Γαλλία Στρασβούργο

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγώ ψηφίζω Colmar, πολύ ωραίο μέρος βέβαια κ η Χαϊδελβέργη...

Για δες εδώ για ποδήλατα
http://www.velhop.strasbourg.eu/en/

Επίσης ρίξε κ μια ματιά σ'αυτά που έχουμε γράψει στις προηγούμενες σελίδες.
Έχοντας πάει και στα δύο κι εγώ Colmar ψηφίζω. Έχει και τη φήμη της πιο ωραίας πόλης στην Ευρώπη (οκ, ίσως λίγο υπερβολή αλλά δεν παύει να είναι κουκλίστικο το μέρος).
 

Monaxos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις...!!!Το cColmar είναι
Ένα πανέμορφο μέρος εκεί κοντά είναι το Colmar στο οποίο πηγαίνεις με τρένο ακόμα κ μονοήμερη.
Έχοντας πάει και στα δύο κι εγώ Colmar ψηφίζω. Έχει και τη φήμη της πιο ωραίας πόλης στην Ευρώπη (οκ, ίσως λίγο υπερβολή αλλά δεν παύει να είναι κουκλίστικο το μέρος).
μακρυά;;Γερμανία θα περάσουμε μετά για να καθίσουμε μερικές μέρες...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις...!!!Το cColmar είναι



μακρυά;;Γερμανία θα περάσουμε μετά για να καθίσουμε μερικές μέρες...
Γύρω στην ώρα απ ότι θυμάμαι
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
-Το O'Brazil είναι Βραζιλιάνικο κοντά στο κέντρο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο...ίσως μόνο η βραζιλιάνικη μπύρα.
-Επ'ουδενί μην δοκιμάσετε Ιταλικό στο Στρασβούργο.Και τα 3 που έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα ήταν μετριότατα έως αδιάφορα,ακόμα και αν διατείνονται ότι φτιάχνουν γνήσια Ναπολιτάνικη pizza.
-Τα Τούρκικα με τα kebab πλησίον του σταθμού αλλά και στην Grand Rue,δεν λένε απολύτως τίποτα.Ακολουθούν την Γαλλική τραγωδία με το κρέας και το αλατίζουν υπερβολικά μήπως και πάρει γεύση...το άχυρο είναι πιο νόστιμο.
-Το Bistrot de Copains,είναι δίπλα στην Little France,με ζεστό περιβάλλον και όμορφο εξωτερικό χώρο με θέα,για την άνοιξη.Το φαγητό είναι καλό χωρίς να τσούζει στις τιμές.Βέβαια το service είναι κακό,αλλά παραβλέπεται.Στα ατού του ότι είναι ανοικτό μέχρι πολύ αργά,ακόμα και Κυριακές.
Tip:Δοκιμάστε είτε το burger(medium rare) είτε το onglet.

Υ.Γ Δεύτερη απογοήτευση από το Maison des Tanneurs.Το φιλέτο ασύνδετο από την σάλτσα και το ορεκτικό μάλλον δεν ήταν της ημέρας.Merde.
Αν μπορούσες να βοηθήσεις λίγο παραπάνω για το θέμα του δείπνου στο Στρασβούργο θα σου ήμουν ευγνώμων :) Θα με ενδιέφερε μόνο γαλλική κουζίνα και παραδοσιακό μαγαζί χωρίς τσουχτερές τιμές!! Και επειδή απ' ότι βλέπω τις Κυριακές τα μαγαζιά είτε είναι κλειστά,είτε ανοίγουν μετά τις 19.00 (που εμείς θα έχουμε αναχωρησει) θα είχες να προτείνεις κάτι για καφέ,γλυκό ή κάποιο ιδιαίτερο σνακ που θα πρέπει να γευτούμε την Κυριακή πρωί-μεσημέρι?? Ευχαριστώ!!!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Αν μπορούσες να βοηθήσεις λίγο παραπάνω για το θέμα του δείπνου στο Στρασβούργο θα σου ήμουν ευγνώμων :) Θα με ενδιέφερε μόνο γαλλική κουζίνα και παραδοσιακό μαγαζί χωρίς τσουχτερές τιμές!! Και επειδή απ' ότι βλέπω τις Κυριακές τα μαγαζιά είτε είναι κλειστά,είτε ανοίγουν μετά τις 19.00 (που εμείς θα έχουμε αναχωρησει) θα είχες να προτείνεις κάτι για καφέ,γλυκό ή κάποιο ιδιαίτερο σνακ που θα πρέπει να γευτούμε την Κυριακή πρωί-μεσημέρι?? Ευχαριστώ!!!
Μην παραλήψεις να φας tarte flambee. Είναι πραγματικά πολύ νόστιμη. Θυμίζει πίτσα στην όψη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι. Πρόκειται για μια ψηλή ζύμη με παραδοσιακό τυρί κρέμα μπέικον και κρεμμύδι. Υπάρχουν και παραλλαγές.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μην παραλήψεις να φας tarte flambee. Είναι πραγματικά πολύ νόστιμη. Θυμίζει πίτσα στην όψη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι. Πρόκειται για μια ψηλή ζύμη με παραδοσιακό τυρί κρέμα μπέικον και κρεμμύδι. Υπάρχουν και παραλλαγές.
Η αλήθεια είναι ότι και μένα πίτσα μου θύμισε!!! :) Η κλασική γεύση είναι αυτή που προανέφερες?? Έχεις να προτείνεις κάποιο μαγαζί που είναι η σπεσιαλιτέ του? Τπτ άλλες προτάσεις γενικά?? Θα ήθελα επιτέλους να γευτώ medium μοσχαρίσιο φιλέτο μιας, και θα είμαι σε γαλλικό έδαφος, αλλά υποψιάζομαι ότι η τιμή του θα είναι απαγορευτική οπότε μάλλον θα το αφήσω για άλλη φορά!!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ένα ωραίο μαγαζί απέναντι ακριβώς από τον καθεδρικό με πολύ όμορφη διακόσμηση και ωραία παραδοσιακά φαγητά αν και θα μπορούσε να είναι πολύ τουριστικό λόγω τοποθεσίας είναι το Gurtlerhoft - 13 Place de la Cathedrale. Εμείς πήγαμε Δευτέρα βράδυ και παρόλα αυτά ήταν γεμάτο και μάλιστα με ντόπιους παρά με τουρίστες. Οι τιμές ήταν νορμάλ για το μέρος
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Αν μπορούσες να βοηθήσεις λίγο παραπάνω για το θέμα του δείπνου στο Στρασβούργο θα σου ήμουν ευγνώμων :) Θα με ενδιέφερε μόνο γαλλική κουζίνα και παραδοσιακό μαγαζί χωρίς τσουχτερές τιμές!! Και επειδή απ' ότι βλέπω τις Κυριακές τα μαγαζιά είτε είναι κλειστά,είτε ανοίγουν μετά τις 19.00 (που εμείς θα έχουμε αναχωρησει) θα είχες να προτείνεις κάτι για καφέ,γλυκό ή κάποιο ιδιαίτερο σνακ που θα πρέπει να γευτούμε την Κυριακή πρωί-μεσημέρι?? Ευχαριστώ!!!
Λοιπόν, στο Στρασβούργο θα βρεις Αλσατική κουζίνα η οποία έχει επιρροές από Γερμανία, πχ. Choucroute (ξινολάχανο με λουκάνικα) κ γενικά παίζουν πολλά λουκάνικα. Ένα παραδοσιακό Αλσατικό εστιατόριο είναι το Chez Yvonne (δε θυμάμαι τιμές, αλλά δε νομίζω να ήταν ιδιαίτερα ακριβό), είναι ανοιχτό τις Κυριακές ως τις 14:15 κ καθόλου τουριστικό. Αυτή είναι η κουζίνα για την οποία φημίζεται το Στρασβούργο κ όχι η καθαρά γαλλική όπως φαντάζεσαι.

Για καφέ μην περιμένεις κάτι φοβερό, για σοκολάτα κ τσάι ασυζητητί εδώ πόστ #36, για τοπικό σνακ οι tartines είναι αυτό που αναζητάς κ θα το γευτείς εδώ που σου έγραψα κ στο άλλο ποστ #34 #36.

Η αλήθεια είναι ότι και μένα πίτσα μου θύμισε!!! :) Η κλασική γεύση είναι αυτή που προανέφερες?? Έχεις να προτείνεις κάποιο μαγαζί που είναι η σπεσιαλιτέ του? Τπτ άλλες προτάσεις γενικά?? Θα ήθελα επιτέλους να γευτώ medium μοσχαρίσιο φιλέτο μιας, και θα είμαι σε γαλλικό έδαφος, αλλά υποψιάζομαι ότι η τιμή του θα είναι απαγορευτική οπότε μάλλον θα το αφήσω για άλλη φορά!!
Όπως είπε κ ο thgr δεν έχει καμία σχέση με πίτσα. Η κλασική αλμυρή γεύση είναι αυτή που σου ανέφερε, αν δε θες όμως κρεμμύδια τα αφαιρείς κ από κει κ πέρα, υπάρχει με μανιτάρια κ διάφορα άλλα υλικά. Κ φυσικά υπάρχουν κ οι γλυκές. Η αλήθεια είναι πως όπου κ να έφαγα tart flambée μού άρεσε, αλλά η αδυναμία μου ήταν ο brasseur που έχω αναφέρει στα άλλα ποστς.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Η αλήθεια είναι ότι και μένα πίτσα μου θύμισε!!! :) Η κλασική γεύση είναι αυτή που προανέφερες?? Έχεις να προτείνεις κάποιο μαγαζί που είναι η σπεσιαλιτέ του? Τπτ άλλες προτάσεις γενικά?? Θα ήθελα επιτέλους να γευτώ medium μοσχαρίσιο φιλέτο μιας, και θα είμαι σε γαλλικό έδαφος, αλλά υποψιάζομαι ότι η τιμή του θα είναι απαγορευτική οπότε μάλλον θα το αφήσω για άλλη φορά!!
Ναι είναι η κλασική γεύση όπως αναφέρει και η demie. Εγώ το συνάντησα ως tarte flambee traditionelle στο au gutenberg, στην πλατεία gutenberg. Εκεί που έφαγα είχε και με σολομό και πέστο και με άλλα παραδοσιακά τυριά.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Λοιπόν, στο Στρασβούργο θα βρεις Αλσατική κουζίνα η οποία έχει επιρροές από Γερμανία, πχ. Choucroute (ξινολάχανο με λουκάνικα) κ γενικά παίζουν πολλά λουκάνικα. Ένα παραδοσιακό Αλσατικό εστιατόριο είναι το Chez Yvonne (δε θυμάμαι τιμές, αλλά δε νομίζω να ήταν ιδιαίτερα ακριβό), είναι ανοιχτό τις Κυριακές ως τις 14:15 κ καθόλου τουριστικό. Αυτή είναι η κουζίνα για την οποία φημίζεται το Στρασβούργο κ όχι η καθαρά γαλλική όπως φαντάζεσαι.

Για καφέ μην περιμένεις κάτι φοβερό, για σοκολάτα κ τσάι ασυζητητί εδώ πόστ #36, για τοπικό σνακ οι tartines είναι αυτό που αναζητάς κ θα το γευτείς εδώ που σου έγραψα κ στο άλλο ποστ #34 #36.



Όπως είπε κ ο thgr δεν έχει καμία σχέση με πίτσα. Η κλασική αλμυρή γεύση είναι αυτή που σου ανέφερε, αν δε θες όμως κρεμμύδια τα αφαιρείς κ από κει κ πέρα, υπάρχει με μανιτάρια κ διάφορα άλλα υλικά. Κ φυσικά υπάρχουν κ οι γλυκές. Η αλήθεια είναι πως όπου κ να έφαγα tart flambée μού άρεσε, αλλά η αδυναμία μου ήταν ο brasseur που έχω αναφέρει στα άλλα ποστς.
Επειδη απ το site που μου εστειλες δεν σκαμπαζω πολυ απο γαλλικα μπορεις να μου πεις τι ώρες λεει για happy hour? και στο happy hour τι ακριβως σημαινει στο συγκεκριμενο μαγαζι; Κατι εγραψες για μιση τιμης tarta flambee!! Αυτες βασικα ποσο κοστιζουν; Γυρω στο 10€;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εξαρτάται από τα υλικά που βάζεις αρχίζουν από 7ε και φτάνουν μέχρι 12ε ανάλογα βέβαια και με το μαγαζί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom