Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Μην μπερδευομαστε. Δεν ρωτησα να μου πειτε για την τοποθεσια του ξενοδοχειου αν ειναι καλη η κακη και εχει γινει ολο αυτο,ρωτησα αν μπορειτε να με βοηθησετε σε τι να δω και τι θα κανω. Επισης δεν ειναι σκοπος μου να γυρναω στο παρισι μετα τις 12 . Οποτε ηξερα εξ αρχης ουτε οτι δεν ειναι κεντρο αλλα ουτε οτι ειναι μακρια. Και ξαναλεω 425 ευρω τρικλινο για 5 μερες τον οκτ δεν υπηρχε τιποτα καλυτερο. Επισης επειδη τυγχανει και εχω ξενοδοχειο ξερω και apo value for money και απο σχολια πελατων να καταλαβαινω και να καταναω τι εννοει ο καθενας πισω απο τα reviews. Γενικα στην ελλαδα αποσταση 700 μ πχ απο παραλια θεωρειτε μακρια. Δεν γινεται ομως να μενουμε ολοι κεντρο. Επισης οποιος ξερει απο λονδινο εγω εμεινα croydon που και κακοφημη περιοχη ειναι και μακρια απο λονδινο αλλα και ολα τα ειδα και τελεια περασα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Και ξαναλεω 425 ευρω τρικλινο για 5 μερες τον οκτ δεν υπηρχε τιποτα καλυτερο.
Οι τιμές πάντως δεν είναι κανονικά σ' αυτά τα επίπεδα, αλλά χαμηλότερα. Δεν ξέρω σε τι ημερομηνίες του οκτωβρίου πάτε, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι πάνω στις Γαλλικές σχολικές διακοπές (Μόνο το Καλοκαίρι, 2 εβδομάδες τον Οκτώβριο και τα Χριστούγεννα έχουν όλα τα σχολεία στη Γαλλία διακοπές σε κοινές ημερομηνίες).
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Η τιμή όπως είπε και ο taver δεν την λες και χαμηλή ! Ίσως θα έπρεπε να κοιτάξετε για διαμερίσματα! Με αυτά τα λεφτά και κέντρο και "lux" διαμέρισμα θα είχατε !Όμως αφού το κλείσατε δεν χάθηκε και ο κόσμος! θα προσαρμόσετε το πρόγραμμα με αυτά τα δεδομένα!

εμείς κλείσαμε για 3-12 Μαρτίου με 490 ευρώ διαμέρισμα!

https://www.google.gr/maps/dir//48.8666022,2.3333043/@48.8660274,2.3358533,16z/data=!4m3!4m2!1m0!1m0
Αυτή είναι η τοποθεσία του!
Έχουμε στο πρόγραμμα να πάμε 2 μέρες Disneyland και εννοείτε βερσαλλίες κάποια μέρα! Έχουμε σκεφτεί ότι αφού φτάνουμε Τρίτη να βγάλουμε μια navigo για τις ζώνες 1-5 που πιάνει και αυτά τα δύο! Να πάμε μέχρι την Κυριακή που ισχύει η κάρτα Disneyland - βερσαλλίες και στα πιο μακρινά μέρη που θέλουμε να δούμε και μετά από δευτέρα νομίζω ότι με περπάτημα θα είμαστε άνετα!

Αν έχετε να μας προτείνετε κάποια άλλη πιο βολική η συμφέρουσα λύση με ευχαρίστηση να την διαβάσουμε!
ευχαριστούμε!

Καλησπέρα σε ολους,
Λοιπον παω πρωτη φορα στην γαλλια.
Θα μεινουμε στο Kyriad Paris Sud - Arcueil Cachan . Δεν ξερω αν η περιοχη ειναι η καλυτερη η οχι και δν ξερω σε ποια ζωνη ανηκει.
Εχω μπερδευτει πολυ με τις ζωνες , τις μεταφορες και τι πρεπει να δω.
Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.
Ευχαριστωωω!!!!
Δεν πρόσεξα αν απάντησε κάποιος άλλος στην ερώτηση σου για τα αξιοθέατα ! Άμα είστε κάτω από 26 να ξέρεις ότι στα περισσότερα μουσεία κτλ έχει δωρεάν είσοδο ! Τώρα για τα σημαντικότερα νομίζω ότι η άποψη του καθενός θα διαφέρει ! Εγώ θα σου γράψω κάποια όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στον ταξιδιωτικό μου οδηγό!
Σαν ας πούμε "τοπ" η αλλιώς πολύ βασικά έχει
- Πύργο του Άιφελ
- Κέντρο Πομπιντού
- Μουσείο Λούβρου
- Μουσείο Ορσαί
- Notre dame (Παναγία των Παρισίων)
- St chapelle
-Κήπο του λουξεμβούργου
- Sacre cair
- Βερσαλλίες

αυτά αν θυμάμαι καλά γιατί δεν τον έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θα κοιταξω τα αξιοθεατα και θα σας πω που θελω βοηθεια. Ειμαστε ολοι πανω απο 26.. Οποτε φρι δεν παιζει τιποτα.. χαχα.. Για τα διαμερισματα κοιταξα και εγω που λες αλλα στους κανονισμους σχεδον σε ολα οσα ειδα ζηταγε 300 ευρω δεσμευση σε περιπτωση που γινει κατι να σε χρεωσουν. Οποτε τα απερριψα εξ αρχης/
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θα κοιταξω τα αξιοθεατα και θα σας πω που θελω βοηθεια. Ειμαστε ολοι πανω απο 26.. Οποτε φρι δεν παιζει τιποτα.. χαχα.. Για τα διαμερισματα κοιταξα και εγω που λες αλλα στους κανονισμους σχεδον σε ολα οσα ειδα ζηταγε 300 ευρω δεσμευση σε περιπτωση που γινει κατι να σε χρεωσουν. Οποτε τα απερριψα εξ αρχης/
τι εννοείς 300 ευρώ δέσμευση?? 300 ευρώ + το ποσό του δωματίου?
στο airbnb που το κλείσαμε δεν μας είχε τέτοιον όρο ! Απλά με το που κάνεις την κράτηση σου κρατάνε όλο το ποσό από την κάρτα αλλά το μεταβιβάζουν στον ιδιοκτήτη μετά από 24ώρες από την άφιξη σου! Και μετά απλά σε κάθε διαμέρισμα μπορεί να διαφέρουν οι πολιτικές ακύρωσης του δωματίου!
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Eσυ μιλας για το non refundable .. δεν μπορεις να το ακυρωσεις και αν το ακυρωσεις χανεις ολο το ποσο. Αυτο συμβαινει και στην περιπτωση την δικη μου. Για αυτο και οι non refundable τιμες ειναι παντα φθηνοτερες απο τις refundable. Ναι ηθελε και 300 ευρω εγγυηση σε περιπτωση που προκαλεσεις καποια φθορα ..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η τιμή όπως είπε και ο taver δεν την λες και χαμηλή ! Ίσως θα έπρεπε να κοιτάξετε για διαμερίσματα! Με αυτά τα λεφτά και κέντρο και "lux" διαμέρισμα θα είχατε !Όμως αφού το κλείσατε δεν χάθηκε και ο κόσμος! θα προσαρμόσετε το πρόγραμμα με αυτά τα δεδομένα!

εμείς κλείσαμε για 3-12 Μαρτίου με 490 ευρώ διαμέρισμα!

https://www.google.gr/maps/dir//48.8666022,2.3333043/@48.8660274,2.3358533,16z/data=!4m3!4m2!1m0!1m0
Αυτή είναι η τοποθεσία του!
Οτι εσεις ας πουμε με λιγοτερο απο 55 ευρω τη βραδια θα μεινετε σε λουξ διαμερισμα στο κεντρο του Παρισιου!!! Τι να σου πω; Τα δεδομενα σου με τρομαζουν και ευχομαι να μη φατε καμια φολα. Μακαρι να εισαστε τυχεροι και να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες το καταλυμα.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Οτι εσεις ας πουμε με λιγοτερο απο 55 ευρω τη βραδια θα μεινετε σε λουξ διαμερισμα στο κεντρο του Παρισιου!!! Τι να σου πω; Τα δεδομενα σου με τρομαζουν και ευχομαι να μη φατε καμια φολα. Μακαρι να εισαστε τυχεροι και να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες το καταλυμα.
δεν ανέφερα πουθενά ότι το δικό μας διαμέρισμα είναι λουξ! Όπως και για τον φίλο που του ανέφερα το διαμέρισμα , έγραψα "λουξ" (τρόπος του λέγειν δλδ)! Με 90 ευρώ την βραδιά που τους βγαίνει θα μπορούσαν να βρουν κάτι αξιοπρεπές !
Το διαμέρισμα που έκλεισα εγώ είναι https://www.airbnb.gr/rooms/3685996 αυτό!
Εμένα προσωπικά είναι του γούστου μου για την χρίση που θέλω να το κάνω! Δλδ να φεύγω 8 το πρωί και να γυρίζω λίγο το μεσημέρι ( και αν) και το βράδυ για ύπνο!
Είναι μικρό απλό και καθαρό , τουλάχιστον σύμφωνα με τα σχόλια που έχει! Τώρα όπως είπες και εσύ μακάρι να μην φάμε καμιά φόλα! Απλά αυτό το budget είχαμε οπότε δεν ψάχναμε από την αρχή για πολυτέλεια !
Εξάλλου και ξενοδοχείο 5 αστέρων μπορεί να σου βγει μούφα! Μακάρι να είχαμε λεφτά για κάτι καλύτερο !και πίστεψε με μου βγήκαν τα μάτια να ψάχνω και να διαβάζω κριτικές για ξενοδοχεία!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Εξάλλου και ξενοδοχείο 5 αστέρων μπορεί να σου βγει μούφα! Μακάρι να είχαμε λεφτά για κάτι καλύτερο !και πίστεψε με μου βγήκαν τα μάτια να ψάχνω και να διαβάζω κριτικές για ξενοδοχεία!
Ξενοδοχείο 5 αστέρων καρντιά μου πολύ δύσκολο να σου βγει μούφα...

Στο θέμα μας... το διαμερισματάκι που βρήκατε μου φαίνεται μια χαρά...μπορεί να είναι μικρό και έχει τα τελείως βασικά αλλά το location είναι άριστο και από τιμή σκίζει... αν βγάλεις και την παπαριά την eurodisney και δώσεις αυτές τις μέρες σε βόλτες στο Παρίσι θα κάνεις γαμώ τα ταξίδια...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Οτι εσεις ας πουμε με λιγοτερο απο 55 ευρω τη βραδια θα μεινετε σε λουξ διαμερισμα στο κεντρο του Παρισιου!!! Τι να σου πω; Τα δεδομενα σου με τρομαζουν και ευχομαι να μη φατε καμια φολα. Μακαρι να εισαστε τυχεροι και να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπες το καταλυμα.
Γιατί το λες αυτό; Πχ αυτό λες είναι πατάτα; Δεν είναι 55 αλλά πάλι είναι κοντά στην τιμή αυτή. Ομολογώ ότι δεν ήξερα αυτό με τα διαμερίσματα και το κοίταξα τώρα και ενθουσιάστηκα με αυτό, καθώς και με το στούντιο που έβαλε πριν (νομίζω) ο Βασίλης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Γιατί το λες αυτό; Πχ αυτό λες είναι πατάτα; Δεν είναι 55 αλλά πάλι είναι κοντά στην τιμή αυτή. Ομολογώ ότι δεν ήξερα αυτό με τα διαμερίσματα και το κοίταξα τώρα και ενθουσιάστηκα με αυτό, καθώς και με το στούντιο που έβαλε πριν (νομίζω) ο Βασίλης.
Δεν λεω τιποτα. Απλα επειδη εχουν δει πολλα τα ματια μου κι εχω δει παρα πολλα σπιτια και δωματια στο Παρισι που δεν εχουν καμια σχεση με τις φωτογραφιες κι επειδη η τιμη και για μπουντρουμι σε τετοια τοποθεσια ειναι εξαιρετικη, φοβαμαι λιγο... Μακαρι να ειναι καλο!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom