Τουρκία Σμύρνη

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Να πάτε σε αυτά τα μέρη οπωσδήποτε.Επίσης,να επισκεφτείτε τα Αλάτσατα.Είναι δίπλα στο Cesme.Παραδοσιακός ελληνικός οικισμός ανακαινισμένος που θα σας συγκινήσει.Οι παραλίες κοντά στη Φώκαια(στο δρόμο ανάμεσα στη Παλαιά και Νέα Φώκαια) είναι πιο ωραίες για μπάνιο και δεν μαζεύουν πολύ κόσμο.Η Σμύρνη για 2 μέρες είναι εντάξει.Αν είχατε περισσότερες μέρες στη διάθεση σας θα σας πρότεινα το Αϊβαλί και την Πέργαμο. Το Κουσάντασι δεν αξίζει τον κόπο.Τελείως τουριστικό μέρος που δεν έχει να προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο.Μεγάλα ξενοδοχεία κ παραλίες γεμάτες ευρωπαίους.Δύσκολο να βρεις ξαπλώστρα!
Υ.Γ. Αν πάτε στο Sirince απόγευμα να φάτε στο εστιατόριο ΑΡΤΕΜΙΣ. Βρίσκεται στην είσοδο του χωριού.Είναι το παλιό σχολείο με καταπληκτικό φαγητό που αξίζει να δοκιμάσετε.Το βράδυ όμως το χωριό αδειάζει. Μόλις γυρίσαμε από αυτά τα μέρη. Αν θέλεις να μάθεις κάτι άλλο πες μου.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Ειχατε αυτοκινητο ή χρησιμοποιήσετε ΜΜΜ; για την Έφεσσο ειδα οτι παιρνεις τρένο και μετα λεωφορείο.. Ξερεις αν ειναι ευκολο με βολικά δρομολόγια;Διάβασα πως για να συνδυασουμε Sirince την ίδια μέρα πρεπει να πάμε selcuk και απο εκεί να παρουμε αλλο λεωφορείο.. Στο σπίτι της Παναγίας πηγατε; Να υποθέσω σε μια μέρα δε προλαβαινουμε και τα τρια; Θα μείνουμε 4 βραδιά, θαχουμε δηλαδή 4 γεμάτες μέρες, αλλα για Αϊβαλί και Πέργαμο δε νομιζω να προλαβαινουμε.. Απο παραλίες διάβασα πως είναι πολύ ωραία η Ilika είναι λίγο πριν το Cesme..
 

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Ειχατε αυτοκινητο ή χρησιμοποιήσετε ΜΜΜ; για την Έφεσσο ειδα οτι παιρνεις τρένο και μετα λεωφορείο.. Ξερεις αν ειναι ευκολο με βολικά δρομολόγια;Διάβασα πως για να συνδυασουμε Sirince την ίδια μέρα πρεπει να πάμε selcuk και απο εκεί να παρουμε αλλο λεωφορείο.. Στο σπίτι της Παναγίας πηγατε; Να υποθέσω σε μια μέρα δε προλαβαινουμε και τα τρια; Θα μείνουμε 4 βραδιά, θαχουμε δηλαδή 4 γεμάτες μέρες, αλλα για Αϊβαλί και Πέργαμο δε νομιζω να προλαβαινουμε.. Απο παραλίες διάβασα πως είναι πολύ ωραία η Ilika είναι λίγο πριν το Cesme..
Εμείς κινηθήκαμε με αυτοκίνητο.Βρήκα με 20 ευρώ την ημέρα στο Skyscanner.Οι τιμές της βενζίνης είναι όπως την Ελλάδα πάνω κάτω(4,5 TL/lt).Θα πρότεινα να νοικιάσεις για 2 ημέρες για να προλάβεις να πας σε όλα αυτά τα μέρη.Εμείς δεν πήγαμε στο σπίτι της Παναγίας γιατί καθίσαμε 3 ώρες στην Έφεσο,μας χτύπησε ο ήλιος και ψάχναμε να βρούμε παραλία στο Κουσάντασι!Να πάτε και στο κάστρο του Selcuk όπου βρίσκονται τα ερείπια της βασιλικής του Αγ. Ιωάννη.Για λεωφορεία δεν ξέρω πάντως μου έκαναν εντύπωση τα μικρά λεωφορεία που κυκλοφορούν συνέχεια και πάνε παντού. Νομίζω τα λένε dolmus.Για Sirince είναι όπως τα λες.Αν πάρεις αυτοκίνητο θα μπορέσεις να συνδυάσεις Έφεσο, σπίτι της Παναγίας,κάστρο Selcuk,Sirince και Κουσάντασι σε μια ημέρα.Από παραλίες έχει πολλές ωραίες αλλά μαζεύει υπερβολικα πολύ κόσμο.Προτείνω να ψάξεις για πιο απόμερες, εξαρτάται βέβαια τι σου αρέσει.Για Αϊβαλί και Πέργαμο άλλη φορά!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Δυστυχώς αυτοκίνητο τελευταια στιγμη και με ελληνικό δίπλωμα δε θα μπορεσουμε να νοικιασουμε.. Ίσως πάμε με τρένο 2 φορες προς Selcuk (μια ωρα νομιζω είναι και τα εισητήρια είναι φτηνά). Τη μια πάμε Έφεσσο και Sirence και τη δεύτερη φορα στο σπίτι της Παναγίας, Kusadasi για μπανιο και καμια βόλτα στο selcuk και το κάστρο.. Ελπίζω να βγαίνει έτσι..
Τον κοσμο τέτοια εποχή δύσκολα θα τον αποφύγουμε, στο Kusadasi θυμάσαι σε ποια παραλία πηγατε; Για φαγητο στην δευτερη ημερήσια μας να προτιμησουμε το Selcuk ή το Kusadasi; (στην πρωτη θα κατσουμε για φαγητο στο Sirince)..
Απο το αεροδρόμιο πας στο κεντρο της Σμύρνης με μέτρο; Θα μενουμε κοντά στη στάση Basmane.. Για τα εισητήρια τι προτεινεις; Διάβασα για κάτι καρτες με 3 ή 5 μονά εισητηρια.. Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!! :)
 
Last edited:

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Δυστυχώς αυτοκίνητο τελευταια στιγμη και με ελληνικό δίπλωμα δε θα μπορεσουμε να νοικιασουμε.. Ίσως πάμε με τρένο 2 φορες προς Selcuk (μια ωρα νομιζω είναι και τα εισητήρια είναι φτηνά). Τη μια πάμε Έφεσσο και Sirence και τη δεύτερη φορα στο σπίτι της Παναγίας, Kusadasi για μπανιο και καμια βόλτα στο selcuk και το κάστρο.. Ελπίζω να βγαίνει έτσι..
Τον κοσμο τέτοια εποχή δύσκολα θα τον αποφύγουμε, στο Kusadasi θυμάσαι σε ποια παραλία πηγατε; Για φαγητο στην δευτερη ημερήσια μας να προτιμησουμε το Selcuk ή το Kusadasi; (στην πρωτη θα κατσουμε για φαγητο στο Sirince)..
Απο το αεροδρόμιο πας στο κεντρο της Σμύρνης με μέτρο; Θα μενουμε κοντά στη στάση Basmane.. Για τα εισητήρια τι προτεινεις; Διάβασα για κάτι καρτες με 3 ή 5 μονά εισητηρια.. Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!! :)
Για τις συγκοινωνίες δες εδώ. http://www.virtualtourist.com/trave...zmir-1837607/Transportation-Izmir-TG-C-1.html. Δυστυχώς περισσότερα δε ξέρω.Πάντως μες την πόλη τα ταξί είναι φτηνά.Περίπου 10 TL, δηλαδή 3 ευρώ από το Konak στο κάστρο της πόλης. Το Selcuk από όσο είδα δε λέει κ πολλά σα πόλη.Αν θα πάτε προς Κουσάντασι θα έχετε περισσότερες επιλογές για φαγητό.Δυστυχώς οι περισσότερες τουριστικές τελείως κ αμφιβόλου ποιότητας.Νότια από το Κουσάντασι έχει μια τεράστια παραλία γεμέτη ξενοδοχεία η Κadinlar Denizi.(Εγώ δε θα ξαναπήγαινα πάντως λόγω πολυκοσμίας)Το σπίτι της Παναγίας είναι κοντά στην αρχαία Έφεσο κ νομίζω πως μπορεί να συνδυαστουν την ίδια μέρα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Δυστυχώς αυτοκίνητο τελευταια στιγμη και με ελληνικό δίπλωμα δε θα μπορεσουμε να νοικιασουμε.. Ίσως πάμε με τρένο 2 φορες προς Selcuk (μια ωρα νομιζω είναι και τα εισητήρια είναι φτηνά). Τη μια πάμε Έφεσσο και Sirence και τη δεύτερη φορα στο σπίτι της Παναγίας, Kusadasi για μπανιο και καμια βόλτα στο selcuk και το κάστρο.. Ελπίζω να βγαίνει έτσι..
Τον κοσμο τέτοια εποχή δύσκολα θα τον αποφύγουμε, στο Kusadasi θυμάσαι σε ποια παραλία πηγατε; Για φαγητο στην δευτερη ημερήσια μας να προτιμησουμε το Selcuk ή το Kusadasi; (στην πρωτη θα κατσουμε για φαγητο στο Sirince)..
Απο το αεροδρόμιο πας στο κεντρο της Σμύρνης με μέτρο; Θα μενουμε κοντά στη στάση Basmane.. Για τα εισητήρια τι προτεινεις; Διάβασα για κάτι καρτες με 3 ή 5 μονά εισητηρια.. Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!! :)
Εχει κ καρτα σαν την Ιστανμπουλ την ΚΕΝΤ CART izmir κανει 6 τλ κ οσα βαλεις.... με το τραινο απο αεροδρομιο πας στη Hilal και μετα αλλαζεις μετρο.... προς konak και ειναι 1 σταση η Basmane. Αν σας αρεσουν οι αγορες - παζαρια πολλλλλυυυυ φαγητό , νομιζω οτι εχει πιο πολλά φαγαδικα απο την Κωνσταντινουπολη, και οι βολτες παμω κατω παραλία ,θα περασετε καλα... αλλα η Σμυρνη μεσα ειναι μονο για 2 μερες.... κοιτα τι θα οργανωσεις για τις αλλες δυο..... ευτυχώς ειμαι μονη αλλιώς σιγουρα θα ειχα μουρμουρα βαριεστημαρας αν ειχα παρει καποιον μαζι.:haha:Ααα και το εισιτηριιο με ΚΕΝΤ 2τλ ολα χωρις εκπτωση μετεπιβήβασης
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Για τις συγκοινωνίες δες εδώ. http://www.virtualtourist.com/trave...zmir-1837607/Transportation-Izmir-TG-C-1.html. Δυστυχώς περισσότερα δε ξέρω.Πάντως μες την πόλη τα ταξί είναι φτηνά.Περίπου 10 TL, δηλαδή 3 ευρώ από το Konak στο κάστρο της πόλης. Το Selcuk από όσο είδα δε λέει κ πολλά σα πόλη.Αν θα πάτε προς Κουσάντασι θα έχετε περισσότερες επιλογές για φαγητό.Δυστυχώς οι περισσότερες τουριστικές τελείως κ αμφιβόλου ποιότητας.Νότια από το Κουσάντασι έχει μια τεράστια παραλία γεμέτη ξενοδοχεία η Κadinlar Denizi.(Εγώ δε θα ξαναπήγαινα πάντως λόγω πολυκοσμίας)Το σπίτι της Παναγίας είναι κοντά στην αρχαία Έφεσο κ νομίζω πως μπορεί να συνδυαστουν την ίδια μέρα.
Δηλαδή είναι προτιμότερο να μη πάμε καθόλου Kusadasi και σε μία μέρα να πάμε Έφεσσο, Sirence και στο σπίτι της Παναγίας; Θα κοιτάξω μήπως ξεκινήσουμε από πολύ νωρίς και τα προλάβουμε.. Αν έχει τρένο ως αργά το απογευμα μπορεί να βγαίνει..
Εχει κ καρτα σαν την Ιστανμπουλ την ΚΕΝΤ CART izmir κανει 6 τλ κ οσα βαλεις.... με το τραινο απο αεροδρομιο πας στη Hilal και μετα αλλαζεις μετρο.... προς konak και ειναι 1 σταση η Basmane. Αν σας αρεσουν οι αγορες - παζαρια πολλλλλυυυυ φαγητό , νομιζω οτι εχει πιο πολλά φαγαδικα απο την Κωνσταντινουπολη, και οι βολτες παμω κατω παραλία ,θα περασετε καλα... αλλα η Σμυρνη μεσα ειναι μονο για 2 μερες.... κοιτα τι θα οργανωσεις για τις αλλες δυο..... ευτυχώς ειμαι μονη αλλιώς σιγουρα θα ειχα μουρμουρα βαριεστημαρας αν ειχα παρει καποιον μαζι.:haha:Ααα και το εισιτηριιο με ΚΕΝΤ 2τλ ολα χωρις εκπτωση μετεπιβήβασης
Φτάνουμε 10.30 το πρωί, το τρένο έχει συχνά δρομολόγια; Καπου διάβαζα πως δεν έχει και οι περισσότεροι παίρνουν τα λεωφορεία havas.. Αλλά προτιμώ με τρένο αν δε χρειάζεται να περιμένουμε πολύ ώρα.. Για το τρένο βγάζουμε αλλο εισητηριο και μετά αλλο για μετρό;
Εσύ έβγαλες kent; Επειδή τις 2-3 απτις 4 μέρες θα είμαστε εκτός Σμύρνης και θα μενουμε κεντρικά δε νομίζω να μας χρειαστεί, έλεγα να βγάζουμε αυτές των 5 διαδρομών.. Νομίζω όμως πως δε χρεώνουν μετεπιβίβαση μέσα σε κάποιο χρονικό όριο. Λάθος κατάλαβα; Μήπως είναι αλλιώς με την kent;
 

anassot

Member
Μηνύματα
26
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Καλιφόρνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Δηλαδή είναι προτιμότερο να μη πάμε καθόλου Kusadasι σε μία μέρα να πάμε Έφεσσο, Sirence και στο σπίτι της Παναγίας; Θα κοιτάξω μήπως ξεκινήσουμε από πολύ νωρίς και τα προλάβουμε.. Αν έχει τρένο ως αργά το απογευμα μπορεί να βγαίνει..
Για μένα να πάτε Κουσάντασι μόνο αν θέλετε να κάνετε μπάνιο.Ειναι περίπου όπως το Cesme.Προσπαθήστε να τα δείτε άυτά τα 3 σε μία μέρα κ δες πως θα βγει.Δες και τα δρομολογια των dolmus απο Selcuk για Sirince και Έφεσο.Κ τώρα που το θυμήθηκα, πολύ κοντά είναι κ το Αρτεμίσιο, ή ότι έχει μείνει τέλος πάντων.Ένας κίονας δηλαδή...http://forum.kusadasi.biz/threads/selcuk-and-sirince.19264/
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Δηλαδή είναι προτιμότερο να μη πάμε καθόλου Kusadasi και σε μία μέρα να πάμε Έφεσσο, Sirence και στο σπίτι της Παναγίας; Θα κοιτάξω μήπως ξεκινήσουμε από πολύ νωρίς και τα προλάβουμε.. Αν έχει τρένο ως αργά το απογευμα μπορεί να βγαίνει..

Φτάνουμε 10.30 το πρωί, το τρένο έχει συχνά δρομολόγια; Καπου διάβαζα πως δεν έχει και οι περισσότεροι παίρνουν τα λεωφορεία havas.. Αλλά προτιμώ με τρένο αν δε χρειάζεται να περιμένουμε πολύ ώρα.. Για το τρένο βγάζουμε αλλο εισητηριο και μετά αλλο για μετρό;
Εσύ έβγαλες kent; Επειδή τις 2-3 απτις 4 μέρες θα είμαστε εκτός Σμύρνης και θα μενουμε κεντρικά δε νομίζω να μας χρειαστεί, έλεγα να βγάζουμε αυτές των 5 διαδρομών.. Νομίζω όμως πως δε χρεώνουν μετεπιβίβαση μέσα σε κάποιο χρονικό όριο. Λάθος κατάλαβα; Μήπως είναι αλλιώς με την kent;
Εχει τραινα καθε 10-15 λεπτα ...σου χρεωνει την μετεπιβιβαση κανονικα..2τλ , εγω την ΚΕΝΤ την πηρα γιατι τη θελω κ για σουβενιρ. Τα HAVAS σταματουν μολις βγαινεις δεξια στη gate B εκει σταματα κ το λεωφορειο 202 (4τλ για κεντρο )στειλε μαιιλ στο ξενοδοχειο να ρωτησεις αν περναει απο εκει και τα τραινα απεναντι κ αριστερα

.....εισαι σιγουρη;:D
Ααα καρφιτσουλα μην αρχισεις τρενο- μετρο- τρενο γιατι θα πηδηχτω απο το παραθυροοο- παντως τραμ δεν ειναι σιγουρα! :haha:
 
Last edited by a moderator:

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Με μια τελείως παρορμητική κίνηση λόγω πολύ καλής προσφοράς εισιτηρίων Ηρακλειο-Σμυρνη ..μόνο 127 ευρώ ( σχεδόν τόσα πληρώνουμε Ηρακλειο-Αθηνα συνήθως) έκλεισα ένα τριημερακι γεμάτο για Αύγουστο..21-24....
Τώρα το είδα.
Οπότε είσαι Σμύρνη τώρα, να περνάς καλά και θυμήσου : όχι παστουρμάδες στη βαλίτσα...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Προέκυψε αλλαγή σχεδίων! Θα πάμε και Pamukkale και θα μείνουμε ένα βράδυ εκεί.. Έχω προπληρώσει 4 διανυκτερεύσεις στη Σμύρνη αλλά βρήκα πολύ φτηνή διαμόνη στο Pamukkale για ένα βράδυ οπότε λέμε να το επιχειρήσουμε! Έχω διαμορφώσει το πρόγραμμα ως εξής:
Φτάνουμε Σμύρνη Κυριακή 10.30 το πρωί. Αφιερώνουμε όλη τη μέρα στην Σμύρνη.
Δευτέρα πρωί παίρνουμε τρένο (1 ώρα) και πάμε Selcuk από εκεί με dolmus πάμε στο Sirince. Πίσω στο Selcuk για σύντομη βόλτα και νωρίς το απόγευμα παίρνουμε τρένο για Pamukkale. Η διαδρομή είναι 3 ώρες περίπου οπότε θα φτάσουμε αργά το απόγευμα/βραδάκι. Την επόμενη μέρα το πρωί θα επισκεφτούμε το κάστρο του βαμβακιού και την Ierapolis και θα πάρουμε το τρένο στις 12.50 για Selcuk. Στις 4 παρά φτανουμε Selcuk και θα πάμε στην Έφεσσο όποτε θαχουμε 2+ ώρες ως τις 7 που κλείνει. Μετά επιστροφή στη Σμύρνη. Την επόμενη μέρα το μεσημεράκι θα πάρουμε λεωφορείο για Cesme (1 ώρα διαδρομή) για παραλία και χαλάρωση και όση ώρα μείνει την αφιερώνουμε στη Σμύρνη. Την πέμπτη μέρα φευγουμε 11 το πρωί για Αθήνα..
Πως σας φαίνεται; βγαίνει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom