Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγώ δεν έκανα κάτι, μόνο όταν πλήρωσα τα εισιτήρια τα εκτύπωσα κιόλας. Το μέιλ με το boarding pass ήρθε προχτές από την airtickets μέσω της οποίας έκανα την κράτηση (με ονοματεπώνυμο υπεύθυνης κανονικά, πολύ ευγενική) και πράγματι το εκτύπωσα κι αυτό. Απλά μου έκανε εντύπωση, νόμιζα πως ήταν μόνο δική μου ευθύνη το τσεκ ιν , απόρησα βέβαια αλλά και ανακουφίστηκα που δεν χρειάστηκε να κάνω την διαδικασία .



jimp σε ευχαριστώ πάρα πολύ, μ' έβγαλες από μεγάλο άγχος με αυτήν την διευκρίνιση. :)
Κι επειδή με ρώτησες, φεύγω την Κυριακή. :xalara:
όταν έκανες την κράτηση σου ήρθε η επιβεβαίωση της κράτησης και όχι τα εισιτηρια. Σου ήρθε ένα μειλ με τον αριθμό κράτησης. Με αυτόν τον αριθμό κανονικά πρέπει να κάνει το τσεκ ιν. Αν σου το έκανε η aitickets(που δεν το έχω ξανακούσει) τότε δεν θα χρειαστεί να το κάνεις εσύ. Μήπως όμως σου ήρθε απλά ένα ενημερωτικό μειλ πως πρέπει να κάνεις τσεκ ιν; Για μπες στη σελίδα της εταιρείας να δοκιμάσεις να κάνει να δεις τι θα σου γράψει.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Αν αυτο που σου εστειλαν εχει νουμερο θεσης , τοτε πραγματι ειναι το boarding pass.Ειναι παραδοξο βεβαια να το εκαναν αυτοι για σενα, αλλα δεν μπορω να υποθεσω κατι αλλο.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
Ναι, την επιβεβαίωση των εισιτηρίων εκτύπωσα όταν τα πλήρωσα και προχθές ήρθε μέιλ με το boarding pass, με αριθμό θέσης, barcode, ημερομηνία και ώρα, όλα κανονικά. Δεν ήρθε ενημερωτικό μέιλ πως να κάνω εγώ τσεκ ιν, διάβασα εδώ μέσα την διαδικασία που χρειάζεται να γίνει και περίμενα. Κι εμένα μου φάνηκε παράδοξο, αλλά ίσως επειδή δεν ήθελα να επιλέξω εγώ θέση έγινε αυτόματα;
Θα μπω όμως να κάνω κι εγώ να δω τι θα γράψει...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Γεια σας γεια σας!
Αγχώνομαι όχι τόσο για τις διακοπές, λατρεύω όσα έχω διαβάσει και ανυπομονώ να τα δω από κοντά, αλλά τα διαδικαστικά και πρακτικά με έχουν τσακίσει. Να βρω ρούχα που θα αρμόζουν, να φτάσω στην ώρα μου, να βρω την πτήση μου… Το αεροπλάνο ποτέ δεν με φόβιζε, αλλά τώρα με όσα έχουν γίνει τελευταία… Να φτάσω καλά και σωστά στο ξενοδοχείο, να ειδοποιήσω την αδερφή μου ότι έφτασα, το βράδυ προσοχή μόνη κοπέλα σε ξένη χώρα, μη μου κλέψουν το κινητό, την κάρτα, την τσάντα, μη με χτυπήσουν τα παπούτσια, να θυμηθώ το check in και την εκτύπωση εδώ και στο Λονδίνο, θα προλάβω να τα κάνω όλα όσα θέλω;. Ουφ! Όμως δεν αλλάζω τα σχέδιά μου με τίποτα!!!

Αυτό όμως που με έχει αγχώσει το μέγιστο είναι το εξής: Όταν αγόρασα τα εισιτήρια μου εστάλησαν αμέσως και τα εκτύπωσα. Είχα μόνο την εντύπωση πως η μόνη εκκρεμότητα ήταν ότι έπρεπε το βράδυ πριν την πτήση να κάνω ηλεκτρονικό checkin ώστε να μου σταλεί η boarding pass την οποία και θα εκτύπωνα ώστε να την προσκομίσω στο αεροδρόμιο.
Η boarding pass όμως ήρθε προχθές χωρίς να κάνω κάτι, υποθέτω επειδή δεν είχα βάλει επιλογή θέσης.
Τους έστειλα e-mailμε την ερώτηση αν χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι άλλο κι αν θα γίνει το ίδιο και με την πτήση της επιστροφής, και μου απάντησαν ότι έκαναν εκείνοι check in για εμένα και ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να εκτυπώσω την boarding pass. Στην ερώτησή μου όμως για την επιστροφή μου είπαν επειδή θα πετάξω με την Aegean θα πρέπει να κάνω μόνη μου check in 48 ώρες πριν, και παρόλο που τους ρώτησα τον λόγο (εφόσον κινούμαστε στην ίδια λογική εισιτηρίου) δεν έλαβα απάντηση.

Τι λέτε, να αγχωθώ 100% ή να μείνω στο 95% ;
χαχα!! περασαν οι μερες ετσι?..με τοσες πληροφοριες που πηρες απο εδω ειναι σαν να εχεις παει ήδη στο Λονδινο..ετσι?...
Μην παρεις πολλά ρουχα, ο καιρός θα ειναι υπεροχος!...ενα τζινακι και 2-3 μπλουζακια...ετσι και αλλιώς θες να ψωνίσεις . Μην γεμίσεις την βαλιτσα απο εδώ... Ουτε αγχος να εχεις...και αν ησουν 18 χρονών και πηγαινες για σπουδες?? παλι μονη δεν θα ησουν ?? Εχει τοσο πολυ τουρισμό που θα εισαι αλλη μια στους πολλούς...Επισης ειμαι σιγουρη οτι απο τον ποδαροδρομο που θα ριχνεις , νωρίς θα επιστρεφεις το βραδυ στο ξενοδοχείο , οχι οπως ο @Triplover που γυρναγε τα ξημερώματα!!!:bleh: Επίσης το πολυ καλό ειναι οτι πας καπου και ολοι μιλάνε Αγγλικα, δεν θα νιώσεις σε καμμια περιπτωση αβολα , γιατι δεν θα δυσκολεύεσαι να ρωτάς και να καταλαβαίνεις . Οσα δεν προλάβεις να δεις, θα τα δεις την επομενη φορα, οι περισσότεροι γυρναμε ξανα :haha: και το ευχαριστιόμαστε καλλίτερα. Θα ειναι ενα υπεροχο ταξιδι, χαλάρωσε να το απολαύσεις, γιατι αν εισαι στη τσιτα δεν θα χαρεις τιποτα... Καλό ταξιδι κοπελιά!!:airplane:
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
Καλά, δεν χρειάστηκε να μπω να δοκιμάσω, το check in γίνεται και από την airtickets, το λέει και στην ιστοσελίδα τους και το επέλεξα και την ώρα της κράτησης, μου διέφυγε όμως εντελώς με όλα αυτά που επακολούθησαν και κρίμα που αγχώθηκα.

χαχα!! περασαν οι μερες ετσι?..με τοσες πληροφοριες που πηρες απο εδω ειναι σαν να εχεις παει ήδη στο Λονδινο..ετσι?...
Μην παρεις πολλά ρουχα, ο καιρός θα ειναι υπεροχος!...ενα τζινακι και 2-3 μπλουζακια...ετσι και αλλιώς θες να ψωνίσεις . Μην γεμίσεις την βαλιτσα απο εδώ... Ουτε αγχος να εχεις...και αν ησουν 18 χρονών και πηγαινες για σπουδες?? παλι μονη δεν θα ησουν ?? Εχει τοσο πολυ τουρισμό που θα εισαι αλλη μια στους πολλούς...Επισης ειμαι σιγουρη οτι απο τον ποδαροδρομο που θα ριχνεις , νωρίς θα επιστρεφεις το βραδυ στο ξενοδοχείο , οχι οπως ο @Triplover που γυρναγε τα ξημερώματα!!!:bleh: Επίσης το πολυ καλό ειναι οτι πας καπου και ολοι μιλάνε Αγγλικα, δεν θα νιώσεις σε καμμια περιπτωση αβολα , γιατι δεν θα δυσκολεύεσαι να ρωτάς και να καταλαβαίνεις . Οσα δεν προλάβεις να δεις, θα τα δεις την επομενη φορα, οι περισσότεροι γυρναμε ξανα :haha: και το ευχαριστιόμαστε καλλίτερα. Θα ειναι ενα υπεροχο ταξιδι, χαλάρωσε να το απολαύσεις, γιατι αν εισαι στη τσιτα δεν θα χαρεις τιποτα... Καλό ταξιδι κοπελιά!!:airplane:
Φίλη Vegerazaros νερό οι μέρες! Μέσα στο μυαλό μου είσαι; Ό,τι είπες το έχω πει είτε στους άλλους για να ηρεμήσουν είτε στον εαυτό μου για να ηρεμήσω εγώ! :icon_redface:

Ευχαριστώ και για τις συμβουλές και για τις ευχές, για όλα!!! :)
Πάω να φτιάξω βαλίτσα! :clap:
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δηλαδή τώρα είναι Λονδίνο; Kοπελιά, αναμένουμε νέα. Όχι αναγκαστικά τώρα... είπε αυτή που το διαδίκτυο το είχε του πεταμού στο ταξίδι της ;)
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
Γύρισα!!!!! :klaps:
Δόξα τω Θεό καλά πήγα καλά ήρθα, κι όσο για το Λονδίνο τι να πω για να μην γίνω γραφική; Θα το πω και δεν με νοιάζει: το ερωτεύτηκα το ερωτεύτηκα το ερωτεύτηκα !!!!
Vegerazaros και mel όπως τα λέτε, μόνη σαν το λεμόνι :clap:, πεζοπορία, φωτογραφίες, ψώνια και με καμία διάθεση να ασχοληθώ με το ίντερνετ :bleh: !
Ένα είναι σίγουρο, του χρόνου θα ξαναπάω :D ( με παρέα όμως) και μόλις καταλήξω σε ημερομηνίες θα κοιτάξω για εισιτήρια και ξενοδοχείο αμέσως (να εξοικονομήσω από εκεί για να τα χαλάσω αλλού :haha: )!
Μόλις χαλαρώσω λίγο γενικώς θα μπω και στις λεπτομέρειες...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλώς επέστρεψες λοιπόν και περιμένουμε νέα. Αναρωτιέμαι αν έκανες όλα όσα ήθελες ή και περισσότερα (προσωπικά μπορούσα να κάνω περισσότερα απ'όσα είχα σχεδιάσει, γι'αυτό το λέω)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
περιμένω και εγώ περισσότερες πληροφορίες. πότε δεν ξέρεις.....
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
Επέστρεψα εντός των πυλών και πάλι οπότε στρώνομαι να γράψω.........
Αχ! Τι να πρωτοπώ για το Λονδίνο... Κλείνω τα μάτια και οι πρώτες εικόνες που μου έρχονται είναι από εκεί... Μου άρεσε πολύ, σαν γενική εντύπωση μου άφησε την καλύτερη και το λέω με κάθε ειλικρίνεια σε όποιον τύχει να ενδιαφέρει. Οι άνθρωποι, τα τοπία, τα κτίρια, η καθαριότητα, η οργάνωση με κέρδισαν. Καιρός; Δεν το συζητώ, καλοκαίρι πραγματικό! Έβρεξε μόνο δυο νύχτες αλλά το πρωί ο ουρανός ήταν καταγάλανος και έκανε πολλή ζέστη.
Φυσικά υπήρχαν και αρνητικά αλλά λιγότερα, πάντα από την δική μου πλευρά μιλώντας, τα οποία θα αναλύσω επίσης εν καιρώ.
Λόγω του προγράμματος και της οργάνωσης που είχα κάνει θεωρώ ότι είδα και έκανα πάρα πολλά, ήμουν πολύ άνετη στο χρόνο μου , και σίγουρα υπήρξαν ευκαιρίες που θα μπορούσα να κάνω και περισσότερα, αλλά υπήρξαν και παράγοντες που δεν είχα υπολογίσει από την αρχή και με εμπόδισαν να κάνω μερικά από αυτά που είχα προγραμματίσει.
Σε τελευταία ανάλυση δεν μετάνιωσα στιγμή που πήγα μόνη, χωρίς οργανωμένο γκρουπ εννοώ και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει το ίδιο δίλημμα που είχα κι εγώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom