Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Σε καταστήματα, μουσεία, εστιατόρια κλπ σιγουρα μιλούν τα βασικά τουλάχιστον και δεν θα χεις πρόβλημα.
Από κει και πέρα :D
Βέβαια είναι και μια πόλη με κατοίκους από διάφορες χώρες.
Εγώ που ψάχνω καταλανούς να το εξασκήσω λίγο, δύσκολα βρίσκω...
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παμε τωρα κι ο,τι προκύψει...
Είχε κανονιστει με γκρουπ αρχικά, αλλα ακυρώθηκε η συγκεκριμένη εκδρομή, επειδη θα γινόταν ενα καρδιολογικο συνέδριο εκείνες τις μέρες και τα ξενοδοχεία ηταν πολυ ακριβά. Ετσι αποφασίσαμε να παμε μόνοι μας.
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Καλησπερίζω το forum και δηλωνω ενθουσιασμενος που υπαρχει μια τετοια κοινοτητα!!!!
Οπως θα διαβασατε και απο τον τιτλο, το ερχομενο Σαββατο (ξημερωματα Κυριακης) θα ταξιδεψω πρωτη φορα στη Βαρκελωνη. Θα ηθελα να εκφρασω καποιες αποριες/αγχη που εχω γι'αυτο το ταξιδι.

Αρχικα, θα μενω σε ξενοδοχειο που βρισκεται πολυ κοντα στη Sagrada Familia. Επειδη θα φτασω στις 06.00 ξημερωματα, ειναι ευκολη η προσβαση με μετρο εκει;;; Καταρχην, το δικτυο τους καλυπτει ολη την πολη; Τετοια ωρα θα εχει συρμους;;; Εναλλακτικα, εαν χρησιμοποιησω ταξι, θα κοστισει ακριβα;;;; (πολλες ερωτησεις κανω στους ανθρωπους...)
Πιστευετε οτι φτανουν 6 γεματες μερες που θα μεινω, για να καλυψω ολα τα αξιοθεατα;;; Επισης, θα ηθελα να προγραμματισω και μια εκδρομη, πιθανοτατα Φιγκερες, επειδη θελω να επισκεφθω το μουσειο του Νταλι. Αξιζει κατι τετοιο, ή προτεινετε καποια αλλη εκδρομη;;; Αν τελικα παω Φιγκερες, θα ηθελα να παρακαλεσω, εαν γνωριζει καποιος, να μου πει πως θα φτασω εκει. Μεσο, κοστη, διαρκεια, κλπ κλπ.
Γενικα, πως προτεινετε να κινηθω, ωστε να καλυψω με τον καλυτερο δυνατο τροπο οσα μπορω;;;;

Εχω και αλλες ερωτησεις που τωρα δε μου ερχονται, αλλα, προς το παρον, ας μεινω εδω, καθως σας εχω ζαλισει απο το πρωτο μου ποστ.

Ευχαριστω οσους απαντησουν εκ των προτερων. Θα ειναι μεγαλη βοηθεια!!!!
6 μερες με 2 αξιοθεατα την ημερα ειναι τελεια.Αυτο που θα κανεις αφου κανεις ενα προγραμμα απο εδω ειναι να βγαλεις στο αεροδρομιο μια BARCELONA CART για τα μεσα μεταφορας.Το δικτυο ειναι επαρκες και αξιοπιστο.Εγω προτιμησα το λεωφορειο ΚΑΙ τα ποδια μου γιατι ετσι βλεπεις την πολη,που ειναι πολυ ανθρωποκεντρικη.Το μετρο σε αφηνει εξω απο την εκλησσια !Να ανεβεις στο λοφο μονζοθικ με το τελεφερικ που φευγει απο την BARCELONETA. Τελος μην αγχωνεσαι,διακοπες πας!Καλα θα περασεις.ΚΑΛΩς ΗΛΘΕς

Δεν χρειαζεται να πας και σε πολλα...τραβα στο camp nou και ειναι σαν να ειδες ολοι την Βαρκελωνη:haha:
mes que un club....
 
Last edited by a moderator:

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν χρειαζεται να πας και σε πολλα...τραβα στο camp nou και ειναι σαν να ειδες ολοι την Βαρκελωνη:haha:
Βασικα, τη μερα που θα φτασω παιζει η Barca στο Καμπ Νου. Ελπιζω να καταφερω να παω. Απλα δε ξερω τι παιζει με διαθεσιμοτητα εισιτηριων και τιμες.

6 μερες με 2 αξιοθεατα την ημερα ειναι τελεια.Αυτο που θα κανεις αφου κανεις ενα προγραμμα απο εδω ειναι να βγαλεις στο αεροδρομιο μια BARCELONA CART για τα μεσα μεταφορας.Το δικτυο ειναι επαρκες και αξιοπιστο.Εγω προτιμησα το λεωφορειο ΚΑΙ τα ποδια μου γιατι ετσι βλεπεις την πολη,που ειναι πολυ ανθρωποκεντρικη.Το μετρο σε αφηνει εξω απο την εκλησσια !Να ανεβεις στο λοφο μονζοθικ με το τελεφερικ που φευγει απο την BARCELONETA. Τελος μην αγχωνεσαι,διακοπες πας!Καλα θα περασεις.ΚΑΛΩς ΗΛΘΕς


mes que un club....
Πολυ χρησιμες πληροφοριες αυτες!!!! Ευχαριστω!!!!
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Νομιζω Barcelona-Elche.

Γενικότερα και δεδομένου οτι η μια μερα εχει καλυφθεί με την εκδρομή (μένουν 5), τι προγραμμα θα προτείνατε να ακολουθήσω;
 
Last edited by a moderator:

evasilak

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Καλησπέρα και από εμενα!
Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ. Επισκέφτηκα τέλος Μαρτίου της Βαρκελώνη και νομίζω ότι έχω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες να σου γράψω και εγώ.
Καταρχήν θα σου πρότεινα για τις μετακινήσείς σου να βγάλεις τη κάρτα Τ10 και όχι τη Barcelona Card. Η κάρτα Τ10 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 10 διαδρομές λεωφορείου ή/και μετρό με ισχύ 75 min. Δες την εδώ: http://www.tmb.cat/en/sistema-tarifari-integrat/-/ticket/T10. Στη ζώνη 1 είναι όλα τα αξιοθέατα της πόλης. Η Τ10 μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για το τρένο (RENFE) από το αεροδρόμιο. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί η ίδια κάρτα από δύο ή περισσότερα άτομα. Εμείς για 4 ημέρες στη Βαρκελώνη, όπου κινηθήκαμε πολύ κυρίως με λεωφορεία χρειαστήκαμε 2 άτομα 3 Τ10 (δηλ. κάναμε 15 διαδρομές/άτομο). Μία διαδρομή μπορεί να περιλαμβάνει μετρό και ένα ή περισσότερα λεωφορεία μέσα σε διάστημα 75 λεπτών. Το δίκτυο συγκοινωνιών στη Βαρκελώνη είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένο!! Αν έχεις δωρέαν internet σε smartphone στη Βαρκελώνη κατέβασε την εφαρμογή "UrbanStep Barcelona" για τα λεωφορεία και τη "Barcelona Metro Free" για το μετρό. Ειδικά η εφαρμογή για τα λεωφορεία είναι κορυφαία, αν τη χρησιμοποιήσεις θα μπορείς να πας παντού με λεωφορείο, χωρίς καθυστερήσεις!!!
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τις μετακινήσεις από το αεροδρόμιο μπορείς να βρεις εδώ: http://www.barcelona-tourist-guide.com/el/aerodromio/varkeloni-aerodromio-metafora.html.
Καλό ταξίδι!!

Βασικα, τη μερα που θα φτασω παιζει η Barca στο Καμπ Νου. Ελπιζω να καταφερω να παω. Απλα δε ξερω τι παιζει με διαθεσιμοτητα εισιτηριων και τιμες.

Μπορείς να αγοράσεις εισήτηρια για τον αγώνα που λες από το επίσημο site της FC Barcelona: http://www.fcbarcelona.com/info-tickets. Αυτή τη στιγμή τα πιο οικονομικά είναι στα 49 Ευρώ. Εγώ είχα κάνει αγορά από το site, τα είχα εκτυπώσει και μπήκα κατευθείαν στο γήπεδο χωρίς άλλες διαδικασίες (Προσοχή: αν κάνεις αγορά από το site, να αποθηκεύσεις οπωσδήποτε το pdf αρχείο των εισητηρίων στον υπολογιστή σου και καλύτερα να το εκτυπώσεις αμέσως, γιατί μετά δε στο ξαναβγάζει και θα πρέπει να το εκδώσεις στα εκδοτήρια του γηπέδου με τον κωδικό της κράτησης... μάλλον!)
Εισητήρια πουλάνε επίσης και στα επίσημα καταστήματα της ομάδας που υπάρχουν στην πόλη (έχει και στο αεροδρόμιο).
 
Last edited by a moderator:

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Άψογες πληροφορίες!!!!!! Πολλα ευχαριστω!!!!!!
Ωστόσο, δεν υπαρχει καποια καρτα μετακίνησης η οποια να ισχύει, πχ, για 5 μερες για ολα τα μεσα;;; Πέρυσι στο Παρισι ετσι μετακινηθήκαμε.
 

evasilak

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Άψογες πληροφορίες!!!!!! Πολλα ευχαριστω!!!!!!
Ωστόσο, δεν υπαρχει καποια καρτα μετακίνησης η οποια να ισχύει, πχ, για 5 μερες για ολα τα μεσα;;; Πέρυσι στο Παρισι ετσι μετακινηθήκαμε.
Υπάρχουν τέτοιες κάρτες αλλα προσωπικά δε θεωρώ οτι συμφέρουν. Δες εδω:http://www.tmb.cat/en/barcelona-travel-card. Αν θες να μετακινησε συνεχως με το λεωφορείο και το μετρο μπορει να σε συμφερει. Παντως στη Βαρκελωνη αξιζει και να περπατήσεις πολυ!
Ειδικά για τη μετακινηση σου απο και προς το αεροδρομιο, ειδικα αν η πτήση σου φτανει στο Terminal 1, η καλυτερη και οικονομικότερη λυση νομιζω οτι ειναι το λεωφορειο No 46 και στη συνεχεια μετρο http://www.barcelona-tourist-guide.com/el/aerodromio/metafores/leoforio-aerodromio-varkelonis.html.
Το τρενο δε θα στο προτεινα. Αν παρολα αυτα θες να παρεις το τρενο θα πρεπει να πας απο το terminal 1 στο terminal 2 με ενα λεωφορειο που ειναι δωρεαν και απο εκεί να περπατησεις μεχρι το σταθμο των τρενων.
 
Last edited:

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Και η εφαρμογη Barcelona ειναι πολύ καλή. Έχεις χάρτη της πόλης και του μετρο καθώς και πληροφορίες για όλα τα αξιοθέατα χωρίς να χρειάζεσαι σύνδεση στο ίντερνετ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom