Θέλω να πάω Ιταλία και δεν έχω ξαναπάει εξωτερικό

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
γεια σας, θελω να παω ιταλια και θα καθησω 1 ημερα για να παω να βρω ενα γιατρο.Λοιπον,θελω οποιος γνωριζει να με κατατοπισει στα εξης:
1)παω να κλεισω με ryanair ενω βαζω τα στοιχεια της χρεωστικης(πειρεως)μετα ζηταει διευθυνση κατοικιας και οταν παω τον κερσορα πανω στο κουτακι για να τη βαλω μου λεει,οτι σαν προειδοπιηση οτιπρεπει να ειναι ιδια με την κινηση καρτας πληρωμης σας,δηλαδη τι εννοει,οιτ πρεπει να βρω το χαρτι οταν εκανα τη καρτα και να δω πςσ γραφεται η διευθυνση με λατινικους χαρακτηρες και να την γραψω ακριβως?ρωταω για να μην παθω κανα χουνερι στο αεροδρομιο αλλα και γτ διαβασα οτι η rynair χρεωνει για το τπτ επειπλεον.
2)τι πρεπει να προσεξω στις μεταφορες μου 'η γενικοτερα υπαρχει κατι αξιοσημειωτο που ,θελει προσοση?
3)εχω κλεισει μεσω νετ σε ενα Hostel ρωμη,δεν εχω ξαναμεινει σε hostel υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ?
ευχαριστω!!!!!!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Σε περίπτωση που δεν δώσετε την ίδια διεύθυνση με αυτη της κάρτας λογικά θα απορριφθεί η συναλλαγή σας. Όλα καλά. Δεν υπάρχουν μυστικά πέραν της εκτύπωσης της κάρτας επιβίβασης κ της σωστής καταχώρησης των στοιχείων σας κ προφανώς των χειραποσκευων.
Μια χαρά είναι τα χοστελ. Συνήθως τα περισσότερα δεν έχουν δωρεάν πετσέτες. Κοιτάξτε το αυτό. Κ καλό θα είναι να έχετε κ κάνα λουκέτο για ντουλάπα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Απλά θέλουν τα στοιχεία κατόχου της κάρτας να είναι τα ίδια με αυτά που θα δώσετε εσείς, πιθανόν για μια επιπλέον "εξασφάλιση" ότι είστε ο κάτοχος. Να πω την αλήθεια, δε θυμάμαι αν ήταν έτσι πέρυσι τον Οκτώβριο που ταξίδεψα με Ryanair, υποθέτω πως ναι. Κατά τα λοιπά, δε νομίζω να έχετε πρόβλημα με τη χειραποσκευή, μία μέρα θα είναι αυτή :) . Όσο για το hostel, τα είχαμε-έχουμε γενικώς λιγάκι παρεξηγημένα εδώ στην Ελλάδα, με λίγη προσοχή και "μάτια ανοιχτά" θα είστε οκ. Καλή διαμονή και καλή επιστροφή!
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Σε περίπτωση που δεν δώσετε την ίδια διεύθυνση με αυτη της κάρτας λογικά θα απορριφθεί η συναλλαγή σας. Όλα καλά. Δεν υπάρχουν μυστικά πέραν της εκτύπωσης της κάρτας επιβίβασης κ της σωστής καταχώρησης των στοιχείων σας κ προφανώς των χειραποσκευων.
Μια χαρά είναι τα χοστελ. Συνήθως τα περισσότερα δεν έχουν δωρεάν πετσέτες. Κοιτάξτε το αυτό. Κ καλό θα είναι να έχετε κ κάνα λουκέτο για ντουλάπα.
ευχαριστω για την απαντηση ,οταν γραφεις καρτα εννοεις την visa ,το θεμα ειναι οτι δεν εχω τα χαρτια ,για να δω οταν εκανα την visa καρτα μου τη διευθυνση που ειχα βαλει και πως ακριβως την ειχαν καταχωρησει,ΣΟΡΡΥ αν ρωταω βλακειες :shock::shock::shock::shock:

Απλά θέλουν τα στοιχεία κατόχου της κάρτας να είναι τα ίδια με αυτά που θα δώσετε εσείς, πιθανόν για μια επιπλέον "εξασφάλιση" ότι είστε ο κάτοχος. Να πω την αλήθεια, δε θυμάμαι αν ήταν έτσι πέρυσι τον Οκτώβριο που ταξίδεψα με Ryanair, υποθέτω πως ναι. Κατά τα λοιπά, δε νομίζω να έχετε πρόβλημα με τη χειραποσκευή, μία μέρα θα είναι αυτή :) . Όσο για το hostel, τα είχαμε-έχουμε γενικώς λιγάκι παρεξηγημένα εδώ στην Ελλάδα, με λίγη προσοχή και "μάτια ανοιχτά" θα είστε οκ. Καλή διαμονή και καλή επιστροφή!
ευχαριστω πολυ για την απαντηση να εισαι καλα!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
οταν εκανα την visa καρτα μου τη διευθυνση που ειχα βαλει και πως ακριβως την ειχαν καταχωρησει,
Η διευθυνση που σου ερχεται το αντιγραφο των κινησεων σου,συνηθως ειναι το σπιτι ,αλλοι βαζουν τη δουλεια τους....γραψε αυτη τη διευθυνση με λατινικους χαρακτηρες πχ μενεις Πατησιων 78,γραψε Patision 78....δεν χρειαζεται να ψαξεις.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Όπως είπε και ο φίλος από πάνω, βάλε τη διεύθυνση που νομίζεις ότι δήλωσες, με λατινικούς χαρακτήρες.. Το πολύ πολύ να μη δεχτούν τη συναλλαγή, οπότε το ψάχνεις. Αν γίνει η συναλλαγή κανονικά και έχεις κωδικούς εισιτηρίων, είσαι οκ. Εννοείται κάνεις μόνος σου check in και εκτυπώνεις την κάρτα επιβίβασης, για να μη σε χρεώνουν παραπάνω στο αεροδρόμιο
 

marinopedo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Αφου ταξιδευεις πρωτη φορα, για να εισαι σιγουρη μπορεις να πας κ σε ενα ταξιδιωτικο πρακτορειο να σου τα κλεισουν ολα αεροπορικα ξενοδοχει κτλ. Να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
εκλεισα με ryanair ,αν παρω μια σχολικη τσαντα στον ωμο μου επιτρεπεται ή πρεπει να εχει τυποποιημενη τσαντα που παρεχεται απο ryanair?αν γνωριζει κανεις σας σας παρακαλω απαντηστε μου.ευχαριστω!!!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ναι, επιτρέπεται.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εκλεισα με ryanair ,αν παρω μια σχολικη τσαντα στον ωμο μου επιτρεπεται ή πρεπει να εχει τυποποιημενη τσαντα που παρεχεται απο ryanair?αν γνωριζει κανεις σας σας παρακαλω απαντηστε μου.ευχαριστω!!!!!!
Μπορεις να παρεις και δικη σου αλλα πρεπει να κολλησεις αυτοκολλητο με το λογοτυπο της εταιριας σε εμφανες σημειο της τσαντας ή αν πιανουν τα χερια σου να το ραψεις (το λογοτυπο) με μπλε και κιτρινη κλωστη...
 

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
παιδια εχω βγαλει γαι ιταλια με αναχωρηση και επιστροφη.θελω να αλλαξω την ανναχωρηση,μπορω απλα να μην κανω τσεκ ιν και να εκδοσω εισητηριο καινουργιο για ανχωρηση και να κρατησω το εισητηριο επιστροφης?γτ αν παω να κανω αλλαγη μου ζηταει 60 ευρω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom