Επιλογή προορισμού Ιούλιο-Αύγουστο

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ευχαριστω για την απάντηση σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λατινική Αμερική καλοκαιριάτικα με λιγότερα από 2 χιλιάρικα στην καλύτερη θα είσαι στο όριο.

Για σαφάρι καλοκαιριάτικα επίσης δε θα πήγαινα, για Ινδίες, Ιράν κλπ άστο μην πεθάνεις από τη ζέστη, στο Νεπάλ θα γίνεις μούσκεμα. Η Κίνα λιώνει τέτοιους μήνες, στην Ινδονησία πήγες...


Μογγολία; (δεν έχω πάει αλλά υποθέτω ο καιρός είναι καλός)
Το Βιετνάμ γίνεται και παρότι έχει κάποια θέματα με καιρό... εκεί πάντα έχει, ανάλογα με το σε ποιο κομμάτι του βρίσκεσαι.
Βόρειο Αμερική είσαι καλά από πλευράς καιρού και βγαίνεις με συντήρηση και οικονομικά, π.χ. ένα ΝΥ 5-Ουάσινγκτον 2 και Λας Βέγκας 3 μαζί βγαίνουν 10 μέρες, με ένα εισιτήριο 700 ευρώ έχεις 1300 να ξοδέψεις σε 10 μέρες δηλαδή ημερήσιο μπάτζετ 173 δολάρια αν δεν κατακερματιστεί το ευρώ, καλή λύση φαίνεται (και οι πτήσεις για Βέγκας αν κλειστούν νωρίς είναι φτηνές). Θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις στα καταλύματα και τα ψώνια, αλλά βγαίνει.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Σ ευχαριστω πολυ Yorgos για τις συμβουλες. Η αλήθεια είναι οτι στην Νεα Υορκη εχω παει, αλλα ευχαριστως θα ξαναπηγαινα μια που και η παρεα μου δεν εχει παει. Μογγολια δεν με εξιταρει σαν σκεψη.Για το Βιετναμ σε ποιο κομματι του αναφερεσαι για αυτους τους μηνες? Αν εχεις και αλλες ιδεες θα ηθελα να μου τις πεις αν δεν σου κανει κοπο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Βόρειο Αμερική είσαι καλά από πλευράς καιρού και βγαίνεις με συντήρηση και οικονομικά, π.χ. ένα ΝΥ 5-Ουάσινγκτον 2 και Λας Βέγκας 3 μαζί βγαίνουν 10 μέρες, με ένα εισιτήριο 700 ευρώ έχεις 1300 να ξοδέψεις σε 10 μέρες δηλαδή ημερήσιο μπάτζετ 173 δολάρια αν δεν κατακερματιστεί το ευρώ, καλή λύση φαίνεται (και οι πτήσεις για Βέγκας αν κλειστούν νωρίς είναι φτηνές). Θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις στα καταλύματα και τα ψώνια, αλλά βγαίνει.
Όλα καλά κι όλα ωραία αλλά...
1. Στο Βέγκας Ιούλιο, Αύγουστο δεν πας ούτε δεμένος... από 39 και πάνω η θερμοκρασία... εντελώς λάθος εποχή... και
2. Αν έχεις 173$ δολάρια μπάτζετ την ημέρα στη Ν.Υόρκη, αν ξεφύγεις λιγουλάκι, δεν σε φτάνουν ούτε για ξενοδοχείο...

Συνεπώς, αν διαλέξεις Αμερική, ξέχνα το Vegas και περιορίσου μόνο στη Ν.Υόρκη... εκεί τα 2.000€ μπάτζετ υπολόγιζε θα σε φτάσουν οριακά και με τσιγκουνιές για μια εβδομάδα και φυσικά μόνο αν βρεις εισιτήριο γύρω στα 700€...
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Σ ευχαριστω και σενα Traveller. Επειδη οπως προανεφερα εχω παει Νεα Υορκη και δεν θα ειναι η πρωτη μου επιλογη, θα το εκτιμουσα αν ειχες και συ να μου προτεινεις καποιον αλλον προορισμο με ευχαριστο κλιμα για Ιουλιο-Αυγουστο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ν.Α. Ασία (Μυανμάρ, Ταϋλάνδη, Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη), διάλεξε και πάρε, όχι κατ'ανάγκη έναν προορισμό, αλλά και οποιονδήποτε συνδυασμό με φτηνές πτήσεις. Με 2000 χιλιάρικα και 15 μέρες είσαι χλιδάτος...
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
ενδεικνυται ο καιρος για αυτους τους προορισμους GTS ?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
4 καλοκαίρια εκεί δε συνάντησα το παραμικρό πρόβλημα....αν θες νησιά και θάλασσα μόνο να προσέξεις την εποχή.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
εννοεις οτι στα νησια θα εχει βροχες?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εννοώ ότι σε κάποια νησιά η θάλασσα θα είναι τρικυμιώδης, π.χ. Πουκέτ και πέριξ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς Βέγκας και ΝΥ πήγαμε Ιούλιο. Στο Βέγκας σπάνια είσαι εκτός air condition διότι εκτός κτιρίων δεν έχει και τίποτε να δεις (τα "αξιοθέατα" είναι όλα εντός των τοίχων και το βραδάκι οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά για σουλάτσο στο strip, πρωί και να το κάνεις το σουλάτσο δε θα δεις τίποτε απολύτως) και έτσι όπως είναι to Vegas... μάλλον δε θα είσαι και πολύ ξύπνιος κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το μπάτζετ μας ήταν αρκετά κάτω από τα 173$ που έχετε εσείς και κάναμε όλα όσα θέλαμε, συμπεριλαμβανομένης της ΝΥ, γενικώς τη βρήκαμε φτηνή την Αμερική σε σύγκριση με τις ακριβές ευρωπαϊκές χώρες. Φυσικά μπορείς να κάνεις και το νεόπλουτο και να ξοδέψεις τα τριπλάσια, αλλά δεν το βρίσκω απαραίτητο ούτε και νομίζω να είναι ο σκοπός σας τέτοιες εποχές.

Πάντως αφού έχεις πάει ΝΥ, ίσως θα μπορούσες να πας αλλού, εγώ αυτό θα έκανα. Εμείς κάναμε και road trip ΝΔ πολιτείες με Γιούτα, Κολοράντο, Νιου Μέξικο, Αριζόνα και Νεβάδα (πάλι Ιούλιο), μπορείς να βρεις τη σχετική ιστορία. Εξαιρετική φύση, αρκετή ιστορία, ωραία αρχαία, Ινδιάνοι, καταπληκτικό δίκτυο, σχεδόν μηδέν τουρισμός (!) και με τόσο χρόνο που έχετε μπροστά σας μπορείτε να βρείτε καλό αεροπορικό και πάμφθηνη ενοικίαση αυτοκινήτου.

Κι ο Καναδάς βγαίνει στο μπάτζετ σας, ανάλογα πάντα με το τι σκοπεύετε να κάνετε.

Γενικως πάντως το θέμα καιρού παρότι είναι παράγοντας, δεν είναι καθοριστικό για μένα. Π.χ. στο Μεξικό οι Έλληνες πηγαινουν κυρίως καλοκαίρι, ομοίως και στην Κούβα. Κάνει περισσότερη ζέστη, πέφτει και καμιά έξτρα βροχή, αλλά όλοι καλά περνάνε, δεν είναι απαγορευτικό (και το Μεξικό είναι σαφώς εντός του μπάτζετ σου). Υπάρχουν και πιο heavy καταστάσεις (οι μουσώνες της Ασίας π.χ. όπου η βροχή μπορεί να κραταέι για ώρες, είναι εκνευριστική και η μουσκεμίλα καθιστά πολλές δραστηριότητες αδύνατες), αλλά για τους περισσότερους προορισμούς δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο νομίζω ότι νομίζεις (και μπορεί να κάνω λάθος).

http://www.selectiveasia.com/vietnam-holidays/weather/july
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom