Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες για την Disneyland.. χωρίς παιδιά κ με τόσο κρύο μάλλον θα χάσετε χρόνο άδικα.
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Καλησπέρα και απο μένα!!!θα παω για πρώτη φορα στο Παρισι για 7 ημέρες με τη σύντροφό μου!!Οι πληροφορίες απο το site είναι πραγματικά πολυ εξυπηρετικές.!!Θα ήθελα να ρώτησω τα εξής:
1. Η περιοχή που θα μείνω είναι το marais.(4o διαμέρισμα). Επειδη η πτήση μου θα φτάσει γύρω στις 9 το βράδυ έχετε να μου προτείνετε καπου να πάω για να μην χάσω όλη την πρώτη μερα έτσι?Επίσης την τελευταία μερα φεύγω πάλι βράδυ απο γαλλια.(9 μ.μ).Πως θα μπορούσα να εκμεταλλευτω την τελευταία μέρα ώστε να προλάβω και το αεροπλάνο(αεροδρόμιο de gaule).?????
2.Ποια αξιοθέτα ΔΕΝ πρέπει να χάσω αυτες τις μέρες που θα βρίσκομαι στο Παρίσι???
3.Τελικά disneyland αξίζει να επισκεπτώ ή οχι????Οι γνώμες διίστανται και έχω μπερδευτεί λίγο???
4. Θα φτάσω Παρασκεύη βράδυ.Ποια καρτα μετακινήσεων συμφέρει να αγοράσω για 1 εβδομαδα????
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορα στο Παρίσι και νίωθω λίγο χαμένος στο να το οργανώσω όσο πιο καλά μπορώ!!!!!!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επειδή έχω καιρό να πάω στο Παρίσι, δε θα σου πω για κάρτες. Για τα αξιοθέατα.. κατά τη γνώμη μου, απλά δεν πρέπει να παραλείψεις να περπατήσεις πολύ κάτω στο Σηκουάνα (Quartier Latin, γύρω από Notre Dame...), δλδ να μην πεις ξερά "παίρνω το μετρό και τώρα πάω Νοτρ νταμ, μετά Πύργο του Αιφελ κλπ). Ευτυχώς τα πιο πολλά είναι συγκεντρωμένα κάτω οπότε απλά δεν πρέπει να πεις "δεν περπατάω". Σχετικά με τη disneyland, οι γνώμες διίστανται γιατί είναι άλλο στυλ ο καθένας κι εσύ θα πρέπει να πας, αν σου αρέσει αυτού του είδους η διασκέδαση. Δες κανένα βιντεάκι και, αν σου αρέσει, θα έλεγα να πας.
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Επειδή έχω καιρό να πάω στο Παρίσι, δε θα σου πω για κάρτες. Για τα αξιοθέατα.. κατά τη γνώμη μου, απλά δεν πρέπει να παραλείψεις να περπατήσεις πολύ κάτω στο Σηκουάνα (Quartier Latin, γύρω από Notre Dame...), δλδ να μην πεις ξερά "παίρνω το μετρό και τώρα πάω Νοτρ νταμ, μετά Πύργο του Αιφελ κλπ). Ευτυχώς τα πιο πολλά είναι συγκεντρωμένα κάτω οπότε απλά δεν πρέπει να πεις "δεν περπατάω". Σχετικά με τη disneyland, οι γνώμες διίστανται γιατί είναι άλλο στυλ ο καθένας κι εσύ θα πρέπει να πας, αν σου αρέσει αυτού του είδους η διασκέδαση. Δες κανένα βιντεάκι και, αν σου αρέσει, θα έλεγα να πας.
Σε ευχαριστω!!
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Το ΔΕΝ πρεπει να χασεις ειναι υποκειμενικο. Σαφως και υπαρχουν καποια χτυπητα μερη που θα πας ετσι κι αλλιως, αλλα απο εκει και περα, αναλογα με τα γουστα σου και τα ενδιαφεροντα σου.
Εγω θα ελεγα οτι αφου εχεις αρκετες μερες, να αφιερωσεις και μια στη Ντισνειλαντ. Οι αποψεις διιστανται αλλα η δικη μου ειναι να πας. Εγω πηγαινω παντα και περναω καλα ειτε με παρεα ειτε ζευγαρι. Κι εχει κι ενδιαφεροντα πραγματα να δεις και να κανεις και να φας, δεν ειναι μονο να ανεβαινεις σε τρενακια. :haha:
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Καλησπέρα και απο μένα!!!θα παω για πρώτη φορα στο Παρισι για 7 ημέρες με τη σύντροφό μου!!Οι πληροφορίες απο το site είναι πραγματικά πολυ εξυπηρετικές.!!Θα ήθελα να ρώτησω τα εξής:
1. Η περιοχή που θα μείνω είναι το marais.(4o διαμέρισμα). Επειδη η πτήση μου θα φτάσει γύρω στις 9 το βράδυ έχετε να μου προτείνετε καπου να πάω για να μην χάσω όλη την πρώτη μερα έτσι?Επίσης την τελευταία μερα φεύγω πάλι βράδυ απο γαλλια.(9 μ.μ).Πως θα μπορούσα να εκμεταλλευτω την τελευταία μέρα ώστε να προλάβω και το αεροπλάνο(αεροδρόμιο de gaule).?????
2.Ποια αξιοθέτα ΔΕΝ πρέπει να χάσω αυτες τις μέρες που θα βρίσκομαι στο Παρίσι???
3.Τελικά disneyland αξίζει να επισκεπτώ ή οχι????Οι γνώμες διίστανται και έχω μπερδευτεί λίγο???
4. Θα φτάσω Παρασκεύη βράδυ.Ποια καρτα μετακινήσεων συμφέρει να αγοράσω για 1 εβδομαδα????
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορα στο Παρίσι και νίωθω λίγο χαμένος στο να το οργανώσω όσο πιο καλά μπορώ!!!!!!
Αν σκοπεύετε να κάνετε πάνω από 5-6 μετακινήσεις ανά μέρα, τότε καλό θα είναι να πάρετε ημερήσιο (11€) ή ακόμη καλύτερα πολυήμερο εισιτήριο (πχ το 5ήμερο έχει 35€ για τις ζώνες 1-3, κάτι το οποίο λογικά σας αρκεί). Αν δε σκοπεύετε να πολυχρησιμοποιήσετε τα μέσα μεταφοράς, τότε αρκεστείτε σε ένα πακέτο 10 εισιτηρίων (περίπου 14€) και όταν σας τελειώσουν ξαναγοράζετε. Εννοείται ότι αποφεύγετε να αγοράσετε μονά εισιτήρια, διότι θα αφήσετε μια περιουσία.

Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ και εδώ (στα αγγλικά)

Ως προς τα αξιοθέατα, πέρα από τα αυτονόητα, θα πρότεινα ιδιαίτερη έμφαση στην περιοχή της Μονμάρτης, η οποία έχει σημεία που σε κάνουν πραγματικά να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι σε πόλη. Όχι πως και η Μονμάρτη δεν είναι αυτονόητη, απλώς πολλοί περιορίζονται σε sacre coeur, moulin rouge κλπ, χάνοντας έτσι άλλες ομορφιές.

Για το πρώτο βράδυ μην ανησυχείτε. Το Marais είναι σε κεντρικό σημείο και εύκολα θα μπορούσατε να πάτε μια βόλτα προς quartier latin (δλδ προς Saint-Michel), αλλά αυτό που λέω είναι απολύτως ενδεικτικό.
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Καλησπέρα σε ολους,
Λοιπον παω πρωτη φορα στην γαλλια.
Θα μεινουμε στο Kyriad Paris Sud - Arcueil Cachan . Δεν ξερω αν η περιοχη ειναι η καλυτερη η οχι και δν ξερω σε ποια ζωνη ανηκει.
Εχω μπερδευτει πολυ με τις ζωνες , τις μεταφορες και τι πρεπει να δω.
Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.
Ευχαριστωωω!!!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σε ολους,
Λοιπον παω πρωτη φορα στην γαλλια.
Θα μεινουμε στο Kyriad Paris Sud - Arcueil Cachan . Δεν ξερω αν η περιοχη ειναι η καλυτερη η οχι και δν ξερω σε ποια ζωνη ανηκει.
Εχω μπερδευτει πολυ με τις ζωνες , τις μεταφορες και τι πρεπει να δω.
Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.
Ευχαριστωωω!!!!
Εφόσον πάτε πρώτη φορά Γαλλία και δη Παρίσι, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και κλείστε ένα κεντρικότερο ξενοδοχείο, καθώς αυτό είναι εκτός κεντρικού Παρισιού. Για περισσότερες πληροφορίες κοιτάξτε αυτό το θέμα:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Περιοχή-διαμονής-στο-Παρίσι.32711/
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
To ξενοδοχειο το εχουμε προπληρωσει ηδη. Δεν ειναι και τοσο μακρια απο ειδα..κανα 20 λεπτο απο το παρισι. Ασε που το value for money ειναι πολυ καλο σε σχεση με οτι αλλο κοιταξαμε. Απο εκει και περα πως μπορω να συνδυασω μεταφορες και αυτα που πρεπει να δω. Δηλαδη υπαρχει καμια περπατημενη? Θα μεινουμε 5 μερες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Το μέρος που έχετε κλείσει είναι μακριά από το κέντρο της πόλης δηλαδή εντελώς λάθος επιλογή και συνεπώς κάκιστο value for money... και καλά δεν θα περάσετε και θα ταλαιπορηθείτε... η μόνη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω είναι να κλείσετε κάπου αλλού, ειδικά αφού θα μείνετε μόνο 5 ημέρες...
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Kαλα ρε παιδια 20 λεπτα απο το παρισι δεν νομιζω να ειναι τοσο μακρια..και επισης τρικλινο με 425 ευρω δεν νομιζω να βρισκαμε στο κεντρο. Και φυσικα σε καμια περιπτωση τετοιας ποιοτητας ξενοδοχειο.. αν υπαρχει επειδη το ψαχναμε τρια ατομα τοτε τι να πω πραγματικα.. Οσον αφορα την ταλαιπωρια δεν νομιζω 20 λεπτα να θεωρουνται υπερβολικη κουραση.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom