομορφη βολτα:)
 

MariechenDE

Member
Μηνύματα
25
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!
Καλησπέρα σε όλους! Σε 30 μέρες πετάω για Μόναχο ( επιτέλους ναι ναι!!:clap:) και αφού έκλεισα τα εισιτήρια και το ξενοδοχείο μου θα ήθελα να ρωτήσω για καλά μέρη για φαγητό τόσο στην πόλη του Μονάχου όσο και στα περίχωρα γύρω από αυτό...
Επίσης πόσο απέχει το κοντινότερο χωριό από την πόλη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom