Τουριστικό Γραφείο : Ποιο ειναι το μέλλον του?

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
παρακαλώ @jousis να καταθεσεις την γνωμη σου, χωρίς να σχολιάσεις την δικη μου. Ο @Ride-a-Bicycle ζητησε να μαθει διαφορες γνωμες και απόψεις, δεν σημαίνει οτι ολες θα ειναι ιδιες....εκεινος θα βγαλει τα συμπερασματα του.... Δεν εχεις καμμια δουλειά να σχολιαζεις (ή να κρινεις) τις απαντήσεις...(τουλαχιστον την δική μου...) αλλη φορα να εισαι πιο προσεχτικός.... και εννοείτε οτι κλεινω εδω την συζήτηση για να μην "κλειδώσουν" το toping του ανθρώπου...
Εδώ είναι δημόσιος χώρος ανταλλαγής απόψεων. Αυτό σημαίνει πως οτιδήποτε γράφεις, είναι ελεύθερος οποιοσδήποτε να το σχολιάσει. Αν δε θέλεις να σχολιάζουν τα γραπτά σου, είσαι σε λάθος χώρο.

Συνεχίζουμε on topic...
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Θα συμφωνήσω κ εγώ ότι μια παραγωγική συζήτηση βασίζεται στον αντίλογο ! @Vegerazaros, η οπτική σου είναι ενδιαφέρουσα και οπτιμιστική . Έχω και εγώ τις ίδιες σκεψεις, και νομιζω οτι η υπηρεσια του travel agent θα εχει ζητηση, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ και να μήν υπερχρεώνεις ουτε να εχεις σκοπο τον πλουτισμό.
Αυτο που εχει συμβει ουσιαστικα με το ιντερνετ ειναι οτι ο καταναλωτης έχει πληρη προσβαση στην πληροφορια , και δεν δεχεται να πλουτιζει κανεις εις βαρος του. Αρα οι παλαιας κοπης ελληναρες επιχειρηματιες που το παιζανε ατζεντηδες 007 και πουλαγαν φουμαρα οντως δεν εχουν θεση στον κλαδο. Η νεα γενια θελω να πιστευω οτι αλληλουποστηριζεται και οτι εκτιμαται η καθαρη και ειλικρινης δουλεια.

Θα χαρω να ακουσω σχολιασμους σας η οτιδηποτε αλλο με βοηθησει προς την αποφαση μου να ασχοληθω με τον κλάδο.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
α) περιττά τα σχόλια. Το λύσαμε μεταξύ μας, ήταν κακή στιγμή.
β) ποτέ μην μπαίνεις εμπόδιο σε έναν Κρητικό και μια μαντινάδα. You made the list dude (down under).

@Ride-a-Bicycle
Ιδέες (πολύ δύσκολα βιώσιμες στην Ελληνική αγορά γιατί είμαστε πολύ λίγοι)
1) Μπορείς να φτιάξεις επαγγελματική σελίδα με προτάσεις/οδηγίες. Με κάποια συνδρομή να μπαίνει ο άλλος και να μπορεί να διαβάσει ή να λάβει οδηγίες απο ειδικευμένους επαγγελματίες.
Στην ίδια σελίδα, να δίνεις ειδικές τιμές, προσφορές, να έχεις συνεργασίες, κτλ κτλ.
2) Θεματικός τουρισμός.
φαγό/θρησκευτικό/αρχιτεκτονικό/αγροτό/...-τουρισμός.
Εδώ παίζει και το incoming.

Δύσκολα όμως τα πράγματα. Ότι είπε ο Γιώργος πιστεύω οτι ισχύει και με το παραπάνω. Μήπως να κοιτάξεις τον incoming μόνο;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Πιστευω πως μια απο τις λιγες καλες υποθεσεις εργασιας-προτασεις, θα αποτελουσε η ερευνα για μια εξειδικευμενη παροχη υπηρεσιων,που θα απευθυνεται σε συγκεκριμμενη ομαδα ατομων,που εχουν καποια οικονομικη βαση και δεν θα χαθουν ευκολα απο το πελατολογιο ενος καλου πρακτορα λογω κρισης και οι οποιοι συνεχιζουν να ζητουν εκδρομες σε πολλες πολεις,με πολλαπλες διανυκτερευσεις,αλλα σε διαφορετικες πολεις και σιγουρα συνδυασμο των επισκεψεων αυτων με ενδιαμεσες εκδρομες πχ πλοιο,τραινο κλπ,αλλα δεν θελουν να εκτεθουν-διακινδυνευσουν απο τυχον κακες συνεννοησεις με ξενοδοχεια,πρακτορεια αυτοκινητων,τραινα κλπ. και να ταλαιπωρηθουν αναιτια ή να χασουν τα λεφτα τους.
Πιθανοι προορισμοι για ερευνα; Σκανδιναυικο τουρ ή περιηγηση μιας εκ των Σκανδιναυικων χωρων.
Ασιατικο τουρ,με πολλαπλους προορισμους.
Αυτο παντως που θεωρω βεβαιο ειναι οτι, ο πρακτορας θα πρεπει -πλεον- να ειναι φιλος του ταξιδιωτη ,σωστος επαγγελματιας ,να μην θεωρει τους πελατες θυματα που προσπαθει να ξεγελασει κι αυτο γιατι σημερα ολοι εχουν γνωση περι των πραγματικων τιμων καθε παροχης υπηρεσιων και κανεις δεν προκειται να "δωσει τζαμπα λεφτα" σε κανεναν ενδιαμεσο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.470
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To πρόβλημα με αυτό το concept είναι πως ο αριθμός των ατόμων που έχουν τη διάθεση/ενδιαφέρον/χρήματα είναι τόσο μικρός που ακόμη και οι λίγοι που ενδιαφέρονται είναι τόσο ψαγμένοι που μάλλον δε χρειάζονται βοήθεια από κάποιο πράκτορα (μάλλον αυτός χρειάζεταια πό αυτούς). Υπερβολικά μικρή αγορά σε μια χώρα με μερικούς από τους λιγότερο ταξιδεμένους Ευρωπαίους...

Άσε που το κόστος του tailor-made είναι τεράστιο, οι γνώσεις που απαιτούνται ασυνήθιστες (και με τους ελληνικούς μισθούς μάλλον και σουρεαλιστικές) και ακόμη και στη Μέκκα του tailor made Λονδίνο τέτοιου είδους υπηρεσίες δεν είναι παίξε-γέλασε.

Ως ιδέα καλή είναι, αλλά όχι για Ελλάδα, όχι τώρα. Αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ, μην απογοητεύω κόσμο κιόλας, δεν το δοκίμασα αλλά δε θα το έκανα κιόλας.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
α) περιττά τα σχόλια. Το λύσαμε μεταξύ μας, ήταν κακή στιγμή.
β) ποτέ μην μπαίνεις εμπόδιο σε έναν Κρητικό και μια μαντινάδα. You made the list dude (down under).

@Ride-a-Bicycle
Ιδέες (πολύ δύσκολα βιώσιμες στην Ελληνική αγορά γιατί είμαστε πολύ λίγοι)
1) Μπορείς να φτιάξεις επαγγελματική σελίδα με προτάσεις/οδηγίες. Με κάποια συνδρομή να μπαίνει ο άλλος και να μπορεί να διαβάσει ή να λάβει οδηγίες απο ειδικευμένους επαγγελματίες.
Στην ίδια σελίδα, να δίνεις ειδικές τιμές, προσφορές, να έχεις συνεργασίες, κτλ κτλ.
2) Θεματικός τουρισμός.
φαγό/θρησκευτικό/αρχιτεκτονικό/αγροτό/...-τουρισμός.
Εδώ παίζει και το incoming.
Δύσκολα όμως τα πράγματα. Ότι είπε ο Γιώργος πιστεύω οτι ισχύει και με το παραπάνω. Μήπως να κοιτάξεις τον incoming μόνο;
Eυχαριστω πολυ για την απάντηση σου ! Ειναι πολύ σωστη πιστευω! Νομίζω οτι με τις κατάλληλες επαφες στο εξωτερικο οντως μπορει κανεις τελικα να επενδυσει στον incoming τουρισμο!

Ευχαριστω παρα πολυ ολους τους χρηστες που αφιερωσαν χρονο, για να με συμβουλευσουν σε αυτο το forum!!!

Σας ευχομαι καλα ταξιδια κ υπεροχες εμπειριες !
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Yorgos,συμφωνουμε
1.στο οτι η εξειδικευμενη παροχη υπηρεσιων,που θα απευθυνεται σε συγκεκριμμενη ομαδα ατομων και ισως δεν καλυπτει επαγγελματικα την αποκλειστικη απασχοληση &
2.στο λογοτυπο σου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Πάρτε υπ' ΄όψη σας ότι θέλει να δραστηριοποιηθεί σε μικρή σχετικά πόλη(150.000 κάτοικοι) όποτε η εξειδικευμένη παροχή υπηρεσιών περιορίζεται σημαντικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.635
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom