Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντελώς τραγικός και θα'πρεπε να τιμωρηθεί με τη μία. Άσε που τα είπε και στα βλάχικα και νομίζει ότι έκανε το ζώον. Τέλος πάντων, πάνω στις χαρές και τις λύπες και με δυο μπουκάλια σαμπάνια παραπάνω πολλοί λέμε αρλούμπες, αλλά η γυναίκα έκανε τη δουλειά της και δεν αξίζει τέτοιας συμπεριφοράς από κανέναν.

Εχθές ο Βίκτορ Ούγκο μας είπε πως οι βραζιλιάνοι και οι λατινοαμερικάνοι (για τους κολομβιανούς το είπε βασικά) στο γήπεδο που ήταν με τη Γερμανία δεν είναι αντιπροσωπευτικοί των λατινοαμεικάνων γενικότερα, που στην πλειοψηφία τους ήθελαν να το πάρουν οι Αργεντίνοι. Ε καλά, μη βάζει και το χέρι του στη φωτιά, από το Μέξικο Σίτθ μέχτι το Καράκας και την Αβάνα οι περισσότεροι ξεκάθαρα με τη Γερμανία ήταν κι ας αναρωτηθούν λίγο οι Αργεντίνοι γιατί είναι οι αντιπαθέστεροι λατίνοι και η μόνη εθνική της ηπείρου που δεν υποστηρίζεται από τους άλλους, ο Μαραντό το έκανε.

Στην Αβάνα εκτός από τους μαύρους που είχαν βάψει τα πρόσωπά τους στα χρώματα της Γερμανίας, είδαμε τη γερμανική σημαία να ανεμίζει και σε παράθυρο της Συναγωγής τους Βεδάδο. Της εβραϊκής συναγωγής παρακαλώ. Κι εγώ είδα το ματς δίπλα σε μια ομάδα κουβανών μασόνων που πανηγύριζαν λες και πήρε η Κούβα το παγκόσμιο του μπέιζμπολ... Το ζήσαμε κι αυτό.

Η Αργεντινή πάντως έκανε το καλύτερό της ματς, ουδεμία σχέση με αυτό το κατινίστικο ποδόσφαιρο που παρουσίασε στο υπόλοιπο τουρνουά. Αλλά οι Γερμανοί βάσει συνολικής εμφάνισης το άξιζαν. Αυτοί που τελείως αδικαιολόγητα βρίσκονται στην τέταρτη θέση είναι οι Βραζιλιάνοι που ήταν οικτροί και σπρώχθηκαν σκανδαλωδώς από το πρώτο ματς από τη ΦΙΦΑ. Αίσχος. Εννοείται πως στη θέση τους έπρεπε να είναι η Κολομβία και θα βλέπαμε και το Χάμες αντί για τον ξυλοκόπο το Φρεντ.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Έστω και πολύ καθυστερημένα (με έφαγαν οι ρακές στη λεβεντογέννα) ένα θα πω:
ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ!!!
Αυτή η Αργεντινή δεν άξιζε με τίποτα την κούπα, αντιθέτως αχώνευτοι ξε-αχώνευτοι οτι και να λέμε οι Γερμανοί παίζουν διαχρονικά αυτό το ποδόσφαιρο και άξια κατέκτησαν τον τίτλο, μακράν η πιο αποτελεσματική ομάδα του Μουντιάλ κι αφού δεν τα κατάφεραν οι πορτοκαλί losers χαλάλι τους, ειδικά μετά το πικρό currywurst που κέρασαν τους άλλους, ξέρετε ποιούς, αυτούς που τους έσπρωχναν μέχρι και τα σημαιάκια του κόρνερ!
Τη Μεσιάδα δε τη σχολιάζω καν γιατί έχει καταντήσει γραφική.

υ.γ χτες το απόγευμα πάντως βίωσα ένα ηθικό δίλημμα και είπα μήπως υποστηρίξω Αρζεντίνα αλλά δε μου βγήκε τελικά, υπερίσχυσε η ανάγκη για ποδοσφαιρική δικαιοσύνη και στήριξη στο συμφορουμίτη που είχε κουβαδιαστεί σε όλο το Μουντιάλ...οπότε για τον @Yorgos ρε γμτ...:bleh:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ασχετο αλλα ο γερμαναρας δεν ειπε βαλτε τον στον κ--ο σας....
μπορειτε να το βαλετε αλοιφη πισω απο τα αυτια σας ειπε...μια ηληθια βαυαρικη εκφραση που σημαινει:
χεσμενο το εχω το βραβρειο , εγω ειμαι παγκ. πρωταθλητης
κατι τετοιο.
οχι οτι τον δικαιολογω αλλα αλλο το ενα αλλο το αλλο.
αλλο να ελεγε ο ζαγορακης το 2004 σε εναν Χ δημοσιογραφο ¨ποιος το χεζει το χρυσο παπουτσι¨ και αλλο ¨παρε το βραβειο και βαλτο στον κ--ο σου¨
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
http://informe21.com/deportes/maradona-messi-jugo-mejor-conmigo-que-con-sabella

Και συνεχίζει ο αθάνατος Μαραντό:
Να αφήσουμε τις υποκρισίες. Δεν είμαστε όλοι ευχαριστημένοι με τη δεύτερη θέση. Αυτή η εθνική δεν έπαιξε μπάλα. Κι εμείς εδώ να κάναμε μια ομάδα, τους πρώτους αντιπάλους τους κερδίζαμε. Όταν ήμουν εγώ στο τιμόνι στο προηγούμενο Μουντιάλ η δική μου εθνική έπαιξε καλά, ενώ του Σαβέλα μόνο στο τελευταίο ματς και πέραν τούτου τίποτε. Στη Νότιο Αφρική με μένα προπονητή ο Μέσι έπαιξε πέντε φορές καλύτερα απ΄ό,τι τώρα, απλά τώρα έβαλε γκολ. Ο Λέο έκανε τη διαφορά στο προηγούμενο Μουντιάλ όχι τώρα και μην αρχίσετε με την καραμέλα ότι θυσιάστηκε για την ομάδα.

Όταν το ρώτησαν για το αν θα συνεχίσει ο Σαβέλα ή θα αναλάβει ο Ρούσο είπε ότι κανείς τους δεν του αρέσει. Αντίθετα, πρότεινε τον Μενότι, 75 ετών σήμερα, με τον οποίον στον πάγκο η Αργεντινή πήρε το πρώτο της Μουντιάλ το 1978.

Φυσικά τα έβαλε και με το Γκροντόνα (ο αργεντίνος Γκαγκάτσης) και το γιο του: "Είναι ανησυχητικό που ο γιος του Γκροντόνα θα είναι ο αρμόδιος για τα του αργεντίνικου ποδοσφαίρου. Αυτός αντί για πόδια έχει καρπούζια."

Και στο τέλος είπε ότι λόγω πιέσεων του Γκροντόνα αναγκάζεται να ψάξει για δουλειά εκτός Αργεντινής: "Εδώ οι μαφιόζοι και οι διεφθαρμένοι μου κλεινουν την πόρτα. αλλά την πόρτα του κόσμου δεν μπορούν να μουν την κλείσουν ποτέ. Είναι δύσκολο να πιστέψεις ότι είσαι λαϊκό είδωλο. Εγώ τα χέρια μου δεν τα βάζω στις τσέπες2 των άλλων."
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Φυσικά τα έβαλε και με το Γκροντόνα (ο αργεντίνος Γκαγκάτσης) και το γιο του: "Είναι ανησυχητικό που ο γιος του Γκροντόνα θα είναι ο αρμόδιος για τα του αργεντίνικου ποδοσφαίρου. Αυτός αντί για πόδια έχει καρπούζια."
Και τον πέθανε τελικά...τον μπαμπά εννοώ..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Αυριο οι γαυροι εχουμε την ευκαιρία να χειροκροτησουμε και να ευχαριστησουμε για μια ακομη φορα εναν σπουδαιο ανθρωπο και εναν ικανότατο προπονητη που μας αγαπησε και αγαπήσαμε. Τον Ερνεστο Βαλβερδε.
Συν το οτι φυσικα τα εσοδα του φιλικου με την Μπιλμπάο θα διατεθουν στην unicef.
Καυσωνα θα εχει οπότε συγαυροι ραντεβού στο Καραϊσκάκη!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Ένα μεγάλο μπράβο στον Αστερα Τρίπολης που και ωραία μπάλα παίζει και είναι μόλις 90 λεπτά μακριά από τους ομίλους του EL!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom