Ενας προσβεβλημένος Έλληνας!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

giannis4fot

Member
Μηνύματα
17
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο δυστυχώς
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
καλησπέρα και από μένα, αν και παρακολουθώ καιρό το forum ήρθε η στιγμή να γράψω και εγώ ένα μεγάλο παράπονο που έχω. Αυτό σχετίζεται με την εξαφάνιση της Ελληνικής γλώσσας στην τουριστική βιομηχανία. Μην ξεκινήσω με τα τουριστικά μέρη, ακόμα και τα χωριά που για να φας και να πιείς πρέπει να ξέρεις Αγγλικά και μόνο Αγγλικα μια που και οι ταμπέλλες και οι σερβιτόροι μόνο Αγγλικά μιλάνε! Αναφέρομαι στις ιστοσελίδες ξενοδοχείων και εστιατορίων στην Ελλάδα που είναι μόνο στα Αγγλικά.
π.χ. έψαχνα για εστιατόριο στην Σαντορίνη, έτσι γι αρχή αναφέρω (στα Ελληνικά μια που απεχθάνομαι να κάνω ότι μου κάνουν) Σενιορ Ζορμπας (μεξικανικο και με Ελληνικό συστατικό στ' όνομα του), Σελήνη (που δεν θέλει να λέγεται Σελήνη αλλά Selene, ένα όνομα που δεν υπάρχει), Κουκούμαβλος. Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και άλλα! Επίσης βρήκα πολλά ξενοδοχεία με το ίδιο μοτίβο. Και ερωτώ, ποίος ο σκοπός και ο λόγος για κάτι τέτοιο. Πληρώνουν 1000 δες ευρώ για να στήσουν την ιστοσελίδα, πόσο θα είχε μια μετάφραση, 100 ευρώ? Άρα απεχθάνονται τους Έλληνες σαν πελάτες ή απλα μας θεωρούν πρόβατα που ότι και αν κάνουν θα πάμε. Εγω πάντως το ορκίστηκα στον εαυτό μου, δεν θα πατήσω ούτε εγώ ούτε παρέα μου σε τέτοιο ''μαγαζί''! Παρακάτω σας μεταφέρω το email που έστειλα σε ένα από αυτά (το ποιό πολυβραβευμέενο, το Σελήνη) και που φυσικά δεν πήρα απάντηση!

'''''Προς τους όχι και τόσο αγαπητούς ιδιοκτήτες του Σελήνη,
αν και ειναι αυτονόητο ότι δεν επιθυμείτε τ' όνομα Σελήνη αλλά ούτε σας αξίζει μια που είναι στα Ελληνικά
και γι ' αυτό το παραφράσατε στο Selene μια λέξη που δεν υπάρχει σε κανένα λεξικό!

Έψαξα να βρω στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα σας μια που ήθελα να σας επισκεφτώ.
Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν σας ενδιαφέρουν οι Έλληνες πελάτες,
μια που η ιστοσελίδα σας είναι μόνο στ' Αγγλικά.
Ούτε φυσικά και η Ελληνική γη που σας φιλοξενεί και σας προσφέρει το έδαφος της,
την θέα της, τις συνταγές της και τα προιόντα σας για να μπορείτε κερδίζετε βραβεία χωρίς νόημα.
Διότι τι νόημα έχει να κερδίσεις ένα Ελληνικό βραβείο όταν χλευάζεις την Ελληνική γλώσσα.

Απαράδεκτο να μην σέβεστε τους Έλληνες και την Ελληνική γλώσσα όταν μια μετάφραση της
ιστοσελίδα σας θα στοίχιζε ένα ποσό μηδαμινό.

Απαράδεκτοι επίσης θα είναι όσοι Έλληνες σας επισκέπτονται αλλά αυτοί συγχωρούνται λόγω αγνοίας!

Μετά τιμής , δικής μου, ένας ακόμα προσβεβήμένος Έλληνας! '''''
Σε ότι έγραψες φίλε Γιώργο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και εγώ το ίδιο έχω ορκιστεί να κάνω. Δεν πρόκειται ποτέ να τιμήσω με την παρουσία μου ή με τα χρήματά μου, κάποιο ξενοδοχείο ή μαγαζί που στην ιστοσελίδα του δεν έχει ελληνικά, αλλά θέλει να λέγεται ελληνικό ή ότι εκπροσωπεί την χώρα. Όπως έγραψες και εσύ, με προσβάλει που στην ίδια μου την χώρα, δεν μπορώ να πάρω πληροφορίες και να ρωτήσω στην γλώσσα μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Γιου αρ ράιτ. Άι απόλοτζαϊζ
οκει. Αι φοργκιβγιου, μπατ ντοντ ριπιτ δις χιουτζ μιστεικ
Τι χάλια είναι αυτά; Έτσι γράφουν οι γνήσιες Ελληνικές Ελληνίδες;
Εκτός κι αν σας έπεσαν ψιχουλάκια στο πληκτρολόγιο και ανέλαβαν τη δουλειά τα περιστέρια.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Τι χάλια είναι αυτά; Έτσι γράφουν οι γνήσιες Ελληνικές Ελληνίδες;
Εκτός κι αν σας έπεσαν ψιχουλάκια στο πληκτρολόγιο και ανέλαβαν τη δουλειά τα περιστέρια.
Δουλεύω σε ένα εστιατόριο στη Σαντορίνη. Δε μιλάω ελληνικά. Είμαι χρησιμοποιώντας το Google Translate για να το γράψω σε ελληνικά.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Τι χάλια είναι αυτά; Έτσι γράφουν οι γνήσιες Ελληνικές Ελληνίδες;
Εκτός κι αν σας έπεσαν ψιχουλάκια στο πληκτρολόγιο και ανέλαβαν τη δουλειά τα περιστέρια.
Αυτες δεν ειναι Ελληνιδες. Ειναι ελεεινιδες που ειχε πει και καποιος περαστικος φιλος του φορουμ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή βλέπω μια ανεκτικότητα από τους mod στα οφτοπικίστικα, σχετικά με τις ταμπέλες:

Υπάρχει ένας φούρνος κάπου στην Κούβα με ταμπέλα που γράφει:
ΦΟΥΡΝΟΣ: Σοσιαλισμός ή Θάνατος.

Κάποιο τσογλάνι έχει αλλάξει την ταμπέλα και πλέον λέει:
"Φούρνος, Σοσιαλισμός ή Θάνατος; " κι έχουν γράψει με στιλό από κάτω "εγώ πάντως προτιμώ το φούρνο από τα άλλα δύο!!!".

Χαχα, Θεοί Κουβανοί, δεν παίζονται.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ντιμ κυρ έχω μια απορία.
Ρίχνεις κλήρο σε ποια λέξη θα βάλεις τόνο;

Από τα πολλά ταξίδια άρχισες να μιλάς Κινέζικα (ακα μαϊμού ) ΕΛληνικά.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom