Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Εκδρομή στα Δυτικά Βαλκάνια-ερωτήσεις

BABIS bat

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ιούλιος 2014
Roadtrip Βαλκάνια
Να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους σύμφωνα με την εμπειρία μου:
Σκόπια, Σερβία,Κροατία, Σλοβενία,Μαυροβούνιο, Η Ελληνική ΤΑΥΤΟΤΗΑ νέου τύπου είναι αποδεκτή.
Στο Κόσοβο ΌΧΙ. Θέλουν Διαβατήριο ( ζητούν ταυτότητα με βιομετρικά στοιχεία και οι ελληνικές δεν τα έχουν).
Επίσης Βουλγαρία ,Ρουμανία ελληνική ταυτότητα αποδεκτή.
 

giannispapman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους,
Τέλος Αυγούστου ξεκινάμε 11ήμερο road trip με αφετηρία Αθήνα. Σκοπεύουμε να φτάσουμε μέχρι τις λίμνες του Plivice και να δούμε όσο περισσότερο από Κροατία και Μαυροβούνιο. Έχω τα εξής δύο διλήμματα και θέλω τις συμβουλές σας μιας και το έχετε γυρίσει το ζήτημα. Πρώτον να ανέβω από Αλβανία ή από Μακεδονία για να γλιτώσω τους δρόμους; Σκοπεύω να κάνω πρώτη διανυκτέρευση κοντά στα σύνορα και να είμαι το επόμενο απόγευμα Μαυροβούνιο. Δεύτερον, δεδομένου του ενδεκαήμερου και ότι δεν πάμε για μπάνια αλλά πρωτίστως να δούμε, πιστεύετε ότι πρέπει να μπει παράκαμψη Βοσνία, και αν ναι τι (Mostar, Sarajevo); Τι ενδεικτικό πρόγραμμα διανυκτερεύσεων θα μου βγάζατε με δεδομένο 1η νύχτα σύνορα (πχ Καστοριά) [..] 12η Αθήνα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οταν λες Μακεδονια εννοεις τι?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπέρα σε όλους,
Τέλος Αυγούστου ξεκινάμε 11ήμερο road trip με αφετηρία Αθήνα. Σκοπεύουμε να φτάσουμε μέχρι τις λίμνες του Plivice και να δούμε όσο περισσότερο από Κροατία και Μαυροβούνιο. Έχω τα εξής δύο διλήμματα και θέλω τις συμβουλές σας μιας και το έχετε γυρίσει το ζήτημα. Πρώτον να ανέβω από Αλβανία ή από Μακεδονία για να γλιτώσω τους δρόμους; Σκοπεύω να κάνω πρώτη διανυκτέρευση κοντά στα σύνορα και να είμαι το επόμενο απόγευμα Μαυροβούνιο. Δεύτερον, δεδομένου του ενδεκαήμερου και ότι δεν πάμε για μπάνια αλλά πρωτίστως να δούμε, πιστεύετε ότι πρέπει να μπει παράκαμψη Βοσνία, και αν ναι τι (Mostar, Sarajevo); Τι ενδεικτικό πρόγραμμα διανυκτερεύσεων θα μου βγάζατε με δεδομένο 1η νύχτα σύνορα (πχ Καστοριά) [..] 12η Αθήνα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συγνώμη Γιάννη αλλά θα το γράψω δε κρατιέμαι...αν αρχίσαμε να αποκαλούμε οι Έλληνες,τα Σκόπια Μακεδονία κλάφ'τα Χαράλαμπε!Π.Γ.Δ.Μ κι αυτό με το ζόρι!Στο γράφω με καλή διάθεση και χωρίς παρεξήγηση.
Για τα ερωτήματα σου τώρα επειδή πριν λίγες μέρες επέστρεψα από ανάλογο ταξίδι έχω να σου πω τα εξής,οι δρόμοι και η κατάσταση γενικά στην Αλβανία δεν παλεύονται.Φάγαμε τρελό πακέτο στην επιστροφή τόσο που κάποια στιγμή ειχαμε τρελαθεί τόσο που ψάξαμε σύνορα για να μπούμε στη χώρα των Σκοπίων όπου οι δρομοι είναι αισθητά καλύτεροι και η κίνηση ελάχιστη.Είχαμε διασχίσει τα Σκόπια στην άνοδο για Σερβία και ηταν πολύ καλά τα πράγματα,τρεις ώρες από άκρη σε άκρη.Όσο μπορείς απέφυγε Αλβανία αν και για Μαυροβούνιο νομίζω δεν είναι εντελώς εφικτό.
Αν τελικά πάτε από Σκόπια θα σου πρότεινα να διανυκτερευσετε στη Λίμνη Οχρίδα αντί για Καστοριά.
Το Μόσταρ μη το χάσεις και τους καταράκτες Kravice επίσης που είναι στο δρόμο σας και μπορείτε να βουτήξετε.
 

giannispapman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Τη χώρα τη συγκεκριμένη την ονομάζουμε ΠΓΔΜ στην Ελλάδα και σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο Μακεδονία. Παρόμοιο πρόβλημα υπάρχει με περιοχές που κάποτε κατοικούταν από ελληνόφωνους πληθυσμούς και ως λαός συνεχίζουμε να τις ονομάζουμε όπως μάθαμε (Κωνσταντινούπολη-Ιστανμπούλ). Ας λέει ο καθένας τον τόπο όπου ζει όπως του αρέσει.
Αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα. Νομίζω γίνεται να πιάσω Μαυροβούνιο από Κόσοβο και να γλιτώσω Αλβανία. Τους καταρράκτες του Kravice τώρα που τους είδα δε νομίζω ότι μπορώ να τους αποφύγω. :) Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα περιμένω να μαζέψω κι άλλες.

Οταν λες Μακεδονια εννοεις τι?
https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=macedonia
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Γιάννη με όλο το σεβασμό αλλά τι σχέση έχει η Κωνσταντινούπολη η οποία ιδρύθηκε από τον Βασιλιά Κωνσταντίνο απο τον οποίο και πήρε το ονομά της και που μετά την άλωση την ονόμασαν οι Τούρκοι Ινσταμπούλ παράφραση του εις την Πόλιν με το γεγονός ότι ένα κομμάτι Σλάβων της πρώην Γιουγκοσλαβικής ένωσης διατείνονται ότι είναι Μακεδόνες???????
 

giannispapman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ρε παιδιά δεν ήθελα να ανοίξουμε κουβέντα περί ιστορίας. Οι πόλεις αλλάζουν ονόματα, χώρες γεννιούνται και διαλύονται και εμείς περνάμε για να κουβεντιάζουμε αν το ονομάζουμε έτσι ή αλλιώς. Τα ονόματα είναι για να ξεχωρίζουμε κάτι από κάτι άλλο. Η συγκεκριμένη περιοχή κάποτε άνηκε στην αυτοκρατορία που ονομαζόταν Μακεδονία και αν θέλουν να τα λεν έτσι τα χωράφια τους ας τα λένε έτσι. Στην Πόλη υπήρχαν κάτοικοι πριν πάει ο Μέγας Κωνσταντίνος αλλά δεν τη λέμε Βυζάντιο όπως την έλεγαν αλλά Κωνσταντινούπολη. Βλέπεις; Δεν είναι το διακύβευμα τα ονόματα αλλά τα ταξίδια..
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδάκια αν θέλετε να συζητήσετε για το Μακεδονικό να ανοίξετε καινούριο θεματάκι για αυτό. Οποιαδήποτε μηνύματα οφ τόπικ από εδώ και μπρος θα διαγράφονται.
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Καλησπέρα Γιάννη, παρόμοιο roadtrip κάναμε πέρυσι τετοια εποχη με αφετηρία Αθήνα.Μείναμε Οχρίδα ένα βράδυ και περάσαμε Αλβανία από Elbasan και μετα Τύρρανα, Shkoder και παραλιακά από Ulcinj μπήκαμε Μαυροβούνιο όπου μείναμε 2 βράδυα Budva.Αυτή είναι και η διαδρομή που προτείνω, κανένα πρόβλημα σε Αλβανία (διασχίζεις ένα μικρό σχετικά κομμάτι).Μπήκαμε Κροατία περνώντας απ'το πανέμορφο Κότορ όπου μείναμε ένα βράδυ Ντουμπρόβνικ.Μετά περνώντας από Μόσταρ πήγαμε στο krka national park (απίστευτο, κάνεις και μπάνιο στους καταρράκτες) με διανυκτέρευση κοντά στο μαγικό Plitvice National park (μην το χάσεις με τίποτα) σε ένα τέλειο σπιτάκι δίπλα σε ποταμάκι (Vrelo χωριό) όπου μείναμε και την επόμενη.Στη συνέχεια μπήκαμε Σλοβενία και μετά Αυστρία και πίσω από Σερβία, Βουλγαρία.Συνολικά 15 βράδυα.Αφού θα φτάσεις μόνο μέχρι Κροατία μπορεί να βγει ξεκούραστα το πρόγραμμα βάζοντας μέσα και Σπλιτ ή και Σαράγιεβο..Οπως και να'χει θα περάσετε τέλεια και αρκετά οικονομικά με λίγο ψάξιμο..(εμείς είχαμε όχημα με υγραέριο το οποίο είναι πολύ φθηνό σε αυτές τις χώρες) :)
 

giannispapman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Οπως και να'χει θα περάσετε τέλεια και αρκετά οικονομικά με λίγο ψάξιμο..(εμείς είχαμε όχημα με υγραέριο το οποίο είναι πολύ φθηνό σε αυτές τις χώρες) :)
Πολύ σε ευχαριστώ. Ψάξιμο δεν ξέρω πόσο και τι είδους να κάνω αφού θα μένουμε όπου μας βγάλει. Ευτυχώς και από μέρους μου, είμαι με diesel που καίει τα ελάχιστα. Μάλλον θα πάμε αρχικά παραλιακά να πιάσουμε μέχρι Plivice και επιστροφή θα γίνει από Βοσνία και μετά Ποντγκόριτσα. Σε ευχαριστώ και πάλι
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Καλύτερα να έχεις ένα πλάνο για το πως θα κινηθείτε και που θα είναι οι διαμονές σας.Εμείς είχαμε κλείσει κάποια από εδώ και κάποια τα κλείναμε από την προηγούμενη ή και την ίδια μέρα μέσω booking.Να'σαι καλά ελπίζω να βοήθησα όπως με βοήθησαν κι εμένα άλλα μέλη εδώ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom