Χανιά

diakopakias

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Diakopakia παιδί μου , προφανώς δεν διαβάζεις σωστά....γιατί αν διάβαζες θα ήξερες ότι η LOULOU έχει το διδακτορικό των πληροφοριών....εγώ είμαι απλώς στο προνήπιο...
Αφού θα είσαι Φραγκοκάστελλο δες τη ταβέρνα Ορθή άμμος...όπως κοιτάς τη παραλία δεξί σου χέρι είναι το κάστρο στο αριστερό κάπου στα 200 μέτρα θα δεις τη ταβέρνα
Πλακιας τώρα ...μου άρεσε η ταβέρνα της Σοφίας...εκεί στη παραλία που είναι μαζεμένες όλες έχει πάντα το περισσότερο κόσμο
Αν είσαι Χανιά Κυριακή πετάξου για μεσημεριανό στη ταβέρνα Ριζίτικο στο χωριό Τζιτζιφέ.Θα σε αποζημιώσει η βόλτα στη περιοχή του Αποκώρωνα και θα δοκιμάσεις γνήσια Κρητική κουζίνα
Για τον ίδιο λόγο στην Επισκοπή Ρεθύμνου ( σύνορα με Χανιά) για φαγητό στο ''Κηπο της Αρκούδενας'' και συνεχίζεις για Πηγές Αργυρούπολης,λίμνη Κουρνά, Βρύσες (κάνε μια στάση εκεί αξίζει ) Χανιά
Αντί για τα Σφακιά, πάρε το καραβάκι από εκεί, και σε 15 λεπτά είσαι στο Λουτρό...ουτε αμάξι , ούτε μηχανή...Ρώτα μόνο τα δρομολόγια εισιτήριο παίρνεις από το κιόσκι στο λιμάνι
Η ταβέρνα ορθή άμμος είναι στην ορθή άμμο ή στην παραλία στο φραγκοκάστελό (μπρεδεύτηκα λίγο).
Δυστυχώς δεν θα είμαι Κυριακή, ίσως πάω μόνο για βόλτα.. Την διαδρομή προς λίμνη Κουρνά την έχω κάνει διαβάζοντας παλιότερο post σου πριν κάποια χρόνια (απλά τέλεια), είχα φάει όμως στον Κουμό.

Απίθανη περιπέτεια/εμπειρία μην το χάσεις
Καλημέρα soudiane,
Θα είμαι με αμάξι και δεν ξέρω πως να το κάνω, να πάω από Σφακιά με ταξί Αράδαινα και μετά με καραβάκι πίσω (υπάρχει καραβάκι για Σφακιά από Μάρμαρα;)..
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.313
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η ταβέρνα ορθή άμμος είναι στην ορθή άμμο ή στην παραλία στο φραγκοκάστελό (μπρεδεύτηκα λίγο).
Δυστυχώς δεν θα είμαι Κυριακή, ίσως πάω μόνο για βόλτα.. Την διαδρομή προς λίμνη Κουρνά την έχω κάνει διαβάζοντας παλιότερο post σου πριν κάποια χρόνια (απλά τέλεια), είχα φάει όμως στον Κουμό.


Καλημέρα soudiane,
Θα είμαι με αμάξι και δεν ξέρω πως να το κάνω, να πάω από Σφακιά με ταξί Αράδαινα και μετά με καραβάκι πίσω (υπάρχει καραβάκι για Σφακιά από Μάρμαρα;)..
όπως το λες. Υπάρχει πλεούμενο για την επιστροφή αλλά ρώτησε τι ώρα. Αν δεν έχει γυρνάς στο Λουτρό με τα πόδια, παραλιακά έχει μονοπάτι
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.509
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλως να ελθεις στα Χανια..Το φαραγγι της Αραδαινας ειναι ομορφο εχει καποιο βαθμο δυσκολιας κυριως στα σημεια που κατεβαινεις με σχοινια( αν υπαρχει παρακαμψη τελευταια δεν γνωριζω) και φτανεις στη πιο ωραια κατ εμε παραλια Μαρμαρα... Πας απο Σφακια ως Ανωπολη και απο εκει κατεβαινεις στο φαραγγι..Τωρα καπου θα πρεπει να αφησεις το αυτοκινητο, μαλλον στα Σφακια και να πας με ταξι η αλλο μεσο. Στα Μαρμαρα θα βρεις και μια πολυ καλη ταβερνα στο λοφο στα δεξια σου του ιδιου ιδιοκτητη με το εστιατοριο Χρισοστομο που ειναι στη πολη των Χανιων και που εχει πολυ καλη κουζινα( εχει βραβευτει )Υπαρχουν καποια βαρκακια( φωτια στις τιμες) που κανουν το δρομολογιο Μαρμαρα-Λουτρο και απο εκει μπορεις να παρεις το καραβι αν και αξιζει να μεινεις μια βραδια στο Λουτρο, οχι για τη παραλια που δεν εχει αλλα ,αλλα για το υφος αυτου του χωριου...Αν εχεις καλη σωματικη υγεια και εισαι λατρης του ποδαροδρομου απο Μαρμαρα πας Λουτρο με τα ποδια και γιατι οχι ως και τα Σφακια περνωντας απο Φοινικα και αλλες ωραιες παραλίες...Αν κανεις κατι τετοιο καπελλο πολυ νερο καιαρκετο χρονο στη διαθεση σου... Στη πολη Σφακιων εστιατορια ακρως τουριστικα και αχρωμα...στο φραγκοκαστελλο οπως ειπε και το Ρεθυμνο στη παραλία Ορθη αμμο στο μαγαζι Ορθη αμμο... Επισης στη αυλη της Αρκουδενας ο μοναδικος Γιωργος με τα μοναδικα πιατα με τα πιο πολλα προιοντα δικα του.............
στη πολη των Χανιων τωρα εστιατορεια οπως Χρυσοστομος, Νεωρια για ψαρι χωρις να σου ελθει εγκεφαλικο με το λογαριασμο οπως στο θαλασσινο αγερι, Γλωσσιτσες για τη καπνιστη πεστροφα, στη Χατζημιχαλη Νταλιανη στο 63 μεζεδοσχολειο για καλους μεζεδες, παγωτο στο delicia απεναντι απο το μουσειο περιπου , στου Ρουντυ για μπυρα οπως και στη Μποσανοβα εξω απο τα Χανια στο Γερανι, στο Γαλατα στο Τουρκικο ''μπικαζα'' της Σοφίας Βουρακη΄΄
και στη απιστευτη ταβερνα ''Γραμβουσα''στη Καλυβιανη λιγο μετα το Καστελι στο δρομο για Μπαλο .....
αυτα .........
 

diakopakias

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
καλως να ελθεις στα Χανια..Το φαραγγι της Αραδαινας ειναι ομορφο εχει καποιο βαθμο δυσκολιας κυριως στα σημεια που κατεβαινεις με σχοινια( αν υπαρχει παρακαμψη τελευταια δεν γνωριζω) και φτανεις στη πιο ωραια κατ εμε παραλια Μαρμαρα... Πας απο Σφακια ως Ανωπολη και απο εκει κατεβαινεις στο φαραγγι..Τωρα καπου θα πρεπει να αφησεις το αυτοκινητο, μαλλον στα Σφακια και να πας με ταξι η αλλο μεσο. Στα Μαρμαρα θα βρεις και μια πολυ καλη ταβερνα στο λοφο στα δεξια σου του ιδιου ιδιοκτητη με το εστιατοριο Χρισοστομο που ειναι στη πολη των Χανιων και που εχει πολυ καλη κουζινα( εχει βραβευτει )Υπαρχουν καποια βαρκακια( φωτια στις τιμες) που κανουν το δρομολογιο Μαρμαρα-Λουτρο και απο εκει μπορεις να παρεις το καραβι αν και αξιζει να μεινεις μια βραδια στο Λουτρο, οχι για τη παραλια που δεν εχει αλλα ,αλλα για το υφος αυτου του χωριου...Αν εχεις καλη σωματικη υγεια και εισαι λατρης του ποδαροδρομου απο Μαρμαρα πας Λουτρο με τα ποδια και γιατι οχι ως και τα Σφακια περνωντας απο Φοινικα και αλλες ωραιες παραλίες...Αν κανεις κατι τετοιο καπελλο πολυ νερο καιαρκετο χρονο στη διαθεση σου... Στη πολη Σφακιων εστιατορια ακρως τουριστικα και αχρωμα...στο φραγκοκαστελλο οπως ειπε και το Ρεθυμνο στη παραλία Ορθη αμμο στο μαγαζι Ορθη αμμο... Επισης στη αυλη της Αρκουδενας ο μοναδικος Γιωργος με τα μοναδικα πιατα με τα πιο πολλα προιοντα δικα του.............
στη πολη των Χανιων τωρα εστιατορεια οπως Χρυσοστομος, Νεωρια για ψαρι χωρις να σου ελθει εγκεφαλικο με το λογαριασμο οπως στο θαλασσινο αγερι, Γλωσσιτσες για τη καπνιστη πεστροφα, στη Χατζημιχαλη Νταλιανη στο 63 μεζεδοσχολειο για καλους μεζεδες, παγωτο στο delicia απεναντι απο το μουσειο περιπου , στου Ρουντυ για μπυρα οπως και στη Μποσανοβα εξω απο τα Χανια στο Γερανι, στο Γαλατα στο Τουρκικο ''μπικαζα'' της Σοφίας Βουρακη΄΄
και στη απιστευτη ταβερνα ''Γραμβουσα''στη Καλυβιανη λιγο μετα το Καστελι στο δρομο για Μπαλο .....
αυτα .........
LULLU σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου να μου γράψεις τόσα ωραία πράγματα να κάνω. Σίγουρα θα προσθέσω κάποιες από τις προτάσεις σου στο πρόγραμμα μου... Για τη Γραμβούσα έχω διαβάσει πολλές καλές κρητικές αλλά δεν έχει τύχει να πάω, μπορεί να το συνδυάσω με μπάνιο στη Φαλάσαρνα. Θα δούμε, μην τα προγραμματίζω και όλα;)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Θα διαφωνήσω για το Μεζεδοσχολείο. Πολύ τουριστικός χώρος. Πολύς κόσμος. Το φαγητό δεν μου έκανε καμία αίσθηση (δεν λέω ότι είναι άσχημο) και είναι ακριβό για μεζεδοπωλείο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.509
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Θα διαφωνήσω για το Μεζεδοσχολείο. Πολύ τουριστικός χώρος. Πολύς κόσμος. Το φαγητό δεν μου έκανε καμία αίσθηση (δεν λέω ότι είναι άσχημο) και είναι ακριβό για μεζεδοπωλείο.
... πραγματι ο δρομος για την ακριβεια στενο ηταν, απο το πολυ σκοτεινο σοκακι εγινε τοπ και τουριστικο..τωρα οσο αφορα τις γευσεις γουστα ειναι αυτα..και σε αλλους αρεσει το φαγητο πχ στα χαλκινα ενω εγω το λεω τηγανολαδα...
 

diakopakias

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Και εμένα το φαγητό στα Χάλκινα δεν με είχε αφήσει ικανοποιημένο. Μικρές μερίδες, σχετικά ακριβό και μέτριο φαγητό (για τα Κρητικά δεδομένα τουλάχιστον).
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αν και έχω να πάω κανά δίμηνο στα Χάλκινα έχω την αίσθηση ότι τουλάχιστον οι τιμές του είναι στα ίδια επίπεδα με το Μεζοδοσχολείο. Αλλά υπερέχει σίγουρα η θέση του και το γεγονός ότι πολύ συχνά έχει ζωντανή μουσική.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.509
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...για τη θεση ουτε λόγος σιγουρα...συνεχώς αναρωτιωμαστε τι στο καλο θεμε στα στενα που δεν μπορεις να παρεις ανασα , αλλα βλεπεις εχει αλλάξει πολυ ο τοπος και ο τροπος διασκεδασης στη πόλη τοσο πολυ που η νεκρα επικρατει στο κουμ -καπι που εσφιζε απο ζωη... μαλλον κουραστηκαν να βλεπουν τη θαλασσα, το κοσμο και οι επιχειρηματιες προσπαθουν σε αλλους χωρους και με αλλο στυλ....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.313
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
όπως το λες. Υπάρχει πλεούμενο για την επιστροφή αλλά ρώτησε τι ώρα. Αν δεν έχει γυρνάς στο Λουτρό με τα πόδια, παραλιακά έχει μονοπάτι
Χτές πέρασα το Αγιοφάραγκο για τρίτη φορά. μ έβγαλε σε μια θάλασσα τέλεια
 

wanderlust

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
America Latina
Χανιά (κυρίως) 12μέρες
Καλησπέρα!

Τα νέα είναι μάλλον καλά, θα την πάρουμε την άδεια και λέμε να φύγουμε 12 μερούλες.
Αρχικά λέγαμε για Μήλο-Κίμωλο-Σίφνο με μηχανάκι, αλλά μιας και ο καιρός φέτος είναι περίεργος και διαβάζοντας κι εδώ για Μήλο-Κίμωλο, ψιλοαποφασίσαμε Κρήτη.

Κάνοντας ένα πολύ χοντροκομμένο πλάνο, λέμε να φτάσουμε Χανιά και να φύγουμε απ΄το λιμάνι Ηρακλείου.
Σχετικά με Χανιά:
1) τις πρώτες μέρες λέμε να στήσουμε Κεδρόδασος, να ξεκουραστούμε κι ύστερα να αρχίσουμε τις βόλτες.
οπότε, 3-4μέρες Κεδρόδασος με μονοήμερη (?) στο Ελεφονήσι.
2) ύστερα να ανέβουμε προς Κίσσαμο (αξίζει προσπάθεια για Μπάλο ή θα είναι ταλαιπωρία?)
3) περνώντας από Κίσσαμο, θα φτάσουμε Χανιά όπου θα μείνουμε 1μέρα (έχουμε μείνει ξανά, οπότε δεν καιγόμαστε) και μονοήμερη Σεΐτάν Λιμάνια.
4) από κει και μετά, τι να επισκεφτούμε? ποια διαδρομή θα ήταν προτιμότερη ώστε να φύγουμε από λιμάνι Ηρακλείου? Να περάσουμε από Ρέθυμνο ή να κινηθούμε νότια και ν'ανεβούμε ύστερα Ηράκλειο? Σκεφτόμαστε για φαράγγι Σαμαριάς, αλλά πραγματικά δε ξέρουμε τι άλλο να επιλέξουμε. Σούγια?
Σίγουρα δε θέλουμε βαβούρα και πολυκοσμία, ούτε να είμαστε όλη μέρα στο δρόμο. Μας ενδιαφέρουν οι ωραίες παραλίες και τα όμορφα τοπία.
Επίσης, για 14-15 Αυγούστου, τι προτείνετε? Κάποιο πανηγύρι?
5) Για ορεινά χωριά δε βρίσκω ιδιαίτερες πληροφορίες.

Ευχαριστούμε
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.166
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom