Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτό είναι τώρα την Κυριακή.Τώρα έρχεσαι;
Ναι! Κυριακη ξημερωματα, να 'μαστε καλα, θα ειμαι εκει.
Και η εφαρμογη Barcelona ειναι πολύ καλή. Έχεις χάρτη της πόλης και του μετρο καθώς και πληροφορίες για όλα τα αξιοθέατα χωρίς να χρειάζεσαι σύνδεση στο ίντερνετ.
Got it!!!!

Υπάρχουν τέτοιες κάρτες αλλα προσωπικά δε θεωρώ οτι συμφέρουν. Δες εδω:http://www.tmb.cat/en/barcelona-travel-card. Αν θες να μετακινησε συνεχως με το λεωφορείο και το μετρο μπορει να σε συμφερει. Παντως στη Βαρκελωνη αξιζει και να περπατήσεις πολυ!
Ειδικά για τη μετακινηση σου απο και προς το αεροδρομιο, ειδικα αν η πτήση σου φτανει στο Terminal 1, η καλυτερη και οικονομικότερη λυση νομιζω οτι ειναι το λεωφορειο No 46 και στη συνεχεια μετρο http://www.barcelona-tourist-guide.com/el/aerodromio/metafores/leoforio-aerodromio-varkelonis.html.
Το τρενο δε θα στο προτεινα. Αν παρολα αυτα θες να παρεις το τρενο θα πρεπει να πας απο το terminal 1 στο terminal 2 με ενα λεωφορειο που ειναι δωρεαν και απο εκεί να περπατησεις μεχρι το σταθμο των τρενων.
Αυτο με βοηθά πολυ!!!! Να εισαι καλα!!!!
 
Last edited by a moderator:

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μπορείς να αγοράσεις εισήτηρια για τον αγώνα που λες από το επίσημο site της FC Barcelona: [URL said:
http://www.fcbarcelona.com/info-tickets[/url]. Αυτή τη στιγμή τα πιο οικονομικά είναι στα 49 Ευρώ..
Δωσε ενα 150 και δες το ματσακι σαν αρχοντας...ασε τα 49 μια φορα θα πας οποτε να το ευχαριστηθεις
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια, σημερα έφτασα Βαρκελώνη!
Επισκέφθηκα Sagrada Familia, λιγο Ramblas και πήγα Camp Nou και ειδα την Barca!!!! Τρομερή εμπειρία.
Για αύριο δεν εχω σχεδιάσει κατι ακομα, αλλα ηθελα να σας ρωτήσω εάν συνδυάζεται το Ντιμπινταμπο με ολη την La Ramblas. To ρωτώ γιατι σημερα καθώς τη διέσχιζα -μερικώς- έβλεπα το βουνό στην άλλη άκρη. Σκεφτόμουν, λοιπον, να ανέβαινα Ντιμπινταμπο και μετα πετρατημα ολη την La Ramblas μεχρι το λιμάνι.
Ειναι εφικτό ή λέω ο,τι να 'ναι;;; :)
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
σαφεστατα.Την la rambla αστην το βραδακι και κατσε να πιεις ενα ποτηρι sagria χαζευοντας τον κοσμο που σιγουρα αυτην την εποχη θα ειναι πολυς

Παιδια, σημερα έφτασα Βαρκελώνη!
Επισκέφθηκα Sagrada Familia, λιγο Ramblas και πήγα Camp Nou και ειδα την Barca!!!! Τρομερή εμπειρία.
Για αύριο δεν εχω σχεδιάσει κατι ακομα, αλλα ηθελα να σας ρωτήσω εάν συνδυάζεται το Ντιμπινταμπο με ολη την La Ramblas. To ρωτώ γιατι σημερα καθώς τη διέσχιζα -μερικώς- έβλεπα το βουνό στην άλλη άκρη. Σκεφτόμουν, λοιπον, να ανέβαινα Ντιμπινταμπο και μετα πετρατημα ολη την La Ramblas μεχρι το λιμάνι.
Ειναι εφικτό ή λέω ο,τι να 'ναι;;; :)
μην ξεχασεις τα ζωντανα αγαλματα!!!!!
 
Last edited by a moderator:

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα παίδες ,
Σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ την πόλη για πρώτη φορά.
Στην περίπτωσή μας μπορούμε μόνο είτε στο α΄ δεκαπενθήμερο του Δεκέμβρη είτε τον Μάρτιο....Σε αυτή την περίπτωση ποιά περίοδο θεωρείτε οτι είναι προτιμότερη?
 

andreas123

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
καλησπερα παιδια,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,κοιταξα ξενοδοχεια για βαρκελωνη απο νοεμβρη μεχρι γεναρη και ειδα πολυ καλες τιμες.ρωτησα ενα φιλο που την εχει επισκεφθει μια φορα και μου ειπε πως αυτο συμβαινει λογω του οτι δεν ειναι οι μηνες αιχμης της απο αποψης τουριστικης προελευσης.ισχυει αυτο?αξιζει αυτους τους μηνες να επισκεφθεις την πολη?
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
εγω παντως ιανουαριο θα παω. τι και αν δεν ειναι μηνες αιχμης??? τι και αν βρεχει???? την βαρκελωνη την εχω ερωτευτει πριν τη δω...αλλοστε αν σου αρεσει θα εχεισ ενα λογο ακομα για να ξαναπας. να την δεισ και ανοιξη
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Mayakalafata ,
Και εγώ θέλω τρελά να επισκεφτώ την πόλη εδώ και χρόνια.
Το μόνο που με προβληματίζει στην επιλογή περιόδου είναι οι καιρικές συνθήκες.
Προσωπικά (και το αναφέρω επειδη θα παώ με παρέα) δεν έχω κανένα πρόβλημα είτε κάνει κρύο είτε βρέχει.
Διαβάζω όμως και ακούω από πολλούς πως η πόλη προσφέρεται για πολύ περπάτημα,οπότε μπορεί κάποιος να χαρεί περισσότερο την πόλη οταν έχει τις καιρικές συνθήκες με το πλευρό του , παρά να στάζει στην βροχή ή να μην μπορεί να επισκεφτεί ορισμένα μέρη λόγω ακραίων καιρικών φαινομένων...
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
Σιγουρα αυτο ειναι ενα θεμα αλλα οκ εγω θα παω με τον αντρα μου κ οτι καταφερουμε να δουμε. Αλλωστε σου ειπα θα εχουμε ενα λογο για να ξαναπαμε. Τα εισητηρια τα βρηκα παμφθηνα κ το ξενοδοχειο επισης

Ε κ δε νομιζω να λιωσω αν βρεχει
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom