Κέρκυρα 5 ημέρες στην Κέρκυρα

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Δεδομένα
Αφετηρία: Αθηνα, Άφιξη-διαμονή στο νησι: Σιδαρι
Χρονος: τέλος Ιούνη, παραμονή: 5 γεμάτες ήμερες
Η προσεγγιση του νησιου θα γινει οδικώς. Για 9 ώρες λέει ο viamichelin
Οποιες συμβουλές για τον δρόμο -κυρίως για τις στάσεις που θα πραγματοποιηθουν, δεκτές.

Ημερα πρωτη: μια και η προηγουμενη ειχε πολυ οδηγημα, λεμε γιια επισκεψη στον Παντοκρατορα, καθώς και στο χωρίο Περιθεια.
Παρητηρησα οτι δεν υπαρχει δρομος με δυνατότητα διάβασης με συμβατό όχημα. Σωστα; Επίσης πως θα ηταν καλυτερα να γινουν οι επισκεψεις ωστε και την Μονη να πετυχουμε ανοιχτη, αλλα και να μην μας φαει ο ηλιος στην Περιθεια;
Μπανιο σε οποια παραλια μας αρέσει.

Ημερα δευτερη: τούτη η ημερα ανήκει στην πολη της Κερκυρας+Αχιλλειον.
Η αλήθεια ειναι οτι εχει πολλα πραγματα να δεις προσθετοντας και τα μουσεια.
Εχω δει να διαφημιζεται η ξεναγηση της πολης με ποδηλατο σε τρεις ωρες. Πεζοπορώντας μας φτανει η μερα;

Ημερα τριτη: σειρα εχει η ΒΔ Κερκυρα μεχρι την Παλαιοκαστριτσα. Κάπου εκει στον Αριλλα βρισκεται το ζυθοποιϊο της Κερκυρας (επισκεψιμο απο ότι ειδα).
Ποιο πολυ αφιερωμενη η μερα στη θαλασσα.

Ημερα τεταρτη: τελευταια εμεινε η νοτια Κερκυρα. Διάβασα για οργανωμενες επισκεψεις του κεντρου περιβαντολογικης εκπαιδευσης Κερκυρας στην Λιμνοθαλασσα Κορισσιων και σκεφτόμαστε μια επισκεψη, καθως και στο Γαρδικι.

Ημερα πεμπτη: τί κανουμε σημερα;

Ερωτησεις
Υπάρχουν οινοποιϊα που οινοποιουν κρασι απο ντοπιες ποκιλιες, επισκέψιμα;
Φαγητο: θα εχουμε την δυνατοτητα να μαγειρευουμε το δικο μας φαϊ. Όμως θα θελαμε να δοκιμασουμε κατι απο την Κερκυραϊκη κουζινα. Υπαρχει κατι;
Απο τα παραπανω τι να μεταφερω αλλου, τι να προσθεσω, τι να αφαιρεσω, τι να αλλαξω. Οποιος μπορει ...βοηθεια παρακαλω.
 
Last edited by a moderator:

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Καλο μηνα σε ολους.τώρα που ψηφησαμε(δις) μηπως υπαρχει κανεις από Κερκυρα να βοηθησει;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλό μήνα :) Το πρόγραμμα σου μου φαίνεται πολύ ωραίο και γεμάτο. Επειδή έχω να πάω καμιά δεκαετία στην Κέρκυρα νομίζω ότι οι συμβουλές μου δεν θα είναι πολύ επίκαιρες...Μέχρι να σε βοηθήσει κάποιος αρμόδιος μπορείς να τσεκάρεις και τις πληροφορίες στα παρακάτω θέματα:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κέρκυρα-εντυπώσεις.14796/
http://www.travelstories.gr/community/threads/ξενοδοχεια-κερκυρα.42081/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Φαγητό-στην-Κέρκυρα.7693/
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
το ταξιδι πραγματοποιηθηκε και σκεφτηκα να γραψω μερικες πληροφοριες-εντυπωσεις.
ο δρομος αθηνα.-πατρα εξακολουθει ναειναι ενα διαρκες εργοταξιο και να χρειαζεται πολυ προσοχη. απο πατρα εως ηγουμενιτσα ευχαριστη εκπληξη αποτελεσε το κομματι αυτοκινητοδρομου απο το αιτωλικο εως την λιμνη αμβρακια που παρακαμπτει το αγρινιο.κοστοςδιοδιων πηγαινε ελα 45,2Ε​
το πλοιο τωρα απο ηγουμενιτσα για πολη κερκυρας κοστιζει 120Ε πεγαινε ελα ,διαρκει 2 ωρες και με το πλοιο που θα πας επιστρεφεις για να επωφεληθεις της εκπτωσης που προσφερουν.
οδικο δικτυο κερκυρας:δρομοι στενοι με λακουβες και σημανση που καποιες φορες μπερδευει. όμως με gps,χαρτη,πληροφοριες από τους παντα εξυπηρετικούς κατοικους παντα βρίσκεις τον προορισμο σου.
το νησι της κερκυρας είναι καταπρασινο με πολύ ενδιαφερουσα φυση.
τι επισκεφθηκαμε και μας αρεσε:
την μονη Παντοκρατορα στην κορυφη του ομωνυμου βουνου.η διαδρομή είναι ομορφη παρατηρώντας την φυση να αλλαζει οσο ανεβαινεις με το αρωμα των ανθισμένων ακομη σπαρτων να σε ζαλιζει και που και που η θεα μπουκετων από παπαρούνες να σε κανει να ξεχνας ότι το ημερολογιο γραφει ιουλιος. η θεα από εκει ψηλα εχει μνημονευθεί και από αλλους ενώ η ιδια η εκκλησια της μονης είναι κτισμα παλιο με τοιχογραφιες που δεν θυμιζουν άλλες και τεμπλο μαρμαρινο.
παλαια περιθεια,αξιζει επισκεψεις σου προκαλει ερωτιματικα οικοδομήματα τοσο μεγαλα και πλουσια με ημερομηνίες ανεγερσης σχετικα προσφατες(1934,1936) εγκαταληφθηκαν και βρίσκονται τωρα μισογκεμισμενες.
κασσιοπη ,γραφικο λιμανι με ομοπφη πολη για περπατημα
λιμνοθαλλασα κασιωπης, περιοχη natura, με προσβαση και από τα βορεια και από τα νοτια.απο τα βορεια βρίσκεσαι στην παραλια του χαλικουνα και στο τεχιτο ανοιγμα της λιμνης προς την θαλλασα εκει που εχουν της εγκαταστασεις του ιο ψαραδες .περνωντας την γεφυρα και περπατώντας στο μονοπατι βρεισκεσαι μεσα σε ένα μεσογειακο δασος το οποιο διασχιζοντας το βρίσκεσαι στην περιφημη ερημο ρης λιμνης .την διαδρομή αυτή δεν την καναμε από το φοβο των φιδιων.απο την νοτια πλευρα(από τον ισσο)βρίσκεσαι στους φυσικους αμμολοφους της λιμνης.
η παραπανω επισκεψη συνδιαστηκε με επισκεψη στις αλυκες λευκιμης που λειτουργει μεχρι τις 10 ιουλη το κεντρο περιβαντολογικης εκπεδευσης και δεν εχω λογια να περιγραψω το ποσο φιλικα μας υποδεχτηκαν και μας ενημερωσαν.
χλομος:χωριο πραγματικα παραδοσιακο.αμαξι δεν χωρα να το διασχισει και το περιπατημα στα σοκακια του σε στελνει σε άλλες εποχές.
παλαιοκαστριτα:η εδώ η φυση αλλαζει παλι.πρασινο βεβαια με δαντελωτες ακτες και μικρες αμμουδιες προσβασιμες μονο με τα καϊκια.το μοναστηρι στον λοφο της παλαιοκαστριτσας αξιζει επισκεψης όπως και το καστρο του αγγελοκαστρου που βρισκεται στην ευρυτερη περιοχη.την ημερα της επισκεψης μας σε αυτό φυσαγε τοσο πολύ που ακουγες φτερα γυρω σου να χτυπαν.
αφιωνας αξιζει επισκεψη κατά την διαρκει του ηλιοβασιλεματος
αριλλας ένα περασμα για προμηθεια φρεσκιας ,αφιλτράριστης μπυρας κρινεται απαραιτητο.
πολη της κερκυρας.απαραιτητα κρινονται τα ανετα παπούτσια για περπατημα και μπολικο νερο. υπαρχει εννιαιο εισητηριο για το παλαιο φρουριο ,το μουσειο ασιατικης τεχνηςκαι το βυζαντινο μουσειο.στα 16Ε,οι μαθητες μπαινουν δωρεαν.αξιζει επισκεψη και το νέο φρουριο της πολης(ελευθερη εισοδο).το μουσειο χαρτονομισμάτων δεν κατάφεραμε να το δουμε(λογω διακοπης ρεύματος λεει εκλεινε στις 14.00 αλλα και στις13.30 που εμεις πηγαμε δεν μας επετρεψαν την επισκεψηπαρολο που φωτα καμερες και υπολογοστες ηταν εν λειτουργια στον προθαλαμο εκεινη την στιγμη).προσκυνημα στον αγιο σπυριδωνα και περπατημα μεσα στην πολη .από την παλαιοπολη και το κανονι καναμε μονο ένα περασμα λογω εξάντλησης και καταληξαμε στο αχιλλειο.η εισοδος εδώ κοστισε 13Ε το οικογενειακο εισητηριο.
από παραλιες τωρα: το σιδαρι δεν με ενθουσιασε.το καναλ νταμουρ πραγματι εντυπωσιακο αλλα πιο πολύ με τραβηξε η παραλια της αποτρυπητης .αν σας αρεσει το βοτσαλο η παραλια της κερασιας ηταν πολύ ωραια με ισκιο από αργα το μεσημερι και μετα .στις μπενιτσες καναμε μπανιο όχι γιατι μας αρεσε αλλα γιατι λογω χρονου και καιρου δεν υπηρχε άλλη επιλογή.
η παλαιοκαστριτσα εχει χοντρη αμμο αλλα πολύ κρυα νερα ένα μπανιο που σιγουρα δεν θα ξεχασω όπως και αυτό στον χαλικουνα παραλια με αμμο.
κλεινοντας να πω ότι η κερκυρα είναι νησι προσανατολισμενο στον τουρισμο και το νιώθεις αυτό και στο πιο μικρο χωριο.την χρονικη περιοδο που εμεις την επισκεφτηκαμε μολις ειχαν ερχισει οι αφίξεις τουριστων από το εξωτερικο .εντυπωση μου εκανε οι προελευση αυτων .εκτος από αγγλους,γαλλους,σκανδιναυους και τους με κάθε μεσο ρωσους επισκεπτες υπηρχαν επισης πολλοι σέρβοι,ρουμανοι,ουκρανοι(με βανακια),και βουλγαροι(με ΙΧ,ενω στο καραβι της επιστροφης επιβιβαστηκε και τουριστικο βουλγρικο πουλμαν γεματο)
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Η Κέρκυρα ενδείκνυται για διακοπές με φίλες;
2. Υπάρχουν τακτικές συγκοινωνίες ή πρέπει να έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο;
3. Υπάρχει νυχτερινή διασκέδαση στο νησί και αν ναι, σε ποια περιοχή;
4. Πόσες μέρες χρειάζονται για να δεις αρκετά "πράγματα" στο νησί;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτησω τα εξής:
1. Η Κέρκυρα ενδείκνυται για διακοπές με φίλες;
2. Υπάρχουν τακτικές συγκοινωνίες ή πρέπει να έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο;
3. Υπάρχει νυχτερινή διασκέδαση στο νησί και αν ναι, σε ποια περιοχή;
4. Πόσες μέρες χρειάζονται για να δεις αρκετά "πράγματα" στο νησί;
Αν και στην Κέρκυρα βρέθηκα το 2006 με τα τότε δεδομένα οι απαντήσεις μου είναι
1. Φυσικά και ενδείκνυται, είτε είστε του τύπου παραλία κ clubbing, είτε σαν ενδιαφέρει περισσότερο το sightseeing και το να γνωρίσετε την απίστευτη ιστορία κ πολιτισμό αυτού του υπέροχου νησιού
2. Οι συγκοινωνίες είναι δυστυχώς μέτριες προς κακές, κάτι το οποίο προσωπικά βρήκα εντελώς απαράδεκτο για ένα νησί που αποτελεί τουριστική ναυαρχίδα της χώρας. Το αυτοκίνητο λοιπόν απαραίτητο
3. Διασκέδαση παντός τύπου στην πόλη της
Κερκυρας. Εκτός πόλης περισσότερο παίζουν εστιατόρια και ταβέρνες. Εκτός κι αν σας αρέσει η μπυροποσια παρέα με νεαρούς Άγγλους: Τότε πηγαίνετε στον Κάβο στο νότιο άκρο του νησιού
4. Εξαρτάται το πόσο θέλετε να γυρίσετε κ το πόσα θέλετε να δείτε. Για τα βασικα μια εβδομάδα είναι οκ. Σίγουρα όμως η Κέρκυρα ανηκει στα μερη που δεν εξαντλούνται σε ένα ταξίδι
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Αν και στην Κέρκυρα βρέθηκα το 2006 με τα τότε δεδομένα οι απαντήσεις μου είναι
1. Φυσικά και ενδείκνυται, είτε είστε του τύπου παραλία κ clubbing, είτε σαν ενδιαφέρει περισσότερο το sightseeing και το να γνωρίσετε την απίστευτη ιστορία κ πολιτισμό αυτού του υπέροχου νησιού
2. Οι συγκοινωνίες είναι δυστυχώς μέτριες προς κακές, κάτι το οποίο προσωπικά βρήκα εντελώς απαράδεκτο για ένα νησί που αποτελεί τουριστική ναυαρχίδα της χώρας. Το αυτοκίνητο λοιπόν απαραίτητο
3. Διασκέδαση παντός τύπου στην πόλη της
Κερκυρας. Εκτός πόλης περισσότερο παίζουν εστιατόρια και ταβέρνες. Εκτός κι αν σας αρέσει η μπυροποσια παρέα με νεαρούς Άγγλους: Τότε πηγαίνετε στον Κάβο στο νότιο άκρο του νησιού
4. Εξαρτάται το πόσο θέλετε να γυρίσετε κ το πόσα θέλετε να δείτε. Για τα βασικα μια εβδομάδα είναι οκ. Σίγουρα όμως η Κέρκυρα ανηκει στα μερη που δεν εξαντλούνται σε ένα ταξίδι

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν δεν έχετε αυτοκίνητο και σας ενδιαφέρει η νυχτερινή διασκέδαση, καλύτερα είναι να μείνετε κεντρικά ώστε να μπορείτε να χρησιμοποιείτε συγκοινωνία -αυτή που έχει τελοσπάντων- για να πηγαίνετε για μπάνιο αλλά να τρώτε και να βγαίνετε για ποτό στην πόλη.
Υπάρχει το petit fleur για καφέ και υπέροχα κοκτέηλ του Γιώργου, όπου μπορούν να σου προτείνουν και διάφορα για εκδρομές και γενικά things to do στο νησί. Υπέροχη πιτσαρία Da Gioavanni επίσης στο κέντρο από οικογένεια Ιταλών, δίπλα στο όμορφο ξενοδοχείο Cavaleri. Πολλά bar/cafe στο -και γύρω από- Λιστόν.
Πολλά μουσεία/εκθέσεις, δωρεάν συναυλίες και λοιπά δρώμενα. Είναι ένα νησί που έχει μεγάλη παράδοση στις τέχνες και την τιμά ακόμη. Κανόνι, Ποκτικονήσι, Βλαχέρνα, Αχίλλειον, Μον Ρεπό (καλά μέσα το ανάκτορο δεν εχει και πολλά να δεις, έχουν σταλεί με κοτέηνερ στον "τέως"), Φάρος, Μουσείο Ιαπωνικής τέχνης κλπ.
Το πόσες μέρες, είναι μάλλον σχετικό. Εγώ πηγαίνω πολύ συχνά και δεν έχω το "άγχος" να δω πολλά πράγματα μαζί. Ίσως γι'αυτο δεν μπορώ να υπολογίσω. Νομίζω το βασικότερο είναι πόσες μέρες θέλετε εσείς να "διαθέσετε" και θα βρείτε πράγματα να κάνετε.
Έχει κάποια όμορφα εμπορικά μαγαζια, αλλά εκτός των αλυσίδων (τύπου Marks n Spencer), δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου να ψωνίσεις γιατί τιμές είναι στα ύψη.
(Αν πάτε με καράβι από Ηγουμενίτσα, ζητήστε εισιτήριο με επιστροφή γιατί συμφέρει).
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες ! Ευχαριστώ!!!
 

Angelina_np

New Member
Μηνύματα
2
Likes
13
Hello everybody!! Πριν απο λίγες μέρες γύρισα απο Κέρκυρα και είπα να σας γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου απο το νησί. Αρχικά θέλω να αναφερθώ στο πόσο πολύ με βοήθησε το συγκεκριμένο φόρουμ στην αναζήτησή πληροφοριών, καθώς κανείς γνωστός μου δεν είχε επισκεφθεί ποτέ την Κέρκυρα. Απο εδώ μέσα βρήκα κατα κύριο λόγο τι είναι απαραίτητο να επισκεφθείς στο νησί. (Οι φίλοι μου με λάτρεψαν γι'αυτά που τους πρότεινα και εννοείται οτι εγώ έβγαζα το πρόγραμμα της ημέρας! :haha: ) Γι'αυτό θέλω να ευχαριστήσω τόσο τους συντονιστές όσο και τα απλά μέλη που μπαίνουν στον κόπο να γράψουν τις εντυπώσεις τους και να πω οτι όλοι λίγο πολύ βοηθάτε κόσμο ακόμα κι αν δεν το ξέρετε.

Να περάσω όμως και στις δικές μου εντυπώσεις. Αρχικά να πω οτι δεν έμεινα σε ξενοδοχείο (η αδερφή του ενός παιδιού σπουδάζει στην Κέρκυρα και μας παραχώρησε το σπίτι της όσο εκείνη ήταν διακοπές) οπότε δεν μπορώ να σας πω εντυπώσεις σχετικά με τη διαμονή. Ωστόσο, θεωρώ ότι ήταν καλό το οτι μέναμε στην Νέα Πόλη της Κέρκυρας, διότι ήμασταν κοντά στα πάντα και τα βράδια μπορούσαμε να τριγυρίζουμε στην Παλιά Πόλη ανενόχλητοι, χωρίς να μας ενδιαφέρει η διαδρομή της επιστροφής. Παρόλα αυτά, αν έχετε αυτοκίνητο, πιστεύω οτι αξίζει να μείνετε και σε κάποιο παραθαλάσσιο κοντινό χωριό.

Στη διάθεσή μας είχαμε μόνο 5 μέρες (φτάσαμε ξημερώματα Τετάρτης και φύγαμε Κυριακή βράδυ) και γι'αυτό προσπάθησα να χωρέσω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα. Θα ξεκινήσω με τις παραλίες.

Την πρώτη μέρα επισκεφθήκαμε το Μπαρμπάτι (Βορειο-Ανατολικά). Όμορφη παραλία, με βότσαλο και λίγο κρύα νερά. Βέβαια ήταν απόγευμα. Βαθιά θάλασσα και μεγάλη σε έκταση. Αξίζει μια επίσκεψη αν λόγω αέρα δεν είναι προσβάσιμες οι Δυτικές.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την Παλαιοκαστρίτσα. Εδώ έχω να πω πολλά. Αρχικά να πω οτι δεν προλάβαμε να πάμε στο χωριό, αλλά μόνο σε δυο παραλίες. Το Grotta Bay και τη Ροβινιά.

Η πρώτη παραλία ήταν πραγματικά απίστευτη!! Βραχώδεις σχηματισμοί έφτιαχναν κάτι σαν φυσική πισίνα, με πεντακάθαρα κρυστάλλινα νερά, τα οποία ήταν τόσο διαυγή που μπορούσες να διακρίνεις πολλά μέτρα κάτω. Δεν είχε παραλία και βούταγες κατευθείαν απο τα βράχια, τους βατήρες, ή για τους πιο τολμηρούς, απο έναν πολύ ψηλό βράχο (οχι δεν το τόλμησα!!:rolleyes:). Οι παρακάτω δυο φωτογραφίες είναι απο εκεί. Αν δεν κάνω λάθος, στο ξενοδοχείο που βρίσκεται απο πάνω είχε γυρίσει η Βλαχοπούλου την γνωστή ταινία. Ακριβώς πάνω στα βράχια ήταν χτισμένο και ένα beach-bar.



H Ροβινιά είναι μια πιο "ψαγμένη" παραλία την οποία δεν πρέπει να μην επισκεφθείτε. Βρίσκεται στους Λιαπάδες και προσεγγίζεται με δυο τρόπους. Είτε με καραβάκι απο το Grotta Bay (φαίνεται και στην δευτερη φωτογραφια) το οποίο κοστίζει 10 ευρώ/άτομο με επιστροφή, είτε οδικώς. Δεν είναι πολύ μακριά, ωστόσο είναι καλό να αφήσετε το αυτοκίνητο πιο πάνω και να κατεβείτε με τα πόδια. Η κατάβαση (και δυστυχώς αργότερα ανάβαση!) είναι γυρω στα 15 λεπτά με χαλαρό περπάτημα, αλλά η διαδρομή είναι ανάμεσα απο πυκνά δέντρα, οπότε δεν ενοχλεί ο ήλιος ότι ώρα κι αν είναι. Είναι κανονική παραλία, με βότσαλο, κι εμένα προσωπικά μου θύμισε Σαντορίνη στο πιο "πράσινο". Δείτε και τη φωτογραφία.


Και οι δυο αυτές παραλίες είναι απίστευτες. Μόνο που έχω να προσθέσω κάτι. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΤΟ ΝΕΡΟ. Σε ολόκληρο τον κόλπο της Παλαιοκαστρίτσας τα νερά ειναι πάρα πολύ κρύα. Γενικότερα δεν έχω πρόβλημα, ίσα ίσα είμαι απο αυτούς που προτιμούν το νερό δροσερό κι όχι πολύ ζεστό και βουτάω ευκολα στη θάλασσα, αλλα πραγματικά ΠΑΓΩΣΑ! Ειδικά στο Grotta Bay, στο οποίο αναγκαστικά βούτηξα αμέσως, μετά το πρώτο σόκ της συνειδητοποίησης, άρχισαν να πονάνε όλοι μου οι μύες. Μετά απο λίγο άρχισα να μη νιώθω τίποτα επειδή μούδιασα!! Το ένα παιδί της παρέας έχει κολυμπήσει σε ποτάμι και απ'οτι μας είπε τα νερά του ποταμου ηταν πιο "παλεψιμα". Πραγματικά ήταν σαν να κολυμπούσαμε σε νερο με πάγο. Ωστόσο η εμπειρία ήταν απίστευτη, το τοπίο δεν υπήρχε και γενικώς θα ξαναπήγαινα εκεί αν είχα τη δυνατότητα. Εξάλλου το Grotta Bay ψήφισα ως την αγαπημένη μου παραλία απο όσες είδα στην Κέρκυρα.:p

Άλλη παραλία που δεν πρέπει να χάσετε είναι το Canal D'Amour. Βρίσκετε βόρεια σε μια περιοχή που λέγεται Σιδάρι. Το τοπίο είναι φανταστικό και η θερμοκρασία του νερού φυσιολογική προς ζεστή. Ήταν λίγο θολή αλλά αυτό ήταν αποτέλεσμα του άργυλου που είχε ο πηλός, δεν ήταν βρωμιά προς Θεού! Το μόνο κακό είναι οτι εξαιτίας της φήμης της μαζεύει πολύ κόσμο και κυρίως ξένους τουρίστες. Γι'αυτό εμείς κάναμε το εξής, που σας το προτείνω ανεπιφύλακτα και το ανακηρήσσω ως μια απο τις πιο ωραίες εμπειρίες που είχα σε διακοπές. Πήγαμε για μπάνιο σε μια διπλανή παραλία που είχε προτείνει μια κοπέλα απο το φορουμ. Αυτη της Αποτρυπητής, η οποία δεν είναι τόσο γνωστή και δεν έχει κόσμο, αλλά είναι ολόιδια με το Κανάλι, και αφού χορτάσαμε κολυμπι γυρίσαμε στο Κανάλι και νοικιάσαμε κανό. Η συγκεκριμένη παραλία έχει τρομερούς σχηματισμούς βράχων και σπηλιών, οι οποίοι δεν προσεγγίζονται κολυμπώντας εύκολα! Με το κανό μπορέσαμε να το γυρίσουμε όλο το μέρος και να κολυμπήσουμε μέσα στις σπηλιές και στα πολύ βαθιά νερά, έχοντας φόντο τα υπέροχα βράχια που κάνουν τη συγκεκριμένη παραλία τόσο αγαπητή. Το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν είχαμε αδιάβροχη θήκη για το κινητό και δεν μπορέσαμε να τραβήξουμε καμια φωτογραφία μέσα απο το κανό. (Η τιμή του κανό ήταν 8 ευρώ τα δυο άτομα για μία ώρα. Δεν είναι πολλά χρήματα, αξίζει πραγματικά!!)

Την τελευταία μέρα επισκεφθήκαμε την παραλία της Μυρτιώτισσας. Μικρούλα σε έκταση, με φυσικά μικρά λιμανάκια, αμμώδης και ομολογουμένως υπέροχη! Τρομερά διαυγή νερά και πεντακάθαρα. Η συγκεκριμένη παραλία είναι φιλική στους γυμνιστές, και παρόλο που είναι κυρίως απομακρυσμένοι σε κάποιο απο τα πιο πριβέ λιμανάκια, όλο και κάποιος θα βρεθεί ανάμεσα στους ντυμένους. Δευτερη αγαπημένη μου παραλία. Έχει κι αυτή μια μικρή κατάβαση αλλά αξίζει. Σας βάζω φωτογραφία απο ψηλά για να δείτε τα νερά.

Τελευταία παραλία ήταν ο Χαλικούνας. Χιλιομετρική, αμμώδης παραλία, οργανωμένη και με πολλά water-sports (είχε κι αυτο που πέφτεις με αλεξιπτωτο-δεν θυμαμαι πως το λενε!:p) Το μόνο οτι αργήσαμε να φτάσουμε και είχε αλλάξει ο αέρας και μας το χάλασε λίγο.


Αυτό που συμπέρανα απο το θέμα παραλίας είναι οτι όλες είναι όμορφες αρκεί να ξέρεις πότε να πας. Ο αέρας θέλει προσοχή γιατι και με λίγα μποφόρ σηκώνει κύμα. Γι'αυτο να κοιτάτε τον αέρα και να πηγαίνετε αντίθετα απο αυτόν (αν φυσάει ανατολικός να πηγαίνετε σε δυτικές παραλίες και αντίστροφα.) Αν τα μποφόρ είναι μέχρι 2 δεν θα έχετε πρόβλημα απο όποια κατεύθυνση και να φυσάει.:lol:

Ας περάσουμε στο θέμα του φαγητού. Φάγαμε σε διάφορα μέρη αλλά εγώ ξεχώρισα δυο.
1) Την ψησταριά του Μπέκιου, στη συνοικία Μαντούκι, δίπλα στο λιμάνι της Κέρκυρας. Τρομερή ποιότητα φαγητού και εξαιρετικά χαμηλές τιμές!!!!:eek:
2) Ένα hot-dogάδικο στο λιμάνι, το "Vromiko" το οποίο έμενε ανοιχτό 24 ώρες. ΄Φοβερό ψωμάκι, και εκτός απο λουκάνικο είχε και ψιλοκομμένο χοιρινο & κοτοπουλο. Για τους φαν του πιο γλυκού είχε και τσουρέκια με nutella!:xalara:

Διαβάζοντας στο φόρουμ είδα οτι πολλοι παραπονιούνταν οτι δεν είχε καμιά καλή gelateria με "σπιτικο" παγωτό. Η αλήθεια είναι οτι παιδεύτηκα αλλά την ανακάλυψα. Είναι ο Παπαγιώργης στην Παλιά Πολη (σε εναν σχετικα κεντρικο δρομο, εχει ενα Σουπερ Μαρκετ Δημητρα και ενα καπνοπωλειο κοντα). Φοβερό παγωτό, κλασσικές τιμές (1,5 ευρώ το μικρό κυπελάκι, 3 το μεσαίο, 4,5 το μεγάλο).

Απο λοιπές πληροφορίες, η είσοδος στο Αχίλλειο είναι 7 ευρώ/άτομο (εχει και φοιτητικό στα 5, και στρατιωτικο μονο για φανταρους). Στην είσοδο σε βγαζουν φωτογραφια την οποια σου πουλανε στην έξοδο για 2 ευρώ (σας το λέω για να ποζάρετε γιατι εμείς βγήκαμε όπως να'ναι:p).
Το καραβάκι για ποντικονήσι είναι 2,5 ευρώ/ατομο με επιστροφή και τα διόδια πήγαινε-έλα Αθηνα είναι στα 30 ευρώ.

Αυτά παιδιά. Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας το γράψω! Σόρρυ για το μακροσκελές πόστ, αλλά είχα πολλά να πω! Ελπίζω να σας βοήθησα! Η Κέρκυρα είναι πανέμορφη, να την βάλετε στους άμεσους προορισμούς σας!;):cool::D
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.811
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.630
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom