Κινηματογραφική κουβέντα....

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Επειδή θεωρω προιοντα απεχθους προπαγάνδας τα ταινιάκια αμερικανικής προέλευσης (με εξαίρεση τα "καμμένα" θρίλερ, αυτά τα βλέπω για να γελάω), τα τελευταία χρόνια εχω στραφεί σε παραγωγες ξένων χωρών όπως για παράδειγμα ισπανικές.
Κατά καιρούς βρίσκω διαμάντια. Ενα απο αυτά είναι και μια ταινία εσθονογεωργιανής παραγωγής -μην τρομαζετε- που λαμβάνει χωρα στα εσθονικά χωριά στον πόλεμο στην Αμπχαζία. Ενας γερος εσθονός είναι αναγκασμένος κάτω απο την ίδια στεγη να συνδραμει έναν Γεωργιανό χριστιανό στρατιώτη και εναν μουσουλμάνο μισθοφόρο που πολεμά υπερ της Αμπχαζίας. Δείτε το και θα αντιληφθείτε τι ακριβώς σημαίνει κινηματογράφος με ουσία και όχι κινηματογραφός βασισμένος σε ψευτοεφέ, γκλαμουριά, εξωγήινους, δεινόσαυρους κλπ. http://www.imdb.com/title/tt2991224/
Α βρε Δήμητρα, ευχαριστούμε. Την κατέβασα και την απόλαυσα απόψε. Εξαιρετική, νομίζω ότι θα άξιζε όλοι να τη δούνε
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Το tangerines το είχα στην watchlist μου αλλά δεν το έχω δει ακόμα . Εσείς που το είδατε , κυκλοφορούν ελληνικοί υπότιτλοι ή μόνο αγγλικοί ;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Το tangerines το είχα στην watchlist μου αλλά δεν το έχω δει ακόμα . Εσείς που το είδατε , κυκλοφορούν ελληνικοί υπότιτλοι ή μόνο αγγλικοί ;
Εμείς το είδαμε σε αγγλικούς υπότιτλους. Αυτοί ευρέθησαν μόνο. Το κακό είναι ότι ότι έπεφταν πάνω σε ρωσικούς ή εσθονικούς και αυτό κούραζε λίγο. Πάντως και στα αγγλικά το παρακολουθείς χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Δεν είχε δύσκολους διαλόγους!
Αλλά και το Nunta muta που αναφέρθηκε πριν (υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι) εξίσου εξαιρετικό. Πικρή κωμωδία.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Άντε να προτείνω με την σειρά μου μερικές ταινίες που είδα πρόσφατα. Είναι λίγο παλαιότερες αλλά εγώ ... τώρα τις είδα και νομίζω πως δεν έχουν αναφερθεί εδώ.

A Tale of two sisters,http://www.imdb.com/title/tt0365376/ : Ψυχολογικό θρίλερ κορεάτικο με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και πρωτότυπο σενάριο. Γενικά δεν μου αρέσουν τα θρίλερ αλλά αυτό εδώ το προτείνω.Ίσως ενοχλεί η ακούγεται περίεργα η γλώσσα. Γυρίστηκε και αμερικάνικο remake αλλά πρέπει να είναι μεγάλη πατάτα.

The hidden face,http://www.imdb.com/title/tt1772250/ : Οκ αυτό το είδα γιατι μαθαίνω Ισπανικά αλλά τελικά βγήκε καλούτσικο. Πάλι θρίλερ ( που ναι δεν μου αρέσουν γενικά ) κολομβιανής παραγωγής. Νομίζεις ότι ίσως είναι μεταφυσικό στην αρχή αλλά τελικά ανατρέπονται τα δεδομένα (δεν λέω άλλα) :) . Σε κρατάει σε αγωνία πάντως και είναι απο τις περιπτώσεις ''αμάν να μην μου τύχαινε κάτι ανάλογο '' ( όχι ότι είναι και πολύ πιθανό βέβαια ) . Α ,επίσης να αναφέρω πως οι άντρες τις παρέας έχουν έναν παραπάνω λόγο δουν την ταινία...

Instructions not included http://www.imdb.com/title/tt2378281/ , : Μεξικάνικη ταινία που έσπασε τα ταμεία σε Μέξικο και ΗΠΑ. Η αλήθεια είναι πως θα μπορούσε να είναι και αμερικανιά με πρωταγωνιστή τον.... Adam Sandler(!) αλλά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο. Έχει γέλιο αλλά είναι ταυτόχρονα και συγκινητηκή . Με χαλάνε κανα δυο πράγματα στο σενάριο αλλά γενικά καλούτσικη προσπάθεια.

Once ,http://www.imdb.com/title/tt0907657/?ref_=ttawd_awd_tt : Πάμε Ιρλανδία μεριά. Η ιστοριά γύρω από έναν περιπλανώμενο μουσικό .. Μουσική ταινία που αξίζει μόνο και μόνο για ... την μουσική της. Τα υπόλοιπα σε άλλους θα αρέσουν σε άλλους όχι. Εμένα μου άρεσαν ;). Πήρε και όσκαρ τραγιουδιού .. Πάρτε και το αγαπημένο μου τραγούδι - σκηνή..

3 Idiots ,http://www.imdb.com/title/tt1187043/?ref_=nv_sr_1: Και λίγο bolywood για το τέλος... . Hate it or love it (με περισσότερους που ..''love it'' ) τρίωρη ταινιά που έχει απ'όλα... χορούς , τραγούδια , γέλιο , κλάμα , έρωτες , γέννες , αυτοκτονίες .. πραγματικό τουρλουμπούκι που περιέργως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό . Ειδικότερα βέβαια για το νεότερο κοινό αλλά γιατί όχι για τους μεγαλύτερους .... Επίσης για τους ταξιδιάρηδες (που όλοι είμαστε) έχει και πολύ ωραία τοπία , ειδικά στην τελευταία σκηνή , (άραγε έχει πάει κανείς απο εσάς εκεί, στην λίμνη Ladakh ;) Ο τίτλος , η διάρκεια και το bollywood με φόβιζαν , όπως και τους περισσότερους , αλλά όταν την είδα διαψεύστηκα.

Και κάτι άσχετο(και σχετικό ταυτόχρονα) για το τέλος , δεν βλέπω σειρές , αλλά άκουγα παντού γύρω μου πως το Breaking Bad είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών κτλ και έτσι αποφάσισα να την ξεκινήσω... Δεν ξέρω αν όντως είναι η καλύτερη μιας και δεν έχω δει άλλες αλλά η σκηνοθεσία , το σενάριο , η μουσική , ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ bryan cranston αλλά και όλοι οι άλλοι ηθοποιοί , οι διάλογοι και οι χαρακτήρες και πως αυτοί εξελίσσονται κατά την διάρκεια της σειράς... Όλα αυτά δικαιολογούν την φήμη της. Μου άρεσε..!
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Γεια σας και από μένα!!! Δεν ξέρω αν έχω αναφέρει σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου την συγκεκριμένη ταινία αλλά την είχα δει πριν τρεις μήνες περίπου και μου άρεσε πάρα πολύ. Η ταινία λέγεται "Μετά την Λουτσία", είναι Μεξικανικής παραγωγής και έχει να κάνει με τον σχολικό εκφοβισμό γνωστό και ως bullying! Αξίζει να την δείτε!!! Παραθέτω εδώ το τρέιλερ με ελληνικούς υπότιτλους.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
The Grand Budapest Hotel
Ίσως η ταινία που έχω απολαύσει περισσότερο τον τελευταίο καιρό!
Καταπληκτική ατμοσφαιρική σκηνοθεσία κι ένα κάστινγκ όλα τα λεφτά!
Παρόλο που παίζουν τεράστια ονόματα σε πολύ μικρούς ρόλους οι σκηνές και οι ατάκες είναι τόσο προσεγμένες που δεν ξέρεις ποιον να ξεχωρίσεις ακόμα κι αν ο ρόλος του είναι πολύ μικρός.
Ο Ralph Fiennes να δίνει ρέστα, η απίστευτη φάτσα του πιτσιρικά Tony Revolori στο ρόλο του μετανάστη Zero είναι σχεδόν συγκινητική, η Tilda Swinton σε μια μεταμόρφωση αγνώριστη, ο Edward Norton ως άντρας των ΖΖ (το πιάσατε το υπονούμενο...:D ) και πολλοί άλλοι όπως Willem Dafoe, Bill Muray, Harvey Keitel, Adrien Brody...
υ.γ ιδανική για θερινό κινηματογράφο!

Trancedence
Ήθελα να βγάλω τα μάτια μου και να τα πετάξω στην οθόνη, ήθελα να σκοτώσω τον συνθεατή μου που την επέλεξε και ξεράθηκε στον ύπνο γλυτώνοντας το μαρτύριο, ήθελα πίσω τις 2 ώρες από τη ζωή μου, θέλω να σας προειδοιποιήσω να ΜΗΝ τη δείτε εκτός και θέλετε να αυτοκτονήσετε από ανία μαζί με το Τζόνι...:p
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κένυα
Και κάτι άσχετο(και σχετικό ταυτόχρονα) για το τέλος , δεν βλέπω σειρές , αλλά άκουγα παντού γύρω μου πως το Breaking Bad είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών κτλ και έτσι αποφάσισα να την ξεκινήσω... Δεν ξέρω αν όντως είναι η καλύτερη μιας και δεν έχω δει άλλες αλλά η σκηνοθεσία , το σενάριο , η μουσική , ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ bryan cranston αλλά και όλοι οι άλλοι ηθοποιοί , οι διάλογοι και οι χαρακτήρες και πως αυτοί εξελίσσονται κατά την διάρκεια της σειράς... Όλα αυτά δικαιολογούν την φήμη της. Μου άρεσε..!
Συμπληρώνω πάνω στο άσχετο του Johny... To Breaking Bad μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ. Οι χαρακτήρες, το σενάριο, όλα ήταν άρτια αλλά και η μουσική της σειράς, έντυνε τέλεια την ιστορία. Το συστήνω σε όποιον θέλει να ξεκινήσει κάποια σειρά. Σόρι για το εκτός θέματος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Συμπληρώνω πάνω στο άσχετο του Johny... To Breaking Bad μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ. Οι χαρακτήρες, το σενάριο, όλα ήταν άρτια αλλά και η μουσική της σειράς, έντυνε τέλεια την ιστορία. Το συστήνω σε όποιον θέλει να ξεκινήσει κάποια σειρά. Σόρι για το εκτός θέματος.
Υπάρχει ειδικό θέμα για τηλεοπτικές σειρές
http://www.travelstories.gr/community/threads/Αμερικάνικες-και-άλλες-ξένες-σειρές.5619/
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Τι ταινίες θα προτείνατε σε κάποιον αρχάριο σινεφίλ (όπως εγώ);; :p
Δε θέλω να ξεκινήσω από πολύ βαριές ταινίες και δεν καταλαβαίνω τίποτα, αν είναι δυνατόν θα ήθελα μια κλιμάκωση...
Λοιπόν;; Καμιά ιδέα;;; :) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom