Τουρκία Στην Κωνσταντινούπολη με το αμάξι μου

Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη κ Σμυρνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Πολυ ωραιο post κ μου ελεισε πολλες αποροιες! Ενα φρεσκαρισμα πριν την αναχωρηση κ ευχομαι να πανε ολα καλα!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πρόκειται κι εγώ μέσα στον Ιούλιο να πάω οδικώς στην Πόλη για πρώτη φορά και ζητάω την βοήθειά σε μερικές απορίες που έχω:

Α. Το δίπλωμα οδήγησης που έχω έχει εκδοθεί το 1990 και δεν έχει καθόλου λατινικούς χαρακτήρες. Θα έχω πρόβλημα;

Β. Έβγαλα την πράσινη κάρτα, στην οποία η ασφαλιστική έγραψε το όνομά μου VASILIOSκαι όχι VASILEIOSόπως το έχει η ταυτότητά μου. Όταν τους τηλεφώνησα και ζήτησα να μου το αλλάξουν, επέμεναν ότι δεν γίνεται και το σύστημα έτσι το βγάζει και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Λέτε να επιμείνω ή να ξεκινήσω έτσι;

Γ. Τέλος, αν κάποιος ταξίδεψε με αυτοκίνητο που καίει LPG, μπορεί να μου πει αν εύκολα διακρίνονται ποια βενζινάδικα έχουν LPG και αν το στόμιο της αντλίας είναι ίδιο με τα δικά μας;

Συγνώμη για το μέγεθος της ερώτησης και ευχαριστώ όποιον κάνει τον κόπο να μου απαντήσει
Εχοντας γυρισει απο την Πολη να πω για τις παραρανω αποριες μου (εαν απασχολησαν και καποιον αλλο) οτι:
Α. Ευτυχως δεν χρειαστηκε να δειξω πουθενα το διπλωμα ( γιατι δεν ειχα προλαβει να βγαλω το καινουριο )
Β. Προβλημα με το τυπογραφικο λαθος δεν υπηρξε
Γ. Τουλαχιστον το 80% των βενζιναδικων εχουν LPG με την ιδια με εμας αντλια.
 
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη κ Σμυρνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Μια αποροια ακομα. Ειναι προτιμοτερο να πληρωνεις με λιρα τουρκιας ή να τα βαλω στην πιστωτικη;; Στην περιπτωση που εκλεισα το δωματιο πιο ειναι προτιμοτερο;; Μηπως δεν εχει καμια διαφορα;;!!
 

conyiap

Member
Μηνύματα
7
Likes
8
Μια αποροια ακομα. Ειναι προτιμοτερο να πληρωνεις με λιρα τουρκιας ή να τα βαλω στην πιστωτικη;; Στην περιπτωση που εκλεισα το δωματιο πιο ειναι προτιμοτερο;; Μηπως δεν εχει καμια διαφορα;;!!
Νομίζω πως η διαφορά είναι μικρή. Βέβαια η τράπεζά σου θα σου απαντούσε με ακρίβεια. Τσέκαρε βέβαια ότι δέχονται πιστωτική. Σίγουρα θα χρειαστείς και λίρες για τις υπόλοιπες συναλλαγές σου. Καλά να περάσεις!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Όσοι έχουν σκοπό να ταξιδέψουν οδικώς στην Πόλη στο τέλος του Ραμαζανιου και στην γιορτή του Μπαυραμι, θα πρέπει να ξέρουν ότι θα αντιμετωπίσουν μεγάλη κίνηση στους δρόμους.
Την πάτησα εγώ πηγαίνοντας την Πέμπτη 24-7. Έμεινα κολλημένος στους δρόμους τουλάχιστον 4 ώρες. Σύμφωνα με τον ξενοδόχο μου πολλοί μετανάστες Τούρκοι επιστρέφουν στην πατρίδα για την γιορτή του Μπαυραμι.
Την δεύτερη μέρα του Μπαυραμι, με την επιστροφή μου είχε πάλι μεγάλη κίνηση, με το 99% των αυτοκινήτων να κατευθύνονται προς Κήπους. Ευτυχώς εγώ θα επέστρεφα από Καστανιές όπου δεν αντιμετώπισα καμία καθυστέρηση.
Σύμφωνα με όσα διάβασα ο επόμενος εορτασμός του Μπαυραμι, θα είναι 12 ημέρες νωρίτερα δηλαδή στις 16-7-2015.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη

greenfan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Με Navigon άψογη πλοήγηση από τα σύνορα έως και στην επιστροφή, μέσα στα στενά της πόλης, ακόμα και στους στενους πεζόδρομους της Ιστικλάλ που ήταν το ξενοδοχείο μου.
 

DANAE1938

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύω οδικώς προς την Κωνσταντινούπολη, την οποία θα επισκεφτώ για πρώτη φορά, και έχω συγκεντρώσει πλήθος πληροφοριών αλλά παραμένουν δύο αδιευκρίνιστα θέματα
1) Διόδια ?? πως γίνεται η πληρωμή ? διάβασα για κάποια κάρτα αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω που θα την προμηθευτώ
2) Επίσκεψη στο Πατριαρχείο. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να πάω με τα μέσα συγκοινωνίας από την Πλατεία Ταξίμ στο Πατριαρχείο ?
Ευχαριστώ.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Για πατριαρχειο λεωφορειο νο 99 ή 99Α και σταση Fener απο Εμινονου

Για πατριαρχειο λεωφορειο νο 99 ή 99Α και σταση Fener
Συγνωμη αυτα τα λεωφορεια ειναι απο Εμινονού (Γεφυρα Γαλατα) απο Ταξιμ το 55Τ ,, νομιζω και το 56Τ ισως να υπαρχουν και αλλα .... ρωτα λοιπον Fener ? Και θα σου λενε οι οδηγοι ναι ή οχι @DANAE1938
 
Last edited:

conyiap

Member
Μηνύματα
7
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους, την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύω οδικώς προς την Κωνσταντινούπολη, την οποία θα επισκεφτώ για πρώτη φορά, και έχω συγκεντρώσει πλήθος πληροφοριών αλλά παραμένουν δύο αδιευκρίνιστα θέματα
1) Διόδια ?? πως γίνεται η πληρωμή ? διάβασα για κάποια κάρτα αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω που θα την προμηθευτώ
2) Επίσκεψη στο Πατριαρχείο. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να πάω με τα μέσα συγκοινωνίας από την Πλατεία Ταξίμ στο Πατριαρχείο ?
Ευχαριστώ.
1. Διόδια. Τελευταία φορά επισκέφτηκα την Τουρκία τον Μάιο. Στα διόδια (προσωπικά δεν είδα πουθενά δυνατότητα να πληρώσεις με μετρητά) θα χρειαστείς το αυτοκόλλητο HGS το οποίο θα σου κολλήσουν στο εσωτερικό του παρμπρίζ. Μην περιμένεις να συναντήσεις τα πρώτα διόδια για να το προμηθευτείς. Εγώ το έβαλα μερικές εκατοντάδες μέτρα μετά τον τελωνειακό έλεγχο της τουρκικής πλευράς στα σύνορα. Υπάρχουν (τουλάχιστον υπήρχαν πριν 5 μήνες) 2 βενζινάδικα στα αριστερά δίπλα το ένα με το άλλο BP και Shell. Δεν υπάρχει νησίδα στη μέση οπότε εύκολα στρίβεις αριστερά. Εγώ πήγα στο δεύτερο και πήρα το αυτοκόλλητο (το τοποθέτησε κάποιος υπάλληλος) αφού έγραψε τα στοιχεία μου στον υπολογιστή. Τότε το είχα πάρει 36 λίρες, δηλαδή περίπου 12,59 Ευρώ με την ισοτιμία της 9/5/14. Με αυτό το ποσό μπορούσα να πάω στην Πόλη να επιστρέψω πίσω και να περάσω μπρος και πίσω περίπου 6 φορές από τις γέφυρες του Βοσπόρου. Άρα κάνεις λίρες στο ανταλλακτήριο μέσα στο κτίριο, αριστερά αφού περάσεις τον έλεγχο. Παρκάρεις και περπατάς πίσω λίγες δεκάδες μέτρα. Όσον αφορά το HGS mου έδωσαν επίσης ένα χαρτί με τυπωμένες διάφορες πληροφορίες που καλό είναι να το κρατήσεις. Το ΗGS αυτοκόλλητο το έχω κρατήσει οπότε την επόμενη φορά απλά θα το φορτίσω πληρώνοντας το αντίτιμο που επιθυμώ στον μοναδικό αριθμό που έχει πέον το HGS αυτοκόλλητό μου. Μην ξεχάσεις να βγάλεις από τον ασφαλιστή σου την πράσινη κάρτα. Βγαίνει σε λίγα λεπτά. Στον έλεγχο θα σου δώσουν ένα χαρτάκι με μία σφραγίδα για το αυτοκίνητο. Φύλαξέ το. Θα σου το ζητήσουν στην επιστροφή για Ελλάδα.
2. Πατριαρχείο. Η πλατεία ταξίμ είναι κοντά σχετικά με το Πατριαρχείο. Νομίζω πως είναι καλύτερα να πας με ταξί (τα οποία είναι φτηνά). Αν φοβάσαι πως θα σε κάνει βόλτες για να πληρώσεις παραπάνω (που δεν μου έχει τύχει ποτέ) κράτα ένα χάρτη της Πόλης ανοιχτό. Βρες που βρίσκεσαι και τσεκάρισε και τον προορισμό σου και δείξε του που θέλεις να πας για να καταλάβει ότι ξέρεις τις αποστάσεις.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Δεν θα περάσεις απλά καλά! Θα περάσεις υπέροχα!!!
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Ξέρει κάποιος να μου πει αν από Κήπους έως Tekirdag βρίσκεις διόδια??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom