Επιλογή προορισμού Ιούλιο-Αύγουστο

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Η χειρότερη δυνατή εποχή που θα διαλέξει να πάει κάποιος στο Vegas είναι Ιούλιος και Αύγουστος και αυτό δεν αλλάζει με καμία σοφιστεία... ούτε φυσικά είναι σοβαρό το επιχείρημα ότι όλα τα ξενοδοχεία έχουν κλιματισμό... κι άμα θέλει κάποιος να βγει μια βόλτα στην πισίνα ή να πάει στο Γκραν Κάνυον τι θα κάνει θα βάλει σκάφανδρο?

Επίσης... με το σκεπτικό ότι κάτω από 160€ αξιοπρεπές ξενοδοχείο στο Μανχάταν δεν βρίσκεις με την καμία, 2.000€ στη Ν.Υόρκη Ιούλιο με τα αεροπορικά για 10 μέρες, ούτε νεόπλουτος ούτε νεόπτωχος δεν την βγάζει, μην λέτε κουλά... αν μείνεις σε κανένα μυστήριο στο Χάρλεμ ή στους διαόλου την μάνα στο Queens τότε με οικονομία μπορεί, αλλιώς...

Τέλος με εισιτήριο πάνω από χιλιάρικο το Μεξικό δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα εντός μπάτζετ 2.000€ για δέκα μέρες... δεν έχω πάει αλλά λίγα μου φαίνονται...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η χειρότερη δυνατή εποχή που θα διαλέξει να πάει κάποιος στο Vegas είναι Ιούλιος και Αύγουστος και αυτό δεν αλλάζει με καμία σοφιστεία... ούτε φυσικά είναι σοβαρό το επιχείρημα ότι όλα τα ξενοδοχεία έχουν κλιματισμό... κι άμα θέλει κάποιος να βγει μια βόλτα στην πισίνα ή να πάει στο Γκραν Κάνυον τι θα κάνει θα βάλει σκάφανδρο?

Μια χαρά εποχή είναι, μάλιστα το τριήμερο της 4ης Ιουλίου είναι και καραχάι σίζον, γεμάτα ήταν τα ξενοδοχεία (προφανώς από αστρονάυτες). Η αίσθηση καιρού ήταν σαφώς καλύτερη από την Κούβα το καλοκαίρι (δεν έχει καθόλου υγρασία το μέρος), προφανώς και οι πισίνες ήταν γεμάτες, όπως και το Γκραν Κάνυον. Από όλους αυτούς τους ανθρώπους περιέργως κανείς δε φορούσε σκάφανδρο έχω και τα σχετικά φωτογραφικά ντοκουμέντα.


Επίσης... με το σκεπτικό ότι κάτω από 160€ αξιοπρεπές ξενοδοχείο στο Μανχάταν δεν βρίσκεις με την καμία,


Εμείς για τους λόγους που εξήγησα στην ιστορία μου αναγκαστήκαμε να κλείσουμε κυριολεκτικά τελευταί στιγμή ξενοδοχείο επιτόπου και το δεύτερο που βρήκαμε ήταν πάνω στο Σέντραλ Παρκ, ουδεμία σχέση με τις τιμές που αναφέρεις. Ακόμη και τώρα που είναι εξωφρενικά νωρίς (και μάλλον αντιπαραγωγικό) να ψάξει κανείς για δωμάτια για ένα ταξίδι που θα γίνει ένα χρόνο μετά, βρίσκει μια χαρά ξενοδοχεία πιο κάτω π.χ.
http://www.booking.com/hotel/us/da-...80ddb3a8dc1abac2051X2;highlight_room=48480801 μαζί με τους φόρους βγαίνει στα 113€, δηλαδή 65/άτομο/μέρα. Είπαμε ότι θα βγει με συμβιβασμούς, αλλά βγαίνει. Προφανώς ψάχνοντας πιο κοντά στην ημερομηνία βρίσκει και καλύτερα. Τώρα βέβαια ο ορισμός του αξιοπρεπούς και του "με την καμία" ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο, για μένα το συγκεκριμένο ας πούμε φαίνεται μια χαρά. Ελαφρώς φτηνότερα να βρει ένα αντίστοιχο (εύκολο πράγμα) θα τους μένουν 65-80 ευρά/ημέρα/άτομο με τα οποία θα πάνε στα μουσεία τους, θα φάνε αξιοπρεπώς (αλλά όχι γκουρμέ), θα πληρώσουν τις συγκοινωνίες και κανένα διάσπαρτο ταξί. Εμείς το κάναμε και ήμασταν μια χαρά, δεν μας έλειψε τίποτε.

Επίσης... με το σκεπτικό ότι κάτω από 160€ αξιοπρεπές ξενοδοχείο στο Μανχάταν δεν βρίσκεις με την καμία, 2.000€ στη Ν.Υόρκη Ιούλιο με τα αεροπορικά για 10 μέρες, ούτε νεόπλουτος ούτε νεόπτωχος δεν την βγάζει, μην λέτε κουλά... αν μείνεις σε κανένα μυστήριο στο Χάρλεμ ή στους διαόλου την μάνα στο Queens τότε με οικονομία μπορεί, αλλιώς...

Τέλος με εισιτήριο πάνω από χιλιάρικο το Μεξικό δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα εντός μπάτζετ 2.000€ για δέκα μέρες... δεν έχω πάει αλλά λίγα μου φαίνονται..


Νομίζεις λάθος. Χώρια ότι στα όσα χρόνια πετάω προς και από Ελλάδα/Μεξικό, πάνω από χιλιάρικο δεν έχω πληρώσει ποτέ μου για αεροπορικό. Ακόμη και με χιλιάρικο στα εισιτήρια, τους μένουν 1000€ για 10 μέρες, δηλαδή μέρα και κατοστάρικο, πολύ εύκολα βγαίνουν είτε σε Μέξικο Σίτυ είτε σε Γιουκατάν και χωρίς να μείνουν σε hostels για να σε προλάβω. Για τις 10 μέρες που έχουν οι άνθρωποι το Γιουκατάν είναι εξαιρετική περίπτωση, πολλά πράγματα να δεις, κάνεις και τα μπάνια σου, πολλά αρχαία, ενδιαφέρον φαγητό, μπόλικη κουλτούρα, εξαιρετικός προορισμός.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μεξικό και από μένα. Γιουκατάν πλευρά. Με πολύ όμορφες καμπάνες μπροστά στην παραλία , για όλα τα βαλάντια. Θα φάτε και καλό πάμφτηνο ψάρι.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Κύριοι και κυρία σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Πολύ καλή ιδέα μου φαίνεται το Μεξικο. Θα αρχίσω την ερευνα για να δω τι προσφέρει σαν τόπος. Εξακολουθώ ομως να δεχομαι προτασεις.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κύριοι και κυρία σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Πολύ καλή ιδέα μου φαίνεται το Μεξικο. Θα αρχίσω την ερευνα για να δω τι προσφέρει σαν τόπος. Εξακολουθώ ομως να δεχομαι προτασεις.
Δεσποινις παρακαλώ :p
Για να σε βοηθήσω, απόφυγε το Κανκουν και αν θέλεις και την Πλάγια ντελ Κάρμεν. Το μεν ειναι γεμάτο φτηνο-αμερικανικό τουρισμό , η δε γεμάτη Ιταλούς που το μόνο που τους νοιάζει είναι η μόστρα και η ξάπλα ! Η Τουλούμ είναι πολύ καλή για βάση, με παραλίες λιγότερο τουριστικές και σε κοντινή απόσταση cenotes και αρχαία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλά αρχαία. Και τα καλύτερα από αυτά για μένα είναι το Bonampak και το Yaxchilan και ως διαδικασία για να φτάσεις και ως αισθητικό αποτέλεσμα. Κοντά στο Κανκούν δεν το λες, αλλά με τόσες μέρες που έχετε χωράει εύκολα. Η Μέριδα επίσης όμορφη και βολική ως βάση, συνυπογράφω τα όσα ειπώθηκαν για Πλάγια ντελ Κάρμεν, Κανκούν και Τουλούμ.

Γιατο μπάτζετ για τη ΝΥ και τα ... πμ υποστήριξης, ανακεφαλαιώνω και δε θα επανέλθω:
Ο άνθρωπος έχει είπε 4.000 ευρώ σύνολο. Χωρίς καμιά τρελή προσφορά, βρίσκει αεροπορικά με 750/άτομο, άρα ξοδεύει συνολικά 1500 για αεροπορικά. Του μένουν 2.500 για 10 μέρες στη ΝΥ, από τα οποία με 700 όπως κατέδειξα παραπάνω βρίσκει μια χαρά κατάλυμα στο Μανχάτταν, άρα του απομένουν 1800 ευρώ με πληρωμένες διατροφές. Ε αν με 180 ευρώ ημερησίως, δηλαδή κατ' άτομο 120$/μέρα δεν μπορεί να φάει αξιοπρεπέστατα, να πιει τα ποτά του, να πληρώσει τα ταξί του και να πάει στα μουσεία του, τότε ξεφεύγει από την κατηγορία του εγκρατούς. Γίνεται και παραγίνεται, δεν είμαστε εξωγήινοι όσοι το κάναμε, δε χρειάζεται να κοιμηθείς σε τρώγλες ή να τρως στα ΜακΝτόναλντς. Είμαστε όλοι ζωντανές αποδείξεις...
 
Last edited:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Μια χαρά εποχή είναι, μάλιστα το τριήμερο της 4ης Ιουλίου είναι και καραχάι σίζον, γεμάτα ήταν τα ξενοδοχεία (προφανώς από αστρονάυτες). Η αίσθηση καιρού ήταν σαφώς καλύτερη από την Κούβα το καλοκαίρι (δεν έχει καθόλου υγρασία το μέρος), προφανώς και οι πισίνες ήταν γεμάτες, όπως και το Γκραν Κάνυον. Από όλους αυτούς τους ανθρώπους περιέργως κανείς δε φορούσε σκάφανδρο έχω και τα σχετικά φωτογραφικά ντοκουμέντα..
Πραγματικά χαίρομαι γιατί ακούγονται πολλές απόψεις και ο κόσμος αφού διαβάσει κρίνει και αποφασίζει... για άλλους λοιπόν το 41 υπό σκιάν στη μέση της ερήμου είναι μια χαρά καιρός, για μένα είναι κόλαση... καμιά αντίρηση ο καθένας όπως γουστάρει...απλά αν πάτε τον Απρίλιο που πήγα εγώ και είχε 25 βαθμούς να πάρετε παλτό γιατί θα κρυώνετε...

Όσο για την Ν.Υ είχα την εντύπωση ότι το budget του φίλου μας ήταν 2.000€ τις 10 μέρες... αν είναι 4.000€ τις 10 μέρες τότε ασφαλώς του φτάνουν και του περισσεύουν... αν όμως είναι 2.000€ όπως κατάλαβα αρχικά, τότε 10 μέρες με εισιτήρια μέσα , επαναλαμβάνω δεν φτάνουν με την καμία, έστω κι αν κλείσουμε ξενοδοχείο 11 μήνες πριν όπως προτείνει ο yorgos... γιατί με 60€ την ημέρα καρντιές μου που αν αφαιρέσεις τα έξοδα κίνησης εύκολα γίνονται 50€ την ημέρα, θα τρως φαλάφελ και μακντόναλτς που θα πάει σύννεφο και θα μοιράζεις τον καφέ στο τρία... αν λοιπόν εσείς που το παίζετε πονηροί και δεν μιλάω για τον yorgos, έχετε πάει έτσι στη Ν.Υ και περάσατε ωραία, τότε μαγκιά σας αλλά απλά μην το πολυδιαφημίζετε γιατί θα πάρετε και κανένα χριστιανό στο λαιμό σας που θα νομίζει ότι θα είναι άνετος με 600€ στην τσέπη για 10 μέρες...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Όταν αποφασίσετε ποια είναι η καλύτερη περίοδος για να πας στο χειρότερο μέρος του κόσμου στείλτε ένα πμ.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Όταν αποφασίσετε ποια είναι η καλύτερη περίοδος για να πας στο χειρότερο μέρος του κόσμου στείλτε ένα πμ.
ποιο εννοεις ως "το χειροτερο μερος του κοσμου"? το Λας Βεγκας ,τη Ν.Υορκη ,το Μεξικο?
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Μην με λαμβάνεις υπόψη kipi. Αν σου αρέσει το concept του Βέγκας να πας.
Απλά ήθελα να τους ξυπνήσω λίγο γιατί μαλώνουν για το ποιά είναι η "καλή" περίοδος για να πας σε ξενοδοχείο και να παίξεις μπιρίμπα.
Δεν υπάρχει νόημα.

Νομίζω πάντως οτι ΝΥ δεν θα σας βγει. Δίκιο έχει ο τράβελερ.
Η Ιστορία του Γιώργου είναι αυτή. Δεν ξέρω γιατί δεν την διαφημίζει. Διάβασέ την είναι αρκετά διαφορετική.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσο για την Ν.Υ είχα την εντύπωση ότι το budget του φίλου μας ήταν 2.000€ τις 10 μέρες... αν είναι 4.000€ τις 10 μέρες τότε ασφαλώς του φτάνουν και του περισσεύουν... αν όμως είναι 2.000€ όπως κατάλαβα αρχικά, τότε 10 μέρες με εισιτήρια μέσα , επαναλαμβάνω δεν φτάνουν με την καμία, έστω κι αν κλείσουμε ξενοδοχείο 11 μήνες πριν όπως προτείνει ο yorgos...

Φυσικά ο Γιώργος δεν πρότεινε σε κάνεναν να κλείσει ξενοδοχείο 11 μήνες πριν, και 3-4 μήνες πριν θα έχει περισσότερες προσφορές.
Τα χρήματα που σκοπεύω να διαθέσω θα είναι περίπου 2000/άτομο για όλα

2.000 Χ 2 άτομα = 4.000 Υποθέτω πως θα μοιραστούν το δωμάτιο, είθισται οι συνταξιδιώτες να μην είναι τσακωμένοι πριν καν ξεκινήσουν... Βγάζοντας εισιτήρια και διαμονές (1500 + 800 αντίστοιχα και είμαι πολύ large και στα δύο) τους μένουν 1700€, δηλαδή 85€/άτομο/ημέρα. Ποσό ικανότατο κατά τη γνώμη μου, όταν πια δε χρειάζεται να πληρώσεις διαμονή, εκτός κι αν γκουρμπεδιάζουν από το πρωί μέχρι το βράδυ, σνομπάρουν το βολικότατο μετρό για τα ταξί και αρχίσουν το ένα lap dance πίσω από το άλλο. Είπαμε, ολίγη εγκράτεια και θα είστε μια χαρά.
Απλά ήθελα να τους ξυπνήσω λίγο γιατί μαλώνουν για το ποιά είναι η "καλή" περίοδος για να πας σε ξενοδοχείο και να παίξεις μπιρίμπα.
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ, ότι επειδή δεν παίζει και πολύ ρόλο τι καιρό κάνει έξω πάει ο κόσμος και ντάλα καλοκαίρι. Όπως πάει και στη Σαντορίνη καλοκαιριάτικα που θα πρέπει μάλιστα να είναι και έξω για να την απολάυσει και όπου η ζέστη είναι χειρότερη (το Βέγκας είναι έρημος, η υγρασία του είναι 20%, κοινώς οι 40 βαθμοί του Βέγκας είναι αστείο μπροστά στους 35 της Σαντορίνης, όποιος πάει σε ελληνικά νησιά το καλοκαίρι χωρίς σκάφανδρο στο Βέγκας θα αισθανθεί πιο άνετα).

Θα διαφωνήσω με το φίλο jousis για το Βέγκας. Αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της αμερικάνικης κουλτούρας, το κιτς είναι φολκλόρ λοκάλ. Πέραν του κιτς (πανταχού παρόν σε υπέρμετρο βαθμό) υπάρχουν τα σόου, τα καλύτερα boxing events στον κόσμο, τα εισιτήρια και τα ξενοδοχεία είναι φτηνά οπότε κάνει για εξόρμηση για το Γκραν Κάνυον και γενικώς έχει πράγματα για να γελάσεις και να δεις. Και στην τελική να δεις και την αμερικανιά σε όλο της το μεγαλείο. Όπως πάω να δω κατς στο Μέξικο Σίτυ (όπου είναι απείρως πιο κιτς από το αμερικάνικο και έχει ιστορία 80 ετών, είναι μέρος της τοπικής κουλοτύρας) και κατουριέμαι στα γέλια με το κοινό ντυμένο Σουγκλάκο και τις γκομενίτσες να φωνάζουν στους παλαιστές για το μέγεθος του πέους τους, έτσι πάω και στο Βέγκας να δω τους Έλβις, τους γάμους με τα κιτς εκκλησάκια, τα καχέκτυπα της Βενετίας και αν μου καθόταν κι ένα box Μάρκες vs Pacquiao ή καμιά συναυλία από αυτές που δε θα ποτέ στην Αβάνα, δε με χαλάει. Φυσικά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

ΥΓ: κι ένα τιπ για τον jousis που του αρέσουν τα εναλλακτικά. Να πας για κατς στη Λα Πας, ινδιάνες παλαίστριες, κοινό μεθυσμένο στα όρια της λιποθυμίας και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα από πλευράς φαγητού, μουσικής και κρασοκατάνυξης είναι ανεκτίμητη.
https://www.google.com.cu/search?q=...HksAT6lYGIBA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1024&bih=463
αν λοιπόν εσείς που το παίζετε πονηροί και δεν μιλάω για τον yorgos, έχετε πάει έτσι στη Ν.Υ και περάσατε ωραία, τότε μαγκιά σας αλλά απλά μην το πολυδιαφημίζετε
Παρακαλούνται τα μέλη του φόρουμ να σταματήσουν να διαφημίζουν το πού πήγαν, πόσα ξόδεψαν και πώς πέρασαν. Άντε μπράβο. Στο τέλος θα το κάνουμε ταξιδιωτικό φόρουμ εδώ μέσα και θα γράφει ο καθένας τις εμπειρίες του, για συμμαζευτείτε λίγο.
 
Last edited:

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Κατ αρχας ευχαριστω όλους όσους εκαναν τις προτασεις τους ,αλλα επειδη ,οπως ειπα ,η ΝΥ δεν ειναι πρωτη επιλογη επειδη εχω παει και επειδη το Βεγκας δεν ειναι αυτο που θα μου αρεσε για καλοκαιρινες διακοπες μια και δεν παιζω μπιριμπα,ουτε θα ηθελα να βρισκομαι ολη την ημερα σε κλιματιζομενους χωρους ή στο ξενοδοχειο, κλεινω περισσοτερο προς Ασια πχ Ταυλανδη και νησια τριγυρω. Θα μου αρεσε και Καραιβικη αλλα το budjet θα ανεβει πολυ. Αν θελει καποιος να προτεινει συνδιασμους σε Ασια, πχ Μπανγκογκ 3 μερες, Πουκετ 2, κο Σαμουι 3 κλπ, ευχαριστως αναμενω στο ακουστικο μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom