Προσοχή με τις "χρεωστικές κάρτες" σας...

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
@a_nikos
τί εννοείς ότι στην πιστωτική είναι χρήματα που δεν υπάρχουν κανονικά? και στην μία και στην άλλη περίπτωση αν δεν εγκριθεί η αμφισβήτηση της συναλλαγής χαμένος θα βρεθείς. στη μεν χρεωστική σου παίρνουν λεφτά από τον λογαριασμό σου στη δε πιστωτική βρίσκεσαι μ ένα χρέος στην Τράπεζα που δεν έχεις κάνει και καλείσαι να εξοφλήσεις
Τι εννοώ. Όταν μου πήραν τα λεφτά από το λογαριασμό που ήταν συνδεδεμένη η χρεωστική ήμουν διακοπές και ξέμεινα από μετρητά και δεν ήμουν καν σπίτι μου. Αν είχε γίνει η απάτη με την πιστωτική δεν θα είχα το ίδιο πρόβλημα. Ναι φυσικά θα είχα κάνει αμφισβήτηση, αλλά δεν θα είχα άμεσο πρόβλημα χρημάτων.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Ναι σίγουρα, σ αυτη την περιπτωση εχεις άμεσο προβλημα γιατι σου στερεί το ρευστο..
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Οι κάρτες της Εθνικής έγιναν και χρεωστικές πριν 1,5 χρόνο αν δεν κάνω λάθος (δουλεύω στην Εθνική αλλά ακριβώς πότε έγινε δεν θυμάμαι:icon_redface::icon_redface:)...
Αυτοδιορθωνομαιo_Oo_O....οι κάρτες έχουν σίγουρα πανω απο 2 χρονια που έγιναν debit...περνάει γρήγορα ο καιρός κ μπερδεύτηκα
 

Alba

New Member
Μηνύματα
2
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Earth..
Στην AlphaBank που έχω με ειδοποιούν αμέσως με sms για κάθε χρέωση, αλλά όχι για αναλήψεις από ΑΤΜ, που επίσης κάνω. Δεν υπάρχει η δυνατότητα ειδοποίησης σε αναλήψεις μετρητών;
Είμαι σχεδόν σίγουρη πως μπορείς να ενημερώνεσαι για οποιαδήποτε συναλλαγή πραγματοποιείς με την κάρτα σου.
Στην Πειραιώς που συνεργάζομαι πάντως, ενημερώνομαι με email για όλες τις κινήσεις, θεωρητικά δεν θα ισχύει κάτι τέτοιο σε όλες τις τράπεζες;

Πάντως, μέχρι πριν 3 χρόνια που δούλευα σε τηλ. κέντρο τράπεζας (στην 24ωρη εξυπηρέτηση πελατών.. δεν πουλούσα τίποτα..:bleh: )το fraud department λειτουργούσε 365 το χρόνο, 24ωρα, ακριβώς επειδή αυτές οι συναλλαγές συνήθως πραγματοποιούνται σε "περίεργες" ώρες. Ήταν σχετικά σύνηθες ωστόσο, να μην "πιάνουν" συναλλαγές και να επικοινωνεί ο πελάτης μαζί μας για να ρωτήσει για τις κινήσεις. Ίσως όταν κάποιος χρησιμοποιεί συχνά την κάρτα του online ή στο εξωτερικό, να μην τους χτυπάει ακόμα μια προσπάθεια..αλλά να τους παραξενεύει το ποσό ή το μέρος ή ακόμα και οι συνεχείς προσπάθειες.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
η alphabank με 1 ευρώ το μήνα μου στέλνει SMS στο κινητό μου για κάθε συναλλαγή της κυρίας κάρτας ή της πρόσθετης. η πειραιώς στέλνει μειλ δωρεάν.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
ο μόνος τρόπος για να είστε σίγουροι οτι δεν θα σας υποκλέψουν το PIN σε ΑΤΜ (εσωτερικού και εξωτερικού, έχω δει ATM skimmer σε ΑΤΜ υποκαταστήματος τράπεζας κιολας στην Αθήνα) είναι να κρύβετε τα νουμερα (πχ με το πορτοφόλι) όταν πατάτε το PIN. Βεβαια αυτο δεν σας προστατευει απο online αγορες αλλα μονο απο κλωνοποιηση καρτας για μετρητα.

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το κάνω πάντα και πάλι την κλωνοποίησαν. Μου εξήγησαν από την τράπεζα; πως υπάρχει τρόπος υποκλοπής του PIN και χωρίς να το "δει" ο επίδοξος κλέφτης, μέσω λογισμικού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
η alphabank με 1 ευρώ το μήνα μου στέλνει SMS στο κινητό μου για κάθε συναλλαγή της κυρίας κάρτας ή της πρόσθετης. η πειραιώς στέλνει μειλ δωρεάν.
Την έχω κι εγώ αυτή την υπηρεσία της Alphabank αλλά δεν περιλαμβάνει τις αναλήψεις από ΑΤΜ, μόνο τις συναλλαγές ως πιστωτική.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Σήμερα κάνοντας ανάληψη από την Alpha με την χρεωστική enter visa διαπίστωσα ότι μου κράτησαν από τον λογαριασμό μου 10€ με τη δικαιολογία ''Συνδρομή κάρτας'', ενώ όπως γράφει και στο site της Alpha, αλλά και όπως όλοι γνωρίζουμε οι χρεωστικές κάρτες είναι χωρίς συνδρομή.
Σε άλλο λογαριασμό πάλι της Alpha προς το παρόν δεν έχουν αφαιρέσει τίποτα.
'Εστειλα mail στην Alpha και ελπίζω σε κάποια απάντηση. Όταν με το καλό ανοίξουν κάποτε οι τράπεζες (ακούγεται σαν ανέκδοτο!) θα περάσω και ο ίδιος για διευκρίνιση.
Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Μηπως εχεις κανει αιτηση για web banking;υπαρχει μια χρεωση γι'αυτο...
Web banking έχω εδώ και 5 χρόνια αλλά ποτέ έως τώρα δεν μου έχουν χρεώσει συνδρομή. Μάλλον κάτι άλλο πρέπει να είναι ή ίσως να έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα μαζί με όλα τα ''κουλά'' που συμβαίνουν με τις τράπεζες!
Θα περιμένω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Web banking έχω εδώ και 5 χρόνια αλλά ποτέ έως τώρα δεν μου έχουν χρεώσει συνδρομή. Μάλλον κάτι άλλο πρέπει να είναι ή ίσως να έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα μαζί με όλα τα ''κουλά'' που συμβαίνουν με τις τράπεζες!
Θα περιμένω.
Σου την στείλανε πρόσφατα; Γιατί συνέβη ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Μου ήρθε χρέωση για συνδρομή της χρεωστικής 10 ευρώ η οποία αντικατέστησε μια πολύ παλιά σε έναν αδρανή μέχρι πρότινος λογαριασμό. Η χρεωστική αποδείχτηκε ότι όντως έχει συνδρομή γιατί είναι αυτή
https://www.alphabankcards.gr/Default.aspx?Tabid=369&xmid=4350
Μη χ@@@!
Εννοείται ότι όταν η υπάλληλος μου ζήτησε την έγκριση για να την εκδώσει δεν μπήκε στον κόπο να αναφέρει αυτήν την μικρή λεπτομέρεια της συνδρομής.
Ήθελα να το κανονίσω αυτό το θέμα, αλλά με πρόλαβαν τα capita controls!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom