Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

roubina

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Συγνωμη, αν αυτοι που τους επιασε η κριση ξεκαλοκαιριαζουν στα εξοχικα τους στην Χαλκιδικη, αυτοι που η κριση δεν τους ακουμπησε, τι ακριβως κανουν?
Από προσωπική άποψη, φέτος όσο πήγαν από ηλικίες 35 και άνω που γνωριζω, οικογένειες με παιδιά εώς συνταξιούχοι ..καθήσαν όλο το καλοκαίρι. Εχουν κάποια σπίτια εκει και πλέον τα χρησιμοποίησαν όλο το καλοκαίρι. Γλυτώσαν τα πάνε - έλα, ψωνιζουν κανονικά για ένα σπίτι κι όχι για δύο σπιτια κτλ κτλ. Κανα δυο που δουλευουν πηγαινοέρχοντε αντι για σπίτι στη πόλη / συνοικία και δουλεια, στο σπίτι στη θάλασσα και δουλεια. Όλο αυτό μου θυμίζει δεκαετία 80...Πριν από 4 χρόνια κι εως πέρσυ προσπάθησαν αρκετοι να τα πουλήσουν τα εξοχικά....Τιποτε. Ετσι αποφάσισαν να τα χρησιμοποιούν φουλ 3 μήνες το καλοκαιρι από ότι είδα...Ακόμη πριν δλδ 8 χρόνια τα εβλεπες άδεια..γιατί πήγαιναν αλλού σε νησια

Ο κοσμος είναι από διάφορες χώρες με διαφορετικές κουλτούρες στις παραλίες της Χαλκιδικής. Δεν υποβαθμίζω το Βούλγαρο που στη τελικη μπορει και να ταχει και ναερχετε..αλλα για μένα δεν είναι το οικονομικό. Αν τσιρίζουν βρωμίζουν και είναι ότιναναι και στρωνουν τραπεζομάντηλα στην άμμο για να φάνε..εγω αυτό το πράγμα δε το κάνω. Ντρέπομε Είναι και πολλά άλλα...και παλιότερα κι εγώ έλεγα ότι να σκέφτομε θετικα..κι αυτοι ανθρωποι είναι κτλ κτλ...Το ξέρετε ότι είναι χαιρεκακοι? Γουστάρουν του ότι ειμαστε σε κρίση. Οσα λέω τα έζησα. Κυρίως ελευθεροι κι όχι οικογενειες..Οποτε να πανε να στρώσουν το τραπεζομαντηλο τους στη Βουλγαρία, ετσι κι αλλιως δε συμβάλλουν οικονομικα στο τουρισμό μας. Ουτε στις ταβέρνες πάνε ούτε στα δωμάτια και τα ξενοδοχεία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
- Κυρα Αφροδίτη θα με νοικιάσεις ένα διαμέρισμα για το πσκ που θα ρθει ένα ζευγάρι ,φίλοι μου;
- Α, για πσκ δε νοικιάζω, μπορεί να μου ρθει ο (λαζο)γερμανός και να το θέλει για όλο το μήνα.

Ποσες φορές έχω κάνει παρόμοιους διαλόγους. Ε συγγνώμη αλλά να π@ρετε τα @@ μας !
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Οριστε, τη γλωσσοφαγατε την καημενη τη Χαλκιδικη και εκανε σεισμους...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
- Κυρα Αφροδίτη θα με νοικιάσεις ένα διαμέρισμα για το πσκ που θα ρθει ένα ζευγάρι ,φίλοι μου;
- Α, για πσκ δε νοικιάζω, μπορεί να μου ρθει ο (λαζο)γερμανός και να το θέλει για όλο το μήνα.

Ποσες φορές έχω κάνει παρόμοιους διαλόγους. Ε συγγνώμη αλλά να π@ρετε τα @@ μας !
Το μακρινό 1992 είχα πάει για μπάνιο στην Χαλκιδική ένα Σάββατο και το απόγευμα αποφασίζω να μείνω και την Κυριακή.Αφού έψαχνα αρκετή ώρα για δωμάτιο και ήταν όλα γεμάτα,σε μια τελευταία προσπάθεια βρίσκω ένα το οποίο η κυρία αφού μου το έδειξε με ρώτησε πόσες ημέρες θα μείνω.
Όταν της είπα ότι το πρωί φεύγω μου είπε ότι δεν μπορεί να μου το δώσει γιατί μπορεί να έρθει
κανένας αθηναίος για όλη την εβδομάδα.
Μα της εξήγησα ότι είναι ήδη βράδυ και το πρωί φεύγω και το δωμάτιο θα είναι ελεύθερο.
Η απάντηση της ήταν άλλη δουλειά δεν έχω να κάνω παρά να πλένω σεντόνια.
Ήταν η τελευταία φορά που πήγα Χαλκιδική.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πριν 2-3 χρόνια στη Σκοτίνα Πιερίας τα ίδια πάνω κάτω.Θέλαμε 15Αύγουστο 5 βράδια να κλείσουμε σε κάτι ενοικιαζόμενα.Και λέει το θεικό ο ιδιοκτήτης.Τέτοια εποχή 5 βράδια;;Πάρτε μας 2-3 μέρες πριν γιατί μπορεί να βρεθεί κάποιος για περισσότερες μέρες!Φυσικά ούτε και πήραμε ούτε και μ'ενδιαφέρει αν το δώσανε ή όχι.Και επειδή ο ξάδερφος μου έχει ενοικιαζόμενα παραδίπλα στη Λεπτοκαρυά,μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι τον ίδιο χαρακτήρα έχουν και οι από εκεί.Τώρα βέβαια που έχει σπάσει η κίνηση εκεί τα δίνουν όσο όσο και για 1 βράδυ ακόμα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω τελικα το αποφασισα....ηταν να παω 2 βδομαδες, Σευχελλες, Μαλδιβες, Γαλ. Πολυνησια, και μετα Καννες....αλλα θα παω Χαλκιδικη.... :bleh:

ΥΓ πως μου ηρθαν οι Καννες ?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αναρωτιέμαι τώρα....αν είναι τόοοσο δύσκολο να καταλάβει κάποιος μια έκφραση τύπου ''σαν την Χαλκιδική δεν έχει''.....
Όχι, το καταλαβαίνουμε...είναι το ίδιο με το "Σαν το Μεξικό δεν έχει" , μόνο που αυτό για το Μεξικό ισχύει κιόλας
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Όχι, το καταλαβαίνουμε...είναι το ίδιο με το "Σαν το Μεξικό δεν έχει" , μόνο που αυτό για το Μεξικό ισχύει κιόλας
:) Πάντως μια από τις επαφές μου που μένει στο Μεξικό βλέπει τις φωτογραφίες που βάζω από Χαλκιδική και τη λιμπίζεται. Και μου είπε μια φορά πως τα νερά εκεί είναι μαύρα. Κατά τα άλλα, λίγο θέλουμε να το φτάσουμε το Μεξικό και όλως τυχαίως εχθές αναφερόμουν ακριβώς σ'αυτό (το θέμα πήγε άπατο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom