Ελβετία 10 ημέρες στη μαγευτική Ελβετία!!

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!

Είμαι πολύ χαρούμενη που θα σας μεταφέρω μια απ'τις αγαπημένες μου ταξιδιωτικές εμπειρίες,το 10 ήμερο στην Ελβετία που θα μου μείνει αξέχαστο!!!
Κεφαλαιο 1ο!!!!
Η απόφαση πάρθηκε όταν ένας οικογενειακός μας φίλος που κατοικεί στη Ζυρίχη,ήρθε στην Ελλάδα για διακοπές και μας πρότεινε να τον επισκεφθούμε (όπως συνήθιζαν να κάνουν παλιότερα οι γονείς μου). Δε δυσκολευτήκαμε να πούμε το ναι καθώς η μαμά μου έχει αδυναμία στη χώρα αυτή και είχε καιρό να την επισκεφθεί.Επιπλέον εγώ είμαι κυριολεκτικά τρελαμένη με τα ταξίδια και φυσικά δέχτηκα!!!!:) βγάλαμε σχετικά αργά τα αεροπορικά μας εισιτήρια (ένα μήνα νωρίτερα) και γι'αυτό μας βγήκε ο κούκος αηδόνι:315 ευρώ το άτομο και πτήση μέσω Βελιγραδίου (παρεπιπτόντως η ανταπόκριση ήταν σε 9 ώρες άρα είχαμε την τύχη να δούμε κ αυτή την πόλη για λίγο)!!Μετά από 2 ήρεμες πτήσεις, φτάσαμε στη λατρεμένη Ζυρίχη!!Ήρθε μας παρέλαβε ο φίλος μας από το αεροδρόμιο και σε 20 λεπτά βρισκόμασταν στο σπίτι του το οποίο βρίσκεται στην περιοχή Wollishofen,περίπου 10 στάσεις με το τραμ από το κέντρο της Ζυρίχης.!Μια υπέροχη και πεντακάθαρη γειτονιά,που δεν έχει καμία σχέση με τις ελληνικές!!!Αφού φάγαμε το βραδινό μας,κοιμηθήκαμε αμέσως για να είμαστε φρέσκοι την επόμενη ημέρα..:bleh: Είχα ήδη μαγευτεί από την ηρεμία της πόλης!!!!!!Το ήξερα πια πως θα τη λάτρευα...
Kεφάλαιο 2ο!!!!
Ο φίλος μας την άλλη μέρα είχε ρεπό απ'τη δουλειά του κι έτσι μας πήγε μια εκδρομή στο Σαφχάουζεν και στους καταρράκτες του Ρήνου.Ήταν πραγματικά εκπληκτικά!!!Ο τεράστιος όγκος νερού σε συνδυασμό με το ολάνθιστο τοπίο,σου έκοβε την ανάσα..Αν το επισκεφθείτε,μην παραλείψετε να χρησιμοποιήσετε το γυάλινο ασανσέρ που προσφέρει εκπληλτική θέα!!Το Σαφχάουζεν απ'την άλλη μεριά μου άρεσε πολύ,τα κτίρια,οι δρόμοι,όλα πανέμορφα!!Έμοιαζε σα να είχε βγει από παραμύθι...Το απόγευμα γυρίσαμε στη Ζυρίχη μέσω ενός επαρχιακού δρόμου κι εκεί κατάλαβα πως η χώρα είναι πραγματικά σαν καρτ ποστάλ!Τα πανέμορφα χωριουδάκια,τα κτήματα, είναι όλα τους μαγικά!Ήρθε λοιπόν η ώρα να γνωρίσουμε και τη Ζυρίχη..Ήσυχη και πεντακάθαρη πόλη,ότι πρέπει για να ζει κανείς!Το κόστος ζωής είναι σαφέστατα πολύ υψηλό όπως όμως και οι μισθοί τους κι αυτό φαίνεται ξεκάθαρα μέσα από κάθε γωνιά της πόλης..η βόλτα δίπλα στη λίμνη είναι ανεπανάληπτη καθώς και η βόλτα στη Bahnhofstrasse με τους οίκους μόδας είναι ξεχωριστή!Περάσαμε 2-3μέρες στη Ζυρίχη,επισκεφθήκαμε το Πανεπιστήμιο της,τον βοτανικό κήπο του Πανεπιστημίου,φάγαμε γλυκά στο φημισμένο sprungli της Paradeplatz και κάναμε και τα ψώνια μας!!:clap: Αφού πέρασαν οι 2-3 μέρες,αποφασίσαμε να κάνουμε μερικές διαδρομές με το τρένο..Άλλωστε η Ελβετία και τα τρένα πάνε μαζί!!;)
Κεφάλαιο 3ο!!!!
Η πρώτη διαδρομή που κάναμε ήταν Ζυρίχη-Βέρνη-Ιντερλάκεν-Ζυρίχη και μας κόστισε περίπου 120 φράγκα το άτομο..Βέβαια άξιζε τον κόπο καθώς η θέα από το τρένο ήταν μαγευτική και οι δύο αυτοί προορισμοί άξιζαν πολύ!!!Η Βέρνη μου άρεσε λιγότερο από τη Ζυρίχη όμως σαν πόλη είναι κι αυτή εντυπωσιακή και μπορεί κάποιος να την δει σε 1-2 μέρες.Οι αποστάσεις είναι κοντινές και ο σταθμός των τρένων βρίσκεται σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια από τα αξιοθέατα.Μικρή πόλη και ευχάριστη..Αν ξαναβρεθώ κάποτε στην Ελβετία θα την επισκεφθώ σίγουρα καθώς μου φάνηκε πως ανήκει σε μια άλλη εποχή..Μοιάζει με μια πόλη-μινιατούρα..Το Ιντερλάκεν,που ήταν η συνέχεια της εκδρομής μας μου φάνηκε πανέμορφο και πολύ high class:cool: (όλα πανέμορφα να μου φαίνονται σ'αυτή τη χώρα)??:p Καταπράσινο,με πολυτελή συγκροτήματα και δρόμους ιδανικούς για βόλτα και ποδήλατο !!!
Κεφάλαιο 4ο!!!!
H δεύτερη διαδρομή που κάναμε με τρένο ήταν για το Σεν Μόριτζ που όπως αποδείχθηκε ήταν έξοχη επιλογή!!Πληρώσαμε περίπου 150 φράγκα το άτομο μεν,αλλά η διαδρομή και ο προορισμός μας αποζημίωσαν με το παραπάνω!Ήταν κάτι το ασύλληπτο!!!!Η ομορφιά προσωποποιημένη..Βουνά,λίμνη,πανέμορφα σπίτια και φυσικά το εντυπωσιακό Badrutt's Palace να κυριαρχεί!!Αν και οι Άλπεις είναι περισσότερο χειμερινός προορισμός εγώ εντυπωσιάστηκα κι ας ήταν καλοκαίρι,καθώς είχε δροσιά και μπορέσαμε να το απολαύσουμε! :) Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως οι τιμές σε καταστήματα με σοκολάτες κλπ ήταν χαμηλότερες από αυτές της Ζυρίχης παρότι ανήκει στα πιο ακριβά θέρετρα του κόσμου!!
Κεφάλαιο 5ο!!!! (και δυστυχώς τελευταίο):cry:
Η τελευταία εκδρομή που κάναμε στην Ελβετία ήταν δυο μέρες πριν φύγουμε όπου με τον φίλο μας κάναμε μια βόλτα σχετικά κοντά στη Ζυρίχη..Πρώτος σταθμός μας ήταν το Αϊνσίντελν με την μεγαλοπρεπή εκκλησία-μοναστήρι!!Όμορφο χωριό μέσα στο πράσινο!!Επόμενη στάση το Ιπεργκέρεκ,περιοχή μέσα στην Άλπεις με εκπληκτική θέα στα καταπράσινα βουνά!!Φάγαμε γεμάτοι όρεξη το κλασικό Ελβετικό σνίτσελ με πατάτες ρέστι και συνεχίσαμε την πεζοπορία..Το απόγευμα καταλήξαμε στον τρίτο και τελευταίο μας προορισμό τη Λουκέρνη.Είναι η πόλη που θα μπορούσα να μείνω για πάντα!Τόσο αριστοκρατική,τόσο τακτοποιημένη και όμορφη,μου θύμισε λιγάκι τη Βενετία :rolleyes: Τα κτίρια της δομημένα με τέτοιο τρόπο που νόμιζες πως βρίσκεσαι σε παραμύθι,σε μια άλλη εποχή!!
Το ταξίδι μας έφτασε στο τέλος του και με βαριά καρδιά πετάξαμε μακριά απο την ακριβή αλλά παρ'όλα αυτά υπέροχη Ελβετία!Είναι μια χώρα που δεν τη χορταίνεις όσο κι αν μείνεις..Κατά τη γνώμη μου,η Ζυρίχη μπορεί να ιδωθεί μέσα σε 2-3 μέρες,η Βέρνη σε 1-2,η Λουκέρνη σε 1 μέρα και αξίζει να αφιερώσετε χρόνο 2-3 ημερών για να δείτε τα όμορφα χωριά των Άλπεων!Σκοπεύω να ξαναπάω οπωσδήποτε,να δω τη Γενέυη,τη Λωζάννη και κάποια άλλα χωριουδάκια,αλλά αυτή τη φορά να είναι χειμώνας για να χαρώ και το χιονισμένο τοπίο!!!Είναι μια χώρα που αξίζει να επισκεφθεί κάποιος το λιγότερο μια φορά στη ζωή του!!!Σε ταξιδεύει στα παιδικά σου χρόνια,τότε που ακόμη η τηλεόραση έπαιζε τη Χάιντι :lol:..Ορίστε και μερικές φωτογραφίες από το ταξίδι!!

 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Την αλλη φορα που θα πας να ζητησεις απο τον φιλο σας να σου βγαλει εισιτηρια ημερήσια για ολα τα ΜΜΜ ( Τρενα,λεωφορεια καραβακια στις λιμνες, τρενακια στο βουνο , τελεφερικ) κοστιζει μονο! 40 φραγκα (2014) και το αγοραζει απο τον Δήμο της περιοχής του. Δεν ειναι ονομαστικο και μπορει να χρησιμοποιηθεί απο τον καθενα. Μονο που πρεπει να ξερεις πότε τα πας γιατι ειναι για συγκεκριμένες ημερομηνιες. (δες φωτό) Αλλιώς Swiss pass και εχεις απεριόριστες διαδρομές..!!!
 

Attachments

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Γνώριζα για αυτή την κάρτα απλά εμείς κλείσαμε ένα μήνα νωρίτερα και όταν έψαξαν οι φίλοι μας δε βρήκαν διαθέσιμες..ευχαριστώ πάντως!!
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
οι υπέροχοι καταρράκτες του Ρήνου και το Σάφχαουζεν!!
 

Attachments

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
η αγαπημένη μου -πλέον- Ζυρίχη!!!:)
 

Attachments

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
οι πρώτες φωτογραφίες απεικονίζουν το μεγαλοπρεπές μοναστήρι στο Αϊνσίντελν,τη διαδρομή στις Άλπεις και τη Λουκέρνη,ενώ οι τελευταίες παρουσιάζουν τη Βέρνη και το Ιντερλάκεν!!
 

Attachments

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Το εκπληκτικό Σεν Μορίτζ!!!!!!!τα λόγια είναι φτωχά για να περιγράψουν την ομορφιά του!!!!!!!δεν αποτελεί άδικα έναν από τους πιο δημοφιλείς προορισμούς στον κόσμο...
100_3914.JPG
100_3857.JPG
100_3862.JPG
100_3891.JPG
100_3897.JPG
100_3918.JPG
100_3919.JPG
100_3853.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom