Τουρκία Σμύρνη

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
επειδή την κοιταζω κι εγω τη σμύρνη,την έχω στο μυαλο μου για δυο βραδια ....είναι αρκετά πιστεύεις?(χωρις την έφεσσο εννοοώ,γιατι αν θελει κανεις να παει και εφεσσο,νομιζω οτι καλα θα ήταν τα τρια βραδια....)α,και κάπου ειδα οτι υπαρχει τρένο για την Έφεσσο....ισχύει?
Θα σε γελάσω για το αν υπάρχει τρένο για την Έφεσο μιας κ πάντα νοικιάζουμε αυτοκίνητο, ωστόσο σε περιπτωση που δεν υπάρχει , μπορείς να πας παντου με την εταιρεια μετρο.
Δυο βράδια είναι αρκετά, απλώς θα σε πιάσει -ίσως- καταναλωτική μανία με τις χαμηλές τιμές και θα φας αρκετες ωρες από την μια μέρα στην αγορα. Τουλαχιστον εγώ που αγοράζω (ή μαλλον αγοραζα) σουβενιρ μεχρι και για τον σκυλο του γειτονα οργιασα:bleh:
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Μια χαρα..!!!σαν να αρχιζει να μ'αρεσει ..η Σμυρνη...εννοειτε Κοκορετσι!!! tell me more..tell me more!!!:xalara::xalara:
1000874_10151618421254550_1358067087_n.jpg
1332_10151618421279550_547206360_n.jpg


Αντρέσσα ακριβή δεν θυμάμαι για το εν λόγω μαγαζάκι το οποίο είναι κυριολεκτικά μια τρύπα. Η ψησταριά και δίπλα η πόρτα. Ωστόσο στο πλατύ πεζοδρόμιο έχει μπόλικα τραπεζάκια που σερβίρουν το έδεσμα με Καυτερές ξυδάτες πιπερίτσες και αυρανι. Η πελατεία εναλλασσόταν συνεχώς. Λοιπόν θα το βρείτε στο αριστερό σας χέρι ανεβαίνοντας , σε μικρή απόσταση, από την παραλία ή την λεωφόρο Gazi ή την παράλληλη της Vali Kazim Dirik.
Πόσο λέτε να πληρώσαμε για 2 τέτοια πιατάκια συν 1 εξτρα αυρανι κι 1 νεράκι;
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Γης
Να σημειώσω πως στην παραλία με εξαίρεση το κομμάτι του alsancak δεν εχει κάτι το ιδιαίτερο από καφετέριες και εστιατόρια. Πως είναι η παραλία της Θεσσαλονίκης; Ε, καμιά σχέση.
Έχει πολλά τουριστικά φαγάδικα. Από ποιότητα δεν ξέρω πως είναι δεν καθίσαμε. Και καφέ με αργιλέ. Σε κάποιο σημείο περπατώντας στην προκυμαία, είχε στημένα τραπεζοκαθίσματα, χωρίς αντίστοιχο κατάστημα, απλώς κάτι νεαροί πουλούσαν αναψυκτικά που τα χαν βουτηγμένα στη θάλασσα! Πήραμε κ μεις σε μπουκαλάκι νερού τη βοτκα μας και δωστου και πάρε οι λεμονάδες και οι σόδες...:lol:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
View attachment 59451 View attachment 59452

Αντρέσσα ακριβή δεν θυμάμαι για το εν λόγω μαγαζάκι το οποίο είναι κυριολεκτικά μια τρύπα. Η ψησταριά και δίπλα η πόρτα. Ωστόσο στο πλατύ πεζοδρόμιο έχει μπόλικα τραπεζάκια που σερβίρουν το έδεσμα με Καυτερές ξυδάτες πιπερίτσες και αυρανι. Η πελατεία εναλλασσόταν συνεχώς. Λοιπόν θα το βρείτε στο αριστερό σας χέρι ανεβαίνοντας , σε μικρή απόσταση, από την παραλία ή την λεωφόρο Gazi ή την παράλληλη της Vali Kazim Dirik.
Πόσο λέτε να πληρώσαμε για 2 τέτοια πιατάκια συν 1 εξτρα αυρανι κι 1 νεράκι;
10 TL ?? :twisted:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ενδιαφέρομαι και γω για πληροφορίες σχετικά με τη Σμύρνη.. Τέλη αυγούστου θα πάμε για ένα 4ήμερο. Πέρα απο αυτά που αναφέρθηκαν, υπάρχει κάτι άλλο για να γεμίσουμε τις μέρες μας; Κάποια κοντινή ημερήσια εκδρομή; Ή κάποιο ωραίο παραθαλάσσιο μέρος;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ενδιαφέρομαι και γω για πληροφορίες σχετικά με τη Σμύρνη.. Τέλη αυγούστου θα πάμε για ένα 4ήμερο. Πέρα απο αυτά που αναφέρθηκαν, υπάρχει κάτι άλλο για να γεμίσουμε τις μέρες μας; Κάποια κοντινή ημερήσια εκδρομή; Ή κάποιο ωραίο παραθαλάσσιο μέρος;
Σουπερ!!! ποιες ημερομηνιες θα πατε?? Ρωταω για να δω αν τελικα δωσω εγω πληροφοριες σε σας ή εσεις σε μενα...μετα την επισκεψη στη Σμυρνη?? γιατι δεν ειδα και πολλους να απαντουν στο θεμα.. :) εγω παω 21-24 /8
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σουπερ!!! ποιες ημερομηνιες θα πατε?? Ρωταω για να δω αν τελικα δωσω εγω πληροφοριες σε σας ή εσεις σε μενα...μετα την επισκεψη στη Σμυρνη?? γιατι δεν ειδα και πολλους να απαντουν στο θεμα.. :) εγω παω 21-24 /8
Τη μερα που θα γυρνάτε, εμείς θα πηγαίνουμε (24-28/8).. Αρα δε μπορούμε να ανταλλαξουμε πληροφορίες.. Εκτός αν μπαινεις στο φόρουμ τις μέρες που θα είσαι εκεί και γράψεις τίποτα! :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Τη μερα που θα γυρνάτε, εμείς θα πηγαίνουμε (24-28/8).. Αρα δε μπορούμε να ανταλλαξουμε πληροφορίες.. Εκτός αν μπαινεις στο φόρουμ τις μέρες που θα είσαι εκεί και γράψεις τίποτα! :)
Μαλλον καπως ετσι θα το κανω.... :)

απο Σμυρνη μπορεις να πας απέναντι στο karsiyaka Κορδελιό! με καραβάκι... http://el.wikipedia.org/wiki/Κορδελιό
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Σμυρνη : με την πρωτη ματια , θα πω οτι για city break καααλή ειναι.! Αλλά αν κλεισω τα αυτια μου κ δεν ακουω τη γλωσσα, θα νομιζω οτι ειμαι σε μια μεγαλη Θεσσαλονικη. Επισης εδώ μαντιλες yok!! Οι γυναικες πιο μοντερνες κ απο τις ευρωπαίες.

Λεπτομερειες αργοτερα
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Περιμένω λεπτομέρειες!! θα πάτε καμια εκδρομή; Επειδή απότι βλέπω η Σμύρνη δεν έχει και πολλά αξιοθέατα λέμε να πάμε Εφεσσο, στο χωριό Sirince, Cesme για μπανιο, και αν προλάβουμε Kusadasi..
 

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Περιμένω λεπτομέρειες!! θα πάτε καμια εκδρομή; Επειδή απότι βλέπω η Σμύρνη δεν έχει και πολλά αξιοθέατα λέμε να πάμε Εφεσσο, στο χωριό Sirince, Cesme για μπανιο, και αν προλάβουμε Kusadasi..
Να πάτε σε αυτά τα μέρη οπωσδήποτε.Επίσης,να επισκεφτείτε τα Αλάτσατα.Είναι δίπλα στο Cesme.Παραδοσιακός ελληνικός οικισμός ανακαινισμένος που θα σας συγκινήσει.Οι παραλίες κοντά στη Φώκαια(στο δρόμο ανάμεσα στη Παλαιά και Νέα Φώκαια) είναι πιο ωραίες για μπάνιο και δεν μαζεύουν πολύ κόσμο.Η Σμύρνη για 2 μέρες είναι εντάξει.Αν είχατε περισσότερες μέρες στη διάθεση σας θα σας πρότεινα το Αϊβαλί και την Πέργαμο. Το Κουσάντασι δεν αξίζει τον κόπο.Τελείως τουριστικό μέρος που δεν έχει να προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο.Μεγάλα ξενοδοχεία κ παραλίες γεμάτες ευρωπαίους.Δύσκολο να βρεις ξαπλώστρα!
Υ.Γ. Αν πάτε στο Sirince απόγευμα να φάτε στο εστιατόριο ΑΡΤΕΜΙΣ. Βρίσκεται στην είσοδο του χωριού.Είναι το παλιό σχολείο με καταπληκτικό φαγητό που αξίζει να δοκιμάσετε.Το βράδυ όμως το χωριό αδειάζει. Μόλις γυρίσαμε από αυτά τα μέρη. Αν θέλεις να μάθεις κάτι άλλο πες μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom