Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Για afternoon tea θα πας ή όχι;
Ωραία ιδέα μου έδωσες, αμέ, θα πάω! Επειδή όμως σε βλέπω ανήσυχο για το τι θα κάνω αλλά και απολύτως ενήμερο για το θέμα afternoon tea γράψε ακριβώς που πας εσύ να ενημερώσεις και τον κόσμο και θα δω αν μ' αρέσει να πάω.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ωραία ιδέα μου έδωσες, αμέ, θα πάω! Επειδή όμως σε βλέπω ανήσυχο για το τι θα κάνω αλλά και απολύτως ενήμερο για το θέμα afternoon tea γράψε ακριβώς που πας εσύ να ενημερώσεις και τον κόσμο και θα δω αν μ' αρέσει να πάω.
Αν δεν θες να ξοδέψεις πολλά υπάρχουν αρκετές επιλογές είτε στο group on βάζοντας λονδίνο και επιλέγοντας εστιατόρια είτε σε αυτό το site http://www.afternoontea.co.uk/uk/london/?sortlowtohigh=true
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Αν δεν θες να ξοδέψεις πολλά υπάρχουν αρκετές επιλογές είτε στο group on βάζοντας λονδίνο και επιλέγοντας εστιατόρια είτε σε αυτό το site http://www.afternoontea.co.uk/uk/london/?sortlowtohigh=true
Πολύ όμορφες εικόνες στο λινκ πραγματικά, και πολλές επιλογές για τους λάτρεις των αγγλικών συνηθειών. Εγώ να είμαι ειλικρινής δεν είμαι και τόσο, εξάλλου σκοπεύω να τρώω κάτι γρήγορο εν μέσω των περιπάτων μου. Σ' ευχαριστώ πολύ όμως για την ανάρτησή του , οι πληροφορίες είναι πάντα καλοδεχούμενες.
Μιας και ρώτησα για jazz clubs βρήκα εδώ
http://www.londontown.com/entertain...pe=category&categories[Jazz Clubs]=Jazz Clubs
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αν θες λιγο original γευση απο soho τσεκαρε το Molly Moggs (2 Old Compton Street,Soho). Τυπική αγγλική pub που καθε Πέμπτη και Κυριακή εχει drag show! Ειναι μικρή ομως και πρεπει να πας νωρις για να βρεις γιατι γινεται χαμος! εμπειρια απλά...:)
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Και κάτι άλλο που είχα ρωτήσει για τις θέσεις του θεάτρου… Εννοείται βεβαίως πως όσο πιο ακριβές τόσο πιο καλές, αλλά είδα ότι όταν γεμίζει σχεδόν το θέατρο υπάρχουν αδιάθετες μεμονωμένες θέσεις, άλλες σε προσφορά κι άλλες όχι, οπότε είναι μια καλή ευκαιρία για τους μοναχικούς επισκέπτες να το εκμεταλλευτούν.
Εγώ προτίμησα την θέση στα stalls (κοντά στον κεντρικό διάδρομο και αρκετά πίσω για την ολική εικόνα) που από £67 προσφέρθηκε στις £45.30. :xalara:


Αν θες λιγο original γευση απο soho τσεκαρε το Molly Moggs (2 Old Compton Street,Soho). Τυπική αγγλική pub που καθε Πέμπτη και Κυριακή εχει drag show! Ειναι μικρή ομως και πρεπει να πας νωρις για να βρεις γιατι γινεται χαμος! εμπειρια απλά...:)
Μπααα, λίγο περίεργο για μένα...
Για κάτι εκτός της jazz θα προτιμήσω το burlesque στο Le Pigalle.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μπααα, λίγο περίεργο για μένα...
Για κάτι εκτός της jazz θα προτιμήσω το burlesque στο Le Pigalle.
Ε, καλα και για μενα περιεργο ειναι... Δεν ξημεροβραδιαζομαι στις drag queens!!! :haha:
Για το περιεργο της υποθεσης πας...
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Ε, καλα και για μενα περιεργο ειναι... Δεν ξημεροβραδιαζομαι στις drag queens!!! :haha:
Για το περιεργο της υποθεσης πας...
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
Νάσαι καλά, μ' έκανες και γέλασα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και το χρειαζόμουν.......
Ναι βρε, κατάλαβα πως το πρότεινες, σε καλό σου.............. :bleh:
Απλά ο χαμός που σημαίνει στριμωξίδι σε μια τυπική αγγλική παμπ για να δω κάτι τόσο εξεζητημένο δεν είναι από τις πρώτες μου επιλογές, όχι ότι το καταδικάζω...
 
Last edited:

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Που;;;;;:eek:
Ναι! Επειδή προλαβαίνω άνετα τα κοντινά ας πάω και λίγο πιο μακρυά να ξεμουδιάσω!!!!! :p

Το νέο μου πρόγραμμα με την πολύτιμη βοήθειά σας.

Κυριακή
Άφιξη, βόλτα Camden Town, Little Venice και Regent's Park.

Δευτέρα
Πρωί- Μέσω HydePark– Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Victoria and AlbertMuseum- Harrolds.
Απόγευμα-Πλατείες Piccadilly και Covent Garden.

Τρίτη
Buckingham Palace, αλλαγή φρουράς (ημερομηνίες Αυγούστου εδώ: http://www.royalcollection.org.uk/visit/buckinghampalace/what-to-see-and-do/changing-the-guard),
StJames’s Park, Westminster Abbey (και μέσα), Palace of Westminster, Big Ben, Westminster Bridge, London Eye, Tate Modern, City Hall και πάλι λίγο πίσω να πάρω το καραβάκι για κρουαζιέρα στο Greenwich.
Tower of London μόνο φωτογραφία με ζουμ.

Τετάρτη
Πρωί-, St Paul’s Cathedral, Millenium Bridge, The Gherkin, Spitalfields Traders Market.
Απόγευμα- Trafalgar Square, “Her Majesty's Theatre” παράσταση “The Phantom of the Opera”.

Πέμπτη
Πρωί-Oxford Street, επίσκεψη Βρετανικό Μουσείο, Oxford Street.
Απόγευμα- Πλατείες βόλτα.

Παρασκευή
Ημερήσια εκδρομή Windsor Castle, Stonehenge and Bath.

Σάββατο
Πρωί- Portobello Market και Notting Hill.
Απόγευμα-Αναχώρηση.

Ό,τι παρέλειψα από τις προτάσεις σας όσο ωραίες κι αν φαίνονταν από φωτογραφίες που έψαξα είναι λόγω απόστασης ή διαφορετικού γούστου.
Πως σας φαίνεται;
Εγώ δεν θα έκανα καθόλου την εκδρομή μιας και στο Λονδίνο έχει τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις... Ας μην αναφέρουμε το θέμα του κόστους.

Υπολόγιζα να φτάσω απογευματάκι στο Greenwich, δεν με πειράζει αρκεί να μην έχει νυχτώσει, γι' αυτό και δεν έχω βάλει κάτι άλλο μετά.
Την Πέμπτη όλη μέρα θέλω να την αφιερώσω στα καταστήματα της Oxford St, New Look Primark, The Loft, Rick It, Louboutin, όσο προλάβω δηλαδή λόγω ωραρίου τους. Ένας λόγος που διάλεξα το Λονδίνο εκτός από τα αξιοθέατα είναι και τα ψώνια, αν πάω απόγευμα θα είναι κλειστά.
Τα Docklands όπως βλέπω φωτογραφίες είναι πανέμορφα μεν αλλά κι εκεί πρέπει να μείνει κάποιος όλη μέρα, όπως και το Blackpool. Το Borough Market είδα είναι αγορά μόνο με φαγητά; Γι' αυτό δεν το έβαλα, δεν είμαι φίλη ....
Γενικά το υπόλοιπο πρόγραμμα βγήκε καλό;
Κάποια καταστήματα είναι ανοιχτά μέχρι το βράδυ, το primark για παράδειγμα κλείνει 10
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Εγώ δεν θα έκανα καθόλου την εκδρομή μιας και στο Λονδίνο έχει τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις... Ας μην αναφέρουμε το θέμα του κόστους.10
Πραγματικά όσο κι αν λυπήθηκα έβγαλα την ημερήσια απ' το πρόγραμμα, θέλω να αφιερώσω όλο τον χρόνο μου εντός. Εξάλλου πρέπει να αφήσω και μερικά αξιοθέατα για την επόμενη φορά.

Κάποια καταστήματα είναι ανοιχτά μέχρι το βράδυ, το primark για παράδειγμα κλείνει 10
Η λέξη κλειδί είναι το "κάποια"... Οκ, είδωμεν.
Να ρωτήσω κάτι; Η κάρτα Oyster που θα βάλω travelcard μέσα, μου παρέχει και έκπτωση σε αξιοθέατα ή αυτή είναι άλλο είδος Oyster;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Η κάρτα Oyster που θα βάλω travelcard μέσα, μου παρέχει και έκπτωση σε αξιοθέατα ή αυτή είναι άλλο είδος Oyster;
Όχι. Προσφέρεται έκπτωση στα πλαίσια του 2 for 1 με αγορά εισιτηρίου τρένου ή travelcard από εκδοτήρια του τρένου. Αλλά δεν ξέρω σε τι θα σας εξυπηρετήσει αυτό καθότι μας είπατε ότι θα ταξιδέψετε μόνη σας.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Όχι. Προσφέρεται έκπτωση στα πλαίσια του 2 for 1 με αγορά εισιτηρίου τρένου ή travelcard από εκδοτήρια του τρένου. Αλλά δεν ξέρω σε τι θα σας εξυπηρετήσει αυτό καθότι μας είπατε ότι θα ταξιδέψετε μόνη σας.
Έτυχε και είδα αυτό:
http://www.visitbritainshop.com/wor...sport/product/london-visitor-oyster-card.html
Λέει για έκπτωση στα καραβάκια, σε καταστήματα, δεν περιμένεις στις ουρές κι άλλα πολλά. Δεν αναφέρει 2 for 1, γι' αυτό ρώτησα αν είναι άλλη από την κανονική.

Τελικά καλύτερα η κανονική, το εξηγούν εδώ:
http://www.tripadvisor.com/ShowTopi...rd_vs_Visitor_Oyster_card-London_England.html
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom