Σύρος Συρος για 3-4 μερες ...galat με ακους;

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επειδή πάω Τετάρτη Σύρο μήπως μπορείς να μου πεις τιμές που θα συναντήσω;;Τι εννοείς δηλαδή όταν λες δε θεωρείται φτηνό νησί;Σε μια ταβέρνα για παράδειγμα,πόσο θα 'ναι το maximum;;
αν και καθυστερημένα, πολύ καλά και οικονομικά θα φάει κανείς στο εστιατόριο του γυναικείου συνεταιρισμού στην Χώρα της Σύρου. Νομίζω λέγεται Καστρί και σερβίρουν σπιτικό φαγητό.http://tokastri.blogspot.gr/
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το mammo εγω το θεωρω υπερεκτιμημενο. Ομως αξιζει να το επισκεφτει κανεις εστω και για ενα ποτο. Το κουζινα καλο αλλα ακριβο. To θαλαμι εχει κλεισει χρονια τωρα. Ο αμβυξ αποτελει σταθερη αξια για ιταλικη κουζινα.



Υπάρχουν δυνατότητες να φάει κανείς ανάλογα με το βαλάντιό του. Νομίζω ότι συνήθως πληρώνει κανείς 15-20 ευρώ ανά άτομο.
Ποια η γνώμη σου για το αρχοντικό της Μαρίτσας? Είχα φάει πριν 3 χρόνια και μου άρεσε αρκετα, αλλά από ντόπιους δεν άκουσα τα καλύτερα λόγια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ψάχνω ξενοδοχείο στην Ερμούπολη κοντά σε ΜΜΜ και αν γίνεται τα ξενοδοχεία να έχουν ασανσέρ και να είναι σε σημείο εύκολα προσβάσιμο με τα πόδια, γιατί θα έχουμε μαζί συγγενικό πρόσωπο που δυσκολεύεται στις πολλές μετακινήσεις...Αν κάποιος έχει προτάσεις,τις ακούω....
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ψάχνω ξενοδοχείο στην Ερμούπολη κοντά σε ΜΜΜ και αν γίνεται τα ξενοδοχεία να έχουν ασανσέρ και να είναι σε σημείο εύκολα προσβάσιμο με τα πόδια, γιατί θα έχουμε μαζί συγγενικό πρόσωπο που δυσκολεύεται στις πολλές μετακινήσεις...Αν κάποιος έχει προτάσεις,τις ακούω....
Νομίζω ότι για την περίπτωση που περιγράφεις καλύτερη επιλογή είναι το ξενοδοχείο Διογένης, στο λιμάνι ακριβώς εκεί που πιάνει το πλοίο, 150 μ. από την στάση του ΚΤΕΛ και του mini bus και 550 μ. από την κεντρική πλατεία και το Δημαρχείο.

Ξενοδοχειο Διογένης Σύρος
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Νομίζω ότι για την περίπτωση που περιγράφεις καλύτερη επιλογή είναι το ξενοδοχείο Διογένης, στο λιμάνι ακριβώς εκεί που πιάνει το πλοίο, 150 μ. από την στάση του ΚΤΕΛ και του mini bus και 550 μ. από την κεντρική πλατεία και το Δημαρχείο.

Ξενοδοχειο Διογένης Σύρος

Σε ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω. Έχω δει και το "Αχίλλειον" και διάβασα στα σχόλια του booking πως είναι κοντά στα λεωφορεία, αλλά κάποιο σχόλιο λέει πως είναι σε ύψωμα..Μήπως ξέρεις πόσο ψηλά εννοεί; Το άτομο που θα έχω μαζί περπατάει, απλά όπως είπα δεν μπορεί μεγάλες μετακινήσεις ή πολύ μεγάλα υψώματα...αν είναι μια μικρή ανηφορίτσα δεν έχουμε θέμα...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων


Update: Το "Διογένης" τις ημερομηνίες που θέλω έχει μόνο μονόκλινο και σε τιμή που ξεπερνάει το μπάτζετ μας....
 
Last edited:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το Αχίλλειο δεν το ξέρω. Απ'ότι είδα όμως στο χάρτη του booking, δεν βρίσκεται σε ανηφόρα και πρέπει να είναι περίπου 200 μ. από τη στάση του mini bus και του ΚΤΕΛ. Βέβαια είναι μακριά από την πλατεία και το κέντρο, που σημαίνει ότι πρέπει να παίρνετε το mini bus, που είναι δωρεάν με αρκετή καλή συχνότητα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε δύο ημέρες έρχομαι Σύρο και εγώ, και είδα στα μετεωρολογικά δελτία ότι το μελτέμι θα είναι αρκετά δυνατό από Πέμπτη μέχρι και την ερχόμενη εβδομάδα. Ήθελα να ρωτήσω ποιές παραλίες του νησιού είναι σχετικά πιο απάνεμες, και επιπλέον εάν οι παραλίες της Απάνω Μεριάς είναι γενικά προσιτές με μελτέμι. Θυμάμαι πάντως από παλιά ότι η Αγία Πακού και η Βάρη ήταν ΟΚ με δυνατό μελτέμι, ενώ απεναντίας θυμάμαι μια απίστευτη αμμοβολή στο Δελφίνι. Οποιεσδήποτε πληροφορίες για καλές παραλίες στο νησί που είναι και απάνεμες, καλοδεχούμενες
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παραλίες υπήνεμες στον βοριά είναι η Βάρη, Μέγας Γυαλός και Φοίνικας, που όμως συγκεντρώνουν πολύ κόσμο. Μέχρι 6-7 μποφόρ βοριά θεωρώ ότι είναι καλά και τα Αστέρια στην Ερμούπολη.
Οι παραλίες της βόριας πλευράς του νησιού είναι προσβάσιμες με το σκάφος που φεύγει από το Κίνι με βοριά μέχρι 6-7 μποφόρ. Όχι ότι με περισσότερο καιρό δεν πας, αλλά είναι μια κάποια ταλαιπωρία.
Γενικότερα για τις παραλίες : εδώ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παραλίες υπήνεμες στον βοριά είναι η Βάρη, Μέγας Γυαλός και Φοίνικας, που όμως συγκεντρώνουν πολύ κόσμο. Μέχρι 6-7 μποφόρ βοριά θεωρώ ότι είναι καλά και τα Αστέρια στην Ερμούπολη.
Οι παραλίες της βόριας πλευράς του νησιού είναι προσβάσιμες με το σκάφος που φεύγει από το Κίνι με βοριά μέχρι 6-7 μποφόρ. Όχι ότι με περισσότερο καιρό δεν πας, αλλά είναι μια κάποια ταλαιπωρία.
Γενικότερα για τις παραλίες : εδώ
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για όλες τις πληροφορίες. Σκεφτόμουν αφού το μελτέμι θα δροσίζει, ίσως πάμε στις παραλίες της απάνω μεριας κ ειδικά στη βαρβαρουσα κ τη γρια σπηλιά με τα πόδια, μια που οι συνθήκες θα είναι οκ για πεζοπορία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μόλις γύρισα. Υπέροχο νησί, απορώ πως μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια και δεν είχα πάει. Το πιο απίστευτο οι κάτοικοι. Δεν έχω γνωρίσει συμπαθέστερους, ευγενέστερους και πιο εξυπηρετικούς ανθρώπους σε κανένα από τα ταξίδια μου. Αγαπάμε Συριανούς.:clap:


Πολιτιστικά δρώμενα απίστευτα...εκθέσεις γνωστών ζωγράφων, παραστάσεις στο Θέατρο Απόλλων, καλλιτεχνική φλέβα παντού.:)

Τώρα καταλαβαίνω γνωστούς μου που αν και δεν έχουν καταγωγή από εκεί, επέλεξαν το νησί ως τόπο μόνιμης κατοικίας.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μόλις γύρισα. Υπέροχο νησί, απορώ πως μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια και δεν είχα πάει. Το πιο απίστευτο οι κάτοικοι. Δεν έχω γνωρίσει συμπαθέστερους, ευγενέστερους και πιο εξυπηρετικούς ανθρώπους σε κανένα από τα ταξίδια μου. Αγαπάμε Συριανούς.:clap:


Πολιτιστικά δρώμενα απίστευτα...εκθέσεις γνωστών ζωγράφων, παραστάσεις στο Θέατρο Απόλλων, καλλιτεχνική φλέβα παντού.:)

Τώρα καταλαβαίνω γνωστούς μου που αν και δεν έχουν καταγωγή από εκεί, επέλεξαν το νησί ως τόπο μόνιμης κατοικίας.
Επέστρεψα και εγώ πριν λίγες ημέρες από ένα πενθήμερο στη Σύρο. Πάντα ήταν ένα από τα αγαπημένα μου μέρη στην Ελλάδα - εξάλλου είναι η 4η φορά που πήγα στο νησί (έστω η 3η ως ενήλικας:)) και είναι φοβερό πως κάθε φορά που πηγαίνω νομίζω πως αγαπώ αυτό τον τόπο όλο και περισσότερο. Συμφωνώ απόλυτα με την alma...το νησί επενδύει στο ούτως ή άλλως απίστευτο πολιτιστικό του προιόν. Συστήνω σε όποιον την επισκεφθεί φέτος να δει την έκθεση θαλασσογραφίας στη Δημοτική Πινοθήκη- καλύπτει μια περίοδο από το 19ο αιώνα μέχρι και τη μεταπολεμική Ελλάδα και έχει έργα πολύ σπουδαίων Ελλήνων ζωγράφων (μεταξύ άλλων και σύγχρονων όπως Τέτση/Τσόκλη). Γενικά πολλά φεστιβάλ πολλές όμορφες πολιτιστικές εκδηλώσεις-ακόμα και αυτοσχέδιες σε κάποιες περιπτώσεις. Σε κάθε περίπτωση το νησί έχει ποιότητα, ατμόσφαιρα ρομαντική και μποέμικη ταυτόχρονα, ιδανικό για οικογένειες, ζευγάρια, αλλά και για πιο intellectual εναλλακτικές παρέες! Συστήνω επίσης επίσκεψη στη βόρεια πλευρά του νησιού στην Απάνω Μεριά και ειδικά στο Σαν Μιχάλη, για να νοιώσει κάποιος την απίστευτη μαγεία και ηρεμία του κυκλαδίτικου τοπίου με τη θέα να αγκαλιάζει τουλάχιστον 7 κυκλαδίτικα νησιά και την Εϋβοια ειδικά κατά το καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα, αλλά και για να απολαύσει μερικές πραγματικά υπέροχες παραλίες (λάτρεψα το Δελφίνι τη Βαρβαρούσα και τα Γράμματα) Είναι επίσης φοβερό πως στο δρόμο για την Απάνω Μεριά είδαμε μέχρι και αετό να πετάει.
Όσο για τους Συριανούς, πραγματικά ευγενικοί, εξυπηρετικοί, ανθρώπινοι...καμία σχέση με "αρπακτικά" που βλέπουμε σε άλλα νησιά. Ένα χαρακτηριστικό υπόδειγμα συριανής φιλοξενίας ήταν και οι ιδιοκτήτες των studio που μέναμε τα οποία και συστήνω ανεπιφύλακτα ως μια εξαιρετική και οικονομική λύση κοντά τόσ στην Άνω Σύρο (μοναδικός κυκλαδίτικος μεσαιωνικός οικισμός) όσο και την Ερμούπολη. Ιδού και το link τους
http://www.booking.com/hotel/gr/sarris-planet.el.html?sid=ae9b421ad392d0c9f5b1d8b0508735cb;
Τέλος μου έκανε καλή εντύπωση το γεγονός ότι το νησί -ίσως και ένεκα των καταστάσεων που αντιμετωπίζει η Ελλάδα αυτό το καλοκαίρι- φαίνεται να ανοίγεται όλοένα και περισσότερο στον ξένο τουρισμό. Ήταν η πρώτη φορά που άκουσα ίσως περισσότερα αγγλικά και γαλλικά απ'ότι ελληνικά στους δρόμους και σε κάποιες παραλίες του νησιού. Ειναι θετικό επίσης ότι οι παραστάσεις στο θέατρο Απόλλων παίζονται και με αγγλικούς και με ελληνικούς υπέρτιτλους, καθιστώντας έτσι τις πολιτιστικές εκδηλώσεις προσιτές και για τους ξένους τουρίστες. Τέλος θετικό βρήκα και το γεγονός ότι από τις 9 το βράδυ πλέον το ιστορικό κέντρο της Ερμούπολης είναι κλειστό για τα αυτοκίνητα (κάτι που ίσως έπρεπε κατά τη γνώμη μου να είχε γίνει εδώ και κάποια χρόνια):)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Πραγματικά καμία σχέση με ότι ακούς για άλλα κοντινά νησιά με αγενείς επαγγελματίες. Η Σύρος αξίζει πραγματικά κάθε τουρίστα που την επισκέπτεται. Μπράβο τους γιατί η πλειοψηφία είναι επαγγελματίες πραγματικά, όχι σε εισαγωγικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom