Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Την Paris visite την βρηκα για ολες τις μερες 5 μερες 66 ευρω για τον καθενα μας απο ζωνη 1-5. μπορω οταν φτασω να την βγαλω στο αεροδρομιο? Δεδομενου οτι θα χρειαστουμε 2 μετακινησεις απο και προς αεροδρομιο και μια για disneyland δεν συμφερει? Δεν ξερω τι να κανω. Αρχιζω και απογοητευομαι...
Γιατί απογοητεύεσαι;
1. μπορείς να την πάρεις για όσες μέρες θες
(σου μεταφράζω τιμές από εδώ
Tarifs*1 μέρα2 μέρες3 μέρες5 μέρες
Ενήλικας22,85 EUR34,70 EUR48,65 EUR59,50 EUR
Παιδί (4-11)11,40 EUR17,35 EUR24,30 EUR
29,75 EUR)
2. πώς είσαι σίγουρος ότι θα τη χρειαστείς μόνο τόσες φορές; 2 για αεροδρόμιο και 2 για Γιουροντίσνευ είναι ήδη 4. Μετά δε θα πάτε Μομάρτη; Πώς θα πάτε; Δε θυμάμαι και το πρόγραμμά σου... αλλά λέω ότι έστω ότι θα κινηθείτε μόνο κάτω στο Σηκουάνα. Αν κάποια φορά είστε κουρασμένοι ή βαριέστε πώς πχ θα πάτε από τον Πύργο του Άιφελ ως τη Νοτρ Νταμ;
3. η κάρτα αυτή έχει εκπτώσεις, πχ αφαιρεί 10 € από το εισιτήριο της Γιουροντίσνει, 4€ αν κάνετε τη βολτούλα στο Σηκουάνα με τα μπατο μους (καραβάκια) και δίνει κι άλλες εκπτώσεις σε εισόδους σε μουσεία και ακόμα κι έκπτωση 10% στη γκαλερί Λαφαγιέτ. Δες εδώ τι εκπτώσεις δίνει, σου δίνει και μια ιδέα τι να επισκεφτείς. Τις πληροφορίες αυτές τις βρήκα εδώ που είναι και στα αγγλικά, αν τυχόν δεν ξέρεις γαλλικά,
4. πωλείται σε όλους τους σταθμούς μετρό και RER, σε κάποια ξενοδοχεία, καθώς και στον αντίστοιχο εοτ. Κάποιο από αυτά τα γραφεία λογικά θα είναι και στο αεροδρόμιο :)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συμπληρώνω. Εδώ μπορείς να την αγοράσεις online. Έκανα μια δοκιμαστική κράτηση χωρίς να την ολοκληρώσω φυσικά και οδηγήθηκα στις ταρίφες. Και βρήκα λοιπόν αυτό:
Home delivery
Home delivery from €6.45 or at the address of your choice.
Shipment tracking from €12, worldwide, with our partner DHL.
Όλες οι εναλλακτικές τιμές και ΄μέσα παράδοσης είναι εδώ.
Ίσως να υπάρχει καλύτερη σελίδα αλλά αυτή βρήκα και τη βάζω τυχαία.
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Σιγουρα μπορεις να την αγορασεις απο το αεροδρομιο,πριν δυο χρονια απο κιοσκι εκει την ειχαμε παρει..Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι,υπαρχουν τοσες πληροφοριες εδω,που θα σε βοηθησουν να οργανωσεις το ταξιδι,οπως εσυ θελεις..
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τίποτα, χαρά μου να βοηθώ, αν μπορώ. :) Μια συμβουλή: αν δε μιλάς γαλλικά, επειδή πολλοί πάνε με ξινίλα και μιλούν αγγλικά με ύφος "Γάλλε, θα στη σπάσω" ή "για να δω, ισχύει ότι μιλάνε επίτηδες μόνο γαλλικά;", τους τη σπάνε μάλλον τους Γάλλους και μετά παραπονιούνται ότι οι Γάλλοι δε μιλάνε αγγλικά. Ε μην έχεις αυτή την προκατάληψη κι εσύ! :pΕγώ τους μιλούσα γαλλικά και προσφέρονταν να μου μιλήσουν αγγλικά... δλδ γ@μώ την ατυχία μου που δεν είχα κάμερα να το γράψω. Κι ήταν χαρούμενοι και ευγενικοί. Προφανώς δεν είδαν πάνω μου ξινίλα και προκατάληψη συν ότι βέβαια χάρηκαν που το ήθελα να μιλήσω γαλλικά.
 
Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Δυστυχως απο γαλλικα τιποτα!!! Ετσι εχω ακουσει και εγω αλλα παντα πιστευω οτι εχει να κανει με τον ανθρωπο και που θα πεσει.. Εξ αλλου σημερα ειχα μπροστα μου 2 10χρονα ενα απο την αγγλια και ενα απο την ιταλια και χωρις να γνωριζουν η μια την γλωσσα της αλλης συνεννοηθηκαν αψογα. Οποτε ολα ειναι θεμα ανθρωπου μαλλον.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι, ισχύει. Κάποτε που δούλευα σε τουριστικό γραφείο είχα 2 Ιταλούς που δε μιλούσαν γρι αγγλικά κι εγώ πάλι δε μιλούσα ιταλικά. Ε τους εξήγησα για ποιο λόγο η τιμή επιστροφής ήταν ακριβότερη (έπεφτε σε High season, ενώ αυτοί έφτασαν low season) κι εκεί που ήταν θυμωμένοι άλλαξαν τελείως κλπ. Όπως λες, θέμα ανθρώπου και διάθεσης. Καλό βράδυ και μην αγχώνεσαι. Κι ό,τι απορίες άλλες έχεις εδώ είμαστε. Πότε φεύγεις;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για την ιστορία λες μπούρδες... δεν έχεις μείνει στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο, δεν ξέρεις που είναι , δεν έχεις πάει καν στο Παρίσι και λες μια παπαριά δήθεν για να μου την πεις... το τι λέει o κάθε πικραμένος που γράφει στο booking.com ουδόλως με ενδιαφέρει... στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο έχω μείνει πολλάκις και έχει άριστο value for money, γιατί συχνότατα το βρίσκεις κάτω από 100€ και βρίσκεται στο Παρίσι, ενώ η παπαριά που θα μείνεις εσύ βρίσκεται σε κάποιο Cachan κανα μισάωρο με το τρένο έξω από το κέντρο, άσχετα αν παραμυθιάζεις τον εαυτό σου ότι θα μείνεις στο Παρίσι... το Mama Shelter λοιπόν βρίσκεται δίπλα στο Perre la Chaise και ναι είναι ένα δεκάλεπτο ποδαρόδρομο από το κοντινότερο metro, αλλά και η βόλτα είναι πανέμορφη γιατί βολτάρεις σε μια τυπική Παριζιάνικη γειτονιά, αλλά και έξω ακριβώς από το ξενοδοχείο έχει στάση λεωφορείου που σε 10 λεπτά σε βγάζει στο Marais... για το ντιζάιν και το τι project υπηρετεί το συγκεκριμένο ξενοδοχείο ψάξε μόνος σου να το βρεις, γιατί δεν μπορώ να κάνω άλλα μαθήματα... συνεπώς μακάρι εγώ να πάρω πολλούς ευκολόπιστους στο λαιμό μου και όχι εσύ με την σαχλαμάρα που θα μείνεις...

Και κάτι για τα πεντάστερα ξενοδοχεία... ακόμα περιμένω να μου πεις σε πιο πεντάστερο πήγες και έφαγες φόλα... ρε σεις μην λέτε παπαριές... δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να μείνεις σε πεντάστερο ξενοδοχείο κάπου στην Ευρώπη και να φας φόλα... όταν πληρώνεις 400 και 500€ το βράδυ, ξέρει ο άλλος ότι έχεις απαιτήσεις και σκίζεται να περάσεις καλά, συνεπώς εκτός αν είσαι λοξός ή πέσεις σε στραβή δεν υπάρχει περίπτωση να μην μείνεις ευχαριστημένος... τώρα τα πήγα σε πεντάστερο και έφαγα φόλα ή μου είπε ο μπατζανάκης της ξαδέρφης μου ότι το Meurice ή το Ritz στο Παρίσι δεν λένε μια, γιαυτό και θα μείνω με λιγότερα στο Kyriad που σκίζει, είναι για να γελάει ο κάθε πικραμένος... α και όταν λέω Kyriad εννοώ Kyriad που είναι μέσα στο Παρίσι και όχι Kyriad που νομίζει ότι είναι στο Παρίσι...

Άντε λοιπόν τώρα να βρεις άκρη με τις κάρτες του RER και όταν ξαναταξιδέψεις, πριν κλείσεις ξενοδοχείο ρίξε σήμα στο φόρουμ να σε βοηθήσει κανένας χριστιανός, να μείνεις κάπου της προκοπής...
Δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείσαι ακόμα και ξοδευεις το χρόνο σου για να συμβουλεύσεις κάποιον που ενώ αρχικά ζητάει βοήθεια, στη πραγματικότητα δεν το θέλει και προσπαθει να μας πεισει οτι η μα@@κια που έκλεισε είναι σουπερ!

Με γειά σου με χαρά σου μαγκα, αφου το γουστάρεις εσυ τελείωσε! Μη ταλαιπωρείς τον κόσμο...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
O χρήστης @ΑΡΧΑΡΙΟΣ δεν ζήτησε βοήθεια για το ξενοδοχείο, αλλά για τις συγκοινωνίες και τα αξιοθέατα.
Η συζήτηση για τα ξενοδοχεία, που προέκυψε από παρανοήσεις άλλων μελών πάνω στο αρχικό ποστ, ήταν ενδιαφέρουσα, αλλά αυτή τη στιγμή έχει παρεκτραπεί και δεν εξυπηρετεί τίποτα.
Μηνύματα που περιείχαν προσβλητικές εκφράσεις διαγράφηκαν.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
O χρήστης @ΑΡΧΑΡΙΟΣ δεν ζήτησε βοήθεια για το ξενοδοχείο, αλλά για τις συγκοινωνίες και τα αξιοθέατα.
Η συζήτηση για τα ξενοδοχεία, που προέκυψε από παρανοήσεις άλλων μελών πάνω στο αρχικό ποστ, ήταν ενδιαφέρουσα, αλλά αυτή τη στιγμή έχει παρεκτραπεί και δεν εξυπηρετεί τίποτα.
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω...
Εάν δεν ήθελε γνώμη για το ξενοδοχείο, δεν θα το έβαζε ούτε θα ρώταγε για την τοποθεσία του!
Θα ρωταγε απλά πληροφορίες για το τι να δει και να κάνει...
Απλά δεν ήταν έτοιμος να ακούσει την αντίθετη άποψη! Anyway. Δεν έχει κανένα νοήμα αυτή η συζήτηση...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω...
Εάν δεν ήθελε γνώμη για το ξενοδοχείο, δεν θα το έβαζε ούτε θα ρώταγε για την τοποθεσία του!
Θα ρωταγε απλά πληροφορίες για το τι να δει και να κάνει...
Απλά δεν ήταν έτοιμος να ακούσει την αντίθετη άποψη! Anyway. Δεν έχει κανένα νοήμα αυτή η συζήτηση...
Διαφωνεις δεν διαφωνεις ο ανθρωπος ρωτησε για μετακινησεις και αξιοθετα και το ξενοδοχειο παρατεθηκε για να μας υποδειξει την περιοχη στην οποια θα μεινει. Οποτε δεν ταλαιπωρησε κανεναν ασκοπα. Να ταλαιπωρησε επειδη βοηθας καποιον και σε αγνοει να το δεχτω αλλα να ταλαιπωρησε επειδη απαντας σε ασχετα πραγματα χωρις να του δινεις καμια απαντηση στα ερωτηματα του καταντα βλακεια.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.787
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom