Ryanair CHECK-IN ONLINE με την ryanair

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Στα τέλη Ιουνίου (Σάββατο απόγευμα) που πετάξαμε 4 άτομα Αθήνα - Θεσ/νίκη μας είπαν να παραδώσουμε τις αποσκευές επειδή η πτήση θα ήταν γεμάτη. Κι ετσι τις παραδώσαμε ακριβώς πριν μπούμε στο αεροπλάνο (κι όχι στο τσεκ ιν). Οταν φτάσαμε τις παραλάβαμε ευτυχώς χωρίς καθυστέρηση, σώες και αβλαβείς. Κατα την επιστροφή στα μέσα Ιουλίου (Τεταρτη βράδυ) η πτήση είχε τόσες κενές θέσεις που παρακαλούσαν τους επιβάτες να καθίσουν στις "καλές" που ήταν απούλητες!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Στα τέλη Ιουνίου (Σάββατο απόγευμα) που πετάξαμε 4 άτομα Αθήνα - Θεσ/νίκη μας είπαν να παραδώσουμε τις αποσκευές επειδή η πτήση θα ήταν γεμάτη. Κι ετσι τις παραδώσαμε ακριβώς πριν μπούμε στο αεροπλάνο (κι όχι στο τσεκ ιν). Οταν φτάσαμε τις παραλάβαμε ευτυχώς χωρίς καθυστέρηση, σώες και αβλαβείς. Κατα την επιστροφή στα μέσα Ιουλίου (Τεταρτη βράδυ) η πτήση είχε τόσες κενές θέσεις που παρακαλούσαν τους επιβάτες να καθίσουν στις "καλές" που ήταν απούλητες!
Οσες φορες (πολλές) πεταξα με ραιαν δεν χρειάστηκε να δωσω χειραποσκευή. Στην Aegean εδωσα ( γιατι βασικα βαριόμουνα να τη κουβαλαω πανω κατω). Αλλα την καμερα ή λαπτοπ αν εχεις μες στη βαλιτσα τα βγαζεις και τα παιρνεις μαζι σου πανω...
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Την επόμενη Τετάρτη στις 13/8 πετάω με Ryanair για πρώτη φορά. Είμαστε 2 άτομα και έχουμε προσθέσει και μια βαλίτσα 15kg έξτρα.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα πετάξουμε με Ryanair όπως είπα θέλω να ρωτήσω:
  1. Πότε μπορώ να κάνω το check in?
  2. Κλείνω συγκεκριμένη θέση ή όχι? Θα καθόμαστε μαζί και οι 2 αφού κλείσαμε με μια κρατηση τα εισιτήρια?
  3. Πόση ώρα νωρίτερα θα πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο αφού έχουμε να παραδώσουμε και μια βαλίτσα?
  4. Χρειάζεται κάτι άλλο μαζί εκτός απο το boarding pass και την ταυτότητα μας?
  5. Πρέπει να προσέξουμε κάτι άλλος, πέρα από το να χωράει η χειραποσκευή στο καλάθι τους?
  6. Η βαλίτσα που έχουμε πληρώσει μπορεί να είναι ανεξαρτήτων διαστάσεων, αρκεί να είναι έως 15kg, σωστά?
  7. Με την χειραποσκευή μπορώ να έχω και μια τσάντα στη πλάτη τύπου σχολική?
ευχαριστώ
 

phototraveler

Member
Μηνύματα
8
Likes
23
Την επόμενη Τετάρτη στις 13/8 πετάω με Ryanair για πρώτη φορά. Είμαστε 2 άτομα και έχουμε προσθέσει και μια βαλίτσα 15kg έξτρα.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα πετάξουμε με Ryanair όπως είπα θέλω να ρωτήσω:
  1. Πότε μπορώ να κάνω το check in?
  2. Κλείνω συγκεκριμένη θέση ή όχι? Θα καθόμαστε μαζί και οι 2 αφού κλείσαμε με μια κρατηση τα εισιτήρια?
  3. Πόση ώρα νωρίτερα θα πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο αφού έχουμε να παραδώσουμε και μια βαλίτσα?
  4. Χρειάζεται κάτι άλλο μαζί εκτός απο το boarding pass και την ταυτότητα μας?
  5. Πρέπει να προσέξουμε κάτι άλλος, πέρα από το να χωράει η χειραποσκευή στο καλάθι τους?
  6. Η βαλίτσα που έχουμε πληρώσει μπορεί να είναι ανεξαρτήτων διαστάσεων, αρκεί να είναι έως 15kg, σωστά?
  7. Με την χειραποσκευή μπορώ να έχω και μια τσάντα στη πλάτη τύπου σχολική?
ευχαριστώ
καλησπερααα-λοιπον νομιζω οτι 1-1,30 ωρα νωριτερα ειναι καλα να ειστε στο αεροδρομιο-πηγαινεις αμεσως στον κισσε για την παραδοση της βαλιτσας και μετα κατευθειαν στον ελεγχο οπου δειχνεις μονο την καρτα επιβιβασησ και στην πυλη της πτησης σου οπου χρειαζεται και η ταυτοτητα ,δεδομενου οτι κλεινει μιση ωρα πριν την απογειωση :)

ταξιδεψαμε 4 ατομα χωρις αγορα συγκεκριμενης θεσηςη και ειμασταν διπλα διπλα -το check in 7 μερες πριν την πτηση

στην χειραροπεσκευη δεν ξερω αν γνωριζεις τα αντικειμενα που επιτρεπονται και τι αφορα στην ποσοτητα των υγρων που μπορεις να μεταφερεις- σε καποια αεροδρομια ζητανε να τοποθετησουμε την βαλιτσα στο ειδικο κουτι σε αλλα παλι ουτε καν ζυγισμα περναμε ετσι-ειναι σε τι μερα θα πεσεις μαλλον-οσο αφορα τον σακο <Μία χειραποσκευή ανά επιβάτη* με βάρος έως 10 κιλά και μέγιστες διαστάσεις 55 cm x 40 cm x 20 cm, συν 1 μικρή τσάντα έως 35 x 20 x 20 cm.> τελευταια φορα παντως ειχα σχολικο σακο μαζι μου και περασα κανονικα

http://www.ryanair.com/gr/terms-and-conditions/regulations-checkedbaggage/
http://www.ryanair.com/gr/terms-and-conditions/regulations-cabinbaggage/
ελπιζω να βοηθησα
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Την επόμενη Τετάρτη στις 13/8 πετάω με Ryanair για πρώτη φορά. Είμαστε 2 άτομα και έχουμε προσθέσει και μια βαλίτσα 15kg έξτρα.
Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα πετάξουμε με Ryanair όπως είπα θέλω να ρωτήσω:
  1. Πότε μπορώ να κάνω το check in?
  2. Κλείνω συγκεκριμένη θέση ή όχι? Θα καθόμαστε μαζί και οι 2 αφού κλείσαμε με μια κρατηση τα εισιτήρια?
  3. Πόση ώρα νωρίτερα θα πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο αφού έχουμε να παραδώσουμε και μια βαλίτσα?
  4. Χρειάζεται κάτι άλλο μαζί εκτός απο το boarding pass και την ταυτότητα μας?
  5. Πρέπει να προσέξουμε κάτι άλλος, πέρα από το να χωράει η χειραποσκευή στο καλάθι τους?
  6. Η βαλίτσα που έχουμε πληρώσει μπορεί να είναι ανεξαρτήτων διαστάσεων, αρκεί να είναι έως 15kg, σωστά?
  7. Με την χειραποσκευή μπορώ να έχω και μια τσάντα στη πλάτη τύπου σχολική?
ευχαριστώ
Για το check in της επιστροφης μπορει να εχεις πρόβλημα γιατί είναι περαν του 7 ημερου και θα πρέπει να αγοράσεις θέσεις επιστροφής (10 ευρώ). . Πρίν ένα μήνα δεν κοίταγαν καθόλου χειραποσκεύες(μέγεθος, κιλά) . Εφόσον η κράτηση είναι για 2 άτομα θα σου δώσει αυτόματα διπλανές θέσεις με το check in. Καλό ταξίδι.....
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Τι εννοείς ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το check in της επιστροφής? Η αναχώρηση είναι για 13/8 και η επιστροφή για 22/8. Θα πρέπει να κάνω κάτι από εδώ? Είχα σκεφτεί να εκτυπώσω το boarding pass από την Ιταλία 7 ημέρες πριν την επιστροφή, δεν γίνεται?

Επίσης, 2 boarding pass δεν θα μου δώσει να εκτυπώσω όταν κάνω το check in?
 

phototraveler

Member
Μηνύματα
8
Likes
23
Τι εννοείς ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το check in της επιστροφής? Η αναχώρηση είναι για 13/8 και η επιστροφή για 22/8. Θα πρέπει να κάνω κάτι από εδώ? Είχα σκεφτεί να εκτυπώσω το boarding pass από την Ιταλία 7 ημέρες πριν την επιστροφή, δεν γίνεται?

Επίσης, 2 boarding pass δεν θα μου δώσει να εκτυπώσω όταν κάνω το check in?
καθε φορα μια καρτα επιβιβασης για το καθε ατομο ναι-απο οπου θελεις κανεις το check in-προσωπικα το ειχα κανει στον υπολογιστη του ξενοδοχειου οπου μεναμε και μου εκτυπωσαν απλα τις σελιδες :)
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Στις χειραποσκευές απαγορεύονται υγρά και τι άλλο? Γενικά μόνο ρούχα κλπ επιτρέπονται?

Κάτι που διάβαζα για σειρές προτεραιότητας, ποιος θα μπει πρώτος στο αεροπλάνο για να πιάσει θέση κλπ ισχύουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom