Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ σουρεάλ το θέμα... ρωσοπόντιοι που δεν μιλάνε καλά τα ελληνικά (απαπαπαπα) και μας παίρνουν τις παραλίες μας!! (εμ βέβαια καλύτερα να εκμεταλλεύτεται το Παλιούρι ο Ναυαγός και η Λευκή άμμος παρά ο βρωμορωσοπόντιος ο Σαββίδης). Και λίγο κερασάκι με τον κακούργο το χρυσό που καταστρέφει τη πανέμορφη βορειοανατολική χαλκιδική μας και τα μελίσσια της!

Ναι.. ναι για τη Χαλκιδική μιλάμε, αυτόν τον επίγειο οικολογικό παράδεισο με τα σκουπίδια και τα αυθαίρετα να έχουν πνίξει σχεδόν κάθε τετραγωνικό της χιλιόμετρο. Και από ανθρώπους που μιλάνε τέλεια τα ελληνικά παρακαλώ!

ΥΓ και όχι δεν κλείνει καμία παραλία, η πρόσβαση σε όλες τις παραλίες είναι ελεύθερη για όλους. Και στου Σαββίδη στο Παλιούρι και στου Μεντεκίδη στον Αηγιάννη κλπ.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που τόνισα (bold) στο σχόλιό σου. Ενημερωτικά με ενοχλεί και το υπάρχον beach bar στο Ξενία και γενικώς τα beach bar (με εξαίρεση το Goa για διάφορους λόγους) και ποτέ μα ποτέ δεν πήγα εκεί. Το ότι έθιξα τώρα ειδικά την εκμετάλλευση του χώρου από τον ρωσοπόντιο έχει προφανώς να κάνει με αυτό που γίνεται γενικότερα στη χώρα μας. Κατά τα άλλα, το μήνυμά σου είναι εριστικό και αυτό δε μου αρέσει. Μπορούμε να διαφωνούμε χωρίς να ειρωνευόμαστε κλπ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Η πλάκα είναι ότι στο Παλιούρι, η (κάποτε) πανέμορφη παραλία έχει γίνει νεο-ελληνική γης μαδιάμ, ένα νεο-ελληνικό αίσχος....αν σέβεσαι τον εαυτό σου, απλά δε ξαναπάς, εκτός αν σου αρέσει να είσαι μαζί με κανά 3άρι χιλιάρικα κόσμο (βαλκανιζατέρ), με τις ξαπλώστες τη μία πάνω στην άλλη και να βουτάς σε μια θάλασσα αντιηλιακών...
Ο Σαββίδης μας μάρανε!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η πλάκα είναι ότι στο Παλιούρι, η (κάποτε) πανέμορφη παραλία έχει γίνει νεο-ελληνική γης μαδιάμ, ένα νεο-ελληνικό αίσχος....αν σέβεσαι τον εαυτό σου, απλά δε ξαναπάς, εκτός αν σου αρέσει να είσαι μαζί με κανά 3άρι χιλιάρικα κόσμο (βαλκανιζατέρ), με τις ξαπλώστες τη μία πάνω στην άλλη και να βουτάς σε μια θάλασσα αντιηλιακών...
Ο Σαββίδης μας μάρανε!
ω ναι, δεν ξαναπάω... Τελευταία φορά πήγα πέρυσι και μόνο που δεν έκλαψα. Στ'αριστερά το μπαρ με τις στριμωγμένες ξαπλώστρες και στα δεξιά οι πετσετάτοι εκ Τσεχοκλπίας. Το μέρος είναι διαμάντι και πλέον είναι πήχτρα. Και η σκέψη που είπα εχθές "άραγε του χρόνου θα έχει είσοδο;" είναι ο εφιάλτης μου. Έλπιζα πως με κάποιο μαγικό τρόπο δε θα ξανάρθουν άλλοι τουρίστες. Και σα σκέψη το να μην έχω καν το δικαίωμα να πάω εκεί στην αγαπημένη μου παραλία από το 1990 είναι πραγματικά φρίκη. Για φαντάσου... πας σε μια παραλία τέλεια και με λίγο κόσμο, σε 20 χρόνια τη βλέπεις γεμάτη σαν παραλία της Αττικής (αν είσαι Αθηναίος) ή σαν την Αγ. Τριάδα, αν είσαι από Θεσσαλονίκη) και στα 25 χρόνια δεν μπορείς καν να μπεις, αν δε μένεις στο νέο ξενοδοχείο (αν υποθετικά γίνει resort που δεν ξέρω τι θα γίνει)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλά, δεν είναι και σαν της Αττικής, είναι αρκετά καλύτερη από τις δικές μας, αλλά και πάλι....πήχτρα στο κόσμο και υπερ-εκμετάλλευση, βαλκανικής αισθητικής.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλά, δεν είναι και σαν της Αττικής, είναι αρκετά καλύτερη από τις δικές μας, αλλά και πάλι....πήχτρα στο κόσμο και υπερ-εκμετάλλευση, βαλκανικής αισθητικής.
Α τότε ίσως ανάφερα λάθος ονομασία γιατί Αττική δεν έχω κάνει μπάνιο κι αναφερόμουν σε πήχτρα παραλίες που δείχνουν τα ρεπορτάζ (γύρω στο Μάιο ή όποτε κάνει πρόωρα μεγάλη ζέστη "ξεχύθηκε νωρίς ο κόσμος", "βούλιαξαν οι παραλίες της Αττικής"). Τέλος πάντων η κατάσταση δυστυχώς που βίωσα πέρυσι, χωρίς παρομοιώσεις για να συνεννοούμαστε, ήταν η πετσέτα του ξένου να απέχει από τη δική μου 1 μέτρο, πράγμα ασύλληπτο για Παλιούρι πριν 20 χρόνια. Σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν αφαιρεί σε τίποτα από τη φυσική ομορφιά του μέρους και το κατατάσσω στις 5 καλύτερες παραλίες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Αφαιρεί και πολύ από την ομορφιά του μέρους, αλλιώς θα ξαναπήγαινες. Ξεκομμένη είναι η ομορφιά από την εικόνα? Αλλιώς όλα όμορφα είναι...ακόμα και το Π. Φάληρο ήταν παράδεισος (αλλά έλα που δεν είναι).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.507
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω κι εγώ που δεν έχω πάει. Το Μάιο, τον Ιούνιο, το Σεπτέμβριο κλπ πάλι έτσι είναι ή επικρατεί απόλυτη ησυχία;
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να ρωτήσω κι εγώ που δεν έχω πάει. Το Μάιο, τον Ιούνιο, το Σεπτέμβριο κλπ πάλι έτσι είναι ή επικρατεί απόλυτη ησυχία;
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα γιατί τελευταία φορά που πήγα ήταν πέρυσι μετά τις 20/8 και τότε, ναι, είχε πολύ κόσμο πάλι. Παραδοσιακά, όπως παντού, Μάιο-Ιούνιο είχε το μισό κόσμο αλλά με αυτούς τους λαούς που έρχονται μαζικά τώρα δεν μπορείς να είσαι και σίγουρος. Θέλω να πω ότι πχ προσωπικά δεν πάω για μπάνιο με 28 βαθμούς αλλά αυτοί που τα -20 τα ζουν συχνά οι 28 βαθμοί ίσως τους είναι ιδανικοί.
edit: την αναφορά στους λαούς την κάνω γιατί παλιά ήταν λίγοι οι ξένοι που έρχονταν και έρχονταν μόνοι τους, οπότε κι αυτοί προτιμούσαν τέλη Ιουνίου και μετά. Τώρα αυτοί που κατακλύζουν το μέρος έρχονται από συγκεκριμένες χώρες και τους οργανώνει ένας, οπότε δεν αποκλείω το να τους φέρνει και Ιούνιο. Κάποιος που πήγε Ιούνιο θα σου πει καλύτερα
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να ρωτήσω κι εγώ που δεν έχω πάει. Το Μάιο, τον Ιούνιο, το Σεπτέμβριο κλπ πάλι έτσι είναι ή επικρατεί απόλυτη ησυχία;
Καταθλιπτική κατάσταση, κυκλοφορούν μόνο γκρουπ Σέρβων και Σκοπιανών οι οποίοι είναι όλη μέρα στη θάλασσα με κοσνέρβες. Δε το κατακρίνω, άλλωστε κάθε μέρος έχει τον τουρισμό που του αξίζει. Εχει πέσει και η θερμοκρασία και ο καιρός είναι σκέτη μελαγχολία.
Ο τουρισμός της Χαλκιδικής είναι χαμηλού επιπέδου, τελεία και παύλα.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καταθλιπτική κατάσταση, κυκλοφορούν μόνο γκρουπ Σέρβων και Σκοπιανών οι οποίοι είναι όλη μέρα στη θάλασσα με κοσνέρβες. Δε το κατακρίνω, άλλωστε κάθε μέρος έχει τον τουρισμό που του αξίζει. Εχει πέσει και η θερμοκρασία και ο καιρός είναι σκέτη μελαγχολία.
Ο τουρισμός της Χαλκιδικής είναι χαμηλού επιπέδου, τελεία και παύλα.
άντε βρε κι εσύ τι λες τώρα με "κάθε μέρος έχει τον τουρισμό που του αξίζει"; Τέτοιο μέρος δεν αξίζει να το χρυσοπληρώσεις*; Εκτός αν αναφέρεσαι στον τρόπο εκμετάλλευσης από μεριάς των ανθρώπων, κάτι που όμως ισχύει παντού (δεν έχουμε ακούσει ιστορίες από νησιά τάχα;... ή δεν έχω εμπειρία πχ από Σαντορίνη όπου χρυσοπληρώσαμε ό,τι παραγγείλαμε και δεν το αγγίξαμε γιατί μέχρι και το ποτήρι είχε δαχτυλιές; Πληρώσαμε την πανοραμική θέα, τίποτε άλλο). Πάντως σε επαφή μου με Παλιουριώτες και μάλιστα εργαζόμενους στο Ξενία οι μαρτυρίες τους έλεγαν ότι τουλάχιστον το συγκεκριμένο μέρος ήταν σκόπιμα παραμελημένο από το Κράτος. Οι λεπτομέρειες είναι πολιτικής φύσης και δυστυχώς επιβεβαιώνονται από την πώληση :/
*που, ξαναλέω, προσωπικά δε θέλω να το χρυσοπληρώσουν καν. Να μείνει έρημο όπως ήταν παλιά θα ήθελα :p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εννοώ αυτό ακριβώς που καταλαβαίνεις. Τη μυρωδιά του πεύκου και τη θέα της κρυστάλλινης θάλασσας δε την αλλάζω με τίποτα. Στην αισθητική του πράγματος απευθύνομαι και την εκμετάλλευση.
Και κάτι που δεν έχει αναφερθεί. Η Χαλκιδική έχει και πολύ σημαντικά αρχαία ευρήματα αλλά μπήκε κανείς στον κόπο να τα αξιοποιήσει/αναζητήσει;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Το μόνο που θέλουν να αξιοποιήσουν είναι τον χρυσό στις σκουριές καταστρέφοντας βέβαια όλο το φυσικό περιβάλλον της περιοχής...
Οι τιμές στην Χαλκιδική είναι φαρμάκι αλλά φταίμε και εμείς λίγο που έχουμε εθιστεί σε αυτήν(ειδικά αυτοί που την προτιμάνε και για διακοπές πωλών ημερών.Οι άνθρωποι όσο βλέπουν κόσμο δεν τις ρίχνουν τις τιμές.Καλές τιμές από ψυχικό δεν κάνει κανείς νομίζω.

Οσο για τις κλειστές παραλίες αυτό το πράγμα ήδη γίνεται στην Χαλκιδική. Πήγαμε στην παραλία που είναι το thalatta camping που είναι από τις ομορφότερες παραλίες της Χαλκιδικής και θέλανε 3€ απλά για να μας αφήσουν να περάσουμε και να πάμε στην θάλασσα.Δεν ξέρω πόσο νόμιμο είναι αυτό.Μου είπανε ότι μπορείς να πας και από γύρω αν θέλεις αλλά από γύρω μόνο κάτι τεράστια βράχια είδα που πρέπει να σου βγει η ψυχή για να τα σκαρφαλώσεις(το ξέρω γιατί σκαρφάλωσα αφού μπήκα μέσα και έδωσα τα 3€:). Ισως να υπάρχει και δρομάκι κάπου για να μπεις αλλά εγώ δεν το εντόπισα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom