Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
:) Οκ Echo2011, χαίρομαι που το διευκρίνισες!

Προς όλους: Πάντως μας επιβεβαιώνει και το google! Δεν υπάρχει σαν τη Χαλκιδική, λέμε, δεν υπάρχει χαχα! Χιούμορ κάνω, ε; Και η φωτογραφία τυχαία σήμερα έπεσε μπροστά μου. Αυτά, δεν ξαναμιλάω σε αυτό το νήμα, χάλια η Χαλκιδική, χάλια, πείτε ό,τι θέλετε α μα πια θα πάω να μεταναστεύσω αλλού (εξίσου όμορφα με τη Χαλκιδική) να ησυχάσω ωφουυυυυυ :)
Πάντως ναι σαν τη Χαλκιδική δεν έχει. Έχει καλύτερα :p (trolling mode)
edit: Τώρα το είδα ότι βρήκες τη φωτογραφία κάπου. Ψάρωσα, νόμιζα ότι όντως έβγαζε έτσι το google :lol: Λλλαμόγιο :bleh:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mel

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδάκια, παρατήρησα ότι πάμε να εκτροχιαστούμε στα τελευταία μηνύματα. Ας κρατήσουμε λίγο τα προσχήματα για να μην πάει το θρεντ για βρούβες :p
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Άρτι αφιχθείσα εκ Νέας Υόρκης παιδιά κι ένα έχω να σας πω...Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει!!!!
Εντάξει, προφανώς κάνω πλάκα, αλλά επειδή είχα πολλές μέρες να μπω και έπαθα μια πλάκα με το πως εξελίχθηκε η συζήτηση, θα ήθελα να επαναλάβω κάνα δυο πράγματα. Το να συγκρίνεις δυο (ή και περισσότερα) μέρη πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά ατυχές, καθώς αν δεν μιλάμε για μέρη που έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά, πάντα θα υπάρχει μια διαφορετική και όχι απαραίτητα λανθασμένη άποψη απ' τη δική σου. Θεωρώ τόσο ατυχές να συγκρίνεις την (όποια) Χαλκιδική με την (όποια) Σαντορίνη, όσο το να συγκρίνεις το μπλε με το κόκκινο. Τι να κάνουμε, σε άλλους αρέσει το μπλε, σε άλλους το κόκκινο. Θέμα αισθητικής είναι. Ό,τι ισχύει για μένα δεν είναι απαραίτητο να ισχύει και για κάποιον άλλο.
Όσες υπερβολές έχω συναντήσει σε "επαγγελματίες" στη Χαλκιδική, άλλες τόσες έχω συναντήσει στα διάφορα (δημοφιλή και μη) νησιά, κι έχω γυρίσει σε ουκ ολίγα. Η μόνη διαφορά είναι ότι στη Χαλκιδική είναι, λόγω έκτασης αναλογικά περισσότερα και τα κακά και τα καλά. Ευτυχώς εμείς που ερχόμαστε από Θεσσαλονίκη, επειδή είναι πολύ κοντά μας, τα μαθαίνουμε εύκολα και κανονίζουμε την πορεία μας. Για τους πιο μακρινούς, προτείνω καλύτερη έρευνα αν αποφασίσουν να έρθουν. Αλλά αυτό φαντάζομαι θα πρέπει να το κάνουν όπου κι αν αποφασίσουν να πάνε.
Όσο κακός είναι ο τοπικισμός, τύπου "τα δικά μας είναι τα καλύτερα", άλλο τόσο κακό είναι το να απορρίπτεις κατά τεκμήριο οτιδήποτε είναι κοντά σου. Δε μπορεί, ανάμεσα στα τόσα χάλια, κάτι καλό θα υπάρχει...
Συζητούσα κάποτε με ένα φίλο μου και διαφωνούσαμε για το ποια είναι η πιο όμορφη πόλη της Ευρώπης. Παρίσι υποστήριζα εγώ, Λονδίνο αυτός. Στην παρέα ήταν κι ένας τρίτος φίλος ο οποίος δε μιλούσε. Ο φίλος μου που υποστήριζε το Λονδίνο τον ρώτησε τι θεωρούσε για το θέμα και η απάντησή του ήταν η εξής: "έχω βαρεθεί να ακούω να μαλώνουν για το ποια είναι η δεύτερη πιο όμορφη πόλη της Ευρώπης..." "ορίστε;", είπαμε και οι δύο. Κι αυτός μας απάντησε ότι η πιο όμορφη πόλη της Ευρώπης είναι το Βερολίνο.
@mel Διάβασα με μεγάλη συγκίνηση τα σχόλιά σου σε σχέση με το ξεπούλημα της Χαλκιδικής. Εκνευρίστηκα αφόρητα όταν έμαθα πόσες κι ποιες παραλίες έχουν βγει στο σφυρί. Ας προσθέσω στο παραπάνω και την επικείμενη και ήδη αρχθείσα καταστροφή στα δάση της Βόρειας Χαλκιδικής από την "Ελληνικός Χρυσός ΑΕ" και ό,τι μπορεί αυτό να συνεπάγεται...
Επιφυλάσσομαι να σας περιγράψω σύντομα το πώς πέρασα στη Νέα Υόρκη. Θα δώσω αρκετές συμβουλές για να αποφευχθεί να πάει κανείς εκεί, να μην περάσει καλά, να το σχολιάσει και να πέσουμε όλοι να τον φάμε επειδή δε βρήκε καλό ξενοδοχείο, καλό φαΐ κλπ... και προτιμάει συνεπώς την Καβάλα από τη Νέα Υόρκη.
Και τώρα σας αφήνω και πάλι. Ετοιμάζομαι να φύγω για Χαλκιδική για να απολαύσω όσο μπορώ ακόμα την απίστευτη παραλία του Παλιουρίου, μέχρι την Κυριακή που επιστρέφω στην πραγματικότητα (δουλειά, παιδιά, σκυλιά, γατιά κλπ κλπ). Άλλωστε δεν ξέρω αν θα έχω τη δυνατότητα και του χρόνου να την απολαύσω μιας που έχει ήδη πουληθεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ στον κο Σαββίδη... Καλή συνέχεια!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Δεν νομιζω οτι πρεπει να γινει θεμα κοντρας και διαφωνιας ποια περιοχη της ελλαδος ειναι καλυτερη . εδω πρωτα πρεπει να βρουμε ποιο ποδι της χαλκιδικης ειναι καλυτερο οπου φυσικα οι γνωμες ειναι απειρες και μετα θα δουμε την κοντρα με την .... σαντορινη .
Για μενα ολα ειναι υπεροχα και το καταλαβαινουμε ολοι , οτι η ελλαδα εχει πολλλλλλες φυσικες ομορφιες ( βουνα , θαλασσες , νησια , ιστορια κλπ ) .
Οσο αφορα την χαλκιδικη θα πω οτι εκτος απο ωραιες θαλασσες , εχει ορεινα χωρια , ιστορια και το αγιο ορος ...ομως εχει προσελκυσει πολλλλους επιχειρηματιες της ...αρπαχτης και ετσι διδεται μια πολυ κακη εντυπωση ακομη και στους ...θεσσαλονικιους .
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Άρτι αφιχθείσα εκ Νέας Υόρκης παιδιά κι ένα έχω να σας πω...Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει!!!!
@mel Διάβασα με μεγάλη συγκίνηση τα σχόλιά σου σε σχέση με το ξεπούλημα της Χαλκιδικής. Εκνευρίστηκα αφόρητα όταν έμαθα πόσες κι ποιες παραλίες έχουν βγει στο σφυρί. Ας προσθέσω στο παραπάνω και την επικείμενη και ήδη αρχθείσα καταστροφή στα δάση της Βόρειας Χαλκιδικής από την "Ελληνικός Χρυσός ΑΕ" και ό,τι μπορεί αυτό να συνεπάγεται...
Επιφυλάσσομαι να σας περιγράψω σύντομα το πώς πέρασα στη Νέα Υόρκη. Θα δώσω αρκετές συμβουλές για να αποφευχθεί να πάει κανείς εκεί, να μην περάσει καλά, να το σχολιάσει και να πέσουμε όλοι να τον φάμε επειδή δε βρήκε καλό ξενοδοχείο, καλό φαΐ κλπ... και προτιμάει συνεπώς την Καβάλα από τη Νέα Υόρκη.
Και τώρα σας αφήνω και πάλι. Ετοιμάζομαι να φύγω για Χαλκιδική για να απολαύσω όσο μπορώ ακόμα την απίστευτη παραλία του Παλιουρίου, μέχρι την Κυριακή που επιστρέφω στην πραγματικότητα (δουλειά, παιδιά, σκυλιά, γατιά κλπ κλπ). Άλλωστε δεν ξέρω αν θα έχω τη δυνατότητα και του χρόνου να την απολαύσω μιας που έχει ήδη πουληθεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ στον κο Σαββίδη... Καλή συνέχεια!
Καλώς γύρισες! Το Παλιούρι είναι η αγαπημένη μου παραλία από το 1990 που το πρωτοείδα(ίσως το αναγνώρισες σε μια από τις φωτο που έβαλα. Πού έχει μόνο θαλασσινό τέλειο διάφανο νερό; εκεί) και είμαι κυριολεκτικά λυπημένη. Σε παρακαλώ, αν μάθεις τίποτα τώρα που θα πας, πες μου. Ξέρω ότι πουλήθηκε στον ρωσοπόντιο αλλά ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω. Δηλαδή του χρόνου θα πάμε στο Ξενία και ή θα έχει μπετά ή θα έχει είσοδο ή ίσως και καθόλου είσοδο γιατί θα είναι πριβέ για τους ενοίκους του (φαντάζομαι) νέου ξενοδοχείου; Η υπόθεση μου προκαλεί νεύρα και απαισιοδοξία. Αγόρασε και το Γλαρόκαβο; Δεν μπορώ να το διανοηθώ...
Υγ. για όσους δεν το γνωρίζουν, ο ρωσοπόντιος που λέω μόλις το 2013 απέκτησε ελληνική υπηκοότητα. Αρνούμαι να αναφερθώ σ'εκείνον λέγοντας το όνομά του. Δεν είμαι φανατική με εθνικά θέματα ούτε ρατσίστρια αλλά το ότι απέκτησε ελληνική υπηκοότητα τόσο πρόσφατα το συνδέω με τη δραστηριότητά του, δλδ ότι δεν το έκανε από αγάπη για την πατρίδα. Στο μυαλό μου έρχονται διάφοροι ρωσοπόντιοι που ακόμη κι εδώ μιλούν ρώσικα και θυμώνουν άμα τους λέμε ρωσοπόντιους και αντιπροτείνουν το "ελληνοπόντιος". Πού μωρέ Έλληνας, όταν δε μιλάς καν τη γλώσσα; Δηλαδή εγώ, αν πήγαινα μετανάστρια στη Γαλλία, θα μιλούσα γαλλικά όταν θα βρισκόμουν με άλλους Έλληνες; Ελληνικά θα μιλούσα. Ε εδώ αυτοί, παρ'όλο που έκλεισαν 20 χρόνια εδώ, όταν είναι μόνοι τους (πχ στα αποδυτήρια στο γυμναστήριο), ρωσικά μιλάνε. Ξέρω, άσχετο, αλλά με καίει, θυγγνώμη...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Οι ρίζες τους μπορεί να είναι από τον πόντο αλλά γενικά αρέσει σε όλους να μιλάνε με την γλώσσα που σκέφτονται.Αυτοί προφανώς σκέφτονται στα Ρωσικά γιατί έζησαν πολλά χρόνια εκεί και γεννήθηκαν πολλοί εκεί οπότε τους είναι πιο εύκολο να μιλάνε σε αυτή την γλώσσα γιατί αυτήν την γλώσσα τους έμαθαν από μικρούς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.970
Πού μωρέ Έλληνας, όταν δε μιλάς καν τη γλώσσα; Δηλαδή εγώ, αν πήγαινα μετανάστρια στη Γαλλία, θα μιλούσα γαλλικά όταν θα βρισκόμουν με άλλους Έλληνες; Ελληνικά θα μιλούσα. Ε εδώ αυτοί, παρ'όλο που έκλεισαν 20 χρόνια εδώ, όταν είναι μόνοι τους (πχ στα αποδυτήρια στο γυμναστήριο), ρωσικά μιλάνε. Ξέρω, άσχετο, αλλά με καίει, θυγγνώμη...
Αφού σε καίει, γιατί πας σε γυμναστήριο με ρωσοπόντιους; Άσε που έχουν και φοβερές επιδόσεις στη γυμναστική. Σ' αυτά που πάνε μόνο ελληνικοί έλληνες δεν θα κομπλάρεις κιόλας.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οι ρίζες τους μπορεί να είναι από τον πόντο αλλά γενικά αρέσει σε όλους να μιλάνε με την γλώσσα που σκέφτονται.Αυτοί προφανώς σκέφτονται στα Ρωσικά γιατί έζησαν πολλά χρόνια εκεί και γεννήθηκαν πολλοί εκεί οπότε τους είναι πιο εύκολο να μιλάνε σε αυτή την γλώσσα γιατί αυτήν την γλώσσα τους έμαθαν από μικρούς.
Δεν έχεις άδικο αλλά από την άλλη τόσα χρόνια εδώ... Πχ μια είναι 45 κι ήρθε εδώ το 1991... ε 23 χρόνια εδώ είναι κι είναι από τα 22 της. Βασικά πιστεύω επιθυμία τους θα έπρεπε να είναι.

Αφού σε καίει, γιατί πας σε γυμναστήριο με ρωσοπόντιους; Άσε που έχουν και φοβερές επιδόσεις στη γυμναστική. Σ' αυτά που πάνε μόνο ελληνικοί έλληνες δεν θα κομπλάρεις κιόλας.
Δε σε καταλαβαίνω :shock:
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Πολύ σουρεάλ το θέμα... ρωσοπόντιοι που δεν μιλάνε καλά τα ελληνικά (απαπαπαπα) και μας παίρνουν τις παραλίες μας!! (εμ βέβαια καλύτερα να εκμεταλλεύτεται το Παλιούρι ο Ναυαγός και η Λευκή άμμος παρά ο βρωμορωσοπόντιος ο Σαββίδης). Και λίγο κερασάκι με τον κακούργο το χρυσό που καταστρέφει τη πανέμορφη βορειοανατολική χαλκιδική μας και τα μελίσσια της!

Ναι.. ναι για τη Χαλκιδική μιλάμε, αυτόν τον επίγειο οικολογικό παράδεισο με τα σκουπίδια και τα αυθαίρετα να έχουν πνίξει σχεδόν κάθε τετραγωνικό της χιλιόμετρο. Και από ανθρώπους που μιλάνε τέλεια τα ελληνικά παρακαλώ!

ΥΓ και όχι δεν κλείνει καμία παραλία, η πρόσβαση σε όλες τις παραλίες είναι ελεύθερη για όλους. Και στου Σαββίδη στο Παλιούρι και στου Μεντεκίδη στον Αηγιάννη κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom