Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Παιδιά, φτηνό ταξί δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο (σε σύγκριση με τους άλλους τρόπους μετακίνησης). Κι αν εσείς θεωρείτε τις 20 λίρες (ή τα αντίστοιχα 7 ευρώ) λίγα για την απόσταση που αναφέρατε, εγώ πάω πάσο...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Παιδιά, φτηνό ταξί δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο (σε σύγκριση με τους άλλους τρόπους μετακίνησης). Κι αν εσείς θεωρείτε τις 20 λίρες (ή τα αντίστοιχα 7 ευρώ) λίγα για την απόσταση που αναφέρατε, εγώ πάω πάσο...
Από όσο κατάλαβα εγώ η κουβέντα δεν έγινε για το αν το ταξί στην πόλη είναι φτηνό ή όχι αλλά στο πόσο κλέβουν ή όχι. Για το μεν πρώτο είναι δικό τους θέμα να το πάνε και στα ουράνια άμα θέλουνε, για το δεύτερο επιμένω ότι η κατάσταση είναι πολύ πολύ καλύτερη πλέον.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Παιδιά, φτηνό ταξί δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο (σε σύγκριση με τους άλλους τρόπους μετακίνησης). Κι αν εσείς θεωρείτε τις 20 λίρες (ή τα αντίστοιχα 7 ευρώ) λίγα για την απόσταση που αναφέρατε, εγώ πάω πάσο...
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι λίγα....ειπα οτι ή τιμη για αυτη την αποσταση ειναι τοσα περιπου...Εννοείτε!!!..οτι δεν εισαι υποχρεωμενος να παρεις ταξι..και ειδικα στην Πόλη , πας παντου με λεωφορειο και τραμ με τιμη 1.95 ΤΛ ..αλλα λεμε τωρα σε περιπτωση που ειναι αργα...ή πρεπει να παρεις ταξι για κάποιο λόγο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Δε ξέρω που τους βρίσκετε τους οδηγούς ταξί και σας κλέβουν . Όσες φορές χρειάστηκαμε ταξί ηταν άριστα εξοπλισμένο με ταξίμετρο τελευταίας τεχνολογίας το οποιο σταματούσε να χρεώνει οταν πεφταμε σε κίνηση
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Ειρήνη ημίν!!!:haha::haha::haha:
Στο Παρίσι έχει τύχει από το αεροδρόμιο να πληρώσω μέχρι το ξενοδοχείο 40 ευρώ και έχει τύχει να πληρώσω και 70 ευρώ για την ίδια διαδρομή ακριβώς..Τι θα έλεγα; Ότι ο γάλλος ταξιτζής με έκλεψε; Λογικό ήταν, αφού στη δεύτερη περίπτωση ήταν Κυριακή (οπότε και πιο ακριβή ταρίφα στο Παρίσι) και είχε και κίνηση, γιατί όλοι γυρνούσαν από τα εξοχικά τους..
Ενώ στην Κωνσταντινούπολη, όλοι θα σκέφτονταν αυτομάτως "με έκλεψε ο πονηρός ανατολίτης"!! Όπως και να έχει, η εμπειρία η δική μου όπως έχω γράψει στην ιστορία ήταν θετική και στην τελική αν κάποιος με "κλέψει" 2-3 λίρες παραπάνω, έχω επίγνωση ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι, γιατί ούτε τη γλώσσα ξέρω ούτε την πόλη, οπότε το αποδέχομαι και πορεύομαι ως έχει, γιατί κ αυτό είναι στο πρόγραμμα του ταξιδιού!
Στο ίντερνετ είχα βρει πληροφορίες από άλλους ταξιδιώτες που συνέστηναν να μην καθορίζουμε την τιμή από πριν, αλλά να πιέσουμε τον οδηγό να χρησιμοποιήσει την ταρίφα, ώστε να πληρώσουμε την επίσημη αξία της διαδρομής. Όπως ανέφερε και συμφορουμίτης πιο πάνω, αν ξέρουν τη διαδρομή και θέλουν να σε κλέψουν, θα σε κλέψουν και με το να συμφωνήσεις την τιμή από πριν...
 

giannisLR7

Member
Μηνύματα
46
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ Vs ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλησπέρα στο Forum θα ήθελα να αναφέρω και εγώ λίγα πραγματάκια από το ταξιδάκι μου στην Πόλη.

4 άτομα [ 2 Ζευγάρια ] ... εγώ και άλλο ένα άτομο είχαμε ξαναπάει πριν 7 χρόνια με γκρουπ
Ξενοδοχείο: Dara Hotel
Περιοχή: Σουλταναχμεντ

Δευτέρα 11/8 .... 13.50 αναχωρούμε με Aegean για την Κων/πολη . Κατά 4+ και βγαίνοντας από το αεροδρόμιο μας περίμενε το βανάκι όπου θα μας μετέφερε στο ξενοδοχείο (Dara) με κόστος 30 ευρώ!!! Φτάνοντας στο ξενοδοχείο μας δώσανε τα δωμάτια (το δικό μου ήτανε ένα χαμηλοτάβανο με δύο μικρά παραθυράκια δωμάτιο και ζήτησα αμέσως αλλαγή πράγμα που έγινε την επόμενη μέρα). Αφού τακτοποιηθήκαμε κατεβήκαμε στη Σουλταναχμεντ, βγάλαμε την Αkbil και φύγαμε για Ταξίμ. Φάγαμε , ήπιαμε , βολτάραμε μέχρι το Πύργο του Γαλατά και καταλήξαμε για μπυρίτσα στο Καρακόι. Ταξάκι και επιστροφή στο ξενοδοχείο κατα 2.30 το βραδάκι.

Τρίτη ... Ξύπνημα 8.15 και πρωινό με θέα στη ταράτσα του ξενοδοχείου και κατευθείαν Αγια Σοφιά. Στη συνέχεια καφεδάκι , φαγητό και βόλτα στα στενά της περιοχής και στη συνέχεια Μεγάλο Παζάρι και Αγορά Μπαχαρικών. Τέλος Γενί Τζαμί ... Μπαλίκ Εκμέκ στην Εμιμόνου και κρουαζίερα στις 20.00 στο Βόσπορο!!! Επιστροφή στη Σουλταναχμέντ για φαγητό , ναργιλέ, Γενί ρακί και μπύρα.

Τετάρτη ... Τοπ Καπί .. Αργήσαμε να πάμε 9.30 περίπου και η ζέστη και η ουρά μας κούρασε αρκετά. Το Τοπ Καπί οκ ... Καλό! Καφεδάκι και φύγαμε για Καντικού. Επιστροφή στη Σουλταναχμεντ μπανάκι και έξοδο για ποτάκι στη περιοχή.

Πέμπτη... Πατριαρχείο , Γένους Σχολη , Παναγία η Μουχλιώτισσα και Παμμαμακαριστο. Στη συνέχεια ταξάκι και Πιερ Λοτι ... Απίστευτα απλά ... Κατεβήκαμε με το τελεφερικ βολτάραμε και φάγαμε στην περιοχή και μετά ταξίμ και στο τέλος της ημέρα στο Λεβεντ ... Ανεβήκαμε στο Σαφιρ απιστευτη εμπειρία κια θεα (18 TL) … Επιστροφή Σουλταναχμέντ και μπυριτσα για χαλάρωση..

Παρασκευη ... Τελευταία μέρα θα φεύγαμε 7 από ξενοδοχείο για αεροδρόμειο γυρίσαμε την περιοχή της Σουλταναχμέντ μέχρι το μεγάλο παζάρι...

Περάσαμε πολύ όμορφα αν και δεν πήγαμε σ αρκετά ... ίσως είναι καλύτερα έτσι για να έχουμε κίνητρο να ξαναπάμε ....
 

greenfan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Σε 5 ημέρες στην πόλη πήραμε δύο φορές ταξί. Το πρώτο από Kabatas για Ciragan Palace, με έναν πολύ καλό ταξιτζή που μας πήγε με το ταξίμετρο και πληρώσαμε 8 λίρες. Μετά περπατήσαμε και φτάσαμε Οrtakoy και θελαμε ταξί για επιστροφή στο Ταξίμ. Ο πρώτος που μπήκαμε μέσα δεν έβαλε ταξίμετρο και κατεβήκαμε στα 50 μέτρα. Ολα τα επόμενα ταξί που περάσανε, τουλάχιστον 20 ήταν χωρίς ταξίμετρο και τελικά βρήκαμε ένα που μόλις είχε κατεβάσει κάτι Αμερικανούς τουρίστες. Του είπαμε για ταξίμετρο ειπε οκ, μπήκαμε μέσα αλλά ταξίμετρο γιοκ. Του το ξαναλέω, και μου λέει είναι χαλασμένο, η τιμή για Ταξίμ είναι 25 με 30 λίρες αν έχει κίνηση. Πήγα να ανοιξω την πορτα να κατέβω και τότε μόνο - τσαντισμένος - έβαλε το ταξίμετρο ! Η διαδρομή για το Ταξίμ έγραψε 8,74 λίρες και αυτός είχε ζητήσει τα τριπλά και παραπάνω.
Δεν ξέρω τι λέτε εσεις αλλά πουθενά στον κόσμο δεν έχω δει τέτοιους απατεώνες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν έχω μπει ΠΟΤΕ σε ταξί στην Κωνσταντινούπολη που να μην είναι εξοπλισμλένο καν με ταξίμετρο. Μήπως τα μπέρδεψες με τίποτα Dolmus; Οι ταρίφες που θέλουν να κλέψουν αυτόν που μοιάζει για Τουρίστας υπάρχουν παντού - ΚΑΙ στην Ελλάδα. Αρκεί να μάθεις να τους αποφεύγεις.
 

greenfan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Οταν λέω ήταν χωρίς ταξίμετρο, εννοώ πως όλοι έλεγαν τιμή κατά προσέγγιση, χωρίς να βάλουν το ταξίμετρο...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Δεν αποκλειετε να εχει συμβει , λογω αυξημενου τουρισμου μες το καλοκαιριο και ειδικα Αυγουστο. Ενημερωτικα καποια ταξιμετρα ειναι ενσωματομενα στο καθρεφτη του οδηγου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom