Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
panpan κόψε την πλάκα και πες του την αλήθεια... μόνο ο Γεράσιμος θα μπει στο αεροπλάνο, ο Ευάγγελος θα κάτσει στα αυγά του...
 

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Αν και όταν βγάλω άκρη θα σας ενημέρωση (αχρείαστο να είναι)
Καλημέρα! Θέλω να σας ενημερώσω για 2 σημαντικά θέματα:

1) Αν προγραμματίσετε ταξίδι με Ryanair και σας τύχει κάποιο απρόβλεπτο γεγονός επικοινωνήστε μαζί τους μέσω Twitter.
Είχα κλείσει τον Ιούλιο, αλλά επειδή δυστυχώς έχασα συγγενή μου, ζήτησα ακύρωση ταξιδιού και επιστροφή χρημάτων. Στα mail δεν απαντούσαν, στο τηλέφωνο περίμενα πολύ στην αναμονή και έτσι μετά από παρότρυνση μελών επικοινώνησα στο Twitter. Μου ζήτησαν κάποιο πιστοποιητικό και μετά από 1 εβδομάδα πιστώθηκαν τα χρήματα.

2) Τελικά αφού έκλεισα ταξίδι τον Αύγουστο είχα την ατυχία να χάσω την ταυτότητά μου στην Ισπανία. Έκανα δήλωση απώλειας στην Ισπανική αστυνομία. Η πρεσβεία μου είπε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τη Ryanair αλλά να επιμείνω να επιβιβαστώ. Τελικά με άφησαν να πετάξω και ο προορισμός μου ήταν Γερμανία (να σημειώσω ότι είχα δίπλωμα παλιού τύπου και φοιτητική ταυτότητα).
Στη Γερμανία επισκέφτηκα αστυνομία και μου είπαν ότι με αυτή τη δήλωση μπορώ να ταξιδέψω ξανά. Στο αεροδρόμιο η υπάλληλος της Ryanair στον έλεγχο εισιτηρίων τηλεφώνησε στην προϊσταμένη της και μου αρνήθηκε την επιβίβαση. Πήγα στο γκισέ της Ryanair και διαμαρτυρήθηκα έντονα ζητώντας την προϊσταμένη. Μου απαντούσαν πως είναι στο αεροπλάνο και θα έρθει αφού φύγει η πτηση. Μου έλεγαν ότι είναι ενάντια στους όρους της εταιρείας. Αφού τους είπα οτι οι όροι της εταιρείας δεν είναι πάνω από τους νόμους της ΕΕ, ζητούσα εγγράφως την άρνηση επιβίβασης για να ζητήσω αποζημίωση και ζητούσα να φωνάξουν και την αστυνομία, λύγισαν και πήραν τη προϊσταμένη ξανά και της είπαν τα αιτήματά μου διαβάζοντάς της και το παρακάτω που είχα εκτυπωμένο και στα Γερμανικά:http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2008-1379+0+DOC+XML+V0//EL
Και εν τέλει επιβιβάστηκα!!!:clap::xalara:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Αν χάσει δηλαδή την ταυτότητα του κάποιος και δεν ξέρει καλά Αγγλικά για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του επί τόπου την πάτησε.Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
 

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Αν χάσει δηλαδή την ταυτότητα του κάποιος και δεν ξέρει καλά Αγγλικά για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του επί τόπου την πάτησε.Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Ναι. Γι'αυτό καλό είναι (εγώ τουλάχιστον αυτό θα κάνω) όταν ταξιδεύουμε Ευρώπη, να έχουμε το παραπάνω χαρτί εκτυπωμένο στη γλώσσα του τόπου που ταξιδεύουμε. Μόνο αφού διάβασε η υπάλληλος αυτό στην προϊσταμένη της με άφησαν.
Πάντως η αστυνομία στην Ισπανία και Γερμανία είπαν ότι με τη δήλωση απώλειας ταξιδεύω κανονικά.

Αν τύχει σε κάποιον να του αρνηθούν, τότε πρέπει να πετάξει με Aegean για Ελλάδα, γιατί αυτοί το δέχονται.
 

vagelisismi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπερα
εχω προβλημα με το check in μου , πεταω στις 21 αυγουστου και δεν με αφηνει να βαλω την σωστη ημερομηνια γεννησης , ξερει κανεις να μου πει αν εχει σημασια να ειναι σωστη η ημερομηνια στο check in ευχαριστω
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
ok δηλαδή ξέρουμε από εδώ και στο εξής ότι σε περίπτωση που χάσουμε εμείς η κάποιο μέλος της παρέας την ταυτότητα να πάμε αμέσως στο τμήμα για το χαρτί της δήλωσης απώλειας και να τυπώσουμε και στην γλώσσα της χώρας που είμαστε αυτά που γράφει το link που παρέθεσες.

Πρέπει να έχει αναφερθεί πάλι αλλά αν έχω μαζί μου φωτοτυπία ταυτότητας επικυρωμένη μπορώ να ταξιδέψω έτσι;

καλησπερα
εχω προβλημα με το check in μου , πεταω στις 21 αυγουστου και δεν με αφηνει να βαλω την σωστη ημερομηνια γεννησης , ξερει κανεις να μου πει αν εχει σημασια να ειναι σωστη η ημερομηνια στο check in ευχαριστω
Είσαι κάτω από 18 μήπως;
 
Last edited by a moderator:

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Ναι μαζί με δήλωση απώλειας.
Για επικυρωμένο φ/α δε γνωρίζω, αλλά σεν πιστεύω να ισχύει μόνο του.
Αλλά η δήλωση απώλειας ισχύει σίγουρα και πάνω σε αυτό το θέμα είχαμε συζήτηση με τους αστυνομικούς στη Γερμανια οι οποίοι ήταν πολύ καλά ενημερωμένοι
 

vagelisismi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
οχι βεβαια (θα ήθελα ) οπως και να εχει το έλυσα το θέμα πήγα σε ενα πρακτορείο και με 3 ευρω μου κανανε check in και απο οτι μου ειπαν κολλάει ο broswer οποτε πρεπει να μπαινεις απο διαφορετικο αν σου τυχει. ευχαρηστω πολυ πάντως !
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Χάζευα στο site της ryanair και είδα ότι έχει από τέλη Οκτώβρη 2 πτήσεις την ημέρα για Ρώμη από Αθήνα και με 50€ πήγαινε-έλα άρχισε να με ψήνει θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να κλείσεις με τη πρωινή πτήση και επειδή δεν έχει πολύ κόσμο να τις κάνει μια βραδινή είναι αρκετά πιθανό να γίνει αυτό;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom