Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Μέγιστε είσαι ακόμη υπό την επήρρεια της αύρας του Μεγάλου Λαϊκού μας Ηγέτη γιαυτό και σε συγχωρώ... κανείς δεν είπε ότι είναι το τέλος του κόσμου... είπαμε ότι για 100€ το πολύ δεν αξίζει να μένεις στου διαόλου την μάνα, πράγμα με το οποίο και συμφώνησες... δεν βλέπω λοιπόν που διαφωνείς με όσα έγραψα... και να ήταν ρε αδερφέ και κανένα σούπερ ξενοδοχείο να πεις να πάει στο διάολο αλλά Kyriad ρε Μέγιστε? Χειρότερο και από τα λαϊκά ξενοδοχεία αλυσίδας που συνήθως διαλέγεις...
Τον λιθοβόλησες που τον λιθοβόλησες τον άνθρωπο για την λάθος επιλογή του, τώρα όμως πρότεινε τον κοσμάκη και 4-5 οικονομικά ξενοδοχεία σε καλή τοποθεσία που να αξίζουν για έναν επισκέπτη 5 ημερών..
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Εγω ξαναλεω απο 9/10 εως 14/10 5 βραδια με 425 ευρω τρικλινο δωματιο δεν υπαρχει. Επισης το kyriad μια χαρα ειναι . Μαθαμε ολοι στο Μεγαλη Βρετανια. Δουλευομαστε. Και οσο για ξενοδοχεια πεντε αστερων μπορουν ανετα να σου βγουν μουφα και μην λεμε οτι θελουμε..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To Kyriad σαν αλυσίδα είναι μια παπαριά και μισή, μην παραμυθιάζεις τον εαυτό σου ότι θα μείνεις σε γαμώ τα ξενοδοχεία... και μια που τα λέμε όλα, για πες μας αλήθεια πιο πεντάστερο ξενοδοχείο σου βγήκε μούφα να κάνουμε κι εμείς το κουμάντο μας μην την πατήσουμε σαν βλάκες...

Τον λιθοβόλησες που τον λιθοβόλησες τον άνθρωπο για την λάθος επιλογή του, τώρα όμως πρότεινε τον κοσμάκη και 4-5 οικονομικά ξενοδοχεία σε καλή τοποθεσία που να αξίζουν για έναν επισκέπτη 5 ημερών..
Το καλύτερο value for money στο Παρίσι για μένα είναι μακράν το Mama Shelter... για τα ρέστα κοίτα κανένα Chopin ή το Hôtel des Arts ή το Hôtel Beaubourg ....
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν λεω τιποτα. Απλα επειδη εχουν δει πολλα τα ματια μου κι εχω δει παρα πολλα σπιτια και δωματια στο Παρισι που δεν εχουν καμια σχεση με τις φωτογραφιες κι επειδη η τιμη και για μπουντρουμι σε τετοια τοποθεσια ειναι εξαιρετικη, φοβαμαι λιγο... Μακαρι να ειναι καλο!
Τώρα είδα που είναι. 55 ευρώ στο διαμέρισμα 1, και μάλιστα στη συγκεκριμένη γειτονιά δίπλα στο σταθμό Pyramides, απλά δεν υπάρχει. Σε αναλογία με την Αθήνα, είναι σα να νοικιάζεις διαμέρισμα στη Βουκουρεστίου στο ύψος της Πανεπιστημίου με 20 ευρώ τη βραδιά. Μακάρι να είναι έτσι, αλλά υποψιάζομαι πως κάποιο λάκκο θα έχει η φάβα... Μπας και είναι στο 12 όροφο χωρίς ασανσέρ;
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τώρα είδα που είναι. 55 ευρώ στο διαμέρισμα 1, και μάλιστα στη συγκεκριμένη γειτονιά δίπλα στο σταθμό Pyramides, απλά δεν υπάρχει. Σε αναλογία με την Αθήνα, είναι σα να νοικιάζεις διαμέρισμα στη Βουκουρεστίου στο ύψος της Πανεπιστημίου με 20 ευρώ τη βραδιά. Μακάρι να είναι έτσι, αλλά υποψιάζομαι πως κάποιο λάκκο θα έχει η φάβα... Μπας και είναι στο 12 όροφο χωρίς ασανσέρ;
Είναι όντως χωρίς ασανσέρ αλλά όχι στον 12ο όροφο. Είναι στον 6ο :p. Ουφφφ τι κακό να κρύβει; (τα 6 πατώματα δε μου φαίνονται κακό) Α και είναι 64 ευρώ, όχι 55
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Δεν συνεχιζω την κουβεντα μαζι σου γιατι δν βγαζει νοημα. Οσον αφορα διακοπες και τουρισμο, ξενοδοχεια και αλλα τετοια ασε με να ξερω κατι παραπανω. το τι ειναι παπαρια και τι οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο.Ξενοδοχειο με σχολια οπως το kyriad σε ολα τα online bookings δεν το λες παντως παπαρια . Μετριο προς καλο ναι. Επισης τραβα δες σχολια σε πενταστερα και μετα μιλαμε. Και μην μου συγκρινεις ξενοδοχεια με 1200 ευρω το δικλινο με ξενοδοχειο με 425 ερω το τρικλινο την ιδια περιοδο. Γιατι τετοια εχω να σου προτεινω και εγω πολλα.. Μην μπερδευεις την βουρτσα..
και για την ιστορια το mama shelter paris που προτεινεις στο πιο αναγνωρισμο συστημα κρατησεων tin booking.com εχει τοποθεσια 6,6 ενω το kyriad 7.9. ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΑΝ ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΟ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΣΟΥ
 
Last edited:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
ρε παιδιά πιστεύω πως δεν χρειάζεται να γίνεται τόσο μεγάλο θέμα για το ξενοδοχείο που έκλεισε ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ! Αφού το έκλεισε το θέμα είναι να βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν από Παρίσι για να διευκολυνθεί το παιδί! Το ξενοδοχείο που θα μείνει ο καθένας , όπως και πολλά άλλα πράγματα είναι θέμα γούστου και αναγκών ! Εμείς ας πούμε βολευόμαστε με τα βασικά , κάποιος άλλος όχι ! Όσο για το 5* ξενοδοχείο προφανώς και δύσκολα να σου βγει μούφα αλλά όταν θα έχεις δώσει 5000 ευρώ είναι και άλλες οι απαιτήσεις που θα έχεις! Πάντως κάτι 3* και 4* άνετα μπορούν να σου βγουν μούφα άμα είσαι άτυχος !
Τώρα για το διαμέρισμα που κλείσαμε εμείς τι να σας πω! προφανώς και άμα είμαστε άτυχοι και μας βγει ερείπιο μας βγήκε ! Είναι στον 5ο όροφο και παίζει να μην έχει ανσασέρ , το κρεβάτι είναι καναπές που ανοίγει και το μπάνιο είναι μικρό . Είναι ένα μικρό και απλό διαμέρισμα με τα βασικά όπως είπε και πιο πάνω ο traveller !Έχει 43 κριτικές , τώρα αν είναι όλες μούφα θα το μάθουμε τότε!
Πριν κλείσουμε αυτό είχαμε κλείσει ένα 3* ξενοδοχείο που από τις φωτογραφίες στο booking φαινόταν κομπλέ ενώ στο tripadvisor έλεγες μακριά από δω!
Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι από τις φωτογραφίες ή από τα αστέρια 100% σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ! Άμα είμαστε άτυχοι είμαστε τι να κάνουμε! μακάρι απλά να βρήκαμε κελεπούρι :p !
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για την ιστορια να αναφερουμε πως το καινουριο συστημα καταταξης ξενοδοχειων στη Γαλλια που ισχυει απο τον Ιουλιο του 12 περιλαμβανει 6 κατηγοριας. 1-5 αστερια και τα ξενοδοχεια Palace (το παλιο ηταν τα χωρις αστερια και απο 1-4). Βασιζεται σε περισσοτερα απο 240 κριτηρια κυριως ομως η καταταξη διαμορφωνεται απο τον αριθμο των δωματιων, το μεγεθος του δωματιου, το μεγεθος του lobby, το ασανσερ, τις τουαλετες, τις γλωσσες που μιλαει το προσωπικο και τις ωρες που ειναι ανοιχτη η υποδοχη. Δηλαδη τα κριτηρια ειναι ποσοτικα και οχι ποιοτικα (οπως συμβαινει και στο ελληνικο αλλα και σε αλλα πολλα συστημα καταταξης ξενοδοχειων).
Δεν υπαρχει καμια μεριμνα για την καθαριοτητα, την ευγενεια και η εξυπηρετηση του προσωπικου, την ποιοτητα των υλικων, την τοποθεσια και αλλα πολλα ποιοτικα κριτηρια που αναζητουμε στο ταξιδι μας. Οποτε μην παραμυθιαζεστε με τα αστερια. Συνηθως ειναι καλα τα 5-αστερα αλλα πολλες φορες συμβαινει ανθρωποι που τα ακριβοπληρωσαν να θεωρησαν πως πεταξαν τα λεφτα τους.
Οποιος θεωρει πως οσα περισσοτερα αστερι τοσο καλυτερο το ξενοδοχειο ειναι βαθια νυχτωμενος...
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Για την ιστορια να αναφερουμε πως το καινουριο συστημα καταταξης ξενοδοχειων στη Γαλλια που ισχυει απο τον Ιουλιο του 12 περιλαμβανει 6 κατηγοριας. 1-5 αστερια και τα ξενοδοχεια Palace (το παλιο ηταν τα χωρις αστερια και απο 1-4). Βασιζεται σε περισσοτερα απο 240 κριτηρια κυριως ομως η καταταξη διαμορφωνεται απο τον αριθμο των δωματιων, το μεγεθος του δωματιου, το μεγεθος του lobby, το ασανσερ, τις τουαλετες, τις γλωσσες που μιλαει το προσωπικο και τις ωρες που ειναι ανοιχτη η υποδοχη. Δηλαδη τα κριτηρια ειναι ποσοτικα και οχι ποιοτικα (οπως συμβαινει και στο ελληνικο αλλα και σε αλλα πολλα συστημα καταταξης ξενοδοχειων).
Δεν υπαρχει καμια μεριμνα για την καθαριοτητα, την ευγενεια και η εξυπηρετηση του προσωπικου, την ποιοτητα των υλικων, την τοποθεσια και αλλα πολλα ποιοτικα κριτηρια που αναζητουμε στο ταξιδι μας. Οποτε μην παραμυθιαζεστε με τα αστερια. Συνηθως ειναι καλα τα 5-αστερα αλλα πολλες φορες συμβαινει ανθρωποι που τα ακριβοπληρωσαν να θεωρησαν πως πεταξαν τα λεφτα τους.
Οποιος θεωρει πως οσα περισσοτερα αστερι τοσο καλυτερο το ξενοδοχειο ειναι βαθια νυχτωμενος...
πες τα ανθρωπε μου!! Τα αστερια σε ενα ξενοδοχειο δεν εχουν να κανουν ουτε με την πολυτελεια του,ουτε με την τοποθεσια του,ουτε με την εξυπηρετηση. Εχουν να κανουν με τα τετραγωνικα . Πχ ενα 4αστερο ξενοδοχειο πρεπει υποχρεωτικα να εχει κοινοχρηστους χωρους μεγαλυτερους απο ενα 3στερο και κεντρο συνεδριασεων. Το 5αστερο πρεπει να εχει ακομα μεγαλυτερα τετραγωνικα σε δωματια κτλ. Κανεις ομως για να παρεις τα αστερια δεν ελεγχει το ποσο πολυτελη θα ναι. Παιδια τελος παντων η αποφαση για το ξενοδοχειο ειναι συνειδητη,κοιταξαμε σχολια απο ολα τα online bookings και το tripadvisor και πραγματικα ηταν μια χαρα. Οχι τελεια φυσικα αλλα πολυ καλα. Εγω για αλλο λογο μπηκα εδω και αναγκαζομαι να δωσω εξηγησεις για το ξενοδοχειο. Ουσιαστικη βοηθεια υπαρχει? Πχ δεν εχω καταλαβει ακομα για τα εισιτηρια τι πρεπει να κανω. Εγω θα φτασω γαλλια πεμπτη και θα φυγω τριτη. Υπαρχει καποιο εισιτηριο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε για ολα τα μεσα? Η τελος παντων τι θα μας βγει πιο οικονομικα?

Την Paris visite την βρηκα για ολες τις μερες 5 μερες 66 ευρω για τον καθενα μας απο ζωνη 1-5. μπορω οταν φτασω να την βγαλω στο αεροδρομιο? Δεδομενου οτι θα χρειαστουμε 2 μετακινησεις απο και προς αεροδρομιο και μια για disneyland δεν συμφερει? Δεν ξερω τι να κανω. Αρχιζω και απογοητευομαι...
 
Last edited by a moderator:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
φίλε μου δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι για κανένα λόγο! διάβασε για αρχή αυτά τα post!

http://www.travelstories.gr/communi...-beauvais-με-ryanair.49863/page-2#post-549926

http://www.travelstories.gr/community/threads/Παρίσι-καρτα-απεριοριστων-διαδρομων.12820/

http://www.travelstories.gr/communi...εριοριστων-διαδρομων.12820/page-3#post-511234

με αυτά θα πάρεις μια ιδέα στο περίπου για τις κάρτες! sorry που δεν είμαι και πολύ κατατοπιστικός αλλά είναι περασμένη η ώρα και το μάτι έχει γλαρώσει λίγο ! Αύριο με το καλό θα σε βοηθήσω όσο μπορώ!
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Eυχαριστω παρα πολυ. Νομιζω οτι η Paris visite ειναι μια χαρα, Απλα αν ξερει καποιος εγω που φτανω πχ 9/10 στο αεροδρομιο γυρω στις 8 θα μπορω να την βγαλω απο εκει? Και αν ναι θα ισχυει μεχρι 14/10 στις 8?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom