Μαρόκο Μαροκο σε 5 μερες!

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Έχοντας πια χορτάσει και πάρει μια αρκετά μεγάλη δόση απο Ευρώπη ήταν αρκετή να συνειδητοποιήσω πως απο κάποιο σημείο και μετά δεν είχε να μου προσφέρει κάτι άλλο,παρά μόνο πανομοιότυπες εικόνες,τσιμέντα και χλιδάτες καταστάσεις του δυτικού κόσμου!Η ψυχή μου και τα μάτια μου λαχτάρησαν να δουν κάτι διαφορετικό από την συνηθισμένη Ευρωπαική κουλτούρα,να βιώσω και να νιώσω καταστάσεις μιας χώρας διαφορετικής από κάθε άποψη!Για αρχή λοιπόν δεν είχα παρά να επιλέξω το μαγευτικότατο Μαρόκο,τη γέφυρα ανάμεσα στην Ευρώπη και την Αφρική!Ένας προορισμός οικονομικά προσιτός και κοντινός για το ξεκίνημα των εκτός Ευρωπαικών ορίων! Κάνοντας πρόταση σε διάφορους φίλους για να πάμε,τα όχι δίναν και παίρναν,καθένας για τους λόγους τους,κυρίως οικονομικούς!Στα 22 μου χρόνια λοιπόν αποφάσισα να ταξιδεψω μόνη!Ψάχνοντας και κλείνοντας τα αεροπορικά,έπειτα το ανακοίνωσα σε γονείς και γνωστούς!Το τί εχουν ακούσει τα αυτάκια μου?Δεν περιγράφεται!Το πρήξιμο αφόρητο!
-Και που θα στο Μαρόκο μόνη?
-Θα χαθείς!
-Θα σε κλέψουν!
-Θα σε βιάσουν!
-Θα σε σκοτώσουν!
και άλλα πολλά και διάφορα τέτοιου τύπου!
Τέλος πάντων με αυτά και με αυτά,αψηφόντας τη γνώμη και τις φαντασιώσεις του καθενός σχεδίασα και ετοίμασα το ταξίδι μου με την καλύτερη διάθεση!

Ιανουάριος του 2014
Οι μέρες κόντευαν και το ταξίδι πλησίαζε!Η αλήθεια είναι πως όλος αυτός ο ψυχολογικός πόλεμος με το τι θα πάθω μου είχε ρίξει κάπως την ψυχολογία,σε σημείο να σκεφτώ και την ακύρωση του ταξιδιού!Φιλοσοφώντας το όμως λίγο καλύτερα λέω <ότι έιναι να πάθεις το παθαίνεις και στο σπίτι,δε χρειάζεται να φτάσεις στην άλλη άκρη για να σε βρει!>
Για να μην τα πολυλογώ ας μπω στο ζουμί!
Ημέρα Δευτέρα 3.40 το μεσημέρι αναχώρηση απο Ελευθέριος Βενιζέλος με easyjet μέ ανταπόκριση μέσω Μιλάνου προς Μαρακές!Και κάπως έτσι ξεκινώ παρέα με το backpack μου! Οι ώρες αναμονής στο Μιλάνο?Πολλές!Έφτανα στις 5 το απόγευμα και η αναχώρηση από εκεί στις 6 το χάραμα!Τι να κάνεις όμως!Ηταν ότι πιο οικονομικό μπόρεσα να κλείσω!Τα ταξίδια βλέπεις απαιτούν και τις θυσίες τους!Τα αεροπορικά σύνολο πάνε έλα κόστισαν 140ε!Μέ τέτοιο κόστος χαλάλι!140 δε φτάνεις ούτε Θεσ/νίκη Αθήνα τα διόδια μόνο κοστίζουν 60! Ημουν ομως καλα εφοδιασμενη για τις ωρες αναμονης,tablet,mp3,βιβλίο και το καλυτερο sleeping bag και υπνος στα υπεροχα καθισματα της malpensa!Εκει γνωρισα και μια κινεζουλα η οποια θα ταξιδευε μονη της στην Αιγυπτο.Πιασαμε την κουβεντα.Με ρωταει:
Που πας?
-Μαροκο!της λεω!
-Μα που πας μονη σου στο Μαροκο, δεν ειναι επικινδυνα?
-Ενω στην Αιγυπτο που γινεται πολεμος της λεω και πας μονης σου τι ειναι?Ειπαμε κανα δυο κουβεντουλες ακομα και τα ματια μου ειχαν αρχισει να κλεινουν.
Ευτυχως το terminal 2 έίναι μικρό και ύσηχο χωρίς βαβούρα ιδανικό για να κοιμηθεί κανείς!Μετά από έναν ξεκούραστο ύπνο είχε φτάσει η μεγάλη στιγμή!Αναχώρηση προς Μαρακές!Κάνοντας το check in,περνώντας τον έλεγχο και φτάνοντας στο gate,παθαίνω το πρώτο σοκ!Έξω μάυρη μαυριλα νύχτα κατάμαυρη, τουρίστες ούτε για δείγμα και μόνο μαροκινοί που γυρνούσαν πίσω στη χώρα τους να με κοιτάνε σαν ξερολούκουμο έτοιμοι να με καταβροχθίσουν!Εκεί άρχισα να αναρρωτιέμαι <που πάω τώρα?θα με φάνε λάχανο εκεί!καλά μου τα λεγε η μανούλα μου!>Μην έχοντας και άλλη επιλογή επιβιβαζόμαστε και ξεκινάμε!
Ωρα Μαρόκου 9 το πρωι (2 ωρες πισω απο Ελλαδα)μετά από 3μιση ώρες πτήσης πατάμε επιτέλους αφρικανικο έδαφος,έχοντας ένα ελαφρώς jetlag,και περιπου μια ωρα αναμονη για να περασουμε απο τον ελεγχο του διαβατηριου! Tα συναισθηματα απεριγραπτα καθώς μετά από ενα αρκετά μεγάλο διάστημα 1μιση χρονου παυσης ταξιδού,η περιπετεια και η εξερευνηση ειχαν ερθει ξανα στο προσκηνιο!Η συγκίνηση τεραστια!Και όλα αυτα τα συναισθηματα εφτασαν στο αποκορυφωμα όταν βγαίνοντας απο το αεροδρομιο αντίκρισα τον λαμπερό ήλιο της Αφρικής με τον καταγάλανο ουρανό και το αεροδρόμιο φουλ στους τουρίστες!Η διάθεση εφτιαξε αμέσως!Αλλαξα νόμισμα στο αεροδρομιο ονόματι menara με ισοτιμία (1e=11,1mad).To αεροδρόμιο αρκετά μεγάλο και πολύ καθαρό,με ευγενικούς εργαζόμενους,έχοντας και το στοιχείο του μαροκινού design!Στο riad (hotel) που θα εμενα θα πηγαινα με ταξί!Οι ταρίφες τρώγονταν για το ποιος θα σε πρωτοπάρει κατα τα αλλα αρκετά ευγενικοί.Η απόσταση από το αεροδρόμιο για το κέντρο μικρή περίπου δέκα λεπτά,και το κόστος του ταξί δεν είναι μεγαλύτερο από 10e,ήμουν ενημερωμένη για τα πάντα.φτάνοντας έξω απο το riad ακούω τον ταρίφα να ξεστομίζει την σοκαριστική τιμή των 20e (200mad).Εκεί πέφτει ο πρώτος μικροτσακωμός διαμαρτυρόμενη για το διπλό κόστος,ο ταρίφας όμως αμείλικτος και κάθετος.Μην μπορώντας να κάνω κάτι άλλο ας είναι, λέω!
Το riad ήταν χωμένο σε ένα στενάκι και δεν έγραφε όνομα έξω.Συνήθες φαινόμενο του Μαρόκου είναι διάφοροι τύποι στο ρόλο του οδηγού που σε πλησιαζουν για να σε κατατοπισουν,οι οποιοι μετά απαιτούν χρήματα.Ειχα ενημερωθει σχετικα οποτε απεφυγα εναν τετοιο τυπο που με πλησιασε για να με καθοδηγησει.Μετα απο λιγο βγηκε ο ιδιοκτητης του riad και με φωναξε.Ηταν μπροστά στα ματια μου αλλα δεν ειχε καποια πινακιδα για να καταλαβω οτι ειναι αυτο.Τα riad,για όσους δεν γνωρίζουν είναι μαροκινές κατοικίες αποτελούμενες από 5 συνήθως δωμάτια,διακοσμημένα με παραδοσιακό design!Κατα την γνωμη μου αξιζει να μείνετε σε riad παρά σε ξενοδοχείο,θα καταλαβετε καλυτερα την παραδοσιακη οψη του Μαρόκου,και αξιζουν και απο οικονομικής πλευράς.Το riad που εμεινα ονοματι Dar Aby το εκλεισα απο το booking 2 μηνες νωριτερα.Πολύ οικονομικό 30e η βραδιά το 2κλινο,που αν εισαι 2 ατομα απο 15e συμφέρει ασυζητητί.Tα δωμάτια του ήταν πολύ ωραία διακοσμημένα το μόνο τους μειονέκτημα οτι ηταν λιγο σκοτεινα.Αλλα και ο ιδιοκτητης ανθρωπος μάλαμα!Φιλόξενος,ευχάριστος και πολύ κατατοπιστικός στις πληροφορίες που δίνει σχετικά με τα αξιοθέατα.Το riad βρισκόταν στην παλιά πόλη μόλις δεκα λεπτά με τα πόδια απο την κεντρική πλατεία.Επειδή δεν είχα πολύ χρόνο να δω το Μαρακές και ειχα μονο μια μερα στη διαθεση μου και ολα τα αξιοθεατα που ηθελα να δω ηταν σε μακρινες αποστασεις μεταξυ τους,ο ιδιοκτητης μου βρηκε εναν οδηγο,ο οποιος με το αυτοκινητο του με πηγε παντου και προλαβα να δω καθε μερια του Μαρακες.Ο οδηγος ηταν νεος σε ηλικια,μιλούσε Αγγλικά και ηταν πολυ φιλικός.Με συνόδευε παντού. Θα εμενα 1 μερα Μαρακες,και τις επομενες 3 ειχα κλεισει εκδρομες εκτος πολης.
ΜΑRRAKECH
Aσχετα με τις πληροφοριες που μου εδωσε ο ιδιοκτητης του riad,ειχα ηδη έτοιμη τη λιστα μου με τα αξιοθεατα εχοντας προνοησει και βρει τα παντα στο διαδυκτιο.Απο το τι να φαω,μεχρι το πως να κινηθω,τι να δω και τι να αποφυγω!Πρωτο στη λίστα ηταν οι κήποι Μajorelle,ενός γάλλου ζωγράφου!Τοποθετούνται περιπου 2-3 χιλ απο το κεντρο στην καινουργια πολη.Με τα ποδια δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι να βρεθει.Η είσοδος κοστιζει περιπου 3e. Εκθαμβοτικοι!Αποτελούμενοι με υπεροχα σπανια ειδη φυτων και κακτων,καθώς και bamboo, παρεχοντας την απολυτη ηρεμια και γαληνη συνοδευομενοι απο το κελαηδισμα των πουλιων!Ιδανικοί για να ξεκινήσει κανείς τη μέρα του! Απο τα πιο τουριστικα αξιοθέατα και γεμάτο ανέμελους τουριστες οι οποιοι απολάμβαν αραχτοι την λιακάδα μεσα στους κηπους!Πολυ ζήλεψα την ανεμελια τους η αληθεια ειναι,δυστυχως ημουν στο τρεξιμο και επρεπε να προλαβω να δω τα παντα.Πολύ θα ηθελα να πιασω μια γωνιτσα αραχτη στον ηλιο με θεα τα υπεροχα φυτα εχοντας χρονο στην διαθεση μου!
Σειρά είχε το Palmeraie park,λίγο εξω απο την πόλη.Ένα πάρκο αποτελουμενο απο φοινικόδασος και καμήλες,που προσφερουν την ευκαιρια στον τουριστα να κανει μια βολτα μαζι τους.Καναμε τον γυρω του παρκου με το αμαξι και σταματησαμε να θαυμασω τις καμηλες απο κοντα.Είχα ξαναδεί καμηλες αλλα εκείνες ηταν διαφορετικές.Βόλτα μαζι τους δεν εκανα καθώς θα εκανα safari camel ερημο.
Επόμενο στη λίστα το El Bahia palace!Τοποθετούμενο στην παλιά πόλη εντός των τειχών και χτισμένο στα τέλη του 19ου αιώνα.Ο τότε σουλτάνος το είχε φτιάξει προς τιμήν της πρώτης του γυναίκας. Είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί.Η είσοδος κοστίζει περιπου 2e αν θυμαμαι καλα!Η διακόσμηση μέσα μαγευτική.Προσφέρει μια γεύση απο την αληθινή όψη του Μαρόκου και ειδικά το προάυλιο ξεχωρίζει για την ιδιαιτερότητα του.
Ακολούθησαν τα βυρσοδεψεία,κάτι το ποίο αξίζει σίγουρα να επισκεφθεί κανείς.Η μυρωδία όμως ανυπόφορη.Στην είσοδο σου προσφέρανε κλωνάρια μέντας για να αντέξεις την δυσοσμία.Εκεί διάφοροι εργαζόμενοι προετοιμάζαν τα δέρματα που στη συνέχεια θα βαφόνταν για τα δερμάτινα πουφ,τις παραδοσιακές παντόφλες,αλλα και το βάψιμο των χαλιών.Οι συνθήκες εκεί λίγο αποτρόπαιες και επικρατει πολυ βρωμια.
Για το τέλος,άφησα το καλύτερο ώστε να συμπέσει μαζί με το σούρουπο,καθώς είναι η ιδανική ώρα να την επισκεφτείς,καθως ο ηλιος δυει προσδιδει ενα ακομα πιο υπεροχο κοκκινοπο χρωμα στα κοκκινα τειχη της παλιας πολης! Η περίφημη πλατεία Jamma el fna και τα souk.Η εικόνα της πλατείας?ΠΑΝΖΟΥΡΛΙΣΜΟΣ!Δεν βρίσκω καταλληλότερη λέξη για να την περιγράψω!Με την δύση του ηλίου ανοίγουν οι αυλαίες και παντού δημιουργούνται πηγαδάκια και παραστάσεις καλλιτεχνών του δρόμου.Χορεύτριες της κοιλιάς,αντρες ντυμενοι γυναικες να χορευουν,φιδια που χορευουν,τυποι με αλυσοδεμενες μαιμουδες να σε τραβανε να βγαλεις φωτογραφια με τη μαιμου και να σε υποχρεωσουν να την πληρωσεις χρυσαφι,γυναικες καλυμενες απο την κορυφη εως τα νυχια που ζωγραφιζουν χενα τατουαζ στα χερια,μουσικοί με ταμπουρλα και αλλα διαφορα οργανα και ότι μα ότι αλλο μπορεί να φαντασει ο νους!Κανονας εκεί?Δεν είσαι καλοδεχούμενος να παρακολουθήσεις τον οποιονδήποτε προσφέρει τέτοιου είδους θεάματα χωρίς να πληρώσεις!Μια φωτογραφία που τραβηξα εναν τυπο ντυμενο γυναικα που χορευε περιτριγυρισμενος απο ενα σορο κοσμο και γυρισμενος πλατη,ξαφικα βρεθηκα με τον τυπο αυτον να απαιτει να πληρωσω για την φωτογραφια.Δεν είχα κέρματα πανω μου και με ανάγκασε να διαγράψω την φωτογραφια!Τραγικό!Οι λεγόμενοι φραγκοφονιάδες του Μαρόκου!Κατι αλλα τύποι γεροντάκια γεροντάκια για την ακριβεια ντυμένοι με περίεργες στολές στην προσπάθεια μου να βγάλω φωτογραφία μαζί τους μου αρπάξανε κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια 2e για μια μονο φωτογραφια!!!Αφήσα πίσω μου την jamma el fna και κατευθυνθηκα προς τα souk,τα λεγομενα στενακια με αγορες που παζαρευεις!Ο οδηγος δεν ειχε ερθει μαζι μου και με περιμενε στο αμαξι,φοβούμενος την τουριστική αστυνομία οι οποία κόβει γύρες προσπαθώντας να αποτρέψει τους ενοχλητικούς σχολαστικους τυπους που παρενοχλουν τους τουριστες ωστε να τους βγαλουν απο τους λαβυρινθους των souk.H αληθεια ειναι πως δε την παλεψα μόνη εκεί.Από παντου με τραβουσαν μικροπωλητες για να με προσελκυσουν να ψωνισω,διαφοροι τυποι με πλησιαζαν να με καθοδηγησουν,εκανα μια συντομη βολτα να παρω μια μικρη γευση των souk και την εκανα με ελαφρα πηδηματακια οσο πιο γρηγορα.Συνάντησα τον οδηγό μου στο αμάξι όπου με περιμενε να με γυρησει στο riad.To κοστος ηταν 40e για ολη μερα.Ακριβά θα έλεγα!
Επιστοφή στο riad και μην μπορώντας πια να κρατησω τα ματια μου ανοιχτα μετα απο μια τοσο γεματη μερα αλλα και την κουραση του αεροδρομοιου,ξεραθηκα στον υπνο!Αλλωστε ημουν λιγο επιφυλακτικη μη εχοντας σκοπο να τριγυρνω μονη βραδιατικα εξω.

ΟUZOUD CASCADES WATERFALLS
H επόμενη μέρα περιλάμβανε ολοήμερη εκδρομή στους ouzoud cascades καταρρακτες!Τοποθετουνται 3 ωρες οδικως μακρια απο marrakech.Tην εκδρομή την ειχα κλεισει πολυ καιρο πριν και στοιχισε 30e.Aπο το site www.igomorocco.com/. Το site αυτο προσφερει οικονομικες νεανικες εκδρομες και διαφορες εξορμησεις σε προσιτες τιμες!To μινι λεοφορειακι των 15 ατομων με περιμενε στις 8 το πρωι ακριβως την ωρα που αναγραφονταν στις πληροφοριες,εξω απο το riad.Η Το pick up απο το ξενοδοχειο περιλαμβανοταν στην τιμη.Δυστυχως οι καιρικες συνθηκες ηταν χαλια,πολυ βροχη με αποτελεσμα να παντα να ειναι μεσα στη λασπη!Το group αποτελουταν κυριως απο ζευγαρακια μεγαλυτερης ηλικιας,εκτος ενος Γαλλου που ταξιδευε μονος και αυτος!Ο οδηγός ηταν μεγαλης ηλικιας ντοπιος μαροκινος, πολυ φιλικος αλλα πιο γρηγορος και απο τον σουμαχερ!Την ωρα διαδρομης ειχαμε την ευκαιρια να γνωριστουμε με τους υπολοιπους του group.Παρεα κατεληξα να ειμαι με ενα ζευγαρι Γαλλων,με τον οποιο Γαλλο τα βρηκαμε πολυ καλά έχοντας και οι δυο κολλημα με τις φωτογραφιες και μενοντας συνεχως τελευταιοι να φωτογραφιζουμε τα τοπια. Φτάνοντας στον προορισμο μας ευτυχως η βροχη ειχε σταματησει για λιγο.Το τοπίο?Εκθαμβοτικοτατο!!!Η μαγεια της φυσης σε ολο της το μεγαλειο!Μια γευση απο την αγρια φυση της Αφρικης οπου ο ανθρωπος δεν εχει βαλει το χερι του!Η θεα απο ψηλα σου εκοβε την ανασα,με υψος των καταρρακτων να φτανει τα 120 μετρα!!Τα αγρια μαιμουδακια που ζουσαν ελευθερα στη φυση ατάραχα πλησιαζαν τους τουριστες,με τα οποια δεν ειχα και την καλυτερη εμπειρια καθως ενα απο αυτα με δαγκωσε με αποτελεσμα να φρικαρω για τις επομενες μερες μην κολλησω τιποτα,και μην εχοντας προνοησει να παρω καποιο αντισηπτικο μαζι μου!Το παθημα μαθημα φυσικα!ΠΑΝΤΑ αντισηπτικο μαζι σε τετοιες χωρες!Επειτα κατεβηκαμε απο ενα δυσβατο δρομακι κατω,οπου εκει ειχαμε την ευκαιρια να κανουμε βαρκαδα πλησιαζοντας τους καταρακτες.Η βαρκαδα στοιχιζε 2e.Στη συνεχεια καθισαμε σε ενα απο τα ας το πουμε εστιατορια εκει για μεσημεριανο γευμα.Δυστυχως ο ξεναγος εκει μας ειχε συνεχεια στο τρεξιμο μην αφηνοντας να χορτασουμε οπτικα το μερος!Το παραδοσιακο φαγητο που φαγαμε εκει ονοματι τασιν συνοδευομενο απο τσαι με μεντα κοστισε 10e!Eνω στην πολη του μαρακες κοστιζει 3e!Oι τιμες στα τουριστικα θερετρα ηταν οι διπλασιες και το φαγητο πολυ πιο ακριβο!Να μην σχολιασω τα souvenir που πηρα τα οποια πληρωσα στην τριπλη αξια τους και ητανε σκετα σκονισμενα ερειπια!Η ωρα παρεα με τους Γαλλους κυλησε πολυ ευχαριστα και αποδειχτηκαν πολυ καλη παρεα!
Μετα απο ολα αυτα πηραμε το δρομο της επιστροφης με την βροχη να μας νανουριζει εν ωρα διαδρομης μετα απο το εξοντοτικο περπατημα!Το βραδυ στο riad γνωρισα 2 ζευγαρια Αγγλων μεγαλης ηλικιας,οι κλασικοι τουριστες,οι οποιοι θα πηγαιναν εξω για φαγητο και με προσκαλεσαν να παω μαζι τους ωστε να μην κυκλοφορω μονη τετοιες ωρες!Πολυ καλοι ανθρωποι και περάσαμε πολύ ωραια!Δυστυχως η βραδια δεν ηταν και πολυ καλη εξαιτιας της βροχης και ελειπαν απο την κεντρικη πλατεια οι παραστασεις!

2 MEΡΕΣ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ZAGORA/ΔΥΤΙΚΗ ΣΑΧΑΡΑ
Oι επόμενες δυο ημερες ηταν αφιερωμενες στη ερημο!Μια εμειρια που πραγματικα αξιζει να ζησει κανεις!Και κυριως για να απολαυσει τον νυχτερινο ουρανο της ερημου που το τοπιο ειναι απλα σεληνιακο! Με την ιδιο γραφειο παλι,η εδρομη στοιχισε 59e,συμπεριλαμβανομενου βραδυνου και πρωινου στην ερημο καθως και διαμονη!Νωρίς το πρωι ξεκινησαμε διοτι μας περιμενε μια τερααατσια διαδρομη 9 ωρων!Δυστυχως η μέρα παλι ηταν βροχερη!Το groupaki ηταν διαφορετικο απο την προηγουμενη μερα,πολυ πιο ευχαριστο,αποτελουμενο απο παρεουλες πιο κοντα στην ηλικια μου!Παιδια απο mexico,κοπελες απο φιλιπινες,απο jamaica,απο αργεντινη!Πραγματικα δεσαμε τελεια και γιναμε η καλυτερη παρεα!
Η διαδρομη περιλαμβανε στασεις σε διαφορα χωρια βερβερων,εκ των οποιων τα πιο γνωστα το Αit Ben Haddu και Οuarzazate η διαδυτιακη πολη της ερημου!To Αit Ben Haddu ειναι διασημο για τις ταινιες που εχουν γυριστει εκει,με την πιο γνωστη σειρα ''Ο Ιησους απο τη Ναζαρετ''.Ειχαμε την ευκαιρια να κανουμε μια βολτα μεσα στα καστρα και να ανεβουμε στην κορυφη.Ο ξεναγος μας εκει μας εδωσε μερικες πληρφοριες σχετικα με το μερος!Το μερος μεσα στα καστρα ειναι σχεδον ακατοικητο εχοντας μερικα μαγαζακια με souvenir.Το ποταμακι που ξεχυνεται μπροστα απο τα καστρα προερχεται απο τις χιονισμενες κορυφες της περιφημης οροσειρας ατλα!Τα σπιτάκια εκει ειναι φτιαχμένα απο λασπη και αχυρα.Πραγματικα εντυπωσιακα. Μειναμε περιπου μιαμιση ωρα στο Ait ben Haddu και συνεχισαμε την πορεια μας.Η διαδρομη για την ερημο ανυποφορη απλά!Σε οσους ζαλιζονται δεν το συνιστω σε καμια περιπτωση!!Εμεις που δεν ζαλιζομασταν και κοντεψαμε να ξερασουμε δεκα φορες με το συμπαθειο!Ο δρομος σε συνδιασμο με τον οδηγο σουμαχερ οτι χειροτερο!Αλλα η θεα της διαδρομης ακαταμαχητη!Οτι πιο ομορφο εχω δει σε αγριο τοπιο!Κοκκινα βραχια,ξερες πεδιαδες,που και που στη μεση του πουθενα και την ξεραηλα να βλεπεις φοινικες να ξεφυτρωνουν απο το πουθενα και στο βαθος να αγνοφαινεται η οροσειρα ατλας με τις χιονισμενες κορυφες!Σε αλλα σημεια οι χαραδρες και τα φαραγγια ακρως εντυπωσιακες με θεα που σου εκοβε την ανασα!Ωρες ωρες αισθανομουν λες και βρισκομουν στο πλανητη Αρη!Απιστευτο και ωρες ωρες αδιανοητο το τι μπορεί να αντικρυσει το ανθρωπινο ματι!Σταματουσαμε συνεχεια ανα μια ωρα για σταση φαγητο τουαλετα κτλ.Καθως ειχαμε ανεβει ενα βουνο κατα την διαδρομη το κρυο δεν περιγραφεται!Μεχρι που χιονιζε κιολας!
Πλησιάζοντας προς την ερημο ο καιρος εφτιαχνε κατακορυφα!Ξαφνικα μεσα απο τα συννεφα και τα χιονια ελαμψε ο ηλιος και ο ουρανος εγινε καταγαλανος oμως αυτο δεν κρατησε κ πολυ!Τα συννεφα εμφανιστηκαν ξανα!Η ξενερα μου που θα εχανα τον νυχτερινο ουρανο της ερημου απεριγραπτη! Στην ερημο θα φταναμε το σουρουπο ωστε να απολαυσουμε το ηλιοβασιλεμα πανω στις καμηλες!Δυστυχως αργησαμε και χασαμε το ηλιοβασιλεμα με αποτελεσμα να πορευομαστε μια ωρες με τις καμηλες μεσα στα σκοταδια εως που να φτασουμε στις τεντες που θα μεναμε.
Εκει φτασαμε αργα το απογευμα μην εχοντας ιδεα για το τι υπαρχει γυρω μας παρα μονο σκ@@τα απο καμηλες κατω! Ευτυχως ειχα φακο κεφαλης μαζι ο οποιος αποδειχθηκε ακρως απαραιτητος οπως και το sleeping bag!Τακτοποιηθηκαμε στις σκηνες μας και πηγαμε στην μεγαλη σκηνη οπου θα τρωγαμε!Εκει μας περιμεναν οι βερβεροι,οπου κ θα μας αναλαμβαναν!Απιστευτοι ανθρωποι,πολυ ευγενικοι και φιλοξενοι!Αφου φαγαμε μας προσφεραν τσαι με μεντα το παραδοσιακο ροφημα των βεδουινων!Ακολουθησε το καλυτερο!Μαζευτηκαν σε κυκλο και τραγουδουσαν αφρικανικη μουσικη των βερβερων με τουμπερλεκια και διαφορα αλλα οργανα!Αυτο ηταν η πιο ομορφη εμπειρια για μενα!Ενιωθα σαν να ειμαι στην καρδια της Αφρικης βιώνοντας την ζωη τους και την καθημερινοτητα τους μακρια απο τις χλιδες και τις πολυτελειες του δυτικου πολιτισμου!Η συγκινηση μου και τα συναισθηματα δεν περιγραφονται!Οτι και να πω θα ειναι λιγο για μια τετοια εμπειρια!Οπως ηταν αναμενομενο χασαμε τον νυχτερινο ουρανο εξαιτιας της συννεφιας κατι που με σταναχωρησε ιδιαιτερα καθως ηταν απο τα τοπ που περιμενα να δω!Αργα τη νυχτα η συννεφια υποχωρησε για λιγο ευτυχως!Το κρυο της ερημου ανυποφορο,ευτυχως ειχα ισοθερμικα ρουχα μαζι.Για οποιον σκοπευει να την επισκεφτει τα ισοθερμικα ειναι απαραιτητα,τους χειμερινους μηνες τις νυχτες η θερμοκρασια μπορει να φτασει και μειον!Καλο είναι να εχετε και sleeping bag μαζί,για λογους υγιεινης κυριως!Οι σκηνες μεσα ειχαν μονο στρωματα και κουβερτες και ηταν των 3-4 ατομων!
Το πρωι σηκωθηκαμε νωρις στις 6μιση για να θαυμασουμε την ανατολη του ηλιου να προσδιδει ενα υπεροχο χρωμα στις αμμολοφους της zagora!Mας περιμενε πρωινο και επιστροφη!Η μερα ηταν ηλιολουστη!
Κατα την επιστροφη σταματουσαμε σε διαφορα χωριουδακια βερβερων χτισμενα επισης με λασπη και αχυρα!φωτογραφιζοντας παραδοσιακες εικονες και απαθανατίζοντας στο φακο τους κατοικους εκει και την καθερινοτητα τους, ειχα την ευκαιρια να γνωρισω μια οικογενοια βερβερων!Δεν εχω λογια να περιγραψω το ποσο φιλικοι και φιλοξενοι ητανε!Με προσκαλεσαν μεσα στο σπιτι τους να δω πως ζουνε,μου προσφεραν φαγητο ακομα και να με φιλοξενησουν αν ποτε ξαναβρεθω στα μερη τους!Οτι πιο ωραιο εχω να θυμαμαι!
Με ολα αυτα φτασαμε πισω Μαρακες οπου επισης μας περιμενε μια υπεροχη και ζεστη βραδια!Το λεοφορειακι μας αφησε καπου κεντρικα αφου γυρισαμε στο ξενοδοχειο κανοντας ενα ζεστο μπανακι και χαλαρώνοντας για λιγο,κανονισαμε με τα παιδια απο το group νυχτερινη εξοδο!Ρωτησαμε τον ιδιοκτητη του riad να μας προτεινει ενα μερος εστιατοριο με νυχτερινη διασκεδαση και χορευτριες της κοιλιας και μας εστειλε σε μια απο τις πιο ακριβες περιοχες του Μαρακες!Εξω απο το εστιατοριο(με συγχωρειτε αλλα δεν θυμαμαι το ονομα) παρκαρισμενα τζιπ πολυτελειας και σεκιουριτι που σου κανανε ελεγχο πρωτου περασεις μεσα!Αφου κατσαμε παθαμε ενα μικρο σοκ με τις τιμες!Το φτηνοτερο φαγητο ηταν pizza η οποια κοστιζε δεκα ευρω και στην ουσια δεν ηταν καν πιτσα!Μια πολυ μικρη μεριδα απο λιωμενο τυρι και δυο τρια χορτα πεταμενα απο πανω!Για γευμα αστο,το φτηνοτερο κοστιζε 20e και μια μικρη κοκα κολα 6e!!!!!!Oι τιμές δεν ητανε για την τσεπη μας η αληθεια ειναι!Ευτυχως ξεχαστηκαμε με το υπεροχο θεαμα που μας προσφεραν οι χορευτριες της κοιλιας!Φευγοντας απο το εστιατοριο φεραμε μια γυρα στην περιοχη απο την οποια παθαμε ενα μικρο πολιτισμικο σοκ!Θαρρεις και ησουν στο Las Vegas!Παντου καζινα,πολυτελη εστιατορια και ξενοδοχεια και security!Hταν η συγχρονη οψη του Μαροκου!
Την αλλη μερα με περιμενε η επιστροφη με ακομα πιο πολλες ωρες αναμονης στο Μιλανο!Εφτανα 4 το μεσημερι και η επομενη πτηση ηταν στις 11 το πρωι!Εκει καπως απελπιστηκα τοσο πτωμα που ημουν και περασε απο το μυαλο μου η ιδεα του ξενοδοχειου!Το Μιλανο δεν με ενδιεφερε να το δω καθως το ειχα ηδη επισκεφθει και ουτε μου ειχε αρεσει και ιδιαιτερα!Για καλη μου τυχη στο αεροπλανο ετυχε να καθομαι με ενα παιδι απο Βραζιλια ακριβως στην ιδια φαση κ αυτος!Μονος του με τις ιδιες ωρες αναμονης στο αεροδρομιο!Ετσι πιασαμε την κουβεντα και σκοτωσαμε παρεα την ωρα στο αεροδρομιο του Μιλανου!
Γνωρισα ενα σορό κοσμο που ταξιδευε μονος τoυ καθενας για τους λογους του!Περασα τοσο ομορφα που δε θα μπορουσα να εχω καλυτερη παρεα απο τα παιδια που γνωρισα.Για τον μαροκινο λαο εχω να πω απλα τα καλυτερα!Ο πιο φιλοξενος λαος που εχω γνωρισει!Κινουμενη σε νορμαλ μερη και νορμαλ ωρες δε συναντησα κανεναν απολυτως κινδυνο!Το μονο επικυνδινο ειναι να περασεις το δρομο απεναντι extreme sport!Προς οσους/οσες θελουν να ταξιδεψιδεψουν μονοι-ες και κολλατε πραγματικα δεν εχετε τιποτα να φοβαστε!Μαζεψτε τον σακο σας και φυγατε να εξερευνησετε το αγνωστο που σας περιμενει εκει εξω με οδηγο το καλυτερο συναισθημα,την ορεξη να γνωρισετε τον κοσμο και τους πολιτισμους!Πλεον θελω να ταξιδευω μονη απο επιλογη και οχι επειδη δεν ακολουθει κανεις! Ο κοσμος εκει εξω ειναι μαγευτικος και στις τριτοκοσμικες χωρες συναντας την αληθινη ομορφια των ανθρωπων και της φυσης!
Eλπιζω να μπορεσα να αποδοσω εστω και στο ελαχιστο μια μικρη γευση οσων εζησα εκει,η περιγραφη και ειναι το καλυτερο μου! :p Oι μέρες που περασα εκει ηταν λιγες δυστυχως διοτι δεν ηξερα πως θα πανε τα πραγματα και τι θα συνατησω εκει.Οι πληροφοριες μου και η ιστορια μου ελπιζω να φανουν χρησιμες και σε αλλους!Μονο που αν εχετε σκοπο να ταξιδεψετε στην ερημο για κανεναν λογο μην πατε zagora!Nα πατε merzuga,ειναι λιγο πιο μακρια,ειναι 3ημερη η εκδρομη για εκει,κοστειζει λιγο παραπανω αλλα πιστεψτε αξιζει τον κοπο!Η zagora ειναι πολυ μικρη και στην ουσια δεν ειναι καν ερημος!

Φωτογραφιες εντος του αlbum..
http://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/maroco.526/

Next stop: vamooooooos για thailaaaaaaand!!! <3
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μου άρεσε που περιέγραψες με κάθε λεπτομέρεια το ταξίδι σου. Πολύ τρέξιμο όμως...
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Μου άρεσε που περιέγραψες με κάθε λεπτομέρεια το ταξίδι σου. Πολύ τρέξιμο όμως...
Nαι,ειδικα οι ξεναγοι στa groupakia δε σε αφηναν μια στιγμη στη ησυχια σου!Στην λεγανε κιολας αν καθυστερουσες και εμενες πισω!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
:clap:marina καταπληκτική η ιστορία σου!!! Σου συνιστώ να επικοινωνησεις με έναν διαχειριστή να την μεταφέρει στις ταξιδιωτικές ιστορίες!
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
:clap:marina καταπληκτική η ιστορία σου!!! Σου συνιστώ να επικοινωνησεις με έναν διαχειριστή να την μεταφέρει στις ταξιδιωτικές ιστορίες!
Για καποιο λογο την εμφανιζει στο forum και οχι στις ταξιδιωτικες ιστοριες..πως μπορω να επικοινωνησω με καποιον διαχειριστη να βοηθησει? :)
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μπράβο, Μαρίνα.
Πολύ ωραία μας τα περιέγραψες και οι φωτογραφίες σου πολύ ωραίες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
ευχαριστώ κι εγώ κοπελιά.
επιστροφή πάλι μέσω Μιλάνου με easy; χρειάστηκες κι άλλη διαν/υση εκεί;
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
ευχαριστώ κι εγώ κοπελιά.
επιστροφή πάλι μέσω Μιλάνου με easy; χρειάστηκες κι άλλη διαν/υση εκεί;
Nαι με easy παλι!Οπως αναφερω στην ιστορια οι ωρες αναμονης ηταν παρα πολλες,περασε απο το μυαλο μου ξενοδοχειο για διανυκτερευση,αλλα βρηκα παρεα και αραξαμε στο αεροδρομιο! :)
 

JEREMY

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
πολύ όμορφη η αφήγησή σου Μαρίνα όπως και οι φωτογραφίες σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom